Grenaj

Grenaj

Grenaj, motosikletlerin yan kısmı veya tamamını kaplayan dış malzeme olarak adlandırılır. Kullanım amacı ise, motosiklet hareket halinde iken dış yüzeyin sürtünmesini engellemesidir. Bu sebeple de şase ve diğer parçaların örtülmesi işlevini görür. Her zaman kazalara karşı önlem olarak da kullanımı önemlidir. Birçok sebepten dolayı gerçekleşecek sorunlara karşı önlem alınması için tercih edilen bir üründür. Grenaj nedir? Kullanımı ile kazaları önleyen ve motosikletin dış yüzeyinin sürtünmesini engelleyen bir kaplama çeşididir. Grenajlar birçok malzeme çeşidinden üretilir. Dilimizde kerenaj olarak da bilinen ürün, motosiklet kaportası olarak kullanılır. Bu sebeple de motosiklet kaplamalarında eski yıllara göre yeni tasarımlar ve kaliteli dış kaplama malzemeleri tercih edilir. Kolay kullanımı ve farklı tasarımlara sahip birçok model üretilir. Grenaj tasarımları her motosiklet yapısına göre ayrı bir şekilde tasarlanır. Bu sebeple de her ürün farklı model içeriklerine sahiptir. Kapladığı alan itibari ile miktarları da değişim gösterir. Bu sebeple motosikletlerin yan tarafını veya tamamını kaplayan ürünlerdir. Her motosiklet için kullanım sağlanırken rüzgar direnci de arttırılabilir. Böylelikle dış etkenlerden koruyan bir özelliğe sahiptir. Yüzey çizimlerinin oluşmaması için cila yaparak da koruma sağlanması önemlidir.

Grenaj Kaç Çeşitten Oluşur?

Kullanım alanı ve motosiklet yapısına göre farklı modellere ayrılan grenaj, üç çeşitten oluşur. Üretilen çeşitler ise “çeyrek grenaj”, “yarı grenaj” ve “ tam grenaj” olarak adlandırılır. Tercih edilme sebebi de motosikletin yapısı ve modeline göre değişim göstermesidir. Motosiklette kullanım sağlarken aynı zamanda bisikletlere de monte edilerek tercih edilen malzemelerden biridir. Grenaj çeşitleri kullanılırken aerodinamik özelliğe sahip olması da önemli ayrıntılardan biridir. Motorun yan yatmasını veya sürtünmesi ile hasar almasını engelleyen bir üründür. Aynı zamanda motorun hızlanması da grenaja bağlıdır. Kullanımındaki sebeplerden biride dayanıklı ürünler arasında olmasıdır. Dirençli yapısı ile motosikletler için araba kaportası kadar önemli bir parçadır. Motosikletin iç kısımlarında bulunan parçaların görünmesine engel olur. Bu durum sebebi ile de parçaların korumasını ve dış teması engellemesi sağlanır. Grenaj kaplama ise üst koruma materyali için ürünlerin zarar görmemesini sağlar. Aynı zamanda dış görünümü ile estetik bir duruşa sahiptir. Farklı renklerde üretimi mevcuttur. Motosikletlerde sürüş kalitesini ortaya çıkaran önemli bir parçadır. Yarış motosikletleri için daha fazla tercih edilen bir materyaldir. Üç çeşitten oluşma sebebi de her motosiklette kullanım yerinin değişim göstermesidir. Yapısı ise esnek ve yumuşak bir dokudan oluşur. Plastik içeriğe sahip olan grenaj, sıcaklık ve neme karşıda dayanıklı bir üründür. Kolaylıkla tamir edilen bir ürün olarak tercih edilir. Bu sebeple de grenaj tamir seti kaliteli içeriğe sahip olmalıdır. R 125 grenaj seti ise kolaylıkla değişimi sağlanan setler arasındadır. Aynı zamanda kaliteli materyal yapısı ile dayanıklı bir üründür.

