Teknolojinin gelişme göstermesiyle beraber günlük hayatta kolaylık sağlayan yazıcılar, özellikle iş ve eğitim alanında yadsınamayacak öneme sahiptir. Kullanım alanlarına göre yazıcılar; mürekkep püskürtmeli, lazer, papatya çarklı ve nokta vuruşlu olarak çeşitlilik gösterir. Nokta vuruşlu yazıcılar, en eski türler olmakla beraber birçok yönden avantaj sağlarlar. O nedenle günümüzde en fazla nokta vuruşlu yazıcılar tercih edilir. Bilgisayar üzerindeki önemli bilgileri ve belgeleri kağıt üzerine aktarmayı sağlayan yazıcıların, birtakım teknik donanımları vardır. Nokta vuruşlu yazıcıların en önemli teknik özelliği ise daha fazla sayfa yazmayı sağlayan şerit detayıdır. Bu şeritler, aynı zamanda birçok markanın ürün yelpazesine göre farklılık oluşturmaktadır.

Yazıcı Şeritleri

Kaliteye ve kullanım amacına göre farklı türlerde üretilen yazıcı şeritleri, kartuş olarak kullanılır. Şerit kartuşları, asıl işlevi iç kısmında bulunan mürekkepli bez sayesinde sağlarlar. İç kısımda yer alan bu mürekkepli bez, yazma esnasında yazıcıdan aldığı hareket ile sürekli dönerek çalışır. Mürekkepli bez, daha sonra yazıcı kafasında bulunan iğnelerin önünden gergin bir şekilde geçer. Bu aşamadan sonra da yazıcı kafasındaki iğnelerin, bezin üzerine vurması sonucunda yazma işlemi gerçekleşir.

Nokta vuruşlu yazıcıların tamamında kullanılabilen şeritlerin kalitesini, kaynaklı veya kaynaksız olarak üretilen teknik özellikleri belirlemektedir. Neticede şeritler, yazıcı kafasındaki iğnelerin önünden geçtiği için bu iğnelere zamanla zarar verebilir. Bu nedenle şeritlerin zararını en aza indirgemek adına kaynaksız, yekpare türler kullanılmalıdır. Şeritlerin tercih edilme sıklığını belirleyen etkenlerden en önemlisi güvenilir bir markanın ürünü olmasıdır. Bunun yanı sıra kimi markaların şeritlerinin, aynı zamanda dolum yapılabilme avantajı da vardır. Bu şeritler, dolum yapılabilme avantajı sayesinde yazı kalitesinde oldukça verimli sonuçlar verirler; renk tonu alternatifleri ve mürekkep kaliteleri de şeritlerin kullanışlılığını etkiler. Özellikle mürekkep kaliteleri, fotoğrafların orijinal kadar net ve kusursuz çıkmasına yardım eder. Kağıt üzerindeki yazıların, farklı renk tonlarında çıkmasını sağlarlar.

Yazıcı Şeridi Nedir?

Tüm nokta vuruşlu yazıcılarda kullanıma uygunluk gösteren ve belgeleri kağıda aktarmaya yardım eden gereçlere yazıcı şeridi ismi verilir. Nokta vuruşlu yazıcıların daha net ve uzun süre kullanılmasını sağlayan şeritler, kullanıcılar tarafından uzun yıllardan bu yana sıklıkla tercih edilir. Şerit kartuşun çalışma prensibi eski yöntemler arasında bulunmasına rağmen, bu ürünler, avantajları sayesinde günümüzde de halen vazgeçilmeden kullanılır. Kolayca ulaşabilme ve daha çok sayfa yazma bu şeritlerin başlıca avantajları arasında yer alır.

Yazıcı şerit çeşitlerinde kullanım ömrü, refil denilen bezin uzunluğuyla doğru orantılıdır. Yazıcıdaki iğneler, beze devamlı vurduğu için mürekkep azalır. Mürekkebin azalmasına bağlı olarak ise zamanla kağıda aktarılan yazılarda silikleşme olur. Ancak kaliteli şerit türlerinde bu kullanım ömrü, daha uzun sürelerdir. Tercih edilen şerit türünün uzun süre kullanılması, aksaklıkların önlenmesi adına önem taşır.

