Fransızca "carenage" sözcüğünden dilimize geçen grenaj, motosikletinizin makyajlama parçalarını ifade eder. Grenaj, genel itibariyle; ön, arka, sağ ve sol olmak üzere çeşitlenir. Bu parçalar, iç bağlantıları gizleyerek, rengi ve modeli ile tarzınızı yansıtır. Sürüş esnasında aerodinamiklik sağlar. Herhangi bir sürtünme veya yana yatma durumuna karşı, aşınmaya ve yanmaya dirençli malzemeden üretilir.

Grenaj Ne İşe Yarar?

Grenaj, yolculuk sırasında, motosiklet üzerindeki rüzgâr akışını iyileştirmek için giydirilen aerodinamik parçalar olarak, pek çok motosiklet sınıfında kullanılır. Grenaj parçalarının en detaylı olanları, önemli aerodinamik etkisi sebebiyle yarış sınıfındaki motosikletlerde tercih edilir. Grenaj parçaları, sağlıklı hızlanmayı sağlayarak, sürüş keyfini artırır. Motosikletinizin rüzgâr direncine maruz kalan bölgelerini kapatarak, iç bağlantıları korur ve görünmemelerini sağlar. Değişen sıcaklıklara, neme, aşınmalara karşı yüksek dayanım gösteren bu parçalar, farklı model ve renklerde üretilmiş olup, motosikletinizin stilini tamamlar.

Grenaj Nasıl Yapılır?

Grenaj parçaları genellikle bir çeşit plastik olan ABS’den yapılır. ABS, bütadien, plasakrilonitril ve stiren adı verilen monomerlerin polimerleştirilmesi sonucu oluşur. ABS polimerinin içeriği, %15 ile %35 oranlarında akrilonitril, %5 ile %30 oranlarında butadien ve %40 ile %60 oranlarında değişen stiren olarak farklılık gösterir. Darbe dayanımı çok yüksek olan ve -40°C gibi oldukça düşük sıcaklıkta bile bozulma göstermeyen bu polimer, sonrasında belirlenen tipteki grenaj kalıbına dökülür. Yüksek bir yüzey kalitesine sahip olan ABS’nin, bir dizi işlem sonrasında aşınmaya karşı direnci artırılır. Kalıptan çıkarılan malzeme, nem alabilirliği nedeniyle kullanmadan önce, 3 saat kadar 80 °C ile 90 °C sıcaklıklarda kurutulur.

Grenaj Nasıl Sökülür?

Grenaj, ön ya da arkada bulunan parçaların yerleşimlerine göre farklı şekilde sökülebilir. Ön kısımdaki grenaj için kontak anahtarının iki yanındaki vidaları, yıldız tornavidayla sökmelisiniz. Sağ ve sol parçalar için motor altındaki vidaları söküp, eğer parçanın tırnakları varsa, yavaş hareketlerle parçayı yerinden çıkarabilirsiniz. Grenaj oldukça esnek ve yumuşak bir yapıya sahip olduğundan kolayca söküm işlemini yapabilirsiniz.

Grenaj Bakımı Nasıl Yapılır?

Grenaj bakımı için ihtiyaç duyduğunuzda, hafif nemli bir süngerin yumuşak olan yüzeyiyle parçaları çizmeden, temizlik yapabilirsiniz. Temizlik sonrası, dilerseniz grenaj parçalarını beyaz pastayla cilalayabilirsiniz.

Grenaj Koruma Nasıl Yapılır?

Günlük kullanımda grenaj koruma, yüzeysel çizilme ve aşınmalara karşı dirençli vernik ve pasta cila kullanılarak yapılabilir. Ancak herhangi bir kaza durumunda, grenajın  zarar görmesinin önüne geçmek için grenaj koruma takozu kullanabilirsiniz. Grenaj koruma takozu, devrilme ve sürüklenmelerde, hem grenaj parçaları hem de iç aksam için koruyuculuk sağlar.

Grenaj Koruma Takozu Nasıl Olmadır?

İstenmeyen durumlara karşı grenaj koruma takozu kullanmak istiyorsanız, takozun üretildiği malzemenin içeriğine dikkat etmelisiniz. N6, ABS ya da derlin malzemeden yapılan grenaj koruma takozlarını tercih edebilirsiniz. N6, ortalama yüzey kalitesine sahip, ortalama sağlamlıkta ve nispeten fiyat bakımından daha uygundur. ABS, yüksek yüzey kalitesine, orta dayanıklılığa sahiptir. Derlin ise yüksek yüzey kalitesinin yanında, yüksek dayanıklılık gösteren bir malzemedir. Bu malzemelerden yapılmış koruma takozlarını kullanarak, grenaj parçaları için ekstra koruma sağlayabilirsiniz.

