Ekran kartı, bilgisayarların kaliteli ve güzel görüntü vermesi için oldukça önemli bir konuma sahiptir. 1981 yılından bu yana hızla gelişen bir yapıdadır. Üretildiği ilk zamanlarda sadece tek rengi desteklerken, teknolojinin gelişmesi ile birlikte hızla değişir. Halen kullanılan 3 boyutlu görüntüleri destekleyen kartlar, 1996 yılından itibaren üretilmeye başlanır. Görüntü kalitesi arttıkça bu görüntüleri desteklemek için kullanılan güç de artar. Ekran kartlarında tam ve kaliteli görüntü için ISA, PCI, AGP gibi donanım arabirimleri bulunur. İntel ekran kartı başlangıç seviyesinde ARC 3, ARC 5 ve ARC 7 olarak adlandırılır. Birçok farklı markaya ait bilgisayarların ilk modellerinde ARC 3 ekran kartının yer alacağı bilinir. Diğer ekran kartı modelleri ise zamanla tüm markalara ait bilgisayarlarda kullanılacak şekilde geliştirilir.

Göz Dolduran Özellikleri ile İntel Ekran Kartı

İntel ekran kartlarında, kullanıcılara eşsiz bir deneyim sunma hedeflenir. Serinin resmi adı ARC‘dir. Sırası ile ilerdeki 4 neslin ekran kartı isimleri Alchemist, Battlemage, Celestial ve Druid olarak seçilir. İntel, kullanıcıların şimdiye kadar ekran kartlarında yaşadığı problemleri ve edindiği bilgileri göz önünde bulundurarak, hem kullanışlılık hem de tasarım açısından tüm beklentileri karşılayacak bir ürün üzerinde çalışır. Intel, ilk seri olarak üreteceği Alchemist serisinde 512, 384 ve 128 GPU olmak üzere üç farklı özellikte ürün üzerinde çalışır. Intel yeni ekran kartı modellerinin tamamı için GDDR6 olarak adlandırılan bir bellek yapısı kullanır. Bununla birlikte de VRAM kapasiteleri başlangıç seviyesindeki kartlarda 4 ila 8 GB arası olarak belirtilirken, üst düzey tepe modellerinde ise 16 GB seviyesine kadar çıkarılacak bir kapasite değerinden söz edilir. ARC serisi ekran kartlarının son dönemde popülerlik kazanan Upscale teknolojilerinde kullanılabilecek olmasının yanında, ışın izleme teknolojisinde de kullanılabilir olduğu belirtilir.

Intel ARC Alchemist için üretileceği belirtilen 3 farklı seri ekran kartlarının her birinde, kullanıcı deneyimini en üst seviyeye çıkartma amacı vardır. İntel ekran kartı nasıl üretilir sorusuna cevap olarak, üretilecek olan ARC 3 isimli modelin GPU sınıfı DG2-512EU olarak belirtilir. Buradan da kartın yürütme modelinin 512 olacağı görülür. Bellek türü 16 GB iken, shading birimi ise 4096’dır. Ortalama 2.2 ila 2.5 GHz çalışma hızına sahip olacağı bilinen modelin bellek veri yolu ise 256 bit olarak belirtilir. ARC 3 modelinin TDP değeri ise 225W olarak belirtilir. ARC 5 modelinde ise özellikler biraz daha farklı şekilde karşınıza çıkar. Modelin GPU sınıfı DG2-512 EU ile birlikte DG2-384EU olarak görülür. Buradan da kartın yürütme modelinin ağırlıklı olarak 384 olacağı bilinir. Bellek türü 8/12 GB iken, shading birimi ise bu kez 3072 olarak karşınıza çıkar. Ortalama çalışma hızı henüz belirsiz olan modelin bellek veri yolu ise bu kez 192 ila 256 bit olarak karşınıza çıkar. ARC 5 modelinin TDP değeri ise tıpkı çalışma hızında olduğu gibi henüz belli değildir. Alchemist sınıfının son modeli olan ARC 7 tipi ekran kartında ise durum daha da farklıdır. ARC 7‘de GPU modeli DG2-128EU olarak karşınıza çıkar. Buradan da kartın yürütme modelinin 128 olacağı görülür. Bellek türü 4/8 GB iken shading birimi ise 1024 olarak şekillenir. Ortalama çalışma hızı tıpkı ARC 5 modelinde olduğu gibi ARC 7 model ekran kartında da belirsizdir. Modelin bellek veri yolu ise 64/128 bit olarak karşınıza çıkar. ARC 7 modelinin TDP değeri ise bu kez 75W olarak şekillenir.

