Distribütör & Ekipmanları

Distribütör benzinli olan araçlarda en önemli ateşleme sistemi parçalarından biri olarak öne çıkıyor. Endüksiyon bobini tarafından iletilen yüksek voltajı bujilere dağıtma görevini distribütör gerçekleştiriyor. Aynı zamanda distribütör parçasının motor ile ilgili de birçok görevi bulunuyor. Bu görevler arasında; yüksek voltajı bujilere dağıtmak, tevzi makarası ile elektrik dağıtımını düzenlemek, platin ve meksefe aracılığı ile yüksek voltajın meydana gelmesini sağlamak yer alıyor. Ayrıca distribütör; üzerinde bulunan avans düzeneği ile motora ihtiyaç duyulan ateşleme avansını gönderiyor ve aynı şekilde üst kısmında yer alan kam yardımı ile primer akımını kesen platin düzeneğini çalıştırıyor. Distribütör parçasının hareketi nereden aldığı merak ediliyor. Bazı zamanlarda kam milinden dişli aracılığı ile hareket alan distribütör parçası bazı zamanlarda dolaylı veya doğrudan yağ pompası üzerinden harekete geçiyor. Parçaların hareket sırasına bakıldığında ise; kam mili distribütör aynı hızla dönme işlemine başlıyor. Kam mili bir turu problemsiz bir şekilde tamamladığı zaman, distribütör de aynı zamanlarda turunu tamamlamış oluyor. Parçalar arasında daha hızlı bir dönüş gücüne sahip olan krank mili ise kam miline kıyasla iki katı kadar daha hızlı bir dönüş performansı gösteriyor. Yani kam mili ile distribütör bir turu tamamlarken, krank mili iki turu tamamlamış oluyor. 

Distribütör & ekipmanlarına bakıldığında sistem içerisinde birçok farklı parça bulunuyor. Distribütör parçaları arasında; distribütör kapağı, distribütör kamı, platin tablası, kondansatör, distribütör mili, vakum avans tertibatı ve mekanik avans tertibatı yer alıyor. Tüm bu parçalar ateşleme sisteminde bulunuyor ve birbirinden oldukça farklı görevlere sahip. En dış kısmında yer alan distribütör kapağı, aracın sorunsuz ve düzgün bir şekilde çalışmasını sağlıyor. Bu nedenle distribütör kapağının önemi oldukça büyük. Aracın herhangi bir zamanda çalışmaması yani arıza vermesi durumunda ilk olarak distribütör kapağı kontrol ediliyor. Özellikle kış dönemlerinde yağışlar fazla olduğu için distribütör kapağı arızalanarak aracın yolda kalmasına neden olabiliyor. Böyle bir durumda araç sahibinin yapması gereken ilk şey distribütör kapağını kontrol etmesi ve nemini alması olarak belirtiliyor. Distribütör kapağı nem ve su dışında tozdan kaynaklı da arızalanabiliyor. Distribütör kapağında kir, toz, su veya çatlama gibi bir problem gözlemlendiğinde aracın durdurulması ve yetkili servisten yardım istemesi öneriliyor. Farklı model araçlar çeşitli distribütörlere sahip oluyor. Çünkü her araç sistemi kendi içerisinde farklılaşıyor. Distribütör modellerini Hepsiburada ile inceleyerek aracınız için en uygun olan ürüne karar vererek satın alabilirsiniz. 

Distribütör Nedir?

Distribütör kelimesinin Türkçe sözlüğündeki karşılığı dağıtıcı. Distribütör nedir sorusuna yanıt kelime anlamından yola çıkılarak verilebiliyor. Eski tip benzinli araçların ateşleme sisteminde yer alan distribütör, en önemli motor parçaları arasında ilk sırada geliyor. Distribütöre ateşlemenin beyni de denilebiliyor. Distribütör parçası, bobinden aldığı elektriği sisteminde yer alan makara yardımıyla ilgili olan bujiye aktarıyor. Bujiler, distribütör parçası sayesinde ateşleme yapabiliyor. Distribütör, sadece bazı motor çeşitlerinin benzinli modellerinde kullanılabiliyor. Dizel araçlarda distribütöre rastlanmıyor. Çünkü dizel araçlarda sistem tamamen farklı işliyor. 

