Ateşleme sistemi de dahil olmak üzere motordaki her sistem, yanma sürecinin belirli bir zamanında devreye girmek ve aracı çalıştırmak için hassas bir şekilde ayarlanır. Sistem düzgün çalışmazsa yanlış ateşleme, düşük güç ve düşük yakıt verimliliği gibi motor sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Aracınızın ateşleme sisteminde hasar gören buji, marş motoru, ateşleme bobini, enjeksiyon ve boğaz kelebeği gibi önemli parçaları orijinal ya da universal yedek parçalar ile değiştirebilirsiniz.

Buji Çeşitleri ve Özellikleri

Bujiler araçlardaki ateşleme sisteminin temel ögelerinden biridir. Uygun fiyatlıdır ve değiştirilmesi kolaydır. Bakır, platin ve iridyum gibi tipleri bulunur. En çok kullanılan tip olan bakır bujiler sağlam bir bakır çekirdeğe sahiptir ve merkez elektrotun ucu 2.5 mm çapında bir nikel alaşımından oluşur. Tüm buji tipleri arasında en büyük çaplı elektroda sahiptir. Platin veya iridyumdan daha yumuşak olduğu için hızla aşınma eğilimindedir. Bu eksikliklere rağmen, bakır bujiler düşük voltajlı distribütör tabanlı ateşleme sistemlerine sahip eski araçlar için en iyisidir. Tek tırnaklı platin bujiler, nikel alaşıma kıyasla daha sert olduğundan, ortalama 160.000 km ömre sahiptir. Genellikle elektronik distribütör tabanlı ateşleme sistemlerine (DIS) sahip yeni araçlar için en iyi bujilerdir. İridyum, platinden daha dayanıklıdır ve çoğu durumda platin bujilere kıyasla yaklaşık yüzde 25 daha uzun ömürlüdür. Birçok otomobil üreticisi (COP) ateşleme sistemleri için iridyum bujileri veya iridyum / platin kombinasyonlu bujileri kullanır.

Marş Motoru Çeşitleri ve Özellikleri

Marş motoru; marş dişlisi, pinyon, strator, kömür ve marş otomatiği gibi değiştirilebilir parçalardan meydana gelir. Bu parçalardan herhangi birinde bir arıza söz meydana geldiğinde aracınız çalışmaz. Böyle bir durumda motorun etkilenen parçasının yenisiyle değiştirilmesi gerekir. Marş motoru, aracın aküsündeki elektrik enerjisini mekanik enerjiye dönüştürerek çalışır. 0 RPM'de çalışan içten yanmalı motorlar tork üretemez. Bu nedenle, marş motoru motorun çalışabilmesi için ilk kez dönmesine yardımcı olur. Bu gerçekleştiğinde, motor kendi kendine güç verebilir hale gelir. Marş motorları, elektrik ve pnömatik gibi çeşitli stillerde satışa sunulur. Pnömatik marş motorları yüksek tork sağlar. Genellikle ağır ekipman ve makineler için kullanılır. Elektrikli marş motorları benzinli ve dizel binek araç motorlarında en sık kullanılan marş motorudur. Aracınızın çalışmasını sağlamak için doğru türde ve boyutta marş motorunu yedek parçası aldığınızdan emin olmanız gerektir. Bu nedenle her zaman aracınızın kullanım kılavuzunu incelemeniz önerilir.

Ateşleme Bobini ve Özellikleri

Ateşleme bobini, benzinli motorlarda yakıtı ateşleyen kıvılcım oluşturmak için gereken enerjiyi sağlamaktan sorumlu bir bileşendir. Bobinler bunu işlemi bir yükseltici transformatör gibi davranarak yapar. Aküden yanma odalarındaki yakıtı ateşlemek için bujilere aktarılan akü voltajını artırır. Bununla birlikte, bobinler farklı tip ve niteliklerde gelir. En iyi ateşleme bobini yüksek bir güç çıkışı sağlarken motorunuzun düşük emisyonlara ulaşmasına yardımcı olan modellerdir. Değişim söz konusu olduğunda dikkate alınması gereken en önemli husus ise uyumluluktur. Piyasada farklı modeller mevcuttur ve her model belirli bir araç türü için üretilmiştir. Ateşleme bobinlerinizi değiştirmek için en iyi zaman, motorunuzda ve aracınızın çalışmasında bir değişiklik fark etmeye başladığınız zamandır. Bobin değişiminin geldiğini gösteren tipik belirtiler arasında gecikmeli çalıştırma, ateşleme ve zayıf yakıt yönetimini olabilir. Daha iyi bir performans sağlamak için tüm bobinleri aynı anda değiştirmenizi önemlidir.

