Ekran kartı, bilgisayarların kaliteli ve güzel görüntü vermesi için oldukça önemli bir konuma sahiptir. 1981 yılından bu yana hızla gelişen bir yapıdadır. Üretildiği ilk zamanlarda sadece tek rengi desteklerken, teknolojinin gelişmesi ile birlikte hızla değişir. Halen kullanılan 3 boyutlu görüntüleri destekleyen kartlar, 1996 yılından itibaren üretilmeye başlanır. Görüntü kalitesi arttıkça bu görüntüleri desteklemek için kullanılan güç de artar. Ekran kartlarında tam ve kaliteli görüntü için ISA, PCI, AGP gibi donanım arabirimleri bulunur. İntel ekran kartı başlangıç seviyesinde ARC 3, ARC 5 ve ARC 7 olarak adlandırılır. Birçok farklı markaya ait bilgisayarların ilk modellerinde ARC 3 ekran kartının yer alacağı bilinir. Diğer ekran kartı modelleri ise zamanla tüm markalara ait bilgisayarlarda kullanılacak şekilde geliştirilir.

Göz Dolduran Özellikleri ile İntel Ekran Kartı

İntel ekran kartlarında, kullanıcılara eşsiz bir deneyim sunma hedeflenir. Serinin resmi adı ARC‘dir. Sırası ile ilerdeki 4 neslin ekran kartı isimleri Alchemist, Battlemage, Celestial ve Druid olarak seçilir. İntel, kullanıcıların şimdiye kadar ekran kartlarında yaşadığı problemleri ve edindiği bilgileri göz önünde bulundurarak, hem kullanışlılık hem de tasarım açısından tüm beklentileri karşılayacak bir ürün üzerinde çalışır. Intel, ilk seri olarak üreteceği Alchemist serisinde 512, 384 ve 128 GPU olmak üzere üç farklı özellikte ürün üzerinde çalışır. Intel yeni ekran kartı modellerinin tamamı için GDDR6 olarak adlandırılan bir bellek yapısı kullanır. Bununla birlikte de VRAM kapasiteleri başlangıç seviyesindeki kartlarda 4 ila 8 GB arası olarak belirtilirken, üst düzey tepe modellerinde ise 16 GB seviyesine kadar çıkarılacak bir kapasite değerinden söz edilir. ARC serisi ekran kartlarının son dönemde popülerlik kazanan Upscale teknolojilerinde kullanılabilecek olmasının yanında, ışın izleme teknolojisinde de kullanılabilir olduğu belirtilir.

Intel ARC Alchemist için üretileceği belirtilen 3 farklı seri ekran kartlarının her birinde, kullanıcı deneyimini en üst seviyeye çıkartma amacı vardır. İntel ekran kartı nasıl üretilir sorusuna cevap olarak, üretilecek olan ARC 3 isimli modelin GPU sınıfı DG2-512EU olarak belirtilir. Buradan da kartın yürütme modelinin 512 olacağı görülür. Bellek türü 16 GB iken, shading birimi ise 4096’dır. Ortalama 2.2 ila 2.5 GHz çalışma hızına sahip olacağı bilinen modelin bellek veri yolu ise 256 bit olarak belirtilir. ARC 3 modelinin TDP değeri ise 225W olarak belirtilir. ARC 5 modelinde ise özellikler biraz daha farklı şekilde karşınıza çıkar. Modelin GPU sınıfı DG2-512 EU ile birlikte DG2-384EU olarak görülür. Buradan da kartın yürütme modelinin ağırlıklı olarak 384 olacağı bilinir. Bellek türü 8/12 GB iken, shading birimi ise bu kez 3072 olarak karşınıza çıkar. Ortalama çalışma hızı henüz belirsiz olan modelin bellek veri yolu ise bu kez 192 ila 256 bit olarak karşınıza çıkar. ARC 5 modelinin TDP değeri ise tıpkı çalışma hızında olduğu gibi henüz belli değildir. Alchemist sınıfının son modeli olan ARC 7 tipi ekran kartında ise durum daha da farklıdır. ARC 7‘de GPU modeli DG2-128EU olarak karşınıza çıkar. Buradan da kartın yürütme modelinin 128 olacağı görülür. Bellek türü 4/8 GB iken shading birimi ise 1024 olarak şekillenir. Ortalama çalışma hızı tıpkı ARC 5 modelinde olduğu gibi ARC 7 model ekran kartında da belirsizdir. Modelin bellek veri yolu ise 64/128 bit olarak karşınıza çıkar. ARC 7 modelinin TDP değeri ise bu kez 75W olarak şekillenir.

