Buji Nedir ve Buji Modelleri

İçten yanmalı motorların en önemli bileşenlerinden biri olan buji, ateşleme sisteminin bir parçasıdır. Elektriği elektrotlar arasından atlatarak kıvılcım oluşturur ve arabanın çalışmasını sağlar. Yakıtın yanma odasına gitmeden önce ihtiyaç duyduğu kıvılcımı oluşturan bujiler, araba motorunun tam merkezinde yer alır. Aracın yanma bölümüne alınan yakıt ve hava karışımı bujinin yarattığı kıvılcım ile yanar. Ateşleme sisteminde yer alan bobin enerji sağlar ve bu enerji yüksek gerilim yaratarak buji tırnaklarında alev oluşturur. Bujiler, benzinli ve LPG’li araçlarda bulunur dizel araçlar, kıvılcım ile değil hava sıkışması yöntemi ile çalışır. Bujilerin gövdesi porselenden yapılır, artı ve eksi uçları bulunan ateşleme parçasının kıvılcım gücü buji tırnaklarının ince ve sivriliğine göre değişir.

Bujinin Yapısı

Buji; buji başlığı, diş açılmış gövde kısmı, şasi elektrotu, merkez(orta) elektrotu ve porselen yalıtkan bölümlerden oluşur. Tüm parçalar yerleştirildikten sonra bujinin gövde kısmı endüksiyonla ısıtılır ve üst kenarları bastırılarak contaların üzerine oturtulur. Bujini izolatör kısmı yüksek kaliteye sahip gözeneksiz porselenden oluşur. Tasarımında kullanılan temel ham madde alüminyum oksittir. Orta elektrot yüksek gerilime sahip akımı şasi elektrotuna taşır. Taşınma sırasında oluşan kıvılcım yakıt hava karışımının ateşlenmesini sağlar. Nikel alaçık kullanılarak tasarlanan orta elektrot, izolatörün merkezine yerleştirir. Buji tırnağı olarak da bilinen şasi elektrotu ise orta elektrottan gelen yüksek gerilime sahip akımın devresini tamamlamasına yardımcı olur. Buji, hava yanıcı madde karışımının ateşlenmesini saplayabilmek amacıyla iyi konumlandırılmalıdır. Tüm diğer araç paralarında olduğu gibi bujilerin de belirli bir kullanım ömrü vardır. Belirli aralıklarla temizlenmesi gereken bujiler aracın yaptığı kilometreye bağlı olarak yenilenmelidir. Genellikle 10-15 bin kilometrede temizlenmesi, 20-30 bin kilometrede ise yenisi ile değiştirilmesi gerekebilir. Ancak buji üzerinde herhangi bir hasar görülürse direkt değiştirilmesi daha uygundur.

Buji Modelleri ve Fiyatları

Buji modelleri sıcak ve soğuk olmak üzere temelde ikiye ayrılır. Arlarındaki en belirgin fark burun porselenlerinin yapısıdır. Eğer burun porselen kısmı kısa ise soğuk; uzun ise sıcak buji olarak adlandırılır. Soğuk buji modelleri yanma odasının yarattığı sıcaklığa daha kısa süre maruz kaldığı için normalden daha az ısınır. Sıcak buji modelleri ise yanma odasının ısısına daha uzun süre maruz kalır ve daha fala ısınır. Bu nedenle sıcak buji modellerinin ısıya dayanma ve yalıtma kapasiteleri daha düşüktür. Bu iki buji modeli dışında bir de iridyum buji modeli vardır. Diğer bujilere göre daha sağlam yapıya sahip olan iridyum buji modelleri, bozulmaya karşı daha dirençlidir. İridyum maddesi kullanılarak tasarlanan bujiler, aynı zamanda birçok kimyasala karşı da daha dayanıklıdır. İridyumun erime noktası 2450 derecedir ve bu sayede ateşlemeden dolayı oluşan yüksek ısılara karşı güçlü direnç gösterir. Özellikle LPG’li araçlarda iridyum buji kullanılması önerilir. Buji fiyatları tasarımında kullanılan malzemelerin kalitesine, markasına ve özelliklerine göre farklılık gösterir.

