Marş Motoru

Akümülatörden aldığı enerjiyle motordaki ilk hareketi sağlayan marş motoru, kontağın çevrilmesi ile harekete geçen otomobilin en önemli parçalarından biridir. Krank miline bağlı olan motor sistemi, volan dişlilerinin dönmesini sağlayarak yakıtın motora dolmasını ve pistonların hareket etmesini sağlar. Aracın en fazla enerji tüketen parçalarından biri olan marş motorunun önerilen çalıştırma süresi ortalama 5 ile 10 saniye arasındadır. Farklı güç seviyelerine sahip otomobil sistemlerinde bu süre değişiklik gösterebilir. Ancak 10 saniyeden fazla çalıştırılması aküdeki bütün enerjiyi boşaltır. Tek işlevi pistonları harekete geçirmek olan marş motorunun üretiminde genellikle hafif malzemeler kullanılır. Aracın volan dişlilerinin dönmesini sağlayarak araçtaki yakıt ve havanın motora dolmasını sağlar. Böylelikle pistonlar harekete geçer ve araç çalışır. Volan dişlisinden geçtikten sonra dönen ve volana geçerek dönen iki tip marş motoru bulunur. Ancak otomobillerde yaygın olarak volana geçerek dönen marş motoru kullanılır.

Marş Motorunun Çalışma Sistemi

Motorun harekete geçmesi için önemli bir parça olan marş motoru, kontak çevrildiğinde devreye girer. Gövde, strator, mıknatıs, pinyon ve fırça yani kömürün birleşiminden oluşan motor, aldığı enerjiyi fırça vasıtası ile stratora iletir. Manyetik bir kutup oluşturarak farklı kutupların birbirini çekmesini ve itmesini sağlar. Böylelikle statoru döndürmeye başlar. Anahtarı çevirir çevirmez motorda yer alan dişliler, krank miline bağlı olan volan dişlisi ile iç içe geçer. Daha sonra volan dişlisi, dönme kuvvetini krank miline ileterek aracın çalışmasını sağlar. Araç çalışırken marş motorunun çalıştırılmaması gerekir. Çünkü volan dişlisinin görevi dışarı çıkıp motora ilk hareketi vermek ve hemen ardından tekrar yuvasına dönmektir. Aksi halde volan dişleri zarar görür ve aracın çalışmasını engeller. Bu durum aynı zamanda marş motorunun ömrünü kısaltır. Ayrıca araç çalıştıktan sonra uzun süre kontağı çevirmeye devam ederseniz, motor içerisinde yer alan dişlilerin çarpışmasına, darbeler almasına, yıpranmasına neden olursunuz. Bu durum dişlilerin yanmasına neden olur ve marş motorunu işlevsiz hale getirir. Bu tür bir arızaya neden olmamak için, motor çalıştıktan sonra kontak anahtarından elinizi çekmeniz yeterlidir.

Marş Motoru Arıza ve Belirtileri

Ürün kalitesi veya kullanıcı hatasına bağlı olarak marş motorlarında çeşitli arızalar ortaya çıkar. Yapısı itibariyle basit bir yapıya sahip olan motorların, sorunları da oldukça kısıtlıdır. Eğer marş motorundan sürtünme sesi geliyorsa; bu durum motorun rulmanının bozulduğunu gösterir. Bu durum marş motorunun içerisinde yer alan bağlantıların gevşekliğinden veya pinyon ile volan dişlisinin aşınmasından kaynaklanabilir. Böyle bir sorun karşısında marş motoru sökülerek kontrol edilmeli veya değiştirilmelidir. Aksi halde balans ile strator gövdeye temas ederek daha büyük sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Kontak çevrildiğinde marş motoru döndürmüyorsa; bu durum elektriği stratora ileten kömürlerin bittiğini gösterir. Fırça olarak da adlandırılan kömürler, sürtünmeden dolayı zamanla aşınır. Bu nedenle iletkenle temas kesilir ve marş motoruna elektrik gitmez. Siz marşa bastığınız zaman pistonlar hareket etmez ve çalışmaz. Bu sorunu marş motorunu ve marş motoru kömürünü değiştirerek çözebilirsiniz. Eğer marşa bastığı halde aracınızın motoru hareket etmiyorsa ya volant kırılmıştır ya da marş otomatiğinde bir arıza vardır. Araç çalışırken marş motorunu çalıştırdıysanız volan dişlileri aşınarak zarar görmüş olabilir. Marşa bastığınızda volant dişlisi ile birleşerek ayrılmasını sağlayan marş otomatiği, arıza yaptığı zaman dişli boşa döneceği için motoru harekete geçirmez. Kontağı çevirdikten sonra marş dişlisi takılı kalıyor ise marş otomatiğinin yer aldığı parçaların değiştirilmesi gerekir. Marş motoru normalden daha yavaş çalışıyorsa akümülatörde veya akü bağlantı noktalarında bir sorun olabilir. Bu durumda aküyü kontrol edilerek sorunu tespit etmeniz gerekir.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Marş Motoru Fiyatları

1824 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 48 / 1824 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?