İntel Ekran Kartının Kusursuz Tasarımı

Intel ekran kartları, kullanıcı deneyimini en üst seviyede tutmak amacıyla üretilir. İnsanlar bilgisayar üzerinden oyun oynarken ya da film izlerken eşsiz bir deneyim yaşamak ister. Intel de bu durumu göz önünde bulundurarak, üst düzey ekran kartları üretmeyi hedefler. Bu hedefler doğrultusunda İntel en iyi ekran kartını üretmek için çalışır. Bir ürün üretilirken teknik açıdan özellikleri ne kadar önemliyse, tasarımsal özellikler ve detaylar da bir o kadar önemli rol oynar. Açıklanan ekran kartı tasarımına göre gümüş renkli ve çift fanlı bir ARC modeli karşınıza çıkar. Belirlenen tasarıma göre ARC modeli ekran kartında, 8 pin güç girişli bir konnektör ve çerçeveleri saran havalandırma çıkışları karşınıza çıkar. İntel ekran kartında bulunan DLSS‘nin yapay zeka destekli olması ve gerçek zamanlı ışın izleme teknolojisinin kullanılması sebebiyle, kullanıcılara eşsiz bir film izleme keyfi sunar. Intel, ARC 3, ARC 5 ve ARC 7 olarak adlandırdığı ekran kartlarında gecikmeyi en aza indirir. Kullanıcıların oynadığı oyunlarda yaşanan gecikmeleri en aza indirmesinin yanında, en iyi tepkileri verir. Sistem gecikmesini algılayıp optimize etmek için, son teknolojik özellikler kullanılarak özel bir şekilde üretilir. Zor 3 boyutlu sahneler, üst düzey 8K canlı yayınlar, en iyi görüntü kalitesi ve kodlama teknolojisi ile en iyi İntel ekran kartı, ürünlerinde kullanıcılar için hiç zorluk çıkarmaz. Çift fanlı olarak üretilecek olan ARC model ekran kartında, ekran kartının ısınması engellenir ve kullanıcıların yaşadığı deneyim üst seviyelere çıkarılır. İntel ekran kartında bulunan İntel soğutucu fan ters yönlü döner. Bu da basıncı arttırır ve daha çok soğuma sağlar. Bunların yanında ürünün koruması için hem sağlam hem de estetik bir koruyucu tasarlanır. İntel uyumlu ekran kartı ürününde PCB tasarımları ve MOSFET‘lerin kullanımı da oldukça önemlidir. PCB kartında bulunan lehimlerin kalitesi bile, ürünün çalışmasını etkiler. Aynı zamanda MOSFET‘lerin daha düşük sıcaklık değerinde çalışmasını sağlamak için, kaliteli ve sertifikalı devre elemanları kullanılır.

Son Teknoloji İntel Ekran Kartının Fiyatlandırması

İntel harici ekran kartı, içerisinde barındırdığı tüm özelliklere ve kalitesine göre fiyatlandırılır. Bir ürünün fiyatı belirlenirken, içeriğinde bulunan tüm devre elemanları ve bunların teknik özellikleri göz önünde bulundurulur. Fakat bu özellikler tek başına belirleyici değildir. Ürünün tasarımsal özellikleri ve kullanışlı olması da oldukça önemli bir değere sahiptir. Ekran kartları 2 ana temele dayanır. Bunlar dahili ve haricidir. Ancak tüm ekran kartlarında, dahili özellik bulunmaz. İntel dahili ekran kartı özelliği barındırmayan bir karttır. Bu da ekran kartlarının fiyatlarının ortaya çıkmasında belirleyici rol oynayan özelliklerden biri olarak karşınıza çıkar. Bütün bunlara bakarak, İntel ekran kartı fiyatlarının birçok özellik göz önünde bulundurularak belirlendiği anlaşılır. Bu ürünleri Hepsiburada üzerinden satın alabilirsiniz.

İntel Ekran Kartı Darboğaz Yapar mı?