Distribütör Ne İşe Yarar?

Araçların en önemli parçalarından biri olan distribütörler, hayati bir önem taşıyor. Distribütör ne işe yarar sorusuna yanıt; kısaca motorda ateşlemeyi sağlama ve aracı çalıştırma olarak verilebiliyor. Distribütör parçasında herhangi bir arıza olması durumunda aracın çalışması durabiliyor. 

Distribütörün Görevi Nedir?

Distribütörün kendi içerisinde ana ve yardımcı parçaları bulunuyor. Her parçanın ayrı bir görevi bulunuyor. Distribütörün görevi üç madde ile açıklanabiliyor. İlk olarak distribütör, avans düzeneği ile motorun tüm devirlerinde gerekli olan ateşleme avansını sağlıyor. İkinci olarak distribütör kamı, platin kamının çalışmasına yardımcı oluyor. Üçüncü olarak ise distribütör kapağı, tevzi makarası ve içerisindeki kömür yardımı ile ateşleme zamanı gelen silindire ait olan bujiye, bobinden aldığı yüksek voltajı gönderiyor. Distribütör tüm bu işlemleri içerisinde yer alan yardımcı parçalar ile yapıyor. 

Distribütör Parçaları

Distribütör ana parçaları arasında; distribütör kapağı, tevzi makarası, platin tablası, distribütör kamı, mekanik avans tertibatı, distribütör mili, vakum avans tertibatı, distribütör gövdesi ve kondansatör yer alıyor. Distribütör parçasının içerisinde yer alan platinler açıldığı zaman, ateşleme bobininin primer devresi içerisindeki akım kesiliyor. Buda sekonder devrenin iç bölümünde yüksek voltajlı bir akım oluşturuyor. Ortaya çıkan bu akım, bujinin ateşlemeyi vermesi için yeterli geliyor. Bujide ilk kıvılcım gönderilerek ateşleme işlemi başlatıldıktan sonra platin kontakları kapanıyor ve primer devresinin akımı yükselmeye başlıyor. Bu sırada en önemli olan konu ise kam açısı oluyor. Kam açısı; platinlerin devre ayarlaması yapabilmesi için kapalı olduğu süre boyunca kam dönüş miktarının derece olarak değerlendirmesi işlemi olarak ifade edilebiliyor. Kam açısının doğru bir şekilde konumlandırılmadığı zamanlarda motorda düşük bir yanma meydana geliyor. Bu işlem sonucunda ise motor gereken gücü üretemiyor ve iyi bir performans gösteremiyor. Platinlerde meme yapan motor, sürekli arızalanabiliyor. Distribütörün önemli parçaları arasında kondansatöre sayılabiliyor. Distribütör harici bir parçaya ihtiyaç duyuyor. Bu parça da kondansatöre oluyor. Kondansatör parçası, platinlerin açıldığı ilk an primer sargıdaki akımı anında kesiyor. Platinin açıldığı an, akım oluşma ihtimali oldukça yüksek. Bunun için de kondansatör, mevcut akımı üzerine çekerek iç kısımda kıvılcım oluşmasını önlüyor. Böylece bujinin kıvılcım ateşleme süresi uzuyor. 

 • Distribütör Kapağı Nedir?

Distribütör kapağı; adından da anlaşılacağı üzere kullanıcılar tarafından gözle görülebilen ve tüm sistemi örten bir kapaktan oluşuyor. Distribütör kapağının hemen alt bölümünde tevzi makarası yer alıyor. Ateşleme bölümünden aktarılan tüm elektrik ilk olarak bu kapakta toplanıyor. Daha sonra ise distribütör kapağı içerisindeki tevzi makarasının yardımıyla doğru bir sıralama yapılarak bu akım iletiliyor. Distribütör kapağı çok sık arızalanmıyor ve sürekli değiştirilmesi gerekmiyor. Uzun ömürlü bir kullanıma sahip olan distribütör kapağı arızalanabiliyor. Arızalanması durumunda ise distribütör kapağının değişim zamanı geldiği anlaşılıyor. 

