Benzinli olan araçlarda; en önemli ateşleme sistemi parçalarından biri olan distribütör, endüksiyon bobini tarafından iletilen yüksek voltajı bujilere dağıtmada görevlidir. Bunun yanı sıra bu parçanın motor ile ilgili pek çok görevi vardır. Bu görevler içerisinde; yüksek voltajı bujilere dağıtmak, platin ve meksefe aracılığı ile yüksek voltajın meydana gelmesini sağlamak, tevzi makarası ile elektrik dağıtımını düzenlemek, üzerinde bulunan avans düzeneği sayesinde motora ihtiyaç duyulan ateşleme avansını göndermek ve yine üst kısmında bulunan kam yardımı ile primer akımını kesen platin düzeneğini çalıştırmak yer alır. Distribütör konusunda en çok merak edilen sorulardan biri de; bu parçanın hareketini nereden aldığıdır. Kimi zaman kam milinden dişli aracılığı ile hareket alan parça, kimi zamanda dolaylı ya da direk olarak yağ pompası üzerinden harekete geçer. Parçaların hareket sırası ise şöyledir; kam mili ile distribütör aynı hız ile dönmeye başlar. Kam mili bir turunu sorunsuz bir şekilde tamamladığında distribütör de eş zamanlı olarak bir turunu tamamlar. Aralarında daha hızlı bir dönüş gücüne sahip olan krank mili ise kam milinden iki kat daha hızlı bir dönüş performansı sergiler. Sonuç olarak kam mili ile distribütör bir tur dönerken krank mili ise iki turunu tamamlamış olur.

Distribütör & ekipmanları incelendiğinde; bu sistem içerisinde yer alan parçalar arasında; Distribütör kapağı, platin tablası, distribütör kamı, kondansatör, vakum avans tertibatı, distribütör mili ve mekanik avans tertibatı bulunur. Ateşleme sisteminde yer alan tüm bu parçaların birbirinden farklı görevleri bulunuyor. En dış kısımda bulunan ve oldukça önemli bir yere sahip olan distribütör kapağı, aracın düzgün ve sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlayan parçadır. Aracın herhangi bir anda çalışmaması durumunda ilk olarak bu kapak kontrol edilmelidir. Özellikle kış dönemlerinde yağışların meydana gelmesi ile arızalı olan kapak, aracın yolda kalmasına neden olabilir. Böyle bir durumda kalan sürücünün ilk olarak yapması gereken şey kapağı kontrol ederek nemini almasıdır. Nem ve suyun dışında aracın distribütör kapağında toz oluşması da aracın çalışmamasına neden olabilir. Kapakta toz, kir, su ya da çatlamadan dolayı oluşan bir sorun varsa araç durdurulmalı ve yetkili servisten yardım alınmalıdır.

Distribütör Ekipmanları Fiyatları

Özellikle benzinli olan araçlarda bulunan distribütör ve ekipmanları, birden çok parçadan oluşması nedeni ile herhangi birinde sorun meydana gelmesi olası durumlar arasında yer alır. Bu ekipmanlardan herhangi birinin bozulması durumunda hemen müdahale edilmezse diğer parçaların da ardı ardına bozulması kaçınılmaz olur. Distribütörün önemli bir parçası olan ve araçta kısa süreli elektrik yüklerini depo etmek ile görevli olan kondansatör sorunlarında da tedbir alınmadığı taktirde parçanın patlaması ve yanması gibi tehlikeli sonuçlar meydana çıkabilir.

Distribütörün bir diğer parçası olan tevzi makarası; endüksiyon bobininden iletilen 20-30 bin volta sahip olan ateşleme gerilimini, buji kuleleri aracılığı ile bujilere sırası ile gönderen parçaya verilen isimdir. Bu parçaya yüksek gerilim, distribütör kapağının üst orta kısmında yer alan orta kuleden gönderilir. Ucu kömürden yapılan ve yaylı bir sisteme sahip olan bir parça sayesinde tevzi makarasının merkezine baskı uygulanır ve elektriği iletmesi sağlanır. Sıklıkla meydana gelen tevzi makarası sorunlarında; alınan ürünün kalitesi ve içerisinde kullanılan malzemeler çok büyük önem taşır. Kaliteli materyaller kullanılan tevzi makaralarını tercih ederek kullanım ömrünü aynı oranda arttırabilirsiniz. Distribütör & ekipmanları fiyatları, ürünlerin kalitesine ve aracın modeline göre farklılık gösterir. Tüm parçaları almak yerine sadece sorunlu olan parçayı alarak masraflarınızı yarı fiyatına düşürebilirsiniz.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Distribütör & Ekipmanları

Bosch
ITHAL
Mako
FEBI
OEM
Valeo
Wolcar
Cey
HELLUX
Delphi
Electrotech
İlkay Otomotiv
BluePrint
Denso
Facet
Lily
Mais
Sagem
Ypc
sagemfrans
Konumseçilmedi
Toplam 24 / 112 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/26036/60007177