Filtre

Motosikletlerin daha uzun ömürlü olabilmesi için sık sık bakımlarının yapılması gerekir. Bu hem motoru ömrünü uzatır hem de trafikte güvenli sürüş yapmayı sağlar. Motosiklete her binmeden önce mutlaka kontrol edilmesi gereken kısımlar bulunur. Bunlar motordaki yağ miktarı ve motor yağı kirlenme derecesidir. Motorun kirlenme derecesi arttıkça motosiklet filtresinde de o kadar çok atık birikmiş olabilir. Bu nedenle düzenli olarak motor yağı ve motosiklet filtresi değiştirilmelidir.

Motosiklet Filtresi Ne İşe Yarar?

Motosikletlerde bulunan motosiklet filtresi, kirlenmiş yağları motordan uzak tutmak için kullanılır. Motor çalışırken içerisindeki yağın içine bazı küçük artıklar karışabilir. Bu atık maddeler ise karter kısmına çöküp yağ süzgeci kısmında kalır. Buradan geçen daha küçük maddeler ise motosiklet filtresine takılır. Kısaca motosiklet filtresi yağlanma sistemine bu parçaların karışmasını önler. Motosiklet filtresi motor yağındaki dispersan katığı ve motor içindeki korozon gibi zararlı maddeleri karter dışında biriktiği yer olma özelliğine sahiptir. Motosiklet filtreleri motorun pürüzsüz bir şekilde çalışmasını sağlar.

Motosiklet Filtresi Neden Kirlenir?

Motordaki yağın yanması sonucunda filtrede su ve karbon birikintileri oluşur. Bu da motosiklet filtresinin kirlenmesine neden olur. Bir diğer kirlenme etkeni ise silindirlerin içine yakıttan ve havadan geçen küçük toz gibi katı parçaların birikmesidir.

Motosiklet Filtresi Ne Sıklıkta Değiştirilir?

Motor filtresini ilk 1000 kilometrede değiştirmek gerekir. Sonrasında da her 2000 kilometrede bir filtre değiştirilmelidir. Motosikletin markasına göre bu durum biraz farklılık gösterebilir. Motosiklet alırken motor filtresinin ne sıklıkta değişmesi gerektiğini önceden sorulmalıdır. Aynı zamanda motosikletin uzun ömürlü olması için motor filtresi ve motor yağını düzenli olarak değiştirmek gerekir.

Motosiklet Filtresi Nasıl Seçilir?

Motosiklet filtresi seçerken doğu filtreyi seçmek büyük önem taşır. Motosikletin markasına ve motoruna göre en doğru filtre seçilmelidir. Bunun için motorun özelliklerine tam olarak hakim olunması gerekir. Ayrıca doğru motor yağı seçimi de motosikletin ömrü için oldukça önemlidir. Doğru motor yağı seçimi motosiklet filtresinin ömrünü de uzatır.

Motosiklet Filtresi Nasıl Çıkarılır?

Motosiklet filtresini değiştirmek çok kolaydır. Rahat bir şekilde motosiklet filtresi değiştirebilir. İlk adım motosikleti bir takozun ya da krikonun üzerine yerleştirmektir. Sonrasında motor yağ kapağı açılır. Motorun tam altında bulunan boşaltma tapası açılır ve içerisindeki yağ boşaltılır. Bu işlem motor yağı değişimi yapılırken de aynı şekildedir. Yağ boşaldıktan sonra filtre kapağını tutan somunlar sökülür. Sonrasında fitre yerinden çıkarılabilir.

Yeni Motosiklet Filtresi Yerine Nasıl Takılır?

Yeni motosiklet filtresi takılırken filtre boşluğunun yüzeyi motora gelecek şekilde konulmalıdır. Motorun zarar görmemesi için filtre takılırken dikkat edilmesi gerekir. Filtredeki parça numarası dışarı gelecek şekilde yerine oturtulmalıdır.

Motosiklet Filtresi Takarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Motosiklet filtresini takarken çok dikkat etmek gerekir. Yanlış bir şeyin yapılması motorun bozulmasına neden olabilir. Öncelikle motor markasına uygun olan bir motosiklet filtresi takılmalı ve uygun motor yağı doldurulmalıdır. Motosikletteki motor yağı ve egzoz boruları yanmalara neden olabilecek derecede sıcak olabilir. Bu nedenle yağ boşaltımına başlanmadan önce mutlaka çıplak elle egzoz borularına ve yağ tahliye tapasına dokunulmalıdır. Motor yağı boşaltıldıktan sonra kullanılmış yağa dikkat etmek gerekir. Uzun süre kullanılmış yağ ile ten teması cilt kanseri gibi kötü sonuçlara neden olabilmektedir.
 

Yağ Filtresi Değiştirilmezse Neler Olur?

Motosiklet filtresi zamanında değişmediği zaman motorda kalıcı hasarlara neden olabilmektedir. Motor filtresi eskiyse veya üzerinde çok fazla kir biriktiyse yağı iyi süzemeyebilir. Motora geçen iyi süzülmemiş yağlarda motor bloğunu çizmeye başlar. Bu derformasyonlar sadece motorda olmayabilir. Motor yağının dolaştığı her yerde kalın toz tanecikleri çizilmelere neden olur. Aynı zamanda motosiklet filtresi tıkanıp geçmesi gereken yağı tam süzemeyince yağlanma basıncında kayıplar yaşanmasına neden olabilir. Zamanında filtre değiştirilmezse motor kilitlenebilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Motosiklet Filtresi

10.000+ ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 24 / 10000+ ürün
DSACategoryId/60002705/60008737/80168003/80273090