Buji Nedir ve Buji Modelleri

Buji 

Buji, oldukça küçük ancak son derece etkili makine parçalarından birisidir. İçten yanmalı motorlarda kullanılan buji, yakıt ve hava karışımını ateşleyen makine parçasıdır. Bujiler yüksek gerilimli elektriği iki elektrot arasından atlatır ve böylelikle bir kıvılcım meydana getirir. Silindir içinde yüksek basınç altında bulunan yakıtsa zaten yanma noktasına yaklaştığından oluşan kıvılcımla birlikte alev alır. Böylelikle ateşleme işlemi tamamlanmış olur. Özellikle motorlu taşıtların vazgeçilmez parçası olan bujiler, birçok çeşitte üretilirler ve değişik tip motorlarda kullanılmak için üzere üretilirler. Bujinin çeşidine göre boyut ve özellikleri de birbirinden farklıdır ancak yine de genellikle 4 bölümden oluşurlar. NGK buji çeşitlerinin elektrik bağlantı ucu, porselen yalıtıcı ( izolatör ), bağlantı gövdesi ve işleri, elektrotlar olarak bölümleri bulunmaktadır. Buji de meydana gelen yanma sonrasında ise pistonlar aşağı yönlü hareket eder ve aşağı yönlü hareket eden pistonlar krank milini döndürerek tekerleklerin hareket etmesini sağlar. Böylelikle kinetik enerji oluşur ve araç geriye ya da ileriye doğru hareket edebilir. Dizel motorlu araçlarda ateşleme işlemi yakıtın sıkıştırılması esasına bağlı olduğundan buji bulunmaz. 

Buji Çeşitleri 

Petrol istasyonlarından alınan ve arabanın hareket enerjisinin ana kaynağı olan yakıtlar, araç içerisinde sıvı formda bulunur. Bu yakıtları hareket enerjisine dönüştürmenin farklı yolları vardır. Ayrıca teknolojinin gösterdiği sürekli gelişim ateşleme yollarının da çeşitlenmesini sağlamaktadır. Her markanın ürettiği otomobiller birbirinden farklı olmakla birlikte bu farklılık aynı şekilde bujiler için de geçerlidir. Örneğin; iridyum buji, aşınma özeliklerini korur ve bunun yanında oldukça ince elektrotlara sahip olmasıyla dikkat çeker. Son derece güçlü özelliklere sahip olan buji, benzeri olan platin bujilere karşı % 25 daha dayanıklı yani daha uzun ömürlüdür. Bu bujiler elektrik enerjisini çok daha iyi bir şekilde iletmek ve ateşleme verimliliğini artırmak amacıyla özel olarak tasarlanmıştır. Ayrıca ince tel merkez elektrota sahiplerdir. 

Buji fiyatları ise üreten markaya, bujinin özelliklerine ve piyasada bulunabilme durumuna göre değişiklik gösterir. Motorlu taşıt için buji tercih edileceğinde araca uygun olan bujinin bilinmesi şarttır. Buji çeşitlerinin birbirinden ayrılmasının nedeni ise kullanılan elementlerdir. Buji çeşitleri Lityum, Titanyum, Nikel, İridyum, tek Platin, çift Platin, Gümüş olmak üzere sınıflara ayrılır. Bujilerin boyutları genellikle 12mm ile 14 mm arasında değişkenlik gösterir ancak bu değerlerden daha alçak ya da daha yüksek olan ürünler de vardır. Buji boyutları 16, 18 hatta 21 mm’ye kadar çıkabilir. Öte yandan buji denilince akıllara ilk olarak benzinli ve LPG’li araçlar geliyor olsa da deniz araçlarında ve model arabalarda da bujiler kullanılmaktadır. Deniz araçlarında kullanılan tek buji türü marindir. Nitro buji olarak isimlendirilen buji çeşitleri ise yalnızca uzaktan kumandalı araçlarda kullanılırlar ki model arabaların motorları içindeki son derece önemli parçalardır. İçte yanmalı motorlara sahip araçlardan maksimum verim elde etmek isteniyorsa buji seçimini doğru bir şekilde yapmak gerekir. 

