Bahçe Dekorasyonu

Bahçe tasarımlarına önem verenler, gerek büyük bahçeli evler gerekse iç avlularda, yeni trend tasarımlara yer verir. Modern bahçe dekorasyonları denilince akla ilk gelen işlevsel ve bölümlere ayrılmış alanlar olabilir. Yılın neredeyse büyük bir bölümünü bahçesinde geçirenler, ev içi dekorasyonlarından daha fazla bahçelerindeki konfor ve rahatlığı önemser. Bahçe tasarımlarında sahip olduğunun herhangi bir proje veya fikri hayata geçirerek, tasarımlarınızı güzelleştirecek bahçe dekorasyon ürünleri ile tamamlayabilirsiniz. Evinizin dış alanını dekora etmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken belirli hususlar vardır. Dekorasyon için projenize başlamadan önce bir boyutlandırma ve alanı bölme işlemlerini yapmanız gerekebilir. Örneğin dinlenme alanı, çocuklarınız için oyun alanı, barbekü alanı, arkadaşlarınız ve aileniz ile geçireceğiniz toplantı alanları gibi bölümlere karar verebilirsiniz.

Büyük bahçeli evlerde ilk seçim olan çimler, belirli bir tasarıma göre yapılmak yerine aslında evin kendisine ait verandalarına uyum sağlayacak şekilde kendi haline bırakılabilir, çalılar, çiçekler ve bahçeye konulacak diğer mobilyalar ile tamamlanabilir. Tüm bunlara geçmeden önce nasıl bir konsept yaratmak istediğinize de karar verebilirsiniz. Ruhunuz eğer rüstik bir görüntü görmek istiyorsa ona göre bir planlama çıkarabilirsiniz. Bunun aksine oldukça modern yapıda bir eve sahipseniz, daha modern bir bahçe dekorasyonu ile evinizin tamamını ortaya çıkarabilirsiniz. Bahçenizi düzenlemek, her yüzeyi, her boşluğu ve geriye kalan tüm alanları doldurmak üstün bir uğraş ister. Rüstik bir yapı ile modernliği birleştirmeniz halinde, yeşil ile toprak renklerini bir araya getirerek, harika bir manzaraya sahip olabilirsiniz.

Bahçe Dekorasyonuna Başlamadan Önce Yapılması Gerekenler

Peyzajınızı tamamen yeniden tasarlamak veya var olan bahçe dekorasyonunuzda sadece birkaç değişiklik yapmakla ilgileniyorsanız, her iki şekilde de göz önünde bulundurmanız gereken önemli faktörler vardır. Birçok kişi düşündüğünü anında uygulamak istese de, sonuç hayal edilenden çok daha farklı çıkabilir. İhtiyacınıza, mevsimlere ve iklime göre seçeceğiniz bitkiler, bahçe dekorasyonlarınızın başarılı veya başarısız olmasına neden olur. Evinizden dışarıya çıktığınız zaman göreceğiniz güzel manzaraya sahip olabilmek için ipuçlarını takip ederek, size en uyumlu ve yaratıcı bahçeye sahip olabilirsiniz. Bahçenizi tanımanız gerekir. Peyzaj planlaması yaparken içinde yaşadığınız bölgenin iklimini göz önünde bulundurmalısınız. Toprağınızın kalitesi ve tipi, iklimin yanında size hangi türde bitkiler kullanmanız gerektiğinin sinyallerini verir. Avlunuzun belirli koşullar içerisinde, hangi alanların ne zamanlar güneş aldığını saptamanız gerekiyor. Bunu yaparken hem yaz hem de kış aylarını hesaplamayı unutmamanız gerekir. Bazı bitkilerin sağlıklı kalabilmesi ve büyüyebilmesi için direk olarak güneş ışığına maruz kalması gerekirken, bir başka bitki ise sadece gün ışığında yetiştirilmelidir.