Grenaj Çeşitleri ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Ürün içeriğinde her zaman ABS sistemi mevcuttur. ABS sisteminin içeriği ise, motorlu taşıtların tümünde sürat halindeki aracın ani fren yapması durumunda tekerleklerin kitlenmesini önler. ABS özelliği bütün motorlu taşıtlarda aynıdır. ABS sayesinde direksiyondaki tam hakimiyet de sağlanmış olur. Kaza olmaması açısından önlem alınma şekli olarak görülür. Her zaman kullanımı açısından tercih edilen ABS, grenaj içeriğinde de kullanılan bir üründür. Tam hakimiyeti sağlayarak frenleme imkanı tanır. Böylelikle kazaları önleyebilen bir fren sistemi olarak bilinir. Grenaj tam anlamıyla hem sürüş keyfini kaliteli hale getirir, hem de birçok çeşidi ile dış yüzeyin görünümünde estetik sağlar. Farklı çeşitleri ile beraber, her motosiklet için birçok modeli mevcuttur. Kullanım sağlanan ürün aynı zamanda R 125 grenaj gibi birçok çeşide sahiptir. Çalışma performansını etkileyen kalitesi kadar model farkı da önemlidir. Grenaj kolay sökülmesi amacı ile yumuşak ve esnek yapıdadır. Aynı zamanda CBR 125 R grenaj seti de geniş kapsam bir takım olarak tercih edilir. Sökülme işlemi için de kullanımın kolaylık göstermesi amacı ile önemlidir. Yan ve alt vidalarından sökülme işlemleri ile değiştirilebilir. Grenaj boyama ile istenilen görünümde kullanılan bir üründür. Kaliteli çeşitleri arasında Yuki gusto grenaj en iyi kaliteye sahip ürünlerden biri olarak bilinir. Aynı zamanda nmax grenaj çeşidi de her zaman tercih edilen ürünler arasındadır. İçeriği itibari ile kaliteli ve kullanışlı bir materyaldir. Kullanım sağlanan ürün çeşitleri ise;

Grenaj setleri ise oldukça çeşitlidir. Kullanımı sağlanan ürün grupları, R 25 grenaj seti, r 125 grenaj, CBR 125 r grenaj, Hyosung Gt 25 r grenaj ve daha pek çok çeşidi bulunur. Sadece set olarak değil aynı zamanda r 25 kafa Grenajı da tercih edilen ürünlerden biridir. Tek olarak monte edilebileceği gibi aynı zamanda set olarak da üretimi yapılır. Her zaman kaliteli içeriğe sahip olması istenilen ürün potansiyeline ulaşması açısından oldukça önemlidir. Bu sebeple de ürün çeşitliliği sağlanırken üretim kalitesi düşürülmemelidir. Her ürün çeşidi için grenaj koruma takozu da önemlidir. Koruma sağlaması ve ürünün zarar görmemesi için tercih edilir.

Grenaj Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Üretimi sağlanan modellerin içeriğinde stiren monomerlerin polimerleşmesi ile oluşan bir içerik yapısı mevcuttur. Bu sebeple de sağlam yapısı ile tercih edilen önemli bir materyaldir. ABS polimer içeriği ise %15 oranında mevcuttur. Motosikletlerin iç bağlantılarını düzenleyerek görünümde estetik bir duruş sağlar. Böylelikle her motosiklet çeşidinde kalıp ve model farkı mevcuttur. Hız motosikletlerinden spor ve arazi motosikletleri için de önemli bir etki alanına sahiptir. Kullanım alanları sadece motosikletler ile sınırlı değildir. Yarış bisikletleri için de tercih edilen bir parçadır. Her çeşidi kullanımına göre değişim gösterir. Bu sebeple de farklı modellerin üretimi her zaman mevcuttur. Kullanımı gereği farklı çeşitlerden oluşması ile grenaj seti de önemli bir yere sahiptir. Set olarak satılan parçaların, her zaman takım oluşturarak dış görünümde de etki yarattığı bilinmelidir. Hız motosikletlerinde de renkli yapısı ile kullanılan grenaj bakımı açısından tercih edilen bir üründür. Bakımı yapılırken sert bir cisim kullanılmamasına dikkat edilmelidir. Çizilmemesi ve zarar görmemesi açısından oldukça önemlidir. Bakım işlemi bittikten sonra grenaj, beyaz pasta ile cilalanmalıdır. Bu şekilde yeni görünümünden hiçbir şey kaybetmez. 