Motosikleti Kişiselleştirmek İçin Grenaj Nasıl Boyanır?

Eğer motorunuzun grenajını kişiselleştirmek, kendi belirlediğiniz desenlerle görünümünü değiştirmek istiyorsanız, öncelikle grenaj parçalarını, geçme tırnakları kırmamaya dikkat ederek yerinden çıkarmalısınız. Sağlıklı bir boyama için her grenaj parçasının sökülmesi gerekir. Söktüğünüz grenaj parçasını, 600 numaralı zımpara ve su yardımıyla, güç uygulamadan zımparalayınız. Zımparalanan parçayı temizledikten sonra kurutarak, istediğiniz desenleri kalıp halinde çıkarıp, parçaların üzerine yerleştiriniz. Boyayı gereğinden fazla püskürtmeyiniz. İlk boyama sonrası, parçaları kurumaya bırakınız. İkinci kat boyada, bilek hareketlerinize dikkat ediniz. Püskürtmeyi tek harekette yaparak, eşit şekilde boyama yapınız. Boya bittikten sonra, grenaj üzerindeki desenleri 24 saat kurumaya bırakınız. Düzgün bir boyama yaptıysanız, verniklemeye geçiniz. Verniği, boya yapar gibi iki kat halinde uygulayınız. Grenaj parçalarını tekrar 24 saat kurumaya bırakınız. Son olarak parçayı elinize alıp, ince pastayla temizleyerek, montajını yapabilirsiniz.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Grenaj

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 7877 ürün
Grenaj Kategorisinde En Çok Merak Edilenler
Grenaj Motosikletin yan kısmını, ön yarısının bir kısmını veya tamamını çevreleyen; motosiklet şasisini örten dış kaplama malzemesi, "grenaj" olarak tanımlanıyor. Grenajlar; ABS plastik, cam elyaf, alüminyum, karbon elyaf ve polimer gibi çok çeşitli malzemelerden üretiliyor. Fransızca “carenage” kelimesinden dilimize karenaj olarak geçen terim, yaygın olarak “grenaj” şeklinde telaffuz ediliyor. Motosiklet kaportası olarak tanımlanan grenaj, İngilizce’de "fairing" olarak isimlendiriliyor. Motosiklet panelleri, özellikle tur motosikletleri ve yarış motosikletlerinde performansa olan etkisi nedeniyle önemli bir parça olarak kabul ediliyor. Geçmişte motosiklet kaplamaları, biçim ve işlevsellik olarak basit tasarımlara sahip olup, genellikle motosikletin ön kısmını saran kaputlarla sınırlıyken, günümüzde motosikletlerin birçok parçasını muhafaza edecek şekilde çok daha işlevsel ve estetik tasarımlardan oluşuyor. Grenaj tasarımları motosiklet türüne göre çeşitlilik göstermekle birlikte motosiklette kapladığı kısım ve alan itibarıyla "çeyrek grenaj", "yarı grenaj" ve "tam grenaj" olmak üzere üç farklı isimle sınıflandırılıyor. Motosikletlerde Grenajın İşlevi Nedir? Grenajın çeşitleri farklı olsa da benzer amaçlarla üretilmekte olup tasarımın şekline göre işlevselliği değişiklik gösteriyor. Grenaj, temelde hava direncini azaltarak motosiklet çerçevesini ve motoru, havadan kaynaklı tehlikelerden ve kazaların sebep olacağı hasarlardan koruyor. Grenaj, aracın performansını iyileştirmesinin yanı sıra sürücüyü rüzgâr kaynaklı hipotermi riskinden; yağmur, soğuk gibi hava koşullarının sebep olduğu olumsuz etkilerden koruyor. Yarış motosikletleri için grenaj yapısı oldukça önemli olup, motosikleti daha aerodinamik hâle getiriyor. Tur bisikletlerinde grenajlı motor tasarımı, hava akışının manipüle edilmesini sağlıyor. Bu şekilde gövde titreşimini azaltarak sürücünün motosiklet üzerinde harcadığı enerjiyi düşürüp sürüşü daha konforlu hâle getiriyor. Motosiklet kaplamaları, işlevsel yararlar sağlamasının yanı sıra motosiklete şık ve estetik bir görünüm kazandırıyor. Günümüzde motosiklet markalarının imza niteliğindeki grenaj tasarımları, motosiklet tutkunları tarafından ayırt edici özellikleri ile tanınıyor.
DSACategoryId/60002705/60008737/80168003/80405008