En Ucuz ve Kaliteli Enjeksiyon

Enjeksiyon

Otomobillerin teknik aksamları birçok bileşenlere sahiptir. Bu bileşenlerden biri de, enjeksiyondur. Peki, enjeksiyon nedir? Araba hareket kabiliyeti ve enerji sistemleri için bir gereklilik olan bir sistemdir. Arabanın düzgün çalışmasını sağlamak ve ömrünü uzatmak için enjeksiyon sistemi çok önemlidir. Motora yakıt sağlamak, enjeksiyon sisteminde ana fonksiyondur. Motor yakıt tüketimi üzerinde kilit bir role sahip olan enjeksiyon sistemi, aracın optimum verimlilikte çalışmasına yardımcı olur.

Oto enjeksiyon fiyatları, enjeksiyon arızalarının neden olabileceği sorunların maliyeti düşünüldüğünde son derece uygundur.

Enjeksiyon Nedir?

Enjeksiyon, araçlara enerji sağlayan ve benzini doğrudan motora iten bir arabalarda bulunan bir sistemi ifade eder. Bir yakıt enjeksiyonunun temel işlevi, motora yakıt sağlamaktır. Peki, araçlarda enjeksiyon nedir? Araçlarda enjeksiyon, motorun silindirlerine yakıt verme işlemidir. Çok portlu yakıt enjeksiyonu ve gaz kelebeği gövdesi yakıt enjeksiyonu, günümüzde çoğu binek araçta kullanılan en yaygın iki yakıt enjeksiyon sistemidir. Modern benzinli motorlar, ateşleme sistemleri için enjektör bobinlerini kullanır ve bobin yardımı ile kıvılcım ve voltaj oluşur.

Motor kontrol birimi, bir aracın beynidir. Bu birim, çeşitli sensörler aracılığıyla doğru hava/yakıt karışımının oluşturulması için enjektörün doğru zamanda ve doğru miktarda yakıt püskürtmesini sağlar. Bir aracın yakıt pompası, benzini depodan, yakıt hatlarından ve yakıt enjektörlerine doğru iter. Kontrol birimi, yakıt gerektiğini belirlediğinde bunu yakıt enjektörü solenoide iletir. Solenoid, basınçlı yakıtın silindire püskürmesine izin vermek için açılır.

Yaygın enjektör türleri şunları içerir:

 • Gaz Kelebeği Gövdesi Enjeksiyonu
 • Çok Noktalı Enjeksiyon
 • Sıralı Enjeksiyon
 • Direkt Enjeksiyon

Enjeksiyon nedir ve motor enjeksiyon nedir gibi soruların cevaplarını bulduktan sonra enjeksiyon sisteminin nasıl çalıştığını bilmek isteyebilirsiniz.

Enjeksiyon Sistemi Nasıl Çalışır?

Arabada enjeksiyon nedir sorusunun yanıtı ise tüm modern benzin enjeksiyon sistemlerinde dolaylı enjeksiyon kullanılmasıyla açıklanabilir. Özel bir pompa, basınç altındaki yakıtı, yakıt deposundan motor bölmesine gönderir ve burada yine basınç altındayken, her silindire ayrı ayrı dağıtılır. Bu durum, araç enjeksiyon sisteminin ne olduğunu tanımlayabilir.

Motor performansı söz konusu olduğunda, yakıt dağıtımı son derece önemlidir. Yakıt enjektörleri, yanma odasında daha eşit ve tutarlı ateşleme sağlar. Yakıtı silindirlere çekmek için motorun yarattığı vakuma dayanan karbüratörlerin aksine, yakıt enjeksiyon sistemleri tutarlı bir yakıt hacmi yaratır.

Yakıt besleme modülü, enjektörlere basınç altında yakıt gönderir. Enjektöre ulaşan yakıt miktarı; hava sıcaklığını, gaz kelebeği konumunu, motor devrini, motor torkunu ve motorun içindeki, çevresindeki sensörlerden toplanan egzoz verilerini dikkate alan bir motor kontrol ünitesi tarafından hassas bir şekilde kontrol edilir. Hava, emme manifoldu yoluyla gelir ve emme valfini geçerek motora çekilir.

Yakıt ve havanın nasıl verildiği ve birbiriyle nasıl karıştırıldığı, aracın hangi yakıt enjeksiyon sistemini kullandığına bağlı olarak farklılık gösterir. Benzinli motorların çoğu, yakıtın emme manifolduna enjekte edildiği, gelen havayı motora yönlendiren boruların düzeni olan dolaylı yakıt enjeksiyon sistemi olarak adlandırılan sistemi kullanır. Burada hem yakıt hem de hava, yanma odasına çekilmeden önce karıştırılır. Dizel motorlarda ise, yakıt son derece yüksek basınç altında doğrudan yanma odasına ve gelen hava akımına püskürtülür. Bu, gücü ve ekonomiyi artıran ve emisyonları azaltan dolaylı yakıt enjeksiyonundan çok daha verimli bir tekniktir.

Motor Enjeksiyon Arızası Neden Olur?

Yakıt enjektörleri düzgün çalışmıyorsa, motorun diğer parçaları da etkilenir. Bir oto enjeksiyon arızası genellikle üç şekilde oluşur. Bunlar:

 • Motorunuzu kapattığınızda enjektör, motorun ısısını emer. Enjektörde bulunan yakıt, bu ısı ile buharlaşarak tortular oluşturabilir. Zamanla yakıt enjektöründe de bu duruma bağlı tıkanmalar ortaya çıkabilir ve enjektör bloke olabilir.
 • Enjektörde oluşan dıştan ve içten sızıntılar, motor enjeksiyon arızasına neden olur.
 • Bir enjektörün içinde birçok hareketli parça vardır ve bu parçalar bir süre sonra arızalanabilir.