Bujilerin Yıpranması ve Değişim Zamanı

Yakın geçmişin en önemli ulaşım aracı olan otomobiller yaklaşık olarak 30.000 parçada meydan gelmektedir. Bu parçaların hemen hemen hiçbirisi tek başına bir anlam ifade etmezken bir araya geldiklerinde bir bütünü yani otomobili oluştururlar. Bu bütünü meydana getiren parçalardan bir tanesi çalışmaz ya da yanlış çalışırsa geriye kalan tüm sistem bundan olumsuz yönde etkilenir. Bütünün yalnızca minicik bir parçası olan buji kablosu bile yokluğu ya da arızası halinde büyük bir sorun meydana getirir. Bujinin ateşlemesi noktasında son derece etkili olan kabloda arıza meydana gelmesi halinde ateşleme gerçekleştirilemeyeceğinden dolayı araba çalışamaz. Bu nedenle otomobillerin bakımının düzenli bir şekilde yaptırılması son derece önemlidir. Bosch buji çeşitleri ve diğer tüm bujiler zamanla yıpranır ve bu nedenle değiştirilmeleri, yenilenmeleri gerekir. Her marka ürettiği araç için buji çeşitleri arasından en uygun olanını seçer ve kullanır. Bujilerin her birisi farklı maddelerden üretildiği için kullanım ömürleri birbirinden farklıdır. Bu nedenle hepsine ortalama bir ömür biçilmesi söz konusu değildir. 

Dayanıklı metallerden üretilen bujiler uzun zaman dayanabilirken dayanıksız metallerden üretilenlerin daha sık değiştirilmesi gerekebilir. Bu noktada aracı ne sıklıkla kullandığınız da ciddi bir etkendir. Günün her anında aracınızla hareket eden biriyseniz deformasyon fazla olacağından değiştirme aralığınız da sık olacaktır. Bunun yanında nadiren araç kullanan biriyseniz o zaman deformasyon az olacağından dolayı değiştirme aralığınız uzar. Eğer ki araç kullanımında acemiyseniz buji ne iş yarar sorusunun cevabını araç için özel olarak hazırlanan el kitabından araçta kullanılan bujinin özelliklerini öğrenebilirsiniz. Ayrıca bu kitapçık bujinin bakımı ve değişimi noktasında ipuçları verir. Bujiler çeşitlerine göre ayrılmakla birlikte 10.000 ila 100.000 kilometre aralığında değiştirilmelidir. Bujiler motorların en kolay değiştirilebilir parçası olma özelliğine sahiptir. Eskiyen bujinizi yenisiyle değiştirmek için öncelikle zamanı doğru ayarlamanız gerekir ve bu zamanı geçirmemeniz önemlidir. Ardından edineceğiniz birkaç temel bilgi ve basit birkaç aletle bujiyi kolayca değiştirebilirsiniz. 

Bujilerin Bakımı 

Arabalar dışarıdan bakıldığında her ne kadar karmaşık sistemler gibi görünse de sadece iç içe geçmiş parçalar bütünüdür. Parçalar arasındaki ilişkiyi anladığınız anda sistem basit bir hal almaya başlar. Otomobillerin en çok merak edilen ve karmaşık bulunan parçalarıysa motor kısımlarıdır. Tofaş buji ve diğer araçlar için olan buji çeşitleri motorların en çok değişen parçaları arasında yer alır. Diğer sık değişen parçalardan bir diğeri ise buji kablolarıdır. Motorun elektrik yükünü bobinlere aktarma görevi gören buji kabloları, araç sürüş tarzına göre sık sık veya aralıklı olarak değiştirilebilir. 

Gerek buji gerekse buji kablosunun değiştirilmesi için birkaç basit ekipmanın kullanılması gerekir. Cırcır seti, lokma anahtar seti ve lokma uzatma aparatı söz konusu parçaların değiştirilmesi için yeterlidir. Denso buji ya da buji kablolarını değiştirmeye başlanmadan önce motorun soğuk olduğundan kesin olarak emin olunmalıdır. Aksi takdirde değiştirme işlemini gerçekleştirirken zorlanabilir hatta mini çapta elinizi yakabilirsiniz. Motorun soğuk olduğundan emin olunduktan sonra yapılması gerekense motorun çevresini iyice temizlemektir. Aksi halde değişim esnasında motor kirlenebilir ki bu durum beraberinde aşınma başta olmak üzere çeşitli sorunlar getirebilir ancak bunun öncesinde güvenlik maksadıyla akünün eksi kutbuna bağlı olan kablo çıkartılmalıdır. Basınçlı hava, elektrik süpürgesi ve kolaylıkla temin edilebilen yağ çözücü spreylerle temizlik yapabilirsiniz. Ayrıca bu işlemleri yaparken her ihtimale karşı koruyucu gözlük kullanmanız en doğrusudur. Buji değişimine başlarken ilk olarak kablolar ve bobinler yerinden çıkartılır. Daha sonra ise gerekli ekipmanlar kullanılarak buji saat yönünün tersine çevrilerek yerinden çıkartılır. Ardından çıkartılan bujinin yenisi yerine takılır. Bu noktada çıkartılan buji ile yeni bujinin boyutlarının aynı olduğundan kesin olarak emin olmalısınız. Aksi takdirde motorda istenmeyen ciddi hasarlar meydana gelebilir. Yeni bujiyle eski bujinin aynı boyutta olduğundan emin olunduktan sonra yeni buji deliğe yerleştirilerek saat yönünde çevrilir ve ardından kablolar ve ateşleme bobini takılır. Ayrıca NGK LPG buji kablosunu da değiştirecekseniz o zaman kabloların uzunluklarından da kesin suretle emin olmanız gerekmektedir. 

