Debriyaj, motor tarafından üretilen dönme gücünü şanzımana ileten ve vites geçişlerinde dönme gücünün kesilmesi için manuel olarak etkinleştirilmesi gereken mekanik bağlantı sağlayan temel bileşenlerden biridir. Debriyaj sisteminin doğası gereği, volan ile debriyaj plakası arasında sürtünme meydana gelir. Bu nedenle tüm debriyajlar zamanla aşınır ve değiştirilmesi gerekir. Debriyaj setinde bulunan mekanik parçaları her defasında aynı anda değiştirmeniz gerekir. Aracınız için ihtiyaç duyduğunuz değişiklikler için tüm bütçelere hitap eden araca özel ve universal debriyaj seti fiyatlarını inceleyebilir, anında sipariş verebilirsiniz.

Debriyaj Seti Parçaları

Manuel şanzımana sahip araçlarda bulunan debriyaj 4 önemli bileşenden meydana gelir. Bunlar arasında basınç plakası, kapak plakası, salma yatağı ve tahrik plakası bulunur. Kapak plakası ayrıca bir diyafram yayı ile birlikte gelir. Debriyaj kapak plakası, debriyajın motor tarafındaki volana vidalanır veya sabitlenir. Baskı plakası ise debriyajın tahrik plakasına baskı uygular. Tahrik plakası, baskı plakası ve volanın tam olarak yerine oturduğunda sürtünebileceği özel bir malzemeye sahiptir. Bu nedenle tahrikli plakaya sürtünme plakası denir. Salma yatağının işlevi ise güç aktarımının kesilebilmesi için yay yükünü bir kablo veya hidrolik kontrollerle serbest bırakmayı sağlamaktır. Özetlemek gerekirse debriyaj pedalının serbest kalmasından itibaren aracınıza hareket kazandıran tüm mekanik parçalara debriyaj seti adı verilir. Debriyaj sisteminin aşınan parçalarını yenilemek için üretilen debriyaj setleri araçların marka ve modeline göre özel olarak tasarlanır. Aynı zamanda geniş bir uyumluluk listesine sahip universal debriyaj seti çeşitleri de bulunabilir. Piyasada satışa sunulan standart bir debriyaj setinde baskı, balata ve bilye adı verilen üç parça bulunur.

Hasarlı Debriyaj Seti Belirtileri

Çeşitli nedenlerle işlevini kaybetmiş bir debriyaj; kayma, titreşim ve pedal şikayetleri gibi çeşitli sorunlara neden olur. Debriyajın işlevi doğal olarak sürtünme yaratma yeteneğine bağlı olduğundan, en yaygın debriyaj sorunları sürtünme yüzeyinin aşınmasıyla ilişkilidir. Debriyaj kayması; balatalarının aşırı aşınması, baskı plakasında mekanik hasar ve debriyajın aşırı ısınması gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Kayma; özellikle yüksek viteslerde, ani hızlanma durumunda belirgin bir şekilde hissedilir. Böyle bir durumda, motor devrinin arttığını ancak aracın beklendiği gibi hızlanmadığını fark edebilirsiniz. Debriyaj titreşimi sorunu debriyaj setinin değişim zamanının geldiğini gösteren diğer bir belirtidir. Debriyaj devreye girdiğinde ciddi bir sarsıntı veya titreme olarak kendini gösterir. Öte yandan hasarlı motor ve şanzıman bağlantıları da benzer sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle yeni bir debriyaj seti satın almadan önce şanzımanı kontrol etmeniz gerekebilir. Vites sorunları genel olarak debriyaja işaret eder. Debriyaj salma mekanizmasının yanlış ayarlanması veya basınç plakasında hasar görmesi sonucunda, motor ve şanzıman arasındaki mekanik bağlantı tam olarak kesilmez. Bu durum vites değiştirmeyi çok zor veya imkânsız hale getirebilir. Ayrıca vites değiştirmeye genellikle gürültü eşlik eder.

