Isı Yalıtımı Malzemeleri ve Fiyatları

Eviniz bir türlü ısınmıyor, ısındığında da yakıt faturanız fazla geliyorsa ısı yalıtımıyla ilgili önlemler alma vaktiniz gelmiş demektir. İçerideki mevcut ısıyı dışarı bırakmayan, böylelikle meskeninizin daha kolay ısınmasını sağlayan ısı yalıtım yöntemi, Hepsiburada.com avantajlarıyla kapınıza kadar geliyor. 

Yüksek Enerji Faturalarına Son Verin

Isı yalıtımı, kapalı alanda bulunan mevcut ısının dışarı çıkmamasını sağlayan ya da dışarıdaki soğuk havanın içeriye girmesini engelleyen yönteme verilen isimdir. Genellikle eski yapı binalarda karşınıza çıkan bu problem, zamanla yıpranan yapı malzemeleri sebebiyle yeni yapılarda da size sorun yaşatabilir. Soba, kalorifer, kombi veya elektrikli cihazlarla ısıtmaya çalıştığınız mekanlar harcadığınız enerjiye rağmen istediğiniz sıcaklığa ulaşmıyor bunun en büyük sebebi binanızın ısı yalıtımı konusundaki eksikliğidir. Verdiğiniz ısıyı içeride tutmayı başaramayan yapı, sizin daha fazla enerji harcamanıza sebep olur ve bu da size enerji faturası veya yakıt masrafı olarak geri döner. Bunun önüne geçmek ise sizin elinizdedir. Doğru yalıtımla kısa sürede bu problemi çözebilir, yüksek faturalara son verebilirsiniz.

Doğru Yalıtım Malzemesini Seçmek

Binanızda yaşadığınız problem rahatınızı kaçırıyorsa artık ısı yalıtımıyla ilgili bir şeyler yapma vaktiniz gelmiş demektir. Öncelikli olarak sorunun doğru tespitini yapmanız gerekir. İçerideki sıcak havanın nereden çıktığını veyahut dışarıdaki soğuk havanın içeri nasıl girdiğini öğrenerek işe başlayabilirsiniz. İlk olarak kapı pencereleri kontrol ederek doğru kapanıp kapanmadığını tespit edebilirsiniz. Eğer kapı - pencerelerde bir problem yoksa ısının kaynağına yönelmeyi deneyebilirsiniz. Isı peteklerinizden geliyor ve sıcaklığın odaya doğru yayılmadığını düşünüyorsanız doğru malzemelerle ısının yönünü değiştirebilir, sıcaklığı odaya yayabilirsiniz.

Hangi Malzeme, Nerede Kullanılır?

Gelişen teknoloji ve çevre bilinciyle birlikte ısı yalıtımının önemi de giderek artmakta. Yeni yöntemlerle birlikte ısı yalıtımı konusunda akılcı önlemler almak ise gün geçtikçe kolaylaşmaktadır. Problemi tespit ettikten sonra yapmanız gereken tek şey ihtiyacınız olan doğru ürünün siparişini vermek. Eğer probleminiz penceredeyse muhtemelen cam macunu işinizi görecektir. Pencerenizin lastikleri gevşemiş, çerçeve ve camın birleştiği yerden hava alıyor olabilir. Hava alan yerin büyüklüğü kadar bir macunu yapıştırarak işleminizi 10 saniye içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. Eğer hava alan bölge tahmin ettiğinizden daha büyükse sık malzemeden üretilmiş eva süngerlerden satın alabilir, ihtiyacınız kadarını keserek gerekli bölgeyi kapatabilirsiniz. Problem kapınızdaysa yine benzer işlemleri uygulayabilir, gerekli müdahaleyi yaptıktan sonra sıcak evinizin keyfini çıkarabilirsiniz. Eğer problem dışarıya açılan kapınız veya pencerenizden kaynaklanmıyorsa ısının kaynağını araştırmanız gerekebilir. Isı veren peteğinizin yeri doğru değilse endişelenmeyin, bütün tesisatı değiştirmenize gerek yok. Ayarlanabilir ölçüleriyle ısıya yön veren çok kullanışlı petek üstü ısı yayıcılar işinizi çözecektir. Peteğinizin üzerine kolayca monte edebileceğiniz bu işlevsel parça ile ısı odaya dilediğiniz gibi yayılacak, enerji ve para kaybı yaşamadan dilediğiniz ev konforuna kısa sürede ulaşabileceksiniz. Bu güzel icatla aynı zamanda peteğinizin üzerindeki perdelerinizin sararmasını da engelleyebilirsiniz. Bir diğer yöntem olarak da peteğinizin arkasına yerleştireceğiniz reflektör (yansıtıcı) ile ısıyı odanızın tamamına yayabilirsiniz. Özellikle duvarlarında ısı yalıtımı olmayan binalar için faydalı olan ısı yansıtıcılar, petekten çıkan ısının duvarlardan dışarı gitmesinin önüne geçer.