Bujiler ve Buji Ekipmanları 

Bujiler araçlarda iki amaçla kullanılır; bunlar ateşleme ve ısıtmadır. Benzinli ve hem benzinli hem de LPG’li araçlarda ateşleme için kullanılan bujiler, dizel araçlarda ise ısıtmayla görevlilerdir. Isıtıcı buji çeşitleri aracın ilk kez çalıştırılması anında soğuk olan ve yanma odası olarak isimlendirilen bölmeyi ısıtır. Bujinin ısıtıcı özelliği ne kadar güçlüyse araç da o kadar hızlı harekete hazır hale gelir. Benzinli ve LPG’li araçlarda kullanılan bujiler ise yanma odasına aktarılan hava – yakıt karışımını ateşlemek suretiyle görevini yerine getirir. Araçların üreten markaların üretim politikaları ve otomobilin modeline göre silindir sayısı değişkenlik gösterir. Veriler kesin olmamakla birlikte genel bir çıkarımla binek aralarda 4, ticari araçlarda ise 6 ya da 8 silindir vardır. Otomobillerin buji sayısı da silindir sayısına göre değişkenlik gösterir. 

Buji Fiyatları Ne Kadardır? 

Aracın hareket etmesi noktasında en hayati parça sayılabilecek buji, düzenli aralıklarla yenisiyle değişmesi gereken bir parçadır. Kullanılması gereken bujinin çeşidi ise aracınızın hangi marka tarafından üretildiği ve modeline göre değişkenlik gösterir. Motorların ve dolayısıyla aracın sorunsuz bir şekilde çalışabilmesi için bujilerin düzenli olarak sökülmesi ve kontrol edilmesi gerekir. Vadesi dolmadıysa geri takılmasında ve kullanmaya devam edilmesinde herhangi sakınca yoktur. Bu sökme ve takma işlemi sırasında motorun ve parçaların temizliğine dikkat edilmeli, bu konuda hassas davranılmalıdır. Bujiler eskimişse mutlaka yenileriyle değiştirilmeli asla temizlenip yeniden kullanmak düşünülmemelidir. Aynı durum Tork buji kablosu için de geçerlidir. Eskimiş parçaların yeniden kullanılması durumunda motor için ciddi bir güvenlik zafiyeti yaratılmış olur. Bunun yanında aracın ne zaman arızalanacağı da tahmin edilemeyeceğinden günlük hayat içerisinde çeşitli mağduriyetlerin doğması da son derece olasıdır. Bu nedenle Champion buji ve tüm buji çeşitlerinin eskimesinin hemen akabinde değiştirilmesi gerekir. Günümüzde hızla kullanımı yaygınlaşan buji çeşitleri iridyum ve platin olanlardır. Bu modeller yüksek ısıya dayanabildikleri yani dayanıklılıkları daha yüksek olduğu için değişim aralıkları daha uzundur. Bujinin hangi metal kullanılarak üretildiğine bağlı olarak fiyat aralıkları değiştiğinden sabit bir fiyattan bahsedilmesi mümkün değildir. 

Buji Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? 

Aracın tüm parçaları sistemin kusursuz bir şekilde çalışması ve hareketin sağlanması adına önemlidir. Buji çeşitleri ise aracın içerisinde bulunan yakıtı ateşlemesi ve kinetik enerjinin oluşması noktasında kilit rol oynar. Buji çeşitleri arasından seçim yapılırken dikkat edilmesi gereken ilk şey araca uygun olmasıdır. Araca uygun olmayan bir buji asla tercih edilmemelidir. Aksi davranışlar motor üzerinde ciddi arızlar meydana gelmesiyle sonuçlanabilir ki bu durum aracın hareket kabiliyetinin yüksek oranda ya da tamamen kaybolması anlamına gelmektedir. Seçilecek olan bujinin araca uygun olmasından sonraki dikkat edilmesi gereken en önemli nokta dayanıklılıktır. Dayanıklı bujiler uzun süreli kullanım için uygundur. Çünkü korozyona karşı ekstra direnç sergiler. Ayrıca bujinin erken ateşlemeye sebebiyet verip vermediğinden, akım kaçağına neden olup olmadığından ve gaz kaçağı yapıp yapmadığından emin olunmalıdır. Ayrıca elektrotları uygun özellikte olmalıdır. 

