Intel, kurulduğu günden bu yana ürettiği bilgisayar donanımlarıyla dünyanın devleri arasında yer alıyor. Günümüzde yarı iletken işlemci üretimi konusunda zirvede yer alıyor. Teknoloji ile ilgilenen ya da ilgilenmeyen herkes tarafından ürettiği yüksek performanslı işlemcileriyle bilinen Intel, işlemcilerin yanı sıra depolama birimleri, yonga setleri, bilgisayar fanları ve ağ kartları gibi birçok donanımı da üretiyor.

Intel İşlemci Modelleri ve Özellikleri

Bilgisayar ile alakası olmayan kişilerin dahi “Bilgisayarın beyni” olarak bildiği işlemciler, bilgisayarların genel performansı açısından doldurulamaz bir öneme sahip oluyor. Çekirdek sayısı, izlek sayısı, kapasitesi ve soğutucusuna bağlı olarak bilgisayarların hızlı bir şekilde işlem yapmasını sağlayan işlemciler, Intel tarafından üretiliyor. En iyi ekran kartına ve yüksek GB’lı RAM’lere sahip olsanız dahi yeni nesil bir Intel işlemciye sahip olmadan ışık hızında oyun oynamanız pek mümkün olmuyor. Intel’in ürettiği farklı işlemci serileri bulunuyor. Bu işlemci serileri tarihsel olarak değil performans olarak bir sıralamaya sokuluyor. Yani i3 ve i7 serisine ait işlemcilerin ikisi de 2019 yılında üretilmiş olabilir ancak farklılıkları kullanıcılara sağladığı fayda ile ölçülüyor.

  • Intel Core i3 Serisi: i3 işlemci serisi bilgisayarını günlük işler için kullananlara yönelik bir seri oluyor. Optimum performans sağlayan i3 işlemciler, kullanıcıya stabil bir kullanım sunarken bilgisayarın pil ömrünü de artırıyor. Ofis programları, webde gezinme ve dizi – film izleme gibi aktiviteleri bu işlemciler ile kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.
  • Intel Core i5 Serisi: Teknoloji dünyasındaki fiyat/performans terimi tam olarak i5 işlemci serisine uygun oluyor. Bu işlemciler yardımıyla hem günlük işlerinizi gerçekleştirebiliyor hem de oyun ve grafik işleme gibi yoğun işlemlerde oldukça başarılı bir performans sergiliyor. Overclock yöntemi sayesinde çok daha yüksek hızlarda çalışabiliyor.
  • Intel Core i7 Serisi: i7 işlemci serisi tam olarak profesyoneller için üretiliyor. Eğer bilgisayarınızı yoğun olarak oyun oynamak, video düzenlemek ya da grafik işlemek gibi işlemler için kullanıyorsanız mutlaka bir i7 işlemci sahibi olmalısınız. Yüksek çekirdek ve izlek sayısı sayesinde kullanıcılara maksimum performansı sunan i7, en yoğun işlemleri dahi kolaylıkla gerçekleştirebiliyor.
  • Intel Core i9 ve X Serisi: i9 ve X serisi işlemciler sahip oldukları teknolojiler itibarıyla gerçekten yeni nesil olarak adlandırılıyor. I9 işlemciler 8 çekirdek ve 16 izleğe sahipken i9-X işlemciler tam olarak 18 çekirdeğe sahip oluyor. Eğer maksimum performansın da ötesine geçmek ve bir süper bilgisayar sahibi olmak istiyorsanız türünün en başarılı örneği olan bu işlemci serilerini tercih edebilirsiniz.

Intel SSD'ler HDD'lerin Yerini Alıyor

Masaüstü ve laptopların genel performansını, başlama hızını ve dosya okuma hızını en çok etkileyen donanım aygıtlarının başında depolama birimleri yer alıyor. Bilgisayarlar her ne kadar yüksek performanslı işlemciler, RAM'ler ve grafik kartlarıyla donatılmış olursa olsun depolama aygıtı düşük performanslı bir cihaz ise tüm donanımı gölgeleyebiliyor. Yeni nesil bilgisayarlarda HDD’ler neredeyse hiç kullanılmıyor. HDD’ler tamamen mekanik sistemlerden oluşurken SSD’ler yonga setlerinden oluşuyor. Böylece SSD’ler HDD’lere oranla çok daha yüksek bir okuma ve yazma hızına sahip oluyor. SSD’lerin sağladığı fayda yalnızca hız ile sınırlı kalmıyor. HDD’ler içerisinde birçok mekanik devre barındırdığından taşınma sırasında bozulabiliyor. SSD’ler ise mekanik devre içermediğinden böyle bir sorun ile karşılaşmıyor. Intel, farklı depolama boyutlarına sahip SSD modelleri üretiyor. Dilerseniz giriş seviyesinde 128 GB bir SSD modelini tercih edebilir, dilerseniz de tüm oyunlarınızı ve dosyalarınızı saklayabileceğiniz 1 TB boyutunda bir SSD modelini tercih edebilirsiniz. Intel tarafından üretilen işlemci, depolama aygıtı, ağ kartı ve bilgisayar fanı gibi ürünleri Hepsiburada’da bulabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Intel

850 ürün listeleniyor
Bilgisayar
Telefon
Foto / Kamera
Kozmetik Kişisel Bakım
Kitap Film Müzik
Hobi ve Oyun Konsolları