Debriyaj

Motorun hareket etmesini ve vitesteyken durmasını sağlayan temel mekanizma olan debriyaj, motor ile vites arasındaki aktarım sistemi oluyor. Devinim halindeki parçaların hareketini diğer parçalara ileterek çalışan motosiklet debriyajı, hareketi durdurma işlevini de görüyor. Motosikletin sarsıntısız bir şekilde çalışmasının ardından gerektiğinde ilettiği güç aktarımını keserek motoru durdurma görevi gören en önemli parçalar arasında yer alıyor. Debriyaj temelde kavrama ve bırakma prensibi ile çalışarak iletimi gerçekleştirirken aynı zamanda hareket halindeyken vites değiştirmek gerektiğinde geçici olarak güç iletisini kesme görevini de görüyor.

Motosikletlerde kullanılan debriyajın çoğunluğunun çalışma prensibi, sürtünme kuvveti üzerinden gerçekleşiyor. Sürtünme kuvveti ile güç kontrolünü sağlayan sistem, yeni nesil motosikletlerde kaydırmalı debriyaj sistemi olarak geçiyor. Kaydırmalı debriyaj, viraja yüksek hızla girmeye imkân verirken arka tekerin kilitlenmesini önlüyor. Temel olarak motosiklette kullanılan debriyaj sistemi; balata, balata sacı, debriyaj taşı, debriyaj teli, debriyaj dişlisi gibi birden fazla parçadan oluşuyor ve arızalandığında arızanın doğru tespit edilmesi ve değiştirilmesi gerekiyor. Arızalanan motosiklet debriyajının yedeği farklı marka seçenekleri ile kolayca temin edilebiliyor. Ayrıca yedek parçalar arasında debriyaj sistemi; komple debriyaj göbeği olarak temin edilebildiği gibi debriyaj balatası, debriyaj sacı, debriyaj kayışı ve contaları gibi ayrı ayrı parçalar halinde de bulunabiliyor.

Motosiklet için yedek debriyaj çeşitlerine bakıldığında en çok komple set halinde satılan ürünler tercih ediliyor. Motosiklet kullanıcısını farklı parçaları tek tek toplama sorunundan kurtaran komple debriyaj göbeği, farklı marka seçenekleri ile satılıyor. Komple set halinde satılan debriyajlarda diğer parçaların tamamını içeren ürünler yer alıyor. Özellikle ünlü motosiklet markalarının orijinal ürün desteği ile sattığı komple debriyajları ürün modelini kontrol ederek alabilir, uyum sorununa neden olmadan takabilirsiniz. Farklı markaların standart kullanım için üretilmiş debriyaj göbeklerinde de motosiklet seri numarasını kontrol ederek uygun modeli seçebilirsiniz. Fiyat açısından farklılık gösteren debriyajlarda marş debriyajı olarak bulacağınız ürünleri de inceleyebilirsiniz.

Tek satılan debriyaj parçaları arasında ise balatalar, balata sacı, debriyaj keçesi ve kasnak takımı gibi ürünler yer alıyor. Balata setlerinde genellikle 5’li takımlar öne çıkıyor ve balata ile birlikte yine 6’lı setler halinde satılan debriyaj ara sacı bulunuyor. Genellikle birlikte alınan balata ve balata sacı çeşitleri, aynı markalardan temin edilebiliyor. Balata çeşitlerinde debriyaj ölçülerine uygun olarak dar tırnaklı ve geniş tırnaklı balataları bulmak mümkün oluyor. Balata sacı çeşitlerinin de balata modeline uygun olarak seçilmesi gerekiyor. Debriyaj kasnağı ve debriyaj taşı modelleri arasında ise standart ölçülere sahip ürünler bulunuyor. Debriyajın yalnızca dış kasnağını değiştirmek isteyenler için uygun olan ürünler, farklı markalardan temin edilebiliyor. 

Debriyajda kullanılan bilya ise kasnak bilyası ve üst bilya olarak değişiyor. Arızalanan parçaya göre alınması gereken bilya dışında üst rulman çeşitleri de yedek parçalar arasında bulunuyor. Motosiklet debriyajı dişlilerinde ise merkez dişlisi, kavrama dişlisi, debriyaj taşı dişlisi gibi ürün çeşitlerine erişebilirsiniz. Debriyaj taşı dişlilerinde standart kullanım sunan ürünlerin yanında debriyaj türüne bağlı olarak değişen ürünler de yerini alıyor. Debriyaj değişimi yaparken kullanılan mil yatağı ve debriyaj mili çeşitlerine ulaşabilirsiniz. Ayrıca yay tutucu, ayar vidası, baskı plakası, sökme aparatı, kapak cıvataları, somun, rulman ve üst dekor kapak gibi debriyajı toparlarken ihtiyaç duyacağınız her türlü parçayı bulabilirsiniz.

Motosikletin çalışmasından ve vites değişiminde temel parçalardan biri olan ve diğer bir adı ile “kavrama” olarak bilinen motosiklet debriyajı için yedek parçaları uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Motosiklet Debriyajı

10.000+ ürün listeleniyor
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Uyumlu Marka
Toplam 36 / 10000+ ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?