Soğuk Buji ve Sıcak Bujinin Farkları Nelerdir? 

Sıcak buji ve soğuk buji arasında bazı temel farklılıklar vardır. Bunlardan ilki burun porselenleridir; sıcak bujilerde porselen daha uzunken soğuk bujilerde porselen kısadır. Soğuk bujilerde burun porseleni kısa olduğundan yanma odasındaki sıcaklığın temas yüzeyi daha azdır ve böylelikle daha az ısınır. Soğuk bujilerin ısı kapasiteleri çok daha yüksektir. Sıcak bujilerde ise burun porseleni daha uzun olduğundan yanma odasındaki sıcaklığın temas yüzeyi daha fazladır ve bu nedenle buji daha fazla ısınacaktır. Sıcak bujilerin ısı kapasitesi daha düşüktür. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Buji Fiyatları ve Modelleri

10.000+ ürün listeleniyor
Bosch
NGK
Svac
Champion
YSN
Otoco
Eyquem
Doduco
Cey
HELLUX
Parça Ofisi
Denso
Ypc
Hella
Kraftvoll
Bross Otomotiv
Ünüvar
GVA
Et1Eco
BERU
Güncel Değerlendirme
Fotoğraflı Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Araç Modeli
Toplam 36 / 10000+ ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?
hepsiburada sözlük
Bu Kategoride En Çok Merak Edilenler
BujiAraçlarda buji, yanma kısmına alınan hava ve yakıt karışımının kıvılcım oluşturmasını, yanmasını sağlamaktadır. Ateşleme bobininden gelen enerji, buji tırnaklarından geçerek kıvılcım oluşturur. Yüksek gerilme sayesinde tırnaklardaki hava iyonlaşarak kıvılcımı oluşturur. Tüm benzinli, LPG'li araçlarda buji yer alır. Benzinli motor, çalışmak için ateşleme bujisinden yararlanır. Dizel araçlarda ise bu parça bulunmaz. Dizel motorların özelliği, kıvılcım ile değil; hava sıkışması ile çalışmalarıdır.  Porselen gövdesi olan bujiler, kıvılcımların geçeceği artı ve eksi yüklü uçlar bulundurur. Buji tırnaklarının inceliği ve sivriliği, kıvılcımın gücünü belirler. Burun porseleni ebatları farklılık gösterebilir. Kısa burunlu bujilere "soğuk buji" adı verilir. Kısa burunlu bujilerde yanma odasındaki sıcağın temas yüzeyi de daha kısıtlıdır ve buji, daha az ısınır. Soğuk bujilerin ısı kapasitesi, diğerlerine göre daha fazladır. Sıcak bujilerde ise burun, daha uzundur.  Bujinin en iyi performansla çalışabilmesi için alt sıcaklık sınırı 450 derecedir. Bu sıcaklıkta buji, kendini temizler. 450 derecenin üzerindeki sıcaklıkta biriken kurum, yakılarak ortadan kalkar. Sıcaklığın daha az olması, kurum parçalarının birikmesi anlamına gelir. Kıvılcım oluşması zorlaşabilir; hatta aracın topraklanması sorunu bile oluşabilir. 850 derecenin üzerinde ise izolatör fazla ısınmış olur. Kontrolsüz ateşlemeler meydana gelebilir ve motor hasar alabilir.  Doğru buji seçildiğinde ve doğru kullanıldığında aracın yakıt harcaması azalır ve performansı güçlenir. Yanlış buji ve yanlış kullanım ise aracın fazla yakıt yakmasına, motor performansının azalmasına neden olur.  Bujinin dayanıklı olması, gaz kaçağının olmaması, korozyona dayanıklılığı, uygun boyutlarda bulunması, erken ateşleme yapmaması, akım kaçağı oluşturmaması önemlidir. Günümüzde binek araçlarda genellikle 12 ve 14 mm çapında bujiler kullanılır. Buji tırnak aralıklarının klasik sistemlerde 0,6 ve 0,8 mm arasında olması, elektronik sistemlerde ise 0,8 ile 1,1 mm civarında bulunması gerekir.
Detaylar