Şeritlerde bekleme süresi oldukça önemlidir. Neticede uzun süre bekleyen şeridin içindeki mürekkep kurumuş olur. Bu nedenle de beklemiş şeritler, daha yeni kullanılmaya başlandığında dahi yazıların silik çıkmasına yol açar. Şerit seçiminde bu açıdan mürekkebin kurumamış olmasına dikkat edilmelidir. Geçmişten beri kullanılagelen şeritler, özellikle son yıllarda gelişme göstermiştir. Bazı şeritler dolum yapılabilme özelliğinden yoksunken, son yıllarda dolum yapılabilme özelliği eklenen şeritler kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilir hale gelmiştir. Şeritlerin değiştirilmesi sırasında ise bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. Öncelikle yazıcının prizden çıkarıldığından emin olunmalıdır. Bunun dışında yazıcının sıcaklığı da oldukça önemlidir. Yazıcının sıcak olması kartuş değiştirme sırasında özellikle kazalara yol açabileceği için 5-10 dakika kadar bekleyerek soğuması sağlanmalıdır.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Yazıcı Şeritleri

508 ürün var
 1. Fiyat Aralığı
  -
 2. Değerlendirme Puanı
 3. Markalar A-Z
  1. Teknosarf Yazıcı Şeritleri
  2. OKI Yazıcı Şeritleri
  3. PRINTPEN Yazıcı Şeritleri
  4. Epson Yazıcı Şeritleri
  5. Panasonic Yazıcı Şeritleri
  6. EndlessPrint Yazıcı Şeritleri
  7. Print Yazıcı Şeritleri
  8. Mastek Yazıcı Şeritleri
  9. Tally Yazıcı Şeritleri
  10. Lexmark Yazıcı Şeritleri
  11. Tnr Yazıcı Şeritleri
  12. Toner Max® Yazıcı Şeritleri
  13. Print-Ride Yazıcı Şeritleri
  14. Prınt-Rıte Yazıcı Şeritleri
  15. Cmk Yazıcı Şeritleri
  16. Tally Dascom Yazıcı Şeritleri
  17. Aımo Yazıcı Şeritleri
  18. BRC06 Yazıcı Şeritleri
  19. BK Yazıcı Şeritleri
  20. AraBulGelsin Yazıcı Şeritleri
  21. Ekoset Yazıcı Şeritleri
  22. Xerox Yazıcı Şeritleri
  23. NIXDORF Yazıcı Şeritleri
  24. Picador Yazıcı Şeritleri
  25. Jolimark Yazıcı Şeritleri
  26. Philips Yazıcı Şeritleri
  27. Siemens Yazıcı Şeritleri
  28. Tekno İstanbul Yazıcı Şeritleri
  29. Canon Yazıcı Şeritleri
  30. Citizen Yazıcı Şeritleri
  31. Dell Yazıcı Şeritleri
  32. Elas 3D Yazıcı Şeritleri
  33. Elba Yazıcı Şeritleri
  34. Gestetner Yazıcı Şeritleri
  35. Karatex Yazıcı Şeritleri
  36. OEM Yazıcı Şeritleri
  37. Olivetti Yazıcı Şeritleri
  38. Ricoh Yazıcı Şeritleri
  39. Sagem Yazıcı Şeritleri
  40. Seiko Yazıcı Şeritleri
  41. Seikosha Yazıcı Şeritleri
  42. Sharp Yazıcı Şeritleri
  43. Static Yazıcı Şeritleri
  44. Wincor Yazıcı Şeritleri
  45. İnkwell Yazıcı Şeritleri
 4. Fotoğraflı Değerlendirme
 5. Fırsat Ürünleri
 6. Üretim Türü
 7. Satıcı A-Z
Efsane TeslimatLütfen konum seçin.
Konum:
seçilmedi
DSACategoryId/2147483646/3013118/3013119/114
Başa dön