Maske&Balaklava

Balaklava Nedir, Nasıl Kullanılır?

Balaklava, kullanım alanı ve materyaline bağlı olarak yüzünüzü soğuktan, sıcaktan, toz ve rüzgardan koruyan bir çeşit maskedir. Balaklava, ilk kez Kırım Savaşı sırasında İngiliz askerlerini soğuktan korumak amaçlı kullanılmıştır. Daha sonra pek çok savaşta kullanılmış, itfaiye erlerinin yüzünü sıcaktan korumak amaçlı kullanılan türleri de üretilmiş, zamanla daha çok sporcuların kullandığı bir aksesuar haline gelmiştir. Günümüzde balaklava, en çok motosiklet, bisiklet, kayak, koşu, dağcılık gibi sporlarla ilgilenen kişilerce; soğuk, rüzgar ve tozdan korunmak için kullanılmaktadır.

Kimliğin saklı tutulmasını gerektiren bazı özel görevlerde, güvenlik görevlisi ya da askeri personel tarafından kamuflaj veya korunma amacıyla kullanılabilmektedir. Aynı zamanda farklı desenlerde üretilen balaklavaların, eğlence amacıyla düzenlenen kostümlü partilerde kıyafeti tamamlayan bir aksesuar/maske olarak da kullanımına da rastlanmaktadır.

Balaklava Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Balaklava alırken dikkat etmeniz gereken şeylerin başında, balaklava maskenizi hangi amaçla ve hangi mevsimde kullanacağınızı netleştirmek gelmektedir. Piyasada ince veya kalın kumaştan üretilmiş, yazlık veya kışlık balaklava ve maske çeşitleri yer almaktadır. İlgilendiğiniz spor dalı ve hangi mevsimde balaklava maskesi kullanacağınıza bağlı olarak, doğru ürünü seçebilirsiniz. Örneğin kışın veya yağmurda motosiklet kullanmayı tercih etmeyen bir sürücünün, yaşadığı bölgenin ortalama mevsim koşullarını da dikkate alarak balaklava ve maske seçimi yapması doğru olacaktır. Motosiklet sürücüsünün, şehir içinde maximum 15-30km.lik bir sürüş mü yaptığı veya şehir dışına da çıkıp farklı iklim özelliklerinden de geçerek 400km.lik bir sürüş mü yapacağını dikkate alması yararlı olacaktır. Sonbaharda Antalya’dan yola çıkıp Karadeniz yaylalarına gidecek bir motosiklet sürücüsünün, yol boyunca değişebilecek iklim koşullarını da dikkate alarak, gerektiğinde yazlık gerektiğinde kışlık balaklava maskesini kullanması, daha konforlu bir sürüş keyfi yaşatabilir.

Balaklava Çeşitleri Nelerdir?

Balaklava ve maskelerin, boyun bitimine kadar olan modelleri olduğu gibi, başınızla birlikte göğüs bölgenizi veya göğüs bölgesiyle birlikte ensenizi de kapatıp, vücudunuzun daha geniş bir bölümünü soğuk ve rüzgardan koruyabilen modelleri mevcuttur. Tamamı tek cins kumaşla üretilen balaklava ve maskeler olduğu gibi; baş bölgesi terletmeyen ince kumaş, göğüs bölgesi ise rüzgardan koruyan kışlık kumaşla üretilmiş tek parça balaklavalar da piyasada satılmaktadır. Bu sebeple özellikle motosiklet ve bisiklet sürücülerinin, mevcut diğer ekipmanlarını, kişisel konfor tercihlerini ve bütçelerini dikkate alarak, hangi stilde bir balaklavaya ihtiyacı olduğunu netleştirmesi faydalı olacaktır.

Bazı motosiklet sürücülerinin aklına “Zaten kask ve motorcu ceketi kullanıyorum, bunlar beni koruyor. Balaklava gibi bir motosiklet ekipmanına, maskeye neden gerek var?” sorusu gelebilir. Özetle; balaklava kullanımı, kaskınızın ömrünü uzatır ve daha uzun süre temiz kalmasını sağlar denebilir. Özellikle yazın balaklava olmaksızın kask kullandığınızda, terin kaskla direkt temasına sebep olursunuz. Balaklava kullanımında ise baş bölgeniz tamamen kapalı olacağından, ter ile kaskın direkt temasını kesip kaskınızın ömrünü uzatabilirsiniz. Motosiklet sürücülerinin gayet iyi bildiği üzere, kaskın iç pedlerinin temizliği zahmetli bir iştir. Balaklavanın temizlenmesi ise, gayet basittir. Aldığınız ürünün kumaşına göre, çamaşır makinesine atabilir veya elde yıkayabilirsiniz.

Balaklava satın alırken; maskenin üretildiği kumaşın esnek ve rahat olması, dikiş bölümünün yüzünüzü incitmemesi, ürünün ergonomik olması ve baş bölgenize tam oturması, kaskınızı taktıktan sonra kaymaması, ihtiyacınıza göre sizi soğuktan veya rüzgardan koruyacak yeterlilikte bir kumaştan yapılması, cildinizin hava ile temasını tamamen kesmemesi, özellikle yazlık balaklavanızın terletmemesi gibi özelliklere dikkat edilmelidir. Teknolojinin tekstil sektöründe de başarıyla kullanılması ile ipekten polara farklı kumaşlarla balaklava üretilmektedir.

Balaklava Nasıl Takılır?

Bazı balaklava çeşitleri, kumaş cinsine göre çoklu kullanım özelliğine sahiptir. Bu tip balaklava çeşitleri; yalnızca tek bir ürünü maske, boyunluk, şapka, atkı vb. gibi farklı şekillerde de kullanabilmeniz için üretilmiştir. Bu tip balaklava ve maskeleri, genellikle bisiklet sürücüleri veya dağcılık ve koşu sporuyla ilgilenen kişiler tercih etmektedir. Şehir hayatında aksesuar olarak kullananlar da mevcuttur.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Maske & Balaklava

693 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 26 / 693 ürün
DSACategoryId/60002705/60008737/80273080/80405002