Distribütör Çeşitleri

Geçmiş zamanlardan bu yana çok farklı çeşitte distribütörlerin kullanıldığı biliniyor. Ancak günümüzde distribütör çeşitleri 3 farklı sınıfa ayrılıyor. Distribütörler; hareket alış şekillerine, avans düzeneklerine ve vakum avansın verdiği hareket şekline göre çeşitlilik gösteriyor. Hareket alış şekillerine göre distribütörler; direkt hareket alan ve endirekt hareket alan olarak ikiye ayrılıyor. Distribütör parçası hareketini, kam milinden yardım alarak direkt olarak ya da yağ pompasından yararlanarak alıyor. Distribütör avans düzeneklerine göre üçe ayrılıyor. Bunlar; mekanik avans yapısındaki distribütörler, mekanik ve vakum avans yapısındaki distribütörler, tam vakum avans yapısındaki distribütörlerden oluşuyor. Vakum avansın verdiği hareket şekline göre distribütörler; döner tablalı ve döner gövdeli olarak ikiye ayrılıyor. Vakum avansının düzenek amacı, motorun bazı yüklerdeki ihtiyaç duyduğu ek avansı karşılamak olarak belirtilebiliyor. Bu işlem için vakum avansının düzeneği, platin takımını üzerinde taşıyan tablayı veya komple distribütör gövdesini hareket ettiriyor. 

Distribütör Arıza Belirtileri Neler?

Araçlarda yer alan distribütör parçalarında zaman zaman arızalanmalar görülebiliyor. Araçlarda ateşleme sırası bozulabiliyor. Buna bağlı olarak da araçlarda tekleme, yeterli güce ulaşamama, gaz yememe ve ara sıra stop etme sorunları yaşanabiliyor. Bu gibi problemlerin yaşanması durumunda distribütörün değiştirilmesi gerekiyor. Distribütör arızası belirtileri aşağıda maddeler halinde sıralanıyor.

 • Distribütör ateşleme modülü arızalandığı zaman araçta ateşleme sırası bozulabiliyor. Buda aracın teklemesine, stop etmesine ve gaz yememesine neden oluyor. 
 • Distribütör parçası arızalandığında aracın performansında gözle görülür bir düşüş yaşanıyor. Özellikle rampa çıkarken araçlar yeterli gücü alamıyorsa distribütörün arızalandığı anlaşılabiliyor. Normalde çıkılan rampa ikinci viteste iken yeterli güç oluşturmadığında aracı bire takmak zorlaşıyor. 
 • Aracın hava filtresinde ufak hava patlamaları gözlenebiliyor. Bu patlamalar ise egzozdan küçük seslerin gelmesine yol açıyor. 
 • Distribütör bozulduğunda yeterli yanma olmuyor. Bu durumda yakıt çiğ yanmamış konumda kalıyor. Yanmış gaz yerine, yanmamış gaz egzozdan atıldığı için egzoz kısmında minik patlamalar yaşanıyor. 
 • Özellikle kış mevsiminde zengin bir karışıma ihtiyaç duyuluyor. Karışım yeterince yanmadığı zaman araç hiç çalışmaz hale gelebiliyor.
 • Distribütör arızalandığında devir yükseliyor ve performans düşüyor. Buda rutinde tüketilen ortalama yakıt değerlerinde artışa yol açıyor. 
 • Yakıt yanmadığı zaman araç içerisinde benzin kokusu hissediliyor. 
 • Egzoz emisyon değerlerinde yükselme meydana geliyor ve emisyon pulu alınamıyorsa distribütörün arızalandığı anlaşılıyor.
 • Motorun oldukça yüksek bir şekilde sarsıntılı ve gürültülü ses çıkararak çalışması distribütörün arızalandığını belirtiyor. 