Elbette bahçenizi ev sakinlerinin tümü kullanacaktır, fakat önemli olan kimin daha fazla kullanacağını ve bu kişilerin yaşlarının ne olduğudur. Eğer evinizde küçük çocuklar varsa, onlara özel bir oyun alanı oluşturmak isteyebilirsiniz. Tüm bunların yanında, stratejik olarak ilerleyip, çocukların düştüğü zaman zarar görmeyeceği bitkileri de bahçeniz için seçmeniz gerekebilir. Hangi temayı istediğinize en başında karar vermeniz, ilerleme konusunda sizin zorlanmanızın önüne geçecektir. Bu sayede, tutarlı şekilde eşya ve dekorasyon formları kullanarak, basit, şık, kullanılabilir ve yormayan bir bahçeye sahip olabilirsiniz. Planlamanızın başlarında, bitkilerinizin peyzajında nasıl işlev göreceğini belirlemelisiniz. Bitkiler çeşitli şekillerde kullanılabilir, size taze ve lezzetli meyve ve sebzeler, güzel manzaralar, hoş aromalar ve çok daha fazlasını sağlayabilirler. Nasıl bir dekorasyon malzemesi kullanmak istediğinize en başından karar vermeniz önemlidir. Ahşap bahçe dekorasyon ürünleri kullanmaya karar vermeniz halinde, suya dayanıklı ve güneş ışınlarından zarar görmeyecek şekilde bunu yapmanız gerekebilir.

Bahçe İçin Mobilya ve Aydınlatma Seçimi

Evinizin açık alanlarını mobilya olmadan tam anlamıyla kullanmanız çok mümkün olmaz. Bahçeyi dekore ederken mobilya seçimi bahçenizin hangi tarzda olacağının göstergesidir. Eğer ferforje ürünler seçerseniz bahçenizin konsepti ona göre şekillenir ama ahşap veya plastik ürünlerden yana tercihinizi yaparsanız, daha farklı bir bahçe görüntüsüne sahip olursunuz. Parti günlerinizde kullanmak için bistro masalar kullanmak, kapasitenin üzerinde misafir ağırlamanıza yardımcı olur. Bistrolar hem büyük bahçeli evlerde hem de küçük verandalı evlerde her zaman güzel durabilir. Daha önceleri satın almış olduğunuz mobilyalarınızda biraz değişiklik yapmak istiyorsanız, malzemesine uygun bir boya ile de boyamayı ve renk değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Bu, bahçenizdeki ruhu değiştirecek ve güzel bir yenilik katabilir.

Mevsimsel olarak düşündüğünüz zaman bahçede çok zaman geçireceğinizden emin olabilirsiniz. Mümkün olduğunda rahat hissedebilmeniz için dış mekanınızda rahat bir oturma grubuna sahip olmayı düşünebilirsiniz. Hem yazları hem de kışları sizin konforunuzu sağlayacak oturma grupları yanında, battaniye, yastık ve mumluk da düşünebilirsiniz. Bahçenizin tüm unsurlarının gerçekten doğayla bütünleşmesini istiyorsanız, geleneksel bahçe mobilyası stillerini biraz daha organik bir şeyle de değiştirebilirsiniz. Etrafınızdaki ağaçları sembolize eden oyulmuş ahşaptan yapılma mobilyalara göz atabilir veya ahşap masa ile sandalyelerini tamamlayabilirsiniz. Dış mekan mobilyalarından banklara kadar çok sayıda güzel bahçe mobilyaları ve dağınık şekilde yerleştirebileceğiniz yer minderleri ile evinize gelen misafirlerinizi unutamayacakları kadar keyifli bir gün yaşatabilirsiniz.

Evinizin dış mekanında da yaşam alanları oluşturmak ve bu bölümlere ayırdığın farklı konseptler içeren alanlara uygun aydınlatmalar koymak, farklı bir bakış açısı sağlar. Yemek alanı için sarı lambalar kullanırken, çocuk oyun alanında daha parlak ve çocukların önlerini görebilecekleri beyaz ışıklar kullanabilirsiniz. Belki bistrolarınız ile barbekü alanı yaptığınız bölgeye renkli disko ışıkları da koymak isteyebilirsiniz. Aydınlatmalar sizin zevkinize ve nasıl bir konsept oluşturmak istediğinize göre değişkenlik gösterebilir. Dilediğiniz ışıkları, dilediğiniz alanlarda kullanma özgürlüğüne sahipsiniz. Elbette ışıklandırmaları yaparken dikkat etmeniz gereken ufak detaylar vardır. Bu detaylar daha iyi sonuç almanıza yardımcı olacak püf noktaları içerir. Etrafta yüksek ağaçlar varsa, ışıklandırmalarınızı onların üzerine asabilirsiniz. Böylece hem göz hizanızda olup sizi rahatsız etmez, hem de önünüze gölge düşürerek belirli yerlerde kararmalara neden olmaz. Bahçe dekorasyonunuzu yenilerken veya sıfırdan yaparken, ışıklandırma ve diğer ihtiyaç duyulabilecek elektrikli aletler için korumalı prizler yaptırmayı unutmamanız önemlidir.

En İyi Bahçe Tasarım Fikirleri

Önünüzdeki uzun yıllar boyunca severek kullanacağınız bir bahçe oluşturmak, var olanı elden geçirmek veya ekstra alanlar yaratmak için düzenleme fikirlerini gözden geçirirken listenize yazmanız gereken bazı detaylar bulunur. Bahçe mobilyaları, döşemeler, ışıklar, bitkiler, kenar bordürleri, zemin kaplaması, oluşturulması gereken özel alanlar gibi birçok farklı unsuru gözden geçirip, kararlar vermeniz gerekebilir. Özellikle beğendiğiniz bahçe tasarımlarından ilham alarak, daha büyük veya daha küçük uygulamalarınızı evinize yapabilirsiniz. Ancak herhangi bir tasarıma başlamadan önce bahçenizi bir bütün olarak değerlendirmeyi unutmayın. Bahçenizin konumu, yönü ve görünümü hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenin. Bu sadece bitki veya çiçekleri nereye ekeceğinizi veya hangi mobilyaları nerelere koyacağınızı etkilemek kalmaz, alanınızı nasıl kullandığınızı da belirleyebilir. Uzun ve dar bir bahçeniz var ise gün içinde nerelerden güneş aldığına dikkat etmeniz önemlidir. Sebze ve meyve yetiştirmek istiyorsanız, ekimlerinizi güneşe göre yapmanız faydalı olabilir. Her ne kadar küçük olsa da temiz havada kahvaltınızı yapmak, yemeklerinizi güzel havalarda şirin bahçenizde yemek istiyorsanız, evinizin dışarıya açılan kapısından, masanıza ulaşımı da düşünerek tasarım fikirlerinizi oluşturabilirsiniz.

  • Uygun alanlara çim ekebilir veya var olanları şekle sokabilirsiniz. Pencerenizden bahçenize baktığınız zaman şekilli, yeşil, bakımı doğru yapılmış ve güzel görünen çim alanlar yaratabilirsiniz.
  • En güzel bahçe tasarımları içerisinde mutlaka renkli çiçekler bulunur. Bahçedeki patikalar veya yollar boyunca dikeceğiniz kenar çiçekler, boşlukları doldurmanıza
  • Ağaçsız bir dünya düşünülemediği gibi, ağacın olmadığı bir bahçeye de sahip olmamalısınız. Bahçenizde yıllar öncesinden dikilmiş büyük ve olgun ağaçlarınız varsa bu sizin için mükemmel bir başlangıç noktası olabilir ve tüm bahçenizi bu ağaçların etrafında olacak şekilde düzenleyebilirsiniz.       
  • Çiçeklerinizi, bitkilerinizi ve ağaçlarınız sulayabilmek, bahçe temizliğinizi rahatlıkla yapabilmek için bir yürüyüş yoluna ihtiyacınız her zaman olacaktır. Bahçeniz içinde rastgele döşenmiş parkeler yerine bunu özellikle hesaplayarak yapmanız halinde hem renkli bahçe parkeleri kullanabilir, hem de çimlerinize zarar vermeden bahçe içinde dolaşabilirsiniz.
  • Birçoğu bahçeler içerisinde düzlükler oluşturmak ister. Bunun için tonla kamyon toprak ve iş gücü harcarlar. Halbuki bahçe içerisinde tepeler oluşturmak, seviyelerin oluşumuna izin vermek güzel görünebilir. Yağmur sularını kontrol altına alabildiğiniz sürece bahçe içerisinde oluşturacağınız seviyeler, mevcut bitkilerinizin daha güzel görünmesini ve kusurlar içinde kusursuzluk yaratabilmenize olanak tanıyabilir.

Dış Mekan Dekorasyon Trendleri

Elbette trend deyince ilk akla gelen mobilyalar olabilir. Küçük avlular, teraslar ve büyük bahçeler için en önemli trend unsurları mobilyalardır. Kullanılmayan bir yemek masası, işlevsiz sandalyeler, kötü görünen oyun alanı gibi sorunlarla karşılaşmamak için trendleri takip ederek, işlevsel mobilyalar edinebilirsiniz. Küçük bahçelerde çoğu zaman karşılaşılan sorunların başında sınırların belirsiz olması gelir. Sınır duvarları ve çitler oldukça önemlidir. Son dönemlerde çokça rastlanan ahşap çitler ve üzerlerinde büyüyen sarmaşıklar, her boyuttaki bahçede oldukça güzel durur. Alanınız sınırlıysa, bahçenizin imar alanlarını düşünün çünkü bu her şekilli bahçe ve boyutu için iyi bir fikirdir. Bahçe kesinlikle mutfağın ve yaşam alanının bir uzantısı olarak düşünülmelidir. Bunun nedeni ise çoğu zaman evlerin, ortalama olarak daha küçük olmasından kaynaklarınız. Bu yüzden yeni trend bahçe tasarımları, evlerin bir parçası olarak dizayn edilerek, her mevsim kullanılabilir bir formda inşa edilir.

İster bahçeniz olsun, isterseniz de sadece bir balkona sahip olun. Bunu nasıl değerlendirmek isteyeceğinize siz karar verebilirsiniz. Bahçe balkon dekorasyon ürünleri sayesinde oldukça rahat ve keyifli alanlar yaratarak hem gününüzü orada geçirebilir, hem de misafirlerinizi ağırlayabilirsiniz. Eğer bir müstakil evde yaşıyor ve dış mekanınız için farklı alternatifler arıyorsanız, Hepsiburada’dan bahçe dekorasyon ürünleri satın alarak konseptinizi oluşturun.

Geniş Teraslarda Bahçe Dekorasyon Önerileri

Herkes bir müstakil evde yaşamak istemeyebilir. Güzel bir bahçeye sahip olabilmek için ayağınızın zemine değmesi gerekmez. Bahçe fikirlerinizi terasınızda gerçekleştirebilir, beklenenden çok daha keyifli alanlar yaratabilirsiniz. Terasa sahip olmak mükemmel bir deneyimdir. Yemeklerinizi, arkadaş ve aile sohbetlerinizi, kimi zaman evden çalışmanız gerektiği zaman işinizi yapabileceğiniz alanlar yaratabilirsiniz. Ahşaptan kenar duvarları yapabilir, pencereler bırakabilir ve bu ahşapların etrafını içerisinde büyük ve yeşil bitkiler bulunan geniş saksılar ile süsleyebilirsiniz. Verandalar ve teraslar genellikle zemini fayans veya betondan yapılan alanlardır. Bu türde bir zemininiz var ise dış mekan ahşap parkeler ile veya deckler ile değiştirebilirsiniz. Ekstra bir yıkıp dökme yapmak yerine, var olan zemin üzerine ahşaplarınızı döşemeye başlayabilirsiniz. Bunun yanında özellikle yemek yiyeceğiniz masanızın üzerine güneşten ve yağmurdan korunmak için bir çatı oluşturabilirsiniz. Ferforje mobilyalar, romantik petunyalar, belki de japon havası katacak betonarme alanlar ve üzerine yerleştirdiğiniz kırmızı minderler kullanabilirsiniz. Barbekü alanının hemen yan tarafına, doğal taşlardan ve doğal mermerden harika bir şömine bile yaptırabilirsiniz.

Eğer kalıcı bir inşaat yapmayı istemiyor ve ileriki dönmelerde sıkılabileceğinizden şüpheleniyorsanız, portatif, yeri kolaylıkla değişebilir şemsiyeler kullanabilirsiniz. Her amaç için yapılmış ve farklı konseptler düşünülerek donatılmış terasların tümüne uyum sağlayacak krem renkli geniş koruyucu şemsiyeler sayesinde, terasınız her daim kullanılmaya hazır halde olabilir. Şömine yapmak yerine orta alana doğal mermerden bir ateş yakmak için varil bile oluşturabilirsiniz. Kimisi terasında yaz mevsimlerinde güneşlenmek isteyebilir. Bunun için ayrı bir güneşlenme alanı oluşturabilir, biraz ilerisine belki de geniş bir jakuzi bile yerleştirebilirsiniz.

Yıl boyunca yeşil kalacak ve güneşten etkilenmeyen bitkilerin araştırmasını yaparak terasınıza ekleyebilirsiniz. Bazı bitki ve çiçekler mevsimsel olsa da, bunların yanında her zaman yeşil görünecek ağaçlar ve bitkiler de eklemeniz gerekebilir. Camdan dışarıya baktığınızda görmek istediğiniz muhtemelen betonarme değil, yeşillik olacaktır. Çatı bahçelerinin üzeri kapandığı zaman harika döşemeli koltukların konulabileceği alanlar haline gelir. Bu alanlarda sevdikleriniz ile özel vakit geçirebilirsiniz. Büyük saksılara çam ağaçları ekebilir, bu ağaçları yeni yıl zamanında süsleyebilir, hediyelerinizi altına dizebilirsiniz.

Teraslar, bahçe düzenlemesi açısından çokça konsepte ev sahipliği yapabilecek uygun alanlara sahiptir. Yaz mevsiminde güneşlenme ve akşamüzeri partilerine dönüşebilen mekanlar olabilir, kış aylarında şömine veya ortada yer alan doğal taştan mangal başında ateşin keyfi çıkarılabilir. Her şekilde ve her koşulda, sizin neye ihtiyacınız olduğu ve nasıl bir alanda zaman geçirmek istediğinize göre bahçe dekorasyon ürünleri ve fikirleri değişiklik gösterecektir. Önemli olan, keyifli zaman geçireceğiniz, işlevsel, yorucu olmayan ve güzel görünen konsept alanlar yaratabilmektir. Kimi zaman masa üzerine koyacağınız dış mekan mumlukları, o anın havasını değiştirecek, kimi zaman ise yeni aldığınız begonviller, pencerenizden baktığınızda size yaz havasını evinize taşıyacaktır. Rahat oturma yerleri, canlı desenler, doğru güneş kırıcılar, bol yeşillik, sayısız renklerdeki çiçekli bitkiler, şık bir açık hava görüntüsü ve barbekü alanı, terasınızdan keyif alabilmeniz için oluşturmanız gereken basit unsurlardır. İster geniş bir terasa sahip olacak kadar şanslı olun, ister rahat bir verandanın büyüsünün keyfini çıkarın. Her şekilde iyi dekore edilmiş dış mekan alanlarından ilham alacağınızdan emin olabilirsiniz.

Bahçe Dekorasyon Ürünlerini Neye Göre Seçmelisiniz?

Dış mekan dekorasyon ürünlerinizi hem zevkinize hem de yapacağınız konsept bahçe düzenlemesine göre seçmelisiniz. Farklı konseptlere ait dekorasyon ürünleri bir araya geldiği zaman aykırı bir görüntü oluşturabilir. Dekorasyon ürünlerinizi aynı zamanda uyumlu renkler ve bahçe ile bir bütünlük oluşturacak aksesuarlardan seçebilirsiniz.

Küçük Bahçelerde Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Eğer bahçeniz küçük ise kendinize hareket edebilecek bir alan yaratmanız gerekir. Büyük mobilyalar bahçenizi daha da küçük gösterdiğinden, daha minimalist bir seçim yönüne gidebilirsiniz. Küçük bahçeler ve elbette daire de yaşayanlar için küçük balkonlu evlerde, tabure, açılır kapanır sandalye ve masalardan yana tercihlerinizi kullanabilirsiniz. Portatif, yeri kolay değişen ve hafif bahçe aksesuarları ile dilediğiniz zaman dekorasyonunuzu ihtiyacınıza göre düzenleyebilirsiniz.

Hangi Bitkileri Bahçenize Ekebilirsiniz?

Her mevsim yeşil kalan ve bakımı çok zor olmayan bitkiler sayesinde, dış mekanınız sürekli olarak yeşil ve canlı görünecektir. İçinde bulunduğunuz yoğun iş temposundan eğer bahçenize bakım yapabilecek kısıtlı zamanınız var ise bakımı kolay ve çok sık sulama gerektirmeyen yeşil ve kendi başına yaşayabilen sayısız bitkilerden seçimlerinizi yaparak, daha rahat bir şekilde yemyeşil bir bahçeye sahip olabilirsiniz. Bunun yanında zamanını olanlar veya bir bahçıvanla çalışanlar ise renkli çiçekler açan bitkileri ve meyve ağaçlarını bahçelerine ekerek, farklı bir görünüm kazanabilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Bahçe Dekorasyon Ürünleri

10.000+ ürün listeleniyor
Yapı Market / Bahçe / Oto
Yapı Market / Bahçe / Oto
Bahçe
Bahçe
Bahçe Dekorasyonu
Bahçe Dekorasyonu
Dekoratif Ürünler
Dekoratif Ürünler
Aydınlatma
Aydınlatma
Bahçe Gizleme Ağları
Bahçe Gizleme Ağları
Çitler
Çitler
Dış Mekan Korunma
Dış Mekan Korunma
Bambu - Meşale
Bambu - Meşale
Bahçe Kovaları
Bahçe Kovaları
Bahçe & Balkon Isıtma
Bahçe & Balkon Isıtma
Bahçe Yer Döşemeleri
Bahçe Yer Döşemeleri
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
HepsiLojistik Ürünleri
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Toplam 24 / 10000+ ürün
DSACategoryId/60002705/2147483601/60000382