Buji Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Buji seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta araca uygunluğudur.
  • Bujinin korozyona dayanıklı olması ve kaliteli malzemeler kullanılarak tasarlanması gerekir. Aksi halde ateşleme sisteminde problem yaratabilir. Ayrıca akım kaçaklarına da neden olabilir. Doğru buji seçimi araç kullanıcıları için hayati önem taşır.
  • Buji modellerinin yuva ve dişlilere göre tam ölçüde olması da buji seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli noktadır. Aksi halde tam oturmayan bujiler ateşleme sisteminin hata vermesine yol açabilir.
  • Basit bir çalışma mekanizmasına ve yapıya sahip olan bujilerin, düzenli olarak bakımının yapılması gerekir. Herhangi bir nedenden dolayı zarar gören, hasarı veya yanığı bulunan bujiler mutlaka değiştirilmelidir. Aracın motoruna hasar verebilen buji aksaklıkları çok ciddi maddi kayıplara yol açabilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Buji Fiyatları ve Modelleri

Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 10000+ ürün
Bujiler Kategorisinde En Çok Merak Edilenler
Buji Araçlarda buji, yanma kısmına alınan hava ve yakıt karışımının kıvılcım oluşturmasını, yanmasını sağlamaktadır. Ateşleme bobininden gelen enerji, buji tırnaklarından geçerek kıvılcım oluşturur. Yüksek gerilme sayesinde tırnaklardaki hava iyonlaşarak kıvılcımı oluşturur. Tüm benzinli, LPG'li araçlarda buji yer alır. Benzinli motor, çalışmak için ateşleme bujisinden yararlanır. Dizel araçlarda ise bu parça bulunmaz. Dizel motorların özelliği, kıvılcım ile değil; hava sıkışması ile çalışmalarıdır.  Porselen gövdesi olan bujiler, kıvılcımların geçeceği artı ve eksi yüklü uçlar bulundurur. Buji tırnaklarının inceliği ve sivriliği, kıvılcımın gücünü belirler. Burun porseleni ebatları farklılık gösterebilir. Kısa burunlu bujilere "soğuk buji" adı verilir. Kısa burunlu bujilerde yanma odasındaki sıcağın temas yüzeyi de daha kısıtlıdır ve buji, daha az ısınır. Soğuk bujilerin ısı kapasitesi, diğerlerine göre daha fazladır. Sıcak bujilerde ise burun, daha uzundur.  Bujinin en iyi performansla çalışabilmesi için alt sıcaklık sınırı 450 derecedir. Bu sıcaklıkta buji, kendini temizler. 450 derecenin üzerindeki sıcaklıkta biriken kurum, yakılarak ortadan kalkar. Sıcaklığın daha az olması, kurum parçalarının birikmesi anlamına gelir. Kıvılcım oluşması zorlaşabilir; hatta aracın topraklanması sorunu bile oluşabilir. 850 derecenin üzerinde ise izolatör fazla ısınmış olur. Kontrolsüz ateşlemeler meydana gelebilir ve motor hasar alabilir.  Doğru buji seçildiğinde ve doğru kullanıldığında aracın yakıt harcaması azalır ve performansı güçlenir. Yanlış buji ve yanlış kullanım ise aracın fazla yakıt yakmasına, motor performansının azalmasına neden olur.  Bujinin dayanıklı olması, gaz kaçağının olmaması, korozyona dayanıklılığı, uygun boyutlarda bulunması, erken ateşleme yapmaması, akım kaçağı oluşturmaması önemlidir. Günümüzde binek araçlarda genellikle 12 ve 14 mm çapında bujiler kullanılır. Buji tırnak aralıklarının klasik sistemlerde 0,6 ve 0,8 mm arasında olması, elektronik sistemlerde ise 0,8 ile 1,1 mm civarında bulunması gerekir.
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/26036/20014361