 

 • Distribütör Kapağı Arızalanması

Distribütör kapağı arızalanması çok sık yaşanabiliyor. Kapağın dış etkenlerden dolayı çatlaması veya sürekli ıslak bir yapıda çalışması distribütör kapağının arızalanmasına sebep oluyor. Çünkü distribütör içerisindeki tevzi makarasını tamamen kapatmıyor veya zamansız bir şekilde kapatıyor. Bu işlem de distribütörün hiç çalışmamasına neden oluyor. Aracın hiç çalışmadığı durumlarda distribütör kapağının kontrol edilmesi öneriliyor. Araç sahipleri tarafından distribütör kapağı rahatlıkla kontrol edilebiliyor. Kırık veya ezilme gibi sorunlar dışında sadece ıslanmaya bağlı olarak bir problem yaşandıysa distribütör kapağının sökülerek kurumaya bırakılması tavsiye ediliyor. Distribütör kapağının iç kısmında kömürler yer alıyor. İşi sağlama almak isteyen araç sahiplerine kömürü oldukça hafif bir şekilde zımpara yapması öneriliyor. Bu şekilde yenileme yapılabiliyor. Distribütör kapağının aracı yolda bırakmaması için belli aralıklarla değiştirilmesi tavsiye ediliyor. Düzenli şekilde değiştirilen distribütör kapağı aracın performansını gözle görülür bir şekilde arttırıyor. 

Distribütör Değişimi Nasıl Yapılır?

Distribütör değişimi nasıl yapılır sorusu da araç sahipleri tarafından merak ediliyor. Distribütör parçasının değişimi çok uzun bir süreç gerektirmiyor. Ancak değişimi yapacak kişinin yoğun bir teknik bilgi donanımına sahip olması oldukça önemli. Aracın kaputu kaldırıldığı zaman bariz bir şekilde konumlandırılan distribütör kapağı hemen fark ediliyor. Distribütörün sökülmesi de takılması da oldukça basit. Ancak distribütör değişim işlemi sırasında kullanıcıların eksen yönünü işaretlemesi ve avans ayarını tutturması gerekiyor. Distribütör değişiminde öncelikle aracın düz ve sakin bir ortama çekilmesi öneriliyor. Kalabalıktan uzak olunması ve eğimli olmayan yani düz bir yolda değişim işleminin yapılması önem arz ediyor. Aracın kaputu kaldırıldığı zaman akü, kullanıcıların karşısına çıkıyor. Tedbiri elden bırakmamak için aracın elektrik bağlantısının kesilmesi tavsiye ediliyor. Siyah ve kırmızı renkteki iki kablo akünün kutup başlarına bağlantılı bir şekilde duruyor. Sökülmesi oldukça basit olan akünün elektrik bağlantısı herhangi bir ustalık işlemi gerektirmiyor. Akü üzerindeki vidalar sökülerek kutup başları aküden ayrılıyor. Böylece aracın elektrik akışı kesilmiş oluyor. Daha sonra sıra distribütör kapağını sökmeye geliyor. Distribütör kapağını sökmek oldukça basit. Ancak kapağın konumuna dikkat edilmesi öneriliyor. Çünkü distribütör kapağının sökülen açıdaki gibi aynı pozisyonda geri takılması gerekiyor. Bunu kolaylaştırmak için kalemle işaret belirtilebiliyor. Böylece kullanıcılar herhangi bir zorluk yaşamadan kapağı aynı pozisyonda geri takması mümkün oluyor. İki adet tırnaktan oluşan distribütör kapağı çekildiği an çıkıyor. Ancak çekme işlemi sırasında nazik davranılması öneriliyor. Aksi bir durumda tırnaklar kırılabiliyor. Distribütör kapağının sökülmesinin ardından sıra distribitörün kendisine geliyor. Kalemle işaretleme işleminin burda da yapılması tavsiye ediliyor. Gövdedeki konuma ve içeride yer alan tevzi makarasının pozisyonuna işaret konuluyor. Daha sonra ise parçalar sökülüyor. Eski parça üzerindeki işaretlenen yerlerin yerine yeni distribütör takılabiliyor. İşaretli alanlar denk gelecek şekilde distribütörün bağlantısı yapılıyor. Distribütör kapağı aynı şekilde kapatılıyor. Son olarak akünün kutup başları bağlanıyor ve distribütör değişim işlemi tamamlanıyor. 

