Drum

Lazer yazıcılar, bilgisayar dünyasında bugüne kadar kullanılan yazıcılar arasında en sessiz, en hızlı ve kaliteli baskı yapan yazıcılardır. Bu yazıcılardan, baskıda kullandıkları toner ve drum sayesinde matbaa kalitesinde baskı alınabilir. Tonerin içinde kurutulmuş mürekkep tanecikleri bulunur. Bilgisayardan gelen veriler, bu toner yardımıyla kağıt üzerine aktarılır. Tonerin bu görevini layıkıyla yerine getirmesi, ancak lazer printerlarda bulunan "görüntü tamburu" adı verilen drum parçası yardımıyla olur. Görüntü tamburu, yazıcının en önemli parçalarından birisidir. Bu parça bozulur veya ömrünü tamamlarsa; toner dolu olsa dahi kağıt üzerinde veri ve grafiklerle birlikte dikey şeritler de çıkmaya başlar. Bu durumda drum değiştirilmelidir.

Bilgisayar Drum Fiyatları

Piyasada bulunan drum fiyatları; kullanıldıkları yazıcı markalarına ve bu markaların özelliklerine göre çeşitlilik gösterir. Drum parçasını değiştirirken, mutlaka yazıcınızın markası ve ürün koduna göre drum satın almanız gerekir. Yazıcı markalarının orijinal ürünleri daha pahalı iken, muadil markaların yazıcıların ürün kodlarına göre üretilmiş drum ürünleri daha uygun fiyatlıdır. Burada dikkat edilmesi gereken, sahte ürün kullanmamaktır.

Bazı markaların lazer yazıcıları A3 kâğıda renkli baskı alma özelliğine sahiptir. Bu tip yazıcılar için kullanılan drum ürünler, en pahalı drum çeşididir. Toner ile birleşik parça olan drum fiyatları ise, tek satılan drum fiyatlarına göre daha yüksek olacaktır. Ancak pek çok yazıcı markası, işletme maliyetlerini düşük tutabilmek amacıyla toner ve drum parçasını birbirinden ayrı üretmektedir.

Bütün lazer yazıcılarda çalışma prensibi aynıdır. Bilgisayardan yazıcıya gelen veriler ve grafikler, önce yazıcı üzerindeki belleğe, sonra da yazıcının içinde bulunan lazer tabancası aracılığıyla drum üzerine aktarılır. Drum, elektrostatik, yani durgun elektrikle yüklenebilen alüminyum bir silindir paçasıdır. Aktarma işlemi sırasında, drum üzerinde çizilen bölgeler, durgun elektrikle yüklenir. Bu elektrik negatif yüklüdür. Drum'ın durgun elektrikle yüklenmiş bu alanlarına tonerden gelen kuru mürekkep parçacıkları ulaşır. Bu mürekkep parçaları ise pozitif elektrikle yüklüdür. Bu anda (-) ve (+) elektrik birbirini çeker ve drum üzerine tonerden gelen bu mürekkep tozları yapışır.

Bu sırada yazıcıya giren kağıt, (-) elektrikle yüklenir. Drum üzerindeki mürekkep parçacıkları, (-) yüklenmiş olan kağıt tarafından üzerine çekilir. Mürekkebin kağıda sabitlenebilmesi ise, kağıt 100-150 C civarında sıcaklığı olan sabitleme silindirleri arasından geçirilir ve hemen sonrasında hava üflenerek soğutulur. Böylece baskı işlemi tamamlanır. Lazer yazıcılardan çıkan baskının ılık olmasının sebebi ısıtma-soğutma işlemidir.

Kağıt yazıcıdan çıktığı anda, hala dönmekte olan drum, bir silindir tarafından deşarj edilir ve nötr hale gelir. Böylece yeni bir tur baskı için hazır hale gelmiş olur. Bilgisayