Bazı araç kullanıcıları, araçlarının aküleri bittiği zaman ellerine ilk geçen sıradan bir takviye kablosuyla araçlarını çalışmayı deneyebiliyor. Ancak akü tavsiyesi esnasında oluşabilecek arızaların büyük bir çoğunluğu takviye kablosundaki kalitesizlik nedeniyle ya da yanlış takviye kablosu kullanmak yüzünden meydana geliyor. Bu yüzden aracınıza ve akünüze uygun, kaliteli bir akü takviye kablosu seçmek için bazı önemli detayları göz önünde bulundurmanızda yarar var. 

Akü Takviye Kablosu Amper Değeri

Akü takviye kablosunun mutlaka araç aküsündeki değerlere uygun bir şekilde seçilmesi gerekiyor. Marka ve modellere göre farklı amper değerlerinde aküler bulunduğu için kablo tercihini de bununla doğru orantılı olarak yapmak gerekiyor. Ancak marka ve modelin yanı sıra araç tipine göre de amper değeri değişiklik gösterdiği için ilk olarak bu kriteri yerine getirmek önemli oluyor. Motosikletler için 300 ile 600 amper değeri arasındaki akü takviye kabloları yeterli oluyor ama yüksek motor gücü bulunan yarış motorları bu standardın dışında kalıyor. Otomobiller için ise 700 ile 1200 amper değeri arasındaki akü takviye kabloları yeterli oluyor. Bu oran hafif ticari kategorisindeki kamyonetler için 1200 amper olarak sabitleniyor. Otobüs ve kamyonetler için de 1200 ile 2400 amper değeri arasındaki akü takviye kabloları yeterli olurken yine de akünün modeline göre amper değeri değişkenlik gösterebiliyor. Bu yüzden öncelikle aracınızdaki akü değerini detaylı bir şekilde incelemeniz gerekiyor. 

Akü Takviye Kablosu Amper Değerinin Önemi

Akü takviye kablosunun asıl amacı, aküden alınan voltajı diğer bir aküye aktarabilmek oluyor. Araçlar ihtiyaçları olan akımı ancak bu şekilde alabiliyor. Yüksek amper değeri bulunan ve kaliteli bir akü takviye kablosu, bu akımı çok daha keskin ve çok daha stabil bir biçimde aktarabileceği için aracın çalışması da çok daha kolay oluyor. Kalitesiz olan ve amper değeri epey düşük olan bir akü takviye kablosuyla takviye yapmayı denediğinizde takviye yaptığınız araçtaki marş, olması gerekenden çok daha yavaş bir şekilde dönüyor. Böylece takviye yapıyor olsanız dahi aracın çalışmama ihtimali ortaya çıkabiliyor. Hatta ağırlıklı olarak kış aylarında kötü ve kalitesiz olan akü takviye kablolarıyla bu işlem denendiğinde aracın çalışmama ihtimali çok yüksek oluyor. Bu yüzden mutlaka araca ve aküye uygun, kaliteli akü takviye kablosu seçmek ve kullanmak gerekiyor. Yanlış bir akü takviye kablosu kullanmak yalnızca akü aktarımı yapılamamasına değil aynı zamanda akünün hasar görmesine de neden olabiliyor. Bu nedenle ürün seçerken çok dikkatli olmakta fayda var.

Akü Takviye Kablosu Kullanımı

Akü takviye kablosunu kullanacağınız zaman mutlaka bir aküden bir başka aküye bağlantı sağlamak için kullanacağınız akünün aynı amper değerinde olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca işlem sırasında güvenliğiniz için motoru ve elektrik harcayan her şeyi kesinlikle kapatmalısınız. Sonrasında akü takviye kablosunun kırmızı ucunu boşalan akünün + terminaline, ardından diğer ucunu da dolu haldeki akünün terminaline bağlayabilirsiniz. Devamında akü takviye kablosunun siyah uçlu yerini dolu akünün - terminaline, diğer tarafını da boş olan akünün bulunduğu aracın kaportasında yer alan herhangi bir metal alana bağlamalısınız. Bu noktada kabloların pervane ya da egzoz gibi sıcak veya hareketli yerlere temas etmemesine kesinlikle çok dikkat etmelisiniz. Önce dolu akülü olan aracı çalıştırmalı, ardından boş akülü olanı çalıştırmalısınız. Her iki araç da çalıştıktan sonra ilk olarak boş akülü araçtaki kabloyu, ardından da dolu akülü araçtaki kabloyu sökebilirsiniz. Bu şekilde işlem başarı ile tamamlanmış olacak.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Akü Takviye Fiyatları

Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 915 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483631/253574/20033704/20033707