Grenaj Fiyatları Nelerdir?

Grenaj fiyatları her zaman fark gösteren ürünlerdir. Üretilen çeşitler set olarak satışa sunulduğu gibi aynı zamanda tekli ürün olarak da bulunmaktadır. Bu sebeple de tekli ürün veya set olarak satışı yapılan grenaj fiyatları değişim gösterir.

Grenaj Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Grenaj kalitesi ABS sistemine sahip olması ile kalitesini ortaya koyar. Aynı zamanda renk kalitesi ve çeşitliliği de içeriği açısından oldukça önemlidir. Bu açıdan bakıldığında alım yapılırken motosiklet ile grenaj modelinin aynı model olmasına dikkat edilmelidir.

Grenaj Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Grenaj kullanımı esnasında bakımı oldukça önemlidir. Bu sebeple de bakımı yapılırken temizliğine dikkat edilmelidir. Grenaj temizliği için bez veya pamuğu nemlendirerek, çizmeden hassas bir şekilde silmek gerekir. Temizlik aşamasında ise asla sert bir madde kullanılmamalıdır. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Grenaj

10.000+ ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Güvenle Kapında
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 10000+ ürün
Grenaj Kategorisinde En Çok Merak Edilenler
Grenaj Motosikletin yan kısmını, ön yarısının bir kısmını veya tamamını çevreleyen; motosiklet şasisini örten dış kaplama malzemesi, "grenaj" olarak tanımlanıyor. Grenajlar; ABS plastik, cam elyaf, alüminyum, karbon elyaf ve polimer gibi çok çeşitli malzemelerden üretiliyor. Fransızca “carenage” kelimesinden dilimize karenaj olarak geçen terim, yaygın olarak “grenaj” şeklinde telaffuz ediliyor. Motosiklet kaportası olarak tanımlanan grenaj, İngilizce’de "fairing" olarak isimlendiriliyor. Motosiklet panelleri, özellikle tur motosikletleri ve yarış motosikletlerinde performansa olan etkisi nedeniyle önemli bir parça olarak kabul ediliyor. Geçmişte motosiklet kaplamaları, biçim ve işlevsellik olarak basit tasarımlara sahip olup, genellikle motosikletin ön kısmını saran kaputlarla sınırlıyken, günümüzde motosikletlerin birçok parçasını muhafaza edecek şekilde çok daha işlevsel ve estetik tasarımlardan oluşuyor. Grenaj tasarımları motosiklet türüne göre çeşitlilik göstermekle birlikte motosiklette kapladığı kısım ve alan itibarıyla "çeyrek grenaj", "yarı grenaj" ve "tam grenaj" olmak üzere üç farklı isimle sınıflandırılıyor. Motosikletlerde Grenajın İşlevi Nedir? Grenajın çeşitleri farklı olsa da benzer amaçlarla üretilmekte olup tasarımın şekline göre işlevselliği değişiklik gösteriyor. Grenaj, temelde hava direncini azaltarak motosiklet çerçevesini ve motoru, havadan kaynaklı tehlikelerden ve kazaların sebep olacağı hasarlardan koruyor. Grenaj, aracın performansını iyileştirmesinin yanı sıra sürücüyü rüzgâr kaynaklı hipotermi riskinden; yağmur, soğuk gibi hava koşullarının sebep olduğu olumsuz etkilerden koruyor. Yarış motosikletleri için grenaj yapısı oldukça önemli olup, motosikleti daha aerodinamik hâle getiriyor. Tur bisikletlerinde grenajlı motor tasarımı, hava akışının manipüle edilmesini sağlıyor. Bu şekilde gövde titreşimini azaltarak sürücünün motosiklet üzerinde harcadığı enerjiyi düşürüp sürüşü daha konforlu hâle getiriyor. Motosiklet kaplamaları, işlevsel yararlar sağlamasının yanı sıra motosiklete şık ve estetik bir görünüm kazandırıyor. Günümüzde motosiklet markalarının imza niteliğindeki grenaj tasarımları, motosiklet tutkunları tarafından ayırt edici özellikleri ile tanınıyor.
DSACategoryId/60002705/60008737/80168003/80405008