En Ucuz ve Kaliteli Bobinler

Bobinler, motor silindirleri içindeki hava/yakıt karışımının ateşlenmesini ve aküden gelen elektrik enerjisinin yüksek voltajlara ulaştırılmasını sağlar. Ateşleme ya da diğer adıyla "kıvılcım bobini", otomobilin ateşleme sistemindeki bir indüksiyon bobini olup akünün düşük voltajını yakıtı tutuşturmak için buji parçalarına ulaştırır. Bir elektrik kıvılcımı oluşturmak için gereken binlerce voltu tek başına üretir. Akım, bataryadan bobinin birincil sargısı vasıtasıyla akar. Ateşleme bobininden dağıtıcıya giden tel ve dağıtıcıdan her bir bujiye ulaşan yüksek gerilim tellerine, "buji telleri" veya "yüksek gerilim hatları" adı verilir. Eski tip içten yanmalı motorlarda her ateşleme bobininin mekanik kontak kırıcı noktaları üzerine bir adet kondansatör (yoğunlaştırıcı) yerleştirilirken, yeni nesil motorlarda çok yönlü güç transistör donanımları tercih edilir. Modern binek otomobillerde, her motor silindiri veya silindir çiftleri için bir ateşleme bobini kullanılabilir. Bu sayede yüksek gerilim darbelerini yönlendiren dağıtıcıları ortadan kaldırabilmek de mümkün olur.

Ateşleme bobini, bakır tel ile çevrelenmiş lamine demir çekirdeğinden oluşur. Ateşleme bobininde bulunan açık manyetik devre, geleneksel bir güç transformatörünün aksine daha stabil elektrik transferine olanak tanır. Çekirdeğin manyetik alanında depolanan enerji, buji uçlarına aktarılan enerji olarak da değerlendirilebilir. Bobin içinde yer alan akım, çekirdek etrafında manyetik bir alan meydana getirir. Akım, yeterli miktarda enerji depolamak ve kıvılcımın karşı alana ulaştırılmasını sağlamak için uzun bir süre yolculuk edebilir. Akım tam seviyesine geldiğinde kontak ara birimi açılır. Birincil sargı ve kondansatör, ayarlanmış bir devre oluşturur ve depolanan enerji, bobin ve kapasitör tarafından endüktöre ulaştırılır. Yeni nesil ateşleme sistemlerinde kontakların açılış zamanlaması ve silindirlerin içindeki pistonların ince ayarı, isteğe bağlı olarak değiştirilebilir. Böylece kıvılcım, mümkün olan en açısal momentumun yakalanması için, hava/yakıt karışımını tutuşturmak üzere optimize edilebilir.

Hava/yakıt karışımını tutuşturmak için gereken enerji miktarı, karışımın basıncına, bileşimine ve motorun hızına bağlı olarak değişir. Geleneksel bobin çeşitleri, zengin veya yağsız karışımları daha yüksek basınç ile yakmaya programlanır. Bobinler, ateşleme kablolarındaki kir, tıkanıklık ve sızıntı gibi olumsuz koşullara izin vermeden yüksek enerji oluşumuna olanak tanır. Kıvılcım aralığı yüksek tutulduğunda klemensler arasındaki yay, hızlıca atılır. Bu durum, her kıvılcımda daha fazla enerji ihtiyacının açığa çıkmasına neden olur. Modern otomobillerdeki bobinler ise sarımdaki boşluklara nüfuz eden doldurulmuş epoksi reçineler ile rijit bir hâle getirilir. Tek kıvılcımlı ateşleme sistemleri, erken kıvılcım oluşumunu önleyerek ritmik bir şekilde çalışır. Çift kıvılcımlı ateşleme sistemlerinde yer alan bobin ise sekonder sargının iki terminaline bağlıdır. Bu sistemde hareketsiz buji üzerinde yakıt/hava karışımı bulunmayacağı için ilave bir diyota da ihtiyaç duyulmaz.

Silindir başlarına ayrı ayrı uygulanan bobinler, birden fazla yüksek gerilim terminaline sahip blok içine konumlandırılabilir. Yapısal olarak bir arada duran ve kolektif olarak çalışabilen ürünlere "bobin paketi" adı verilir. Paket içindeki ateşleme için geliştirilen birincil sargının nispeten daha az sayıda ağır tel sarımları bulunur. Sekonder (ikincil) sargı, kablolardaki emaye ile yüksek gerilimden izole edilen çok uzun tel veya tellerden oluşur. Bobin, genellikle yüksek ve alçak gerilim bağlantıları için yalıtılmış ve üzerinde terminalleri olan bir plastik kutuya yerleştirilir. Eskiyen, yıpranan ve paslanan bobin üniteleri ve elektronik ateşleme merkezleri; tekleme, kötü yakıt tüketimi, çekiş ve performans kaybı gibi sorunlara neden olabilir. Bu nedenle düzenli bakımlarda aracın mekanik motor düzeninin yanında buji, bobin, enjeksiyon, akü, alternatör gibi elektronik ve ateşleme parçalarının da gözden geçirilmesine özen gösterilmelidir.

Bobinler

449 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Cey
  2. BSG
  3. MGA
  4. Valeo
  5. Bosch
  6. Ünüvar
  7. NGK
  8. Delphi
  9. GVA
  10. EuroCell
  11. HUCO
  12. Maher
  13. Wolcar
  14. Doduco
  15. HELLUX
  16. BREMI
  17. Garret
  18. Kyota
  19. OEM
  20. Ypc
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Satıcı

Bobinler Kategorisindeki En Çok Satan Ürünler

DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/26036/60007101
BAŞA DÖN