Darboğaz, ekran kartları için önemli bir sorun olabilir. Ekran kartı güçsüz olduğu zaman CPU'nun talimatlarını işleme almakta gecikir ve bu durumu da darboğaz adı verilir. Darboğaza engel olmak için sistemde bulunan tüm parçalar, tam uyumlu ve özenle seçilebilir.

İntel Ekran Kartı Ne Zaman Çıkar?

Intel ekran kartları, gerekli tüm testler tamamlandıktan sonra kullanıcılar için eşsiz bir deneyim yaşatmak üzere piyasaya sürülebilir. Intel, piyasaya süreceği tüm ekran kartı çeşitlerini, model sıralamasına göre belirli aralıklarla çıkarabilir. İlk olarak ise ARC 3 modeli piyasaya çıkabilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Intel Ekran Kartı Fiyatları

9 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Grafik İşlemcisi
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?
hepsiburada sözlük
Bu Kategoride En Çok Merak Edilenler
PCIe 4.0Açılımı "The Peripheral Component Interconnect Express" olan ve "Hızlı Çevresel Bileşen Ara Bağlantısı" olarak Türkçeye çevrilen PCIe, PCI'ın yaratıcısı Intel ile birlikte Dell, HP ve IBM şirketleri tarafından yaratılmış bir veri yolu ara birimidir. PCI Express (PCIe), entegre devreler veya harici kartlar halinde, bilgisayarlara seri bağlantıyla çeşitli donanımlar eklenmesine olanak sağlayan bir veri yolu ara birimidir. Artık teknolojik olarak eskimiş olan PCI, PCI-X ve AGP gibi veri yolu standartlarının daha güncel ve daha hızlı bir versiyonudur. PCI Express veri yolu standardı 2004 yılında yaratılmış ve piyasaya çıkışının ardından PCI-X ve AGP standartlarının en güncel alternatifi konumuna gelmiştir. 1-32 bit arasında bir veri yolu genişliği sunan PCIe standardının biçimsel özellikleri PCI-SIG (PCI Special Interest Group) tarafından geliştirilmiştir ve korunmaktadır. PCIe cihazları tak çalıştır (plug and play) teknolojisini destekler. Bu sayede ekran kartları, ses kartları, network (ağ) kartları, WiFi kartları, RAID denetleyiciler ve SSD özelliğine sahip çeşitli diskler bilgisayarlara kolayıkla takılıp kullanılabilir. Ayrıca PCIe, geriye dönük uyumludur. Eski veri yolu standartlarıyla karşılaştırıldığında PCIe 4.0 daha düşük I/O pin sayısı ve dolayısıyla daha yüksek bir veri yolu verimliliği, daha iyi performans ölçekleme, daha ayrıntılı bir hata algılama ve raporlama mekanizması sunar. Bunlara ek olarak her yeni PCIe sürümünün en önemli özelliği, kendisinden önceki nesilde var olan bant genişliğinin iki katını sunmasıdır. Yani teorik açıdan PCIe 3.0 her yöne saniyede yaklaşık 16 GB veri akışı sağlarken PCIe 4.0'da bu sayı, saniyede 32 GB'dir. PCI-Express ara biriminin dördüncü sürümü, özellikle yüksek bant genişliği isteyen grafik kartlarını kullanan sanal ve artırılmış gerçeklik uygulamalarını ileri boyuta taşıyacak bir teknoloji olarak görülmektedir.
Detaylar
Çekirdek Sayısıİşlemci çekirdeği, bilgisayarın çalışabilmesi için çeşitli işlemleri gerçekleştiren ve hesaplamalar yapan merkezi işlem birimidir. Çekirdek sayısı ise bir işlemci içerisinde yer alan toplam merkezi işlem birimi sayısını ifade eder. İşlemcide bulunan çekirdek sayısı ne kadar fazlaysa bilgisayarın işlem yapma kapasitesi ve performansı aynı oranda artar. İlerleyen teknolojiyle birlikte işlemci mimarileri oldukça gelişmiş ve işlemcilerde bulunan çekirdek sayısı artmaya başlamıştır. Günümüzde 2, 4, 6, 8 ve 10 gibi farklı çekirdek sayılarına sahip çeşitli işlemci modelleri vardır. İşlemci çekirdeği İngilizcede "core" sözcüğüyle ifade edilir. İşlemcilerin tanımlanması ise işlemcide bulunan çekirdek sayısına göre Dual Core, Quad Core, Hexa Core, Octa Core ve Deca Core gibi sözcüklerle yapılır. Dual Core işlemcilerde 2, Quad Core işlemcilerde 4, Hexa Core işlemcilerde 6, Octa Core işlemcilerde 8 ve Deca Core işlemcilerde 10 adet çekirdek vardır. Çekirdek sayısının fazla olması sadece masaüstü ya da dizüstü bilgisayarlarda değil akıllı telefon ve tablet gibi çok çekirdekli işlemci kullanan tüm cihazlarda çalışma performansını artıran bir faktördür. İşletim sistemlerinin modern ve çok çekirdekli işlemcilerle daha uyumlu hale gelmesi, bilgisayarda aynı anda çok sayıda programın sorunsuz şekilde çalışabilmesine ve bilgisayar veriminin artmasına imkân tanımaktadır. Yeni bir bilgisayar, tablet veya akıllı telefon alırken işlemcinin sahip olduğu çekirdek sayısı önem taşır. Çalıştırılacak programların sayısına, niteliğine ve yapılan işlemlerin yoğunluğuna göre yeterli sayıda çekirdeği olan işlemciye sahip cihazları tercih etmek gerekir. İşlemcide bulunan çekirdek sayısını artırmak bilgisayarın performansını ve işlem kapasitesini yükseltmenin yanı sıra daha fazla enerji tüketimini de beraberinde getirmektedir. Bir işlemcinin performansında çekirdek sayısı oldukça önem taşısa da işlemci mimarisi ve işlemci saat hızı gibi faktörler de toplam performansa etki eder.
Detaylar
Sıvı SoğutmaSıvı soğutma, elektronik cihazların ısınmasını engellemek amacıyla kullanılan bir sistemdir. Elektrik enerjisiyle çalışan her ürün ısınır. Elektronik cihazların beyni olarak da bilinen işlemci ve grafik işlemci ise en çok ısınan kısımdır. Sürekli yüksek sıcaklıklara maruz kalan parçalar zarar görmeye başlayıp zamanla geri dönüşü olmayan sorunlara yol açabileceği için elektronik cihazlarda soğutucu kullanımı oldukça önemlidir. Aksi halde işlemcinin üzerinde fazla genleşmeden dolayı oluşan çatlaklar ortaya çıkabilir. Özellikle çok güçlü işlemciler, hava soğutma sistemi yerine sıvı soğutma sistemlerini kullanarak korunabilir. Neredeyse her elektronik cihazda hava soğutma sistemi bulunur. İşlemcinin gücüne göre değişen ısınma hızı ve şiddetinden dolayı bazı cihazları soğutmak için hava soğutma sistemleri (fanlar) yeterli gelmez. Bu yüzden, daha iyi bir seçenek olarak sıvı soğutma sistemleri üretilmiştir. Her iki sistemin de çeşitli avantajları vardır. Bununla birlikte sıvı soğutma sistemleri havaya kıyasla çok daha hızlı ve etkili soğutur. Çünkü suyun ısı iletkenliği havadan 25 kat daha fazladır. Ayrıca suyun sıcaklık kapasitesi de oldukça fazladır. Hava kolayca ısınabilirken suyu ısıtmak için daha fazla enerji gerekir. Sahip oldukları güçlü işlemciler sebebiyle sıvı soğutma sistemleri sadece bilgisayarlarda değil, akıllı telefonlarda da kullanılır. Sıvı soğutma sistemleri genel hatlarıyla su bloğu, pompa ve ısı değiştirici olmak üzere üç farklı bölümden oluşur. Bu sistemde ısıyı taşıma işlemini su üstlenir. Sıcak işlemciyle temas eden su ısınır ve rezervuar bölümüne gider. Buradan pompa yardımıyla radyatörün içinden geçer. Soğutma fanı gibi çalışan bu kısım sayesinde su soğur. Soğuyan su tekrar aynı döngüye katılır. Böylece su, ısıyı dışarı taşımaya ve döngüde ilerlemeye devam eder. Sıvı soğutma sistemleri sanılanın aksine sessizdirler ve düşük güç tüketimi sunarlar.
Detaylar
Bellek HızıBellek hızı, en yalın tabirle bilginin belleğe yazılma ve okunma sürelerini ifade eder. Hız değeri, belleğin belirli bir süre zarfında kaç bayt veri aktarımı yapabildiğini ortaya koyar. Bilgisayar ve akıllı cihaz teknolojilerinin sürekli olarak değişmesi ve gelişmesiyle doğru orantılı olarak temel veri depolama kaynağı olan belleklerin bilgisayar ve akıllı cihaz türlerinin verimliliğindeki rolleri de artmıştır. Kapasiteleri kadar hızları da önemli olan bellekler, minimum sürede veri aktarımı gerçekleştirilmesinde kilit bir rol oynar. Somut biçimde performans ölçümü hesaplaması yapabilmek için bellek hızının net olarak bilinmesi gerekir. Büyük boyutlu oyunlardan profesyonel programlara kadar birçok uygulamanın kullanım performansı üzerinde doğrudan etkili olan bellek hızı, frekans ölçüm birimi Hertz (Hz) ile ölçülür. Bellek hızları uzun bir süre Megahertz (Mhz) değerlerinde seyretse de Gigahertz (Ghz) seviyesine ulaşmış bellekler de bulunmaktadır. Kesintisiz ve hızlı bir akıllı cihaz veya bilgisayar kullanımı için yeterli bellek hızına sahip olmak gerekir. Bellek hızı, ekran kartı ve ana kart gibi bilgisayarın performansını etkileyen diğer kritik sistem parçaları için de önemlidir. Kullanıcılar, bilgisayar sistemleriyle uyumlu olmak şartıyla bellek, ekran kartı ve ana kart değişikliğine giderek bellek hızını belirgin biçimde artırma olanağı elde eder. Farklı nesil belleklerin hızları aynı olsa bile modül yapıları değişkenlik gösterir. Tekli, ikili ve dörtlü olmak üzere modül yapıları farklı olan belleklerin birbirlerinin yerine kullanılması mümkün değildir. Modül yapısı uyumsuzluğu, belleklerin dahil edilmek istendikleri bilgisayar sistemlerine eşleştirilememesi sonucunu doğurur. Bilgisayar sistemleri üzerinde kurulu olan ve zamanın büyük önem taşıdığı bankacılık, finans ve borsa gibi sektörlerde de maksimum bellek hızına gereksinim duyulur. Bellek hızının sürekli kılınması ve performans bakımından dalgalanma yaşanmaması bir başka gerekliliktir
Detaylar
Toplama BilgisayarToplama bilgisayarlar, bir bilgisayarın sorunsuz çalışması için gerekli olan işlemci, anakart, ekran kartı ve RAM (bellek) gibi parçaların her birinin ayrı ayrı satın alınıp monte edilmesiyle oluşan markasız bilgisayarlardır. Çoğunlukla marka bilgisayarların standart kullanıcılar için ürettiği bilgisayarları kendi ihtiyaçları için yetersiz bulan kullanıcılar tarafından tercih edilir. Çünkü bu yöntemle hazır bilgisayarlardan çok daha güçlü performans sergileyen kasalar oluşturmak mümkündür. Kişisel bilgisayarınızı oluştururken seçtiğiniz parçaların birbiriyle hem performans hem de montaj yönünden uyumu çok önemlidir. Seçtiğiniz parçaların her biri çok güçlü olabilir ancak eğer birlikte çalışamıyorlarsa bu durumda bilgisayarınız ya çalışmaz ya da çok düşük bir performans gösterir. Bilgisayarınızı oluştururken ilk olarak işlemci seçimi yapmanız gerekir. Çünkü diğer tüm parçaları işlemci belirler. Daha sonra anakart seçimi yapılır. Anakartınız kesinlikle işlemcinizle uyumlu olmalı ve ethernet kartıyla ses kartına sahip olmalıdır. Üçüncü aşama ekran kartı seçimidir. Ekran kartı seçilirken GPU (Grafik İşlemci) verileri yani bit, bellek miktarı, çekirdek hızı gibi özellikler dikkate alınmalıdır. Bir sonraki aşama anakartınızın destekleyeceği frekansa sahip bir RAM bellek seçimidir. Eğer anakartınızdan yüksek frekansta bir bellek seçerseniz, anakartınız, kapasitesinin üstündeki bellekleri çalıştırmayacağı gibi altındakilerde de düşük performans gösterir. RAM seçiminden sonra anakartınızın çıkışlarına uyumlu bir SSD (Solid State Drive) seçmelisiniz. SSD diski, okuma ve yazma hızına dikkat ederek seçmek gerekir. Son olarak da hazırladığınız donanımın kullanacağı gücü hesaplayıp bunun %20 fazlasını kaldırabilecek bir güç kaynağı satın aldığınızda bilgisayar toplama işlemini tamamlamış olursunuz. Bu aşamadan sonra anakartınızla uyumlu bir kasa seçimi yaparak montajlama işlemine başlayabilirsiniz. Parçaları satın almadan önce birbirleriyle uyumunu bilgisayar toplama sihirbazı kullanarak test edebilirsiniz. Bu program yanlış parçaları seçmenize izin vermeyerek en doğru şekilde bilgisayarınıza kurmanıza yardım eder. Tüm bunların dışında optik sürücü, mikrofon, kulaklık, hopeüarlör, klavye veya fare gibi donanımları dilediğiniz gibi seçmekte özgürsünüz.
Detaylar
RGBAçılımı "Red-Green-Blue" olan RGB; kırmızı, yeşil ve mavi renklerden farklı renkler ortaya çıkarmaya yarayan bit metottur. Renk uzayı olarak da bilinir. RGB bazen bir ekranın ya da monitörün özelliklerini açıklarken kullanılır. RGB, farklı renkler oluşturmak için karıştırılabilen üç farklı tona sahip ışık anlamına gelir. Kırmızı, yeşil ve mavi ışığı birleştirmek; televizyonlar, bilgisayar monitörleri ve akıllı telefon ekranları gibi ekranlarda renkli görüntüler üretmenin standart yöntemidir. RGB teknolojisi, oyuncu ekipmanlarının popülerleşmesiyle birlikte daha da yaygınlaşmıştır. Ekranda bir renk görüntülediğiniz zaman, her piksel kendine özgü bir RGB değerine sahip olur. RGB tarafından desteklenen renk sayısı, kırmızı, yeşil ve mavi için kaç olası değerin kullanılabileceğine bağlıdır. Bu durum "renk derinliği" olarak bilinir ve bit olarak ölçülür. En yaygın renk derinliği, "gerçek renk" olarak da bilinen 24 bit renktir. 24 bit renkte, bu değer 0 ile 255 arasındadır; bu durumda 0 değeri renk ortaya koymazken, 255 tam doygunluktadır. RGB sistemi kullanılarak elde edilebilecek renk yelpazesi son derece geniştir ve CMYK adı verilen diğer sisteme kıyasla oldukça gelişmiştir. Örneğin; mor bir piksel çok sayıda kırmızı ve mavi piksel içerirken neredeyse hiç yeşil piksel içermez. Mor bir piksel oluşturmak için gereken RGB değerlerini aşağıda görebilirsiniz: Kırmızı: 132 Yeşil: 17 Mavi: 170 Son yıllarda RGB teknolojisinin yaygınlaşmasıyla beraber, donanım üreticileri bu teknolojiyi alışık olmadığımız ürünlerde de kullanmaya başladılar. Ekran kartı, anakart, RAM, soğutma fanı gibi bilgisayar donanımları, RGB teknolojisi kullanılarak kullanıcıların kişiselleştirebileceği bir hal aldılar. Gaming ekipmanlarda sıklıkla rastlanabilecek bu durum, sıradan ve sıkıcı görünümlere sahip donanımların kullanıcılar tarafından çeşitli renklerle modifiye edilebilmesine olanak sağlıyor. RGB destekli bilgisayar donanımlarına sahip olduğunuz takdirde, favori renklerinizi seçerek kasanızı zevkinize göre biçimlendirebilirsiniz.