İntel Ekran Kartının Kusursuz Tasarımı

Intel ekran kartları, kullanıcı deneyimini en üst seviyede tutmak amacıyla üretilir. İnsanlar bilgisayar üzerinden oyun oynarken ya da film izlerken eşsiz bir deneyim yaşamak ister. Intel de bu durumu göz önünde bulundurarak, üst düzey ekran kartları üretmeyi hedefler. Bu hedefler doğrultusunda İntel en iyi ekran kartını üretmek için çalışır. Bir ürün üretilirken teknik açıdan özellikleri ne kadar önemliyse, tasarımsal özellikler ve detaylar da bir o kadar önemli rol oynar. Açıklanan ekran kartı tasarımına göre gümüş renkli ve çift fanlı bir ARC modeli karşınıza çıkar. Belirlenen tasarıma göre ARC modeli ekran kartında, 8 pin güç girişli bir konnektör ve çerçeveleri saran havalandırma çıkışları karşınıza çıkar. İntel ekran kartında bulunan DLSS‘nin yapay zeka destekli olması ve gerçek zamanlı ışın izleme teknolojisinin kullanılması sebebiyle, kullanıcılara eşsiz bir film izleme keyfi sunar. Intel, ARC 3, ARC 5 ve ARC 7 olarak adlandırdığı ekran kartlarında gecikmeyi en aza indirir. Kullanıcıların oynadığı oyunlarda yaşanan gecikmeleri en aza indirmesinin yanında, en iyi tepkileri verir. Sistem gecikmesini algılayıp optimize etmek için, son teknolojik özellikler kullanılarak özel bir şekilde üretilir. Zor 3 boyutlu sahneler, üst düzey 8K canlı yayınlar, en iyi görüntü kalitesi ve kodlama teknolojisi ile en iyi İntel ekran kartı, ürünlerinde kullanıcılar için hiç zorluk çıkarmaz. Çift fanlı olarak üretilecek olan ARC model ekran kartında, ekran kartının ısınması engellenir ve kullanıcıların yaşadığı deneyim üst seviyelere çıkarılır. İntel ekran kartında bulunan İntel soğutucu fan ters yönlü döner. Bu da basıncı arttırır ve daha çok soğuma sağlar. Bunların yanında ürünün koruması için hem sağlam hem de estetik bir koruyucu tasarlanır. İntel uyumlu ekran kartı ürününde PCB tasarımları ve MOSFET‘lerin kullanımı da oldukça önemlidir. PCB kartında bulunan lehimlerin kalitesi bile, ürünün çalışmasını etkiler. Aynı zamanda MOSFET‘lerin daha düşük sıcaklık değerinde çalışmasını sağlamak için, kaliteli ve sertifikalı devre elemanları kullanılır.

Son Teknoloji İntel Ekran Kartının Fiyatlandırması

İntel harici ekran kartı, içerisinde barındırdığı tüm özelliklere ve kalitesine göre fiyatlandırılır. Bir ürünün fiyatı belirlenirken, içeriğinde bulunan tüm devre elemanları ve bunların teknik özellikleri göz önünde bulundurulur. Fakat bu özellikler tek başına belirleyici değildir. Ürünün tasarımsal özellikleri ve kullanışlı olması da oldukça önemli bir değere sahiptir. Ekran kartları 2 ana temele dayanır. Bunlar dahili ve haricidir. Ancak tüm ekran kartlarında, dahili özellik bulunmaz. İntel dahili ekran kartı özelliği barındırmayan bir karttır. Bu da ekran kartlarının fiyatlarının ortaya çıkmasında belirleyici rol oynayan özelliklerden biri olarak karşınıza çıkar. Bütün bunlara bakarak, İntel ekran kartı fiyatlarının birçok özellik göz önünde bulundurularak belirlendiği anlaşılır. Bu ürünleri Hepsiburada üzerinden satın alabilirsiniz.

İntel Ekran Kartı Darboğaz Yapar mı?

Darboğaz, ekran kartları için önemli bir sorun olabilir. Ekran kartı güçsüz olduğu zaman CPU'nun talimatlarını işleme almakta gecikir ve bu durumu da darboğaz adı verilir. Darboğaza engel olmak için sistemde bulunan tüm parçalar, tam uyumlu ve özenle seçilebilir.

İntel Ekran Kartı Ne Zaman Çıkar?

Intel ekran kartları, gerekli tüm testler tamamlandıktan sonra kullanıcılar için eşsiz bir deneyim yaşatmak üzere piyasaya sürülebilir. Intel, piyasaya süreceği tüm ekran kartı çeşitlerini, model sıralamasına göre belirli aralıklarla çıkarabilir. İlk olarak ise ARC 3 modeli piyasaya çıkabilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Intel Ekran Kartı Fiyatları

6 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Güncel Değerlendirme
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Grafik Bellek
DSACategoryId/2147483646/8/204/204