En Ucuz ve Kaliteli Ateşleme Beyni

Ateşleme Beyni, motorun değişik devirlerindeki avans ayarına göre ateşleme gücünü ayarlayan dijital bir ateşleme sistemidir. Kontrol paneli şeklindeki parça, arabaların harekete geçmesi için gereken başlangıç gücünü sağlayan ateşleme sisteminin önemli bir parçasıdır. Ateşleme sistemi, motorun silindirlerinde yakıt ile hava karışımını tutuşturarak ilk kıvılcımı oluşturur. Motor silindirinde sıkışan hava ve yakıt karışımının yanması için ilk kıvılcım gerekir. Bu kıvılcım ise sisteme verilen yüksek voltaj sayesinde oluşur. Ateşleme beyni dışında bujiler, ateşleme bobini, distribütör ve kablolar da ateşleme sisteminin diğer parçalarıdır.

Ateşleme beyni, "ateşleme modülü" olarak da adlandırılır. Modülün üzerinde elektriksel bağlantılar bulunur. Bağlantıların sayısı, kullanılan arabanın modeli ve teknik özelliklerine göre değişir. Bağlantılar, fiş olarak da anılabilir.

Ateşleme beyni, ateşleme bobininin doğru çalışmasını sağlar. Ateşleme beyninde arıza olması, bobinin çalışmasını ve yanma odasındaki ateşlemenin zamanında yapılmasını engeller. Bu durum da motorun çalışmamasına neden olur. Arabanın çalışmaya başlarken tutukluk ve geri tepme yapması veya normalden fazla yakıt tüketmesi, ateşleme sisteminde sorun olduğunun işaretleri arasındadır. Yakıt tüketiminin normalin dışına çıkması durumunda ateşleme modülü ile yakıt sisteminin parçası olan karbüratör arasındaki bağlantı da kontrol edilmelidir.

Ateşleme beyni çalışmayan bir arabanın hareket etmesi mümkün değildir. Arabanın motoru çalışmıyorsa yakıt miktarı ve akünün durumu incelendikten sonra ateşleme sisteminin kontrol edilmesi gerekir. Motorun çalışmama nedeninin ateşleme beyni olduğundan emin olmak için modülün üzerindeki voltajın ölçümü yapılmalıdır. Eğer dijital voltmetre ile ölçüldüğünde herhangi bir voltaj yok ise o zaman ateşleme modülünüzü değiştirmeniz gerekir. Ateşleme beyninde voltaj ölçüldüyse ateşleme modülü ile bağlantısı olan diğer parçalar kontrol edilmelidir.

Ateşleme beyni satın alırken arabanızın markasına ve motorunun özelliklerine göre seçim yapılmalıdır. Her araba markası ve modeli için farklı ateşleme modül çeşitleri bulunur. Araba markanızdan başka markalar için üretilmiş bir modül takılması, ateşleme sisteminin çalışmasını engeller ya da kısa sürede sorun yaşanmasına neden olur.

Üretici firmalardan ateşleme beyninin hangi araba markalarına ve modeline uygun olduğu, modül üzerindeki volt değeri, bağlantı sayısı hakkında detaylı bilgi alınmalıdır. Yeni nesil arabaların ateşleme beyinleri, eski model arabalara göre farklılık gösterir. Ateşleme beyni, silindir kafalarındaki ateşleme bobinlerini kontrol ettiği için arabanın silindir sayısı da göz önünde bulundurulmalıdır. Bazı ateşleme beyin modülleri üzerinde iki ya da üç bağlantı bulunurken bazı modüllerde daha fazla bulunur. Bağlantı sayısı silindir sayısına göre değişir.

Ateşleme beyninin değiştirilmesi için ateşleme sistemindeki kabloların çıkarılması ve daha sonra doğru yere takılması gerekir. Bu işlem, motor ve ekipmanların değişimi konusunda tecrübe gerektirir. Bu nedenle ateşleme beyninin değişimi için yetkili servislerden profesyonel hizmet alınması gereklidir.

Ateşleme Beyni Fiyatları

Arabanızın motor özellikleri hakkında bilgi sahibi olmanız, fiyat ve performans açısından arabanıza en uygun ürünü bulmanızı kolaylaştırır.

Ateşleme beyni fiyatları ve modelleri, arabanın markasına göre değişiklik gösterir. Ateşleme beyni değişiminin maliyeti, servis ücretini de kapsar. Servis hizmet fiyatları da arabanızın markasına göre değişir.

Ateşleme modülünün yapımında kullanılan malzemenin yalıtkan özellikte ve ısıya dayanıklı olması gerekir. Üretim ve malzeme kalitesi açısından nitelikli ürünler tercih edilmelidir.

Aldığınız ateşleme modülünün aracınıza uyumlu ve orijinal yedek parça olması, üretici firmanın ürün için garanti süresi vermesi, parçanın kullanım ömrünü uzatır ve size uzun vadede ekonomik açıdan avantaj sağlar. Aynı zamanda beklenmedik durumlarda arızanın tekrarlanmasına ve motorun çalışma sorunu nedeniyle yolda sürüş güvenliğinin riske girmesine engel olur.

Ateşleme Beyni

4 ürün var
  1. Markalar
    1. Ypc
    2. Wolcar
  2. Fiyat Aralığı
    -
  3. Satıcı
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/26036/60007100
BAŞA DÖN