Detaylar
DisplayportYeni nesil görüntü transferi için kullanılan bir port kanalı olan displayport, teknolojik dönüşümlerin getirdiği yeniliklerden biridir. Uzun mesafeler söz konusu olduğunda görüntü aktarımı için HDMI kullanılır. Yakın mesafelerde nitelikli görüntü aktarımı için ise displayport tercih edilir. Displayport, 17,28 GB/saniye aktarım hızını destekler. HDMI'dan daha sonra piyasaya sürülmüş olup, sağladığı maksimum çözünürlük ve ekran tazeleme sıklığı, onu HDMI'dan bir adım öne taşımaktadır. Displayport, Daisy Chain yöntemi sayesinde çoklu monitör desteği sağlar. Birden çok monitör kullanan oyuncular için oldukça avantajlıdır. Teknomarketlerde mini displayport versiyonları da mevcuttur. Displayport, içinde AMD'nin de yer aldığı Video Electronics Standards Association (VESA) isimli bir konsorsiyum tarafından geliştirilmektedir. Tek çıkış üzerinden dört adet 1080p ve iki adet 1440p 60 Hz monitöre birbirinden bağımsız görüntü sunmak mümkündür. Çoklu displayport kullanılması durumunda bu sayı 6'ya kadar çıkarılabilir. Direct Drive özelliği sayesinde görüntü, hiçbir tuşa basmaya gerek kalmaksızın paralel olarak aktarılır. Tek kablo üzerinden çok sayıda monitörü destekleyen displayport, sahip olduğu yüksek hız sayesinde bunu kolaylıkla başarabilmektedir. Displayport, ekran kartı seviyesinde çalışarak direkt görüntü aktarımı sağlar. Ses ve video taşıma özelliğine sahip olan displayport, HDMI'a benzer bir işleve sahip olsa da özellikleri onu daha avantajlı hâle getirmektedir. Çoklu kullanımı ve mevcut hızı sayesinde kullanıcıların yaşamına kolaylık kazandırmaktadır. HDMI kullanımının aksine displayport, daha çok sayıda cihazı monitörlere bağlama hedefi ile tasarlanmıştır. Displayport çıkışı, pek çok ekran kartında ve dizüstü bilgisayarda bulunmaktadır. HDMI girişe sahip plazma, LCD, projeksiyon ve monitör gibi görüntüleme cihazlarında displayport kullanabilmek için bir displayport kablosu edinmek yeterlidir. Displayport, bir başka HDMI özelliği olan Audio Return Channel özelliğini ise desteklememektedir.
Detaylar
PCI-ExpressBilgisayarda bulunan dahili aygıtlar için standart bir bağlantı türü olan PCI Express, harici ekran kartının takılması için genişleme yuvası görevi görür ve anakart üzerinde yer alır. Günümüzde piyasaya yeni çıkan ve son teknoloji ile üretilen tüm bilgisayarların ana kartlarında PCI Express yuvaları bulunur. PCI Express Slot Sayesinde Kullanılabilen Ek Donanımlar ve Avantajları Bilgisayarlarda harici ekran kartının takılmasına yardımcı olan PCI Express Slot, aynı zamanda farklı donanımların takılması için de kullanılır. Bunların arasında harici Wi-Fi kartları, Hard Disk ve SSD’ler, Ethernet Kartları ve daha birçok donanım yer alır. Bant genişliği fazla olan ve güncel işletim sistemleri ile %100 uyumluluk sağlayan PCI Express, bilgisayarın hızını gözle görülür bir şekilde artırır ve işlem sırasında yaşanabilecek olası gecikmeleri ortadan kaldırır. Bunun yanı sıra bilgisayarda güç tüketimini daha düşük tutmak ve sistem belleğini verimli kullanabilmek için ek harcama yapmak gerekir. PSI Express sayesinde bunları gerçekleştirmek çok daha az maliyet anlamına gelir. Daha Hızlı Veri İşleme ve Etkin Kullanım Yıllar içerisinde geliştirilen ve son olarak PCI Express olarak piyasaya sunulan slotlar ile daha önceki PCI slotlardaki mevcut eksiklikleri giderilmiştir. Grafik kalitesi konusunda gözle görülür bir değişim yaratan, bunun yanı sıra veri işleme hızı konusunda daha olumlu sonuçlar veren PCI Express ile grafik kalitesinde de gözle görülür bir artış meydana gelmiştir. Hemen hemen tüm yapılandırmaları destekleyen PCI Express’de bant genişliğinin artması sonucunda cihaz yüksek performans ortaya koyar. Bu sebeple ana kartın desteklediği en son sürümdeki bilgisayarı seçmek oldukça önemlidir. Bilgisayardaki bağlantı ve tanımlama protokolleri ise PCI sayesinde değişmeden kalır. Bunun sonucunda PCI Express kullanılan bilgisayarlarda işlem sistemine veya yazılım değişikliğine ihtiyaç duyulmaz.
Detaylar