Bu arızaları önlemenin temel yolu, düzenli bakımdan geçer. Düzenli yağ ve filtre değişiklikleri, sağlıklı bir motora sahip olmanıza yardımcı olur. Yakıt filtresini düzenli kontrol etmek ve gerekirse değiştirmek, düzgün bir yakıt akışı sağlamaya destek olur. Arabayı sert bir şekilde sürmek, enjektörlerdeki aşınmayı ve yıpranmayı artırır.

Motor Enjeksiyon Arızası Belirtileri Nelerdir?

Motor enjeksiyon arızası belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Kirli yakıt enjektörleri aracınızın motorunun tekleme yapmasına ve arabanın içinden titreşimler göndermesine neden olabilir. Yakıt ve motora giren hava arasındaki hassas denge karıştığında bu sorun ortaya çıkabilir.
 • Trafik esnasında durduğunuzda eğer aracınız titreme yapıyorsa bu durum, motor enjeksiyon arızasına işaret edebilir.
 • Motor enjeksiyon problemleri, kötü yakıt tüketimi yaratabilir. Eskimiş ve yıpranmış bujilerde fazla yakıt tüketimine yol açabilir. Bu nedenle bujilerin bakımı ve uygun zamanda değiştirilmesi son derece önemlidir. Buji fiyatları avantajlı seçeneklerle sunulur.
 • Aracın devrini gösteren gösterge ibresi istemsiz bir şekilde hareket etmeye başlayabilir.
 • Motor enjeksiyonunun arızalanması ile motorunuz çok önemli olan hava ve yakıt kombinasyonunu doğru şekilde alamadığında arabanız çalışmayabilir.

Diğer belirtiler ise:

 • Zayıf motor performansı
 • Başarısız emisyon testi
 • Eşit olmayan yanma sıcaklıkları
 • Egzoz borusundan duman gelmesi olarak belirtilebilir.

Aşınmış bir enjektör, buji ateşlenmeden önce yakıt ve hava yandığında teklemeye, düzensiz rölantiye, ön ateşlemeye ve hatta yanmadan sonra kalan fazla yakıt tutuşursa patlamaya neden olabilir. Bu, motora zarar verebilir, bu nedenle göz ardı edilmemelidir.

Dizel Enjeksiyon Sistemi Nedir?

Benzin motorlu araçlardaki yakıt enjeksiyon sistemi her zaman dolaylıdır ve doğrudan yanma odaları yerine giriş manifolduna veya giriş portuna enjekte edilir. Bu, yakıtın odaya girmeden önce hava ile iyice karışmasını sağlar. Bununla birlikte, birçok dizel motor, dizelin doğrudan basınçlı hava ile doldurulmuş silindire enjekte edildiği doğrudan enjeksiyon kullanır.

Tüm dizel motorlar bir yakıt enjeksiyon sistemi kullanır. Dizel motorların performansı, enjeksiyon sistemi tasarımından büyük ölçüde etkilenir. Dizel enjeksiyon sistemi, dizel yakıtın doğrudan silindire enjekte edilmesiyle gaz motorundan farklıdır. Bir gaz motorunda, yakıt, silindire girmeden önce hava ile karıştığı emme strokundan önce yakıtı enjekte etmek için bir port enjeksiyonu veya bir karbüratör kullanılır. Dizel motorlar ise, endüksiyon valfleri gibi cihazlar kullanabilir. Bu işlem, yakıt sisini eşit olarak dağıtmaya yardımcı olur ve ateşleme ile yanma sürecini pürüzsüz tutar.

Sonuç olarak, enjeksiyon sistemleri araçlar için son derece önemlidir ve otomotiv endüstrisindeki en büyük teknolojik yeniliklerden biridir. Özellikle uzun bir sürüşten önce düzenli olarak sistemin kontrol edilmesi, aracınızın optimum verimlilikte çalışmasını sağlar. Sistemin onarılamaz şekilde arızalanması durumunda ihmal edilmeden değiştirilmesi önerilir. Araba enjeksiyon fiyatları, arabanın yakıt sistemine ve farklı faktörlere bağlı olarak değişebilir.

Motor enjeksiyon arızası nasıl giderilir?

Motor enjeksiyon arızası bakım ve tamir ile giderilir. Eğer arıza çok karmaşıksa bir tamirciye gitmeniz önerilir.

Motor enjeksiyon ayarı nasıl yapılır?

Genellikle enjeksiyon ayarlaması, motorda daha fazla güç oluşturmak için yapılır. Sahip olduğunuz motor tipine ve kaç yaşında olduğuna bağlı olarak motor enjeksiyon ayarlamasının birkaç yolu bulunur. En yaygın yolları motor kontrol ünitesini programlamak, yakıt enjeksiyon pompasını ayarlamak, eksantrik milini değiştirmek ve kam takipçilerini veya contalarını değiştirmektir.

Motor enjeksiyon temizliği nasıl yapılır?

Basit temizlik işlemlerinde bir yakıt enjektörü temizleyici seti kullanabilirsiniz. Ancak enjektörleriniz önemli ölçüde tıkanmış ise, bir tamirciye gitmeniz en doğrusudur. Çünkü temizlik süreci, uzmanlık gerektiren tehlikeli bir süreçtir. Ultrasonik titreşim genellikle tortuları kırmak için kullanılır, ardından yüksek basınçlı yıkama ve contaların değiştirilmesi gelir. Temizleme sorunu çözmezse, büyük olasılıkla yakıt enjektörlerini tamamen değiştirmeniz gerekir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Enjeksiyon

4979 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Güncel Değerlendirme
İndirimli Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın