Gösterge

Otomobil ve diğer taşıtlarda olduğu gibi motosikletler üzerinde de hız göstergesi bulunur. Hız göstergesi veya motor devir göstergesi olarak bilinen sayaçlar; motosikletin saatteki hızı, motor devri ve araç kilometresi gibi bilgileri kullanıcılara anlık olarak sunar. Hız göstergesi, devir göstergesi, sinyal ışıkları, lamba ışıkları, vites göstergesi, yakıt göstergesi, hararet göstergesi, arıza ışığı gibi uyarı ve bilgi ekranları, sürücülerin kolayca ulaşabileceği ve görebileceği gidon merkez noktasına konumlandırılır.

Ön konsolda bulunan gösterge paneli sayesinde motor ve yoldan gelen geri bildirimleri analiz etmek ve güvenli bir şekilde motosiklet kullanabilmek mümkün olur. Motor hacmi arttıkça ve motosikletin teknik özellikleri geliştikçe gösterge paneli üzerine daha fazla bilgi alanı da eklenebilir. ABS gösterge ışığı, yağ sıcaklığı ışığı, yol bilgisayarı ve hız sabitleme paneli benzeri bilgi ekranları, özellikle yeni nesil motosiklet modellerinde yer almaktadır.

Motor Devir ve Hız Göstergesi Nasıl Çalışır?

Vites kutusunun arka kısmına yerleştirilen kilometre sensörü, kutu içindeki dişlilerden gücünü alan milin dairesel hareketleri ile çalışır. Mekanik hız algılayıcıları ise iletken olmayan malzemelerden yapılan hareketli kutunun içinde dönerek durağan alan levhasını bütünler. Mıknatısın dairesel hareketleri, sarmal yayın direnci ile birleşerek ibre üzerinde ileri ve geri yönde devinim sağlar. Mıknatısın hızı ne kadar fazla artarsa manyetik kutu ve hız gösterge ibresi üzerinde oluşan itme gücü de bir o kadar artış gösterir. Manüel hız göstergesi, motosikletin saatte kaç kilometre sürat ile hareket ettiğini sürücülere anlık olarak gösteren kadran üzerinde sağa ve sola doğru hareket eder. Bu sayede, derecelendirilmiş kadran üzerinden araç hızı, kilometre ve motor devri gibi bilgilere kolaylıkla ulaşabilmek mümkün olur.

Motosiklet Gösterge Değişimi Nasıl Yapılır?

Motosiklet göstergesi; motosiklet yakıt göstergesi, hız ibresi ya da motosiklet vites göstergesi çalışmıyor ise cihaz tamir edilmek veya yenisi ile değiştirilmek üzere konsol üzerinden çıkarılabilir. Montaj ve söküm işlemleri için cihazın kurulum şeması kontrol edilerek işlem yapılabilir. Gidon üzerinde yer alan bağlantı soketleri, kablolar ve diğer bağlantı parçaları sırayla sökülerek motosiklet paneli üzerinden alınabilir.

Cihaz dijital göstergeye sahipse bağlantı soketleri, sigorta, kablo ve diğer temas alanlarının kontrol edilmesi gerekir. Sorun, temas yüzeyleri ve kontrol birimlerinde değilse gösterge kartının ya da konnektör parçalarının yenilenmesine ihtiyaç duyulabilir. Parça yenileme işleminden sonra da sorun devam ederse, gösterge paneli set olarak yenisi ile değiştirilebilir. Uygulama ve tamir sürecinin işin uzmanı kişiler tarafından gerçekleştirilmesi tavsiye edilir.

Motosiklet Hız Göstergesi Modelleri ve Fiyatları

Motosiklet hız göstergesi modelleri mekanik ve otomatik olmak üzere ikiye ayrılır. Hem mekanik hem de otomatik gösterge birimlerini üzerinde taşıyan ürünler de mevcuttur. Chopper, commuter ve cross tarzı motosiklet çeşitlerine, tasarım ve kullanım dinamikleri gereği daha çok mekanik göstergeler eklenir. Mekanik göstergenin bir bölümünde hız göstergesi ve km sayacı, diğer tarafında da devir saati ve motor ışığı benzeri sayaçlar yer alır.

Elektronik gösterge modellerinde hız, motor devri, yağ sıcaklığı ve arıza ışığı gibi yol ve motor bildirimleri dijital formda yansıtılır. Sport, sportcruiser, naked ve sooter gibi motosiklet modellerinde dijital göstergelere sıklıkla yer verilir. Gösterge modellerinin tasarımı ve fonksiyonları, motosikletin özelliklerine uygun olarak geliştirilir. Göstergenin işlevselliği ve kalitesi arttıkça ürün fiyatı üzerinde de belli oranda artış gözlemlenebilir. Genel anlamda hız göstergesi fiyatları ise ürünün markası, modeli, türü, dizaynı, aksesuarları ve donanımları gibi teknik detaylara bağlı olarak çeşitlilik gösterebilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Motosiklet Göstergesi

1178 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Toplam 27 / 1178 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?