Ateşleme Sistemindeki Parçaları Değiştirirken Bunlara Dikkat Edin

  • Ateşleme sistemindeki herhangi bir parçayı değiştirmeden önce, her zaman kullanım kılavuzuna başvurun. Garantilerin geçersiz kalmamasını sağlamak için üreticinin önerilerine uyun.
  • Çap ne kadar küçük olursa kıvılcımı başlatmak için daha az voltaj gerekir.
  • Kullanım kılavuzunuz platin bujileri öneriyorsa, bakır bujileri kullanmamalısınız. Ancak, çift tırnaklı platin bujilere veya iridyum bujilere geçiş yapabilirsiniz.
  • Bujileri daima önerilen servis aralığında değiştirin. Değişim süresini uzatmak onarımı oldukça maliyetli mekanik sorunlara neden olabilir.
  • Modern otomobillerde, her bir buji genellikle kendi ateşleme bobinine bağlanır. Bu nedenle, bir V8 motorunuz varsa 8 ateşleme bobinini birden değiştirmeniz gerekir. Bu, en az 8 bobinli bir paket satın almanız gerektiği anlamına gelir


ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Ateşleme Sistemi

Buji
Gövdeli Marş Yastığı
Marş Dişlisi
Marş Kollektörü
Marş Kömürü
Marş Motoru
Marş Otomatiği
Marş Yastığı
Ateşleme Beyni
Bobinler
Enjeksiyon
Distribütör & Ekipmanları
Konumseçilmedi
Kategori
Toplam 24 / 9656 ürün
Ateşleme Sistemleri Kategorisinde En Çok Merak Edilenler
Bobin Temel görevleri otomobillerin elektrik sistemlerinde ateşleme yapmak olan bobinler, çekiş verimliliğine ve yakıt harcamasına da doğrudan etki ediyor. İdeal düzeyde ateşleme voltajı sağlayan oto aksesuarı, titreşim ve sıcaklık direncini de sürekli hâle getiriyor. Çok yönlü etkiye sahip olan bobinler, kıvılcım sürelerini artırıyor; yakıt tüketiminin ve zararlı egzoz emisyonunun azaltılmasına katkı sağlıyor. Mekanik bir parça olan bobin, benzinli motorlu otomobillerde silindir içerisinde sıkıştırılmış vaziyetteki hava ve yakıt karışımının ateşlenmesini sağlıyor. Oto aksesuarı, aküden gelen düşük gerilimin yüksek gerileme dönüştürülmesinde son derece kritik bir rol oynuyor. Bobinin çalışma prensibi, iki sargısı sayesinde manyetik alan etkisini değiştirip buji tırnakları arasında kıvılcım meydana getirmesine dayanıyor. Bobinler, genellikle demirden koruyucu bir nüve içerisine yerleştirilmiş olan sargılardan meydana geliyor. Bir bobin içerisinde birbirinden yalıtılmış olarak yerleştirilmiş iki adet sargı bulunuyor. "Primer sargı" olarak da adlandırılan ilk sargı, 0,7 ile 1 mm kalınlık arasında değişen ve ortalama 200 sarımlı telden; "sekonder sargı" olarak da adlandırılan ikinci sargı ise 0,03 ile 0,07 mm kalınlık arasında değişen ve ortalama 20.000 sarımlı telden oluşuyor. Primer sargıda bakır tel kullanılıyor. Bobin üzerinde üç adet uç bulunuyor ve bağlantılar, uçlar aracılığıyla yapılıyor. Uçlardan ilki kontak anahtarına, ikincisi distribütör girişine, sonuncusu ise distribütör kapağının merkezine bağlanıyor. Sonuncu kablonun bağlantısı, buji kablosuyla yapılıyor. Uzun ömürlü ve dayanıklı bir oto aksesuarı olan bobin, marka ve model özelinde farklı performanslar göstermekle beraber ortalama 70.000 kilometre boyunca kullanılabiliyor. Bobin kaynaklı sorunlar, otomobilde yakıt tüketiminin belirgin biçimde artmasına neden oluyor. Değişim yapılmak suretiyle sorun gideriliyor. Hızlı ve sorunsuz bir şekilde takılıp çıkarılır olması nedeniyle bobin değişimi kolayca gerçekleştiriliyor.
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/26036