En Ucuz ve Kaliteli Enjeksiyon

Motorun verimli çalışmasını sağlayan enjeksiyon sistemi, genel olarak değişen koşullara göre hava-yakıt karışımını devamlı olarak ayarlar ve kontrol eder.

Enjeksiyon sistemi, dizel yakıt kullanan arabaların tümünde bulunur. Benzin yakıtı kullanan arabaların enjeksiyon sistemleri, dizel arabaların enjeksiyon sistemleriyle temel olarak aynı prensipte çalışır. İlk olarak benzin kullanan motorların performansını artırmak amacı ile kullanılmaya başlanan enjeksiyon sistemleri, günümüzde yakıt tasarrufu sağlama ve atık gazların çevresel kirliliğini azaltma yönünde geliştirilmiştir.

Yakıt enjeksiyon sisteminin motorlardan maksimum güç ve verim alınması, motorun daha düzenli çalışması, yakıt tasarrufunun sağlanması, motorun marş anında kolay çalışması, motor performansının rakım farklılığından etkilenmemesi ve hava kirliliğinin azaltılması gibi faydaları bulunur. Ayrıca, enjeksiyon sistemlerinde daha az mekanik parça bulunduğu için mekanik arızalar azalır ve arabaların bakımları kolaylaşır. Karbüratörlü sistemlerde sıcak havalarda görülen buhar tıkacı problemi, enjeksiyon sistemi bulunan arabalarda görülmez.

Yakıt enjeksiyon sistemleri, özelliklerine göre değişik şekillerde sınıflandırılmaktadır. Püskürtülen yakıtın kumanda şekline göre "mekanik kumandalı", "elektronik beyin kumandalı (ECU)" ve "mikrobilgisayar kumandalı" türlere ayrılır.

Mekanik enjeksiyonlu araçlarda benzin, dizel sistemlerdeki gibi mekanik bir şekilde püskürtülür. Benzin miktarı, silindirler tarafından emilen hava miktarına göre ayarlanır. Mekanik enjeksiyon sistemleri dışında kalan tüm enjeksiyon sistemlerinde çalışma prensibi ortaktır. Bu sistem, motorda bulunan havanın basınç, sıcaklık gibi tüm bilgilerinin elektronik kontrol ünitesine aktarılmasıyla çalışır. Bu kontrol ünitesi, "ECU" olarak bilinir ve elektronik kontrol ünitesinin İngilizce karşılığı olan "electronic control unit" teriminin kısaltmasıdır.

Yakıtın püskürtme şekli ve zamanına göre "açık enjektörlü" ya da "sürekli püskürtmeli ( K-Jetronik)", "zaman ayarlı kesikli püskürtmeli", "tek noktalı püskürtme", "çok noktalı püskürtme enjeksiyonu" olarak sınıflandırılır. Yakıtın motordaki püskürtüldüğü yere göre "doğrudan yanma odasına püskürtmeli", "emme başlangıcında püskürtmeli" ve "sıkıştırma sonunda püskürtmeli" olarak ayrılır. Hava fazlalığının kontrolüne göre ise "dolaylı kontrollü", "emme kanalı basıncı ölçümlü", "doğrudan hava debisi ölçümlü" enjeksiyon çeşitleri bulunmaktadır.

Enjeksiyon sistemlerinin yerine getirdiği 3 temel görev; hava miktarının ölçülmesi, yakıt beslemesinin yapılması ve karışımın hazırlanmasıdır. Hava kelebeği, yakıt enjektörü, yakıt ara filtresi, yakıt ara deposu, emme supabı, yakıt filtresi, basınç düzenleyici, yakıt püskürtme enjektörü gibi parçalar, enjeksiyon sisteminin çalışmasında önemli elemanlar arasında sayılır.

Motor enjeksiyon arızalarının en çok karşılaşılan nedeni, zaman içinde yakıtın enjektörü tıkaması ve püskürtme mekanizmasının arızalanmasıdır. Enjeksiyon arızaları, motorun performansının düşmesine ve arızalanmasına neden olur. Arabanın geç çalışması, rölantide bulunduğu sırada aniden stop etmesi, motor çekişinin düşmesi, egzozdan siyah duman çıkması, yakıt tüketiminin artması ve arabanın içinde kötü koku oluşması enjeksiyon sisteminde arıza olduğunun işaretleridir. Enjeksiyon sisteminin sızdırmazlık sağlayan parçalarının yıpranması, sistemin düzensiz çalışmasına ve enjeksiyonun yakıtı sızdırmasına neden olur.

Enjeksiyon sistemindeki arızaların önüne geçmek için düzenli yapılan bakımlar sırasında kontrol etmek, kaliteli yakıt kullanmaya dikkat etmek ve yakıt filtresini düzenli değiştirmek gerekir.

Enjeksiyon sistemine ait parçaları değiştirirken arabanın marka ve modeline uygunluğuna dikkat edilmelidir. Üretici firmalar, parçaların hangi araba modelleri için üretildiğini paylaşırlar. Ürünlerin üretici firma tarafından verilen garanti süreleri de parçaya ve uygun olduğu araba markasına göre değişir. Ürün siparişi vermeden önce uygun olan araba markası, modeli, model yılı, motor hacmi ve beygir gücü gibi özellikler kontrol edilmelidir. Uygun parçaların kullanılması, motor arızalarını engelleyerek arabanın kullanım ömrünün uzun olmasını sağlar.

Enjeksiyon parçalarının değişimi için yetkili servislerden hizmet alınması gerekir. Enjeksiyon sisteminin parça ve değişim fiyatları arabaların marka ve modeline göre değişiklik gösterir.

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Enjeksiyon

166 ürün var
 1. Araç Markası A-Z
 2. Araç Modeli A-Z
 3. Markalar A-Z
  1. Wolcar
  2. Begel
  3. OEM
  4. Cey
  5. Barcha
  6. Bosch
  7. Gm
  8. Mais
  9. Marelli
  10. Sagem
  11. Bendez Oto
  12. Betto
  13. Doduco
  14. ELRING
  15. FEBI
  16. MGA
  17. Syf
  18. Valea
 4. Fiyat Aralığı
  -
 5. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/26036/60007102
Başa dön