Fren & Fren Ekipmanları

Motosikletin hızını düşürmek ve aracın hareketini sonlandırmak için kullanılan mekanizmaya fren adı verilir. Frene basıldığı anda motordaki kinetik enerji ısı enerjisine dönüşmeye başlar. Kinetik enerji tamamen ısı enerjisine dönüştüğünde ise aracın tamamen durması sağlanır. Motosiklet ile güvenli yolculuk için en önemli aktörlerin başında gelen fren sistemi gelir. Fren sistemleri her biri oldukça önemli görevlere sahip balata, disk gibi parçaların birleşiminden oluşur.

Motosiklette Kaç Çeşit Fren Vardır?

Motosiklet üzerinde 3 temel fren bulunur. Ön fren, aracın ön tekerinin durmasını sağlarken sağ elle kontrol edilir. Arka fren ise aracın arka tekerini yavaşlatan veya durduran mekanizmadır. Arka fren, otomatik vitesli motosikletlerde sol elle kontrol edilirken, manuel vitesli motosikletlerde ise sol tarafta debriyaj kolu olduğu için sağ ayakla kullanılır. Motor freni ise motosiklette sürücü hareket halindeyken gazı kestiğinde motosikletin yavaşlamasını sağlar. Ön ve arka frenlerden oluşan motosikletlerde frenleme yapılırken her iki frenin de dengeli bir şekilde kullanılması gerekir. Ayrıca güvenli sürüş deneyimleri gerçekleştirmek için frenlerin kontrolü günlük olarak yapılmalıdır. Örneğin; ön ve arka frenin yağ sızıntısı, fren balatasının aşınması, fren kolunun sertliği gibi kontroller mutlaka gerçekleştirilmelidir.

Fren Ekipmanları Nelerdir?

Motosikletin durması veya yavaşlaması frene basıldığında hidrolik, balatalar, diskler gibi farklı parçaların birbiri ile uyumu sonrasında gerçekleşir. Fren basıncının iletilmesinde kullanılan fren hidroliği, pedala uygulanan kuvvetin basınca dönüştürülmesini olanaklı hale getirir. Dönüştürülen basınç tekerlek pistonlarına iletilir. Fren sistemindeki metal parçaların paslanmasını engelleyen fren hidroliği rezervuarındaki seviye günlük olarak kontrol edilmelidir. Öte yandan hidrolik, yüksek sıcaklık ve basınçta fren sisteminin sorunsuz çalışmasını sağlar.

Frene basıldığında sistemdeki hidrolik sıvının yeri değişir ve pistonlar aracılığıyla disklere iletilir. Fren diskleri üzerindeki sürtünme kuvveti nedeniyle araç yavaşlamaya başlar. Frene uygulanan baskı ne kadar şiddetli olursa diskte o kadar baskıya maruz kalır ve tekerleğin dönüş hızını yavaşlatır. Ayrıca fren diskleri balataların işlev görmesini sağlayan parçalardır. Frenin tutması için hayati önem taşıyan diskler, en hızlı yıpranan parçalarında başında gelir.

Disklere yaptığı baskı ile aracın durmasını sağlayan balatalar da motosiklet fren sisteminin önemli parçalarındandır. Motosiklet ile duruş kalkışı kontrol eden bölümde yer alan son parça olan fren balatası, sıcakta ve soğukta sürtünmeye dayanıklı, dış etkenlerden az etkilenen ve yavaş aşınan bir sürtünme malzemesidir. Aşınmış fren balataları, motosikletin frenleme performansı düşüren etkenlerden biridir. Arka ve ön fren de bulunan balataların aşınması, aracın çalıştırılması, kullanımı ve yol şartlarına göre değişiklik gösterir. Motosiklet, ıslak ve kirli yollarda kullanıldığında fren balataları daha çabuk aşınır ve kullanım performansını negatif etkiler gösterir.

Fren kolu da frenleme sisteminin başlatan ve gidonun üzerinde yer alan parçalardır. Fren kollarının serbestliği ve sertliğinin doğru ayarlanmış olması hem sürücünün hem de motosikletin çalışma performansını yükseltir.

Fren Balatasının Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Motosiklet hareket halindeyken frene basıldığında frenleme mesafesi uzuyorsa balataların değiştirilmesi gerekir. Balataların bulunduğu bölümlerden sesler geldiği zamanlarda balatalar bir kontrolden geçirilmesi önemlidir.Ön balataların durumu sürüş bittikten ve motosiklet soğuduktan sonra, jantlar arasından el ile kontrol edilir. Balataların kalınlığı bir parmaktan ince olduğu tespit edilirse balataların kesin olarak değiştirilmesi gerekir. Genel olarak ön frende etkili olan balataların kontrolü bu şekilde yapılır ancak arka frendeki balataların tespiti daha zordur. Arka fren balataları, daha uzun sürelere dayanıklıdır ancak bitmesi durumunda daha ciddi sorunlara sebep olabilir. Herhangi bir kaza durumuyla karşı karşıya kalınmaması için fren sistemindeki bütün parçalar gibi balatalarında periyodik bakımları ve değişimleri asla aksatılmamalıdır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Motosiklet Fren Ekipmanı Fiyatları

10.000+ ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Değerlendirme Puanı
Toplam 48 / 10000+ ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?