Isı Yalıtım Malzemelerinin Avantajları

Binanızın ömrünü uzatır, değerini arttırır. Enerji faturalarınızın yüksek gelmesinin önüne geçer ve aile bütçesine katkı sağlar. Isı kaybını engelleyerek daha yaşanılabilir alanlar yaratılmasına yardımcı olarak yaşam kalitenizi arttırır. Soğuk kış günlerinde soğuk hava ile temasınızı engeller ve soğuk hava kaynaklı hastalıkların önlenmesinde rol oynar.  Enerji kullanımını azaltarak çevrenin korunmasına yardımcı olur.


  • Yalıtım İçin Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

  • Malzemelerin ısı yalıtım malzemesi olarak kullanılabilmesi için ISO ve CEN standartlarına uygun olması gerekir. Bu standartlara göre yalıtım malzemesinin ısı iletkenlik katsayısı ne kadar düşük olursa, malzeme ısının geçişine karşı o kadar direnç gösterir. Ekstrüde Polistren Köpük, ekstrüzyon işlemi ile istenilen kalınlıkta hat boyunca çekilebilir. Hareketsiz ve kuru bir hava sağlayan köpük yapısı, bilinen en iyi ısı yalıtım şekillerinden biridir. Ekspande Polistren Köpük ise blok veya levha halinde üretilir. Malzemenin %98'i hareketsiz ve kuru hava olduğundan ısı yalıtımı konusundaki en iyi ürünler arasında yer alır. Köpüklerin yanı sıra cam yünü, taş yünü, cam köpüğü, genleştirilmiş perlit, mantar levhalar, ahşap lifli levhalar, seramik yünü gibi malzemeler de yalıtım için kullanılan malzemeler arasında yer alır.
  • Isı Yalıtımının Faydaları Nelerdir?

  • Enerji verimliliği sağlar. İnsan sağlığına olumlu etki gösterir. Yapılar, daha uzun ömürlü ve daha güçlü hâle gelir. Çevreyi ve ekolojik dengeyi korumaya katkı sunar. Yaşam alanlarındaki konforu artırır. Isı dağılımını homojen hâle getirir. Buhar yoğuşmasını azaltır.
  • En İyi Isı İzolasyon Malzemesi Nedir?

  • En iyi ısı yalıtım malzemesi köpüklerdir. Köpüklerin ısı iletkenlik katsayısı düşük olduğundan ısının geçişini de büyük ölçüde engellerler. Köpük çeşitleri arasında yer alan EPS yani Ekspande Polistren Köpük, ısı yalıtım performansı açısından en iyi izolasyon malzemeleri arasında ilk sırada yer alır. Nefes alma, su emme, basma dayanımı gibi birçok kritere uygunluk gösteren EPS, Binalarda Yangın Yönetmeliğinin gerekliliklerini de karşılar.
ARA
Loading interface...
Loading interface...

Isı Yalıtımı Malzemeleri ve Fiyatları

.
.
Toplam 24 / 998 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/80081048/60005248/60005249