Yapıştırıcılar

Yapıştırıcı Çeşitleri ve Fiyatları

Yapıştırıcılar, birbirine yapıştırılması gereken tabakalara bağlı olarak çok sayıda çeşide sahiptir. Cam ve metal yüzeylerde kullanılan yapıştırıcılardan, ahşap yapıştırıcılara kadar farklı ihtiyaçlar için özel olarak formüle edilmiş ürünler bulabilirsiniz. Çok çeşitli yapıştırıcı çeşitleri ve fiyatları ile ister ev ister profesyonel kullanım için olsun projelerinizde yüksek mukavemet, kolay uygulama ve hızlı kuruma gibi avantajlardan yaralanabilirsiniz.

Yapıştırıcı Çeşitleri

Yapıştırıcılar çoğunlukla, plastik olarak tanımlanabilecek kimyasal yapılar olan polimerler veya reçinelerden yapılır. Kullanım amacına göre polimerler çok sayıda ek bileşen eklenebilir. Yapıştırıcılar, başka sınıflandırmalar da olsa, nasıl yapıldığına bağlı olarak basınca duyarlı veya polimer bazlı olarak sınıflandırılır. Basınca duyarlı yapıştırıcılar akrilik, kauçuk / lateks veya silikondan oluşur. Yapışma için solvente, suya veya ısıya ihtiyaç duymazlar ve kağıda, cama, tahtaya, plastiğe veya metale hafif basınçla uygulanabilir. Basınca duyarlı polimer esaslı yapıştırıcılar birçok endüstride kullanılır ve ahşabı yapıştırmak için en iyi yapıştırıcı olarak kabul edilir. 

Beyaz Tutkal

Beyaz el sanatları tutkalı kağıt, karton, kumaş ve çocuk el işleri gibi gözenekli ve hafif malzemeler için en yaygın yapıştırıcıdır. Esnektir ve kuruduğunda şeffaflaşır. Su bazlı olduğu için kolay temizlenir. Yapıştırıcının tamamen sertleşip kuruyana kadar yüzeylerin sıkıca yerinde tutulması gerekir. Bu aynı zamanda su geçirmezlik gerektiren uygulamalarda beyaz tutkal kullanılmaması gerektiği anlamına gelir. Dekoratif efektler için ince parıltılar, pigment veya su bazlı gıda boyası gibi dolgu maddeleri ile birlikte kullanılabilir. 1 saatlik sertleşme, 24 saat nihai kürlenme süresine sahiptir.

Ahşap Yapıştırıcıları

Ahşap tutkalı su bazlıdır ve beyaz tutkal ile aynı vinil asetat polimerlerinden yapılır. Ahşapla çalışmak üzere formüle edilmiştir ve kürlenmemiş durumda daha iyi tutuş için hızlı yapışma özelliğine sahiptir. Beyaz tutkala göre daha sert olduğu için zımparalamak daha kolaydır. Sarı yaygın olmakla birlikte ahşap tutkalları beyaz ve şeffaf olabilir. 1 saatten daha kısa bir sürede ahşap yapıştırıcıları sertleşir. Bununla birlikte, tam güce ulaşmaları 24 saat kadar sürebilir.

Süper Yapıştırıcılar

Süper ya da siyanoakrilat yapıştırıcılar tabakalar arasında çok güçlü bir bağ oluşturur ve çok hızlı bir şekilde yapışır. Ahşap, metal, seramik, deri, cam ve yapıştırma hattının çok sıkı olduğu bazı plastikleri içeren projelerde kullanılabilir. Bununla birlikte eşleştirilecek yüzeylerin, iyi bir bağlanma elde etmek için birbirine iyi uyması gerekir. Süper yapıştırıcılar yüzey teması ve kaplama açısından hassas olabilir. Bu durum yapışma gücünü etkileyebilir. Genelde süper yapıştırıcılar, şişede belirtilmedikçe köpüklü plastik için iyi değildir. Süper yapıştırıcıları temizlemek için yapıştırıcı henüz kürlenmemiş haldeyken çözücü kullanılabilir. Diğer yandan yapıştırıcı bir kez sertleştikten sonra çözücüler yapıştırıcıyı artık çözemez.

Sıcak Tutkallar

Sıcak tutkal en yaygın olarak bir tutkal tabancası kullanılarak uygulanır. Polimer tipine bağlı olarak birçok çeşitte mevcuttur. Gözenekli ve gözeneksiz yüzeylerde sıcak tutkal kullanılabilir. Yüksek viskozitesi nedeniyle, düz olmayan yüzeyleri birbirine yapıştırabilir ve boşlukları doldurmak için en iyi seçimdir. Sıcak tutkal tipik olarak yüksek mukavemetli uygulamalarda kullanılmaz. Uygulama sıcaklığına yakın yüksek sıcaklıklara dayanamaz. Bununla birlikte, çeşitli el sanatları ve yüzeyler için çok hızlı ve pratik kullanıma olanak sağlar. Hızlı uygulama için çok amaçlı bir yapıştırıcıdır.

Soru 1: Sprey yapıştırıcı nedir?

Cevap 1: Sprey yapıştırıcı, sprey ile uygulanan solvent bazlı bir yapıştırıcıdır. Sprey yapıştırıcıları kullanırken, iyi havalandırılan bir odada uygulamanız önemlidir. Sprey yapıştırıcılar kağıt, köpük levha, kumaşlar, fotoğraf ve keçe ile kullanılabilir.

Soru 2: Kumaş yapıştırıcı nedir?

Cevap 2: Kumaş yapıştırıcılar genellikle polivinil asetat (PVA) türleri gibi sıvı beyaz yapıştırıcılardır. Çeşitli ürünler, hafif ve ağır kumaş türlerine göre farklı performansa sahiptir. Bu nedenle projenize uyacak doğru ürünü almak önemlidir.

Soru 3: Epoksi nedir?

Cevap 3: Epoksi, genellikle zorlu ortamlarda birçok alt tabakaya başarıyla bağlanan dayanıklı bir yapıştırıcıdır ve birçok uygulamaya uyacak şekilde formüle edilebilir. Yüksek yapışma mukavemeti nedeniyle mükemmel boşluk doldurma özelliklerine sahiptir.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Yapıştırıcı Çeşitleri ve Fiyatları

1313 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
Toplam 24 / 1313 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/80081048/60005248/60005252