Bunları Bilmenizde Fayda Var

  • Debriyaj seti satın alırken sürüş tekniğinizi ve aracınızın beygir gücünü göz önünde bulundurarak seçim yapmalısınız.
  • Tüm debriyajların düşmanı ısıdır. Kötü sürüş teknikleri aşırı ısı debriyajın daha kısa sürede aşınmasına ve bileşen arızasına neden olabilir.
  • Debriyaj diskinde kullanılan her bir malzeme bileşiğinin kendine özgü özellikleri vardır. Malzeme, hangi debriyajın kullanılacağına karar vermede büyük önem taşır.
  • Daha fazla güç ve torka olan ihtiyaç arttıkça akışkanlık azalır. Bu nedenle akışkanlık ve tork arasındaki ideal dengeyi gözetmeniz gerekir.
  • Debriyaj teknolojisindeki en son trendlerden biri twin-disc tasarımıdır. Tek bir büyük disk yerine birden çok küçük debriyaj diski kullanılır.
  • Çoklu diskler daha küçük olmasına rağmen, daha geniş yüzey alanına sahiptir. Bu da daha fazla tork kapasitesi anlamına gelir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Debriyaj Seti Fiyatları

Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 8404 ürün
Debriyaj Setleri Kategorisinde En Çok Merak Edilenler
Debriyaj Debriyaj, arabayı hareket ettiren en temel parçalardan biridir. Debriyajın yanlış kullanımı, araç aksamında sistemsel sorunlara yol açabilir. Düz vites araçlarda debriyaj, manuel kullanımlıdır. Araçlarda vites değiştirmeyi sağlayan debriyaj, vites kutusu ile motor arasındaki bağlantıyı organize eder. Aracın sarsılmadan kalkması; yokuşta, inişte veya vites değişikliği gerektiren hızlanmalarda doğru viteste hareket edilmesi debriyaja bağlıdır.  Düşük hızdan yüksek hıza geçerken veya yavaşlarken aracın sorun yaşamaması, debriyajın doğru kullanımı ile mümkündür. Kullanım esnasında sürücünün debriyaja uygulayacağı kuvvetin iyi dengelenmesi, hayati önem taşır. Debriyaja sol ayakla basılır. Ayak çekilirken devir saati kontrol edilmelidir. Saat değiştiğinde ve arabada sarsılmalar olduğunda kavrama noktasına ulaşılmış anlamına gelir. O an ayağın sabitlenmesi önemlidir. Bu esnada sağ ayak frenden çekilmeli ve yavaşça gaza basılmalıdır. Aracın sorunsuz kalkışı bu hamlelerle gerçekleşir. Gaz verilirken debriyaj yavaş yavaş bırakılır.  Debriyajın görevi üç başlıkta toplanabilir. Aracı çalıştırırken motor hareketini aşamalı olarak tekerleklere ulaştırarak sansıntısız kalkış sağlamak, debriyajın birinci görevidir. Araç çalışır hâldeyken vites değiştirildiğinde motordan vites kutusuna hareket akımını keserek kolaylık sağlamak ikinci önemli görev olarak sıralanır. Son olarak gerekli durumlarda motor ile güç aktarma donanımları arasındaki bağı kesmek gerekebilir. Bu işlemi debriyaj gerçekleştirir.  Aracın kavrama noktasına geç ulaşması veya ulaşmaması, debriyaj kontrolünün gerekli olduğunun işaretidir. Hiçbir sorun olmasa dahi belli aralıklarla araç bakımı yapılmalı ve bakım esnasında debriyaj da kontrol edilmelidir. Debriyajın yanlış kullanımı debriyajda sık sık bozulmalara neden olabilir. Debriyaj balatasının eski veya bitmek üzere olduğu; araç titremesinden, hızlanmada zorlanmadan, aracın atak olmamasından, motor sıcakken vites geçişinde sorun olmasından anlaşılabilir. Bu tür problemlerde ihmal edilmeden araç servisi ile görüşülmelidir. Debriyaj problemi araç konforundan motor sağlığına birçok farklı başlıkta sorun yaşamanıza neden olur.
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/20019478/60001486