Marş Kömürü

Marş motorunun önemli parçalarından biri olan marş kömürü, karbon ve bakır alaşımlarından imal edilir. Marş motoru gövdesinin uç kısmında bulunan marş kömürleri genellikle dört adettir ancak iki adet marş kömürü bulunan motor tasarımları da vardır. Marş kömürlerinde meydana gelebilecek bir arıza neticesinde aracınız çalışmaz. Bu nedenle aracınızın bakımlarını düzenli olarak takip etmeli ve herhangi bir arıza durumunda kalite marş kömürleri ile eski parçaları değiştirmelisiniz.

Marş Kömürü Ne İşe Yarar?

Tüm araçlarda bulunan marş motoru, boyutları küçük olmasına rağmen oldukça önemli bir parçadır. Marş motoru olmayan bir otomobilin çalışması mümkün değildir. Marş kömürü ise marş dişlisi, kolektör ve bobin ile birlikte marş motorunun en önemli parçaları olarak ön plana çıkar. Marş kömürünün işlevi, aküden gelen ve dinamosunun çevrilmesi için gerekli olan elektriğin marş motoruna iletilmesini sağlamaktır. Marş dinamosu fırçası olarak da adlandırılan marş kömürleri, bakır ve karbondan imal edilir. Marş motorunun tasarımına göre değişmekte birlikte marş kömürleri genellikle dört adettir. Marş kömürlerinin boyutları, aracın marka ve modeline göre farklılık gösterir. Zamanla aşınan bu parçalar, bir süre sonra iyice yıpranır ve elektrik akımının aktarılması iyice zorlaşır. Bu durum da marş motorunun düzgün çalışmamasına ve dolayısıyla aracınızı çalıştıramamanıza yol açar. Bu nedenle marş kömürlerinin belirli aralıklar ile yenilenmesi gerekir.

Marş Kömürünün Değişmesi Gerektiği Nasıl Anlaşılır?

Aracınızın marş motoru kömürünün bittiğinin en belirgin belirtisi aracın marş almamasıdır. Bununla birlikte aracın marş almama durumunun tek nedeninin marş kömürü arızası olmayabileceğini de unutmayın. Doğru ve net bir arıza tespiti yapılabilmesi için aracınızı mutlaka yetkili bir servisi götürmeniz gerekir. Normal şartlarda marş motorunun volant veya dişlilerinde herhangi bir sorun olduğunda marş motoru bazen çalışır bazı durumlarda ise çalışmayabilir. Ancak marş kömürü bitmiş ise böyle bir durum söz konusu olmaz ve marş motoru hiçbir şekilde çalışmaz. Herhangi bir marş kömürü arızası yaşayıp yolda kalmamak için aracınızda oluşan ön belirtileri iyi gözlemleyerek bakım sırasında gerekli tedbiri alabilirsiniz. Bu ön belirtilerden ilki marş motorunuzun eskisi kadar seri dönmemesidir. Bir diğer belirti ise aracınızın marş alma süresinin uzamasıdır. Böyle bir durumda daha önceleri birkaç saniye içinde çalışan aracınız artık daha uzun sürede marş almaya başlar. Değerlendirebileceğiniz bir başka ön belirti ise marş dinamosunun hızının anlık olarak değişim göstermesidir. Aracınızı kullanırken bu gibi durumları gözlemlediğinizde marş kömürlerinin zayıfladığı düşünebilirsiniz. Ön belirtileri doğru bir şekilde değerlendirerek olası bir arızayı önceden fark edip yolda kalmanızın önüne geçebilirsiniz. Ayrıca oluşabilecek arızaya zamanında tedbir alarak daha yüksek maliyetlerin oluşmasını da engelleyebilirsiniz. Bununla birlikte bazen hiçbir belirti olmadan da aracınızın marş kömürü bitebilir. Böyle bir durumda ısrarla marşa basarak aracı zorlamadan hemen yetkili bir servisten yardım talep tavsiye edilir. Marş kömürü değişimi uzmanlık ve ustalık gerektiren bir işlem olduğundan uzman kişilerden hizmet almanız oldukça önemlidir.

Marş Kömürü Fiyatları Ne Kadardır?

Marş kömürü fiyatları, aracın markası ve modeline göre değişiklik gösterir. İthal marş kömürü çeşitlerinin fiyatları, yerli firmalar tarafından imal edilen parçalara göre daha yüksektir. Marş kömürünün boyutu büyüdükçe fiyatı da doğru orantılı artış gösterir. Marş kömürü değişimi için parça seçerken kaliteli ve orijinal parçaları tercih etmeniz gerekir. Ayrıca satın aldığınız marş kömürünün aracınız ile uyumlu olmasına da özen göstermelisiniz. Tamir masrafını azaltmak için muadil parçaların kullanılması tavsiye edilmez. Bu tür tamir işlemleri kısa süreli çözümler olduğundan ileride aracınızda daha büyük masrafların meydana gelmesine neden olabilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Marş Kömürü Fiyatları

84 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Güncel Değerlendirme
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 84 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/26036/20044225