Distribütör Fiyatları

Distribütör fiyatları kalitesine ve aracın modeline göre değişiklik gösteriyor. Her araç için farklı bir distribütör modeli bulunuyor. Distribütörün arızalanması durumunda değiştirilmesi gerekiyor. Bunun için de yeni bir distribütöre ihtiyaç duyuluyor. Distribütöre çok fazla harcama yapmak istemeyen kullanıcıların sorunlu bölgeyi tespit etmesi öneriliyor. Bu şekilde tüm distribütör parçaları yerine yalnızca sorunlu olan ekipman satın alınarak masraflar düşürülebiliyor. Online alışveriş sitelerinde oto aksesuarları kategorisi altında satışa sunulan distribütörler ve ekipmanları farklı birçok marka tarafından üretiliyor. Distribütör fiyatları için artan ya da azalan şekilde sıralama yapılabiliyor. Artan şekilde listelenen distribütörlerin ik sırasında en ekonomik fiyatlı ürün yer alıyor. Beğenilen distribütör modelleri arasında özellik ve fiyat karşılaştırması yapılabiliyor. Bu işlemin sonucunda ise araç sahipleri hem bütçelerine hem de ihtiyaçlarına hitap eden ürüne ulaşıyor. Distribütör araştırmasında kullanıcılar kendi bütçelerine göre fiyat aralığı belirleyebiliyor. En az ve en çok şekilde belirlenen fiyat aralığı, kullanıcıların distribütör için ayırdıkları bütçenin dışına çıkmamasını sağlıyor. Böylece kullanıcı bütçesi korunuyor. Distribütör ve ekipmanları araştırılırken filtreleme özelliklerinden yararlanılabiliyor. Filtreleme işlemi distribütörün markası, modeli ve satıcısı için yapılabiliyor. Kullanıcılar aradıkları özelliklere sahip olan distribütörleri filtreleyerek zaman kazanıyor. Farklı satıcılar tarafından satışa sunulan distribütörler arasından seçim yaparken; hızlı teslimat yapmasına veya diğer satıcılara nazaran daha cazip fiyat sunmasına bakılabiliyor. Hızlı teslimat yapılan satıcılardan alışveriş yapıldığında acil distribütör ihtiyacı karşılanmış oluyor. En uygun fiyatlı satıcıdan alışveriş yapıldığında ise bütçeden tasarruf ediliyor. 

Distribütör İndirim ve Kampanyaları

Online alışveriş sitelerinde birçok farklı kategoride yer alan ürünler için indirim ve kampanya düzenleniyor. Aynı şekilde yapı market, bahçe, oto kategorisinde yer alan distribütörler için de indirim ve kampanya fırsatları sunulabiliyor. İndirim ve kampanyalar yılın özel günlerinde ya da anlık olarak yapılabiliyor. Özel günler arasında; anneler günü, babalar günü, kadınlar günü, sevgililer günü, yılbaşı, dini ve resmi bayramlar sayılabiliyor. Olası indirim ve kampanyaların değerlendirilmesi tavsiye ediliyor. Çünkü indirimler ya da kampanyalar kullanıcıların bütçelerinden tasarruf etmelerine yardımcı oluyor. Bu sayede artan bütçe ile farklı ihtiyaçlar giderilebiliyor. Distribütör indirimleri için indirimler bölümüne, distribütör kampanyaları için ise kampanyalar kısmına göz gezdirilmesi öneriliyor. Beğenilen distribütör modellerinde herhangi bir indirim ya da kampanya yoksa ürün favorilere alınabiliyor. Böylece distribütörün fiyatında bir azalış olursa kullanıcı bilgilendirilebiliyor. Bunun dışında kullanıcı online alışveriş sitesine girdiğinde favoriler kısmından kolayca ürüne ulaşıyor ve ürünün fiyatını kontrol edebiliyor. 

Distribütör Yorumları

Online alışveriş sitelerinde ürünlere yapılan kullanıcı yorumları oldukça önemli. Özellikle ürünü ilk kez satın alacak olan kullanıcılar yorumlardan yararlanıyor. Distribütör yorumlarından yola çıkılarak satın alıp almama kararı netleştirilebiliyor. Ancak distribütörü satın alırken sadece yorumlara bakılarak hareket edilmesi de önerilmiyor. Distribütörün özelliklerinin okunması tavsiye ediliyor. Hepsiburada ile yorumları keşfedebilirsiniz. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Distribütör & Ekipmanları

752 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Güncel Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 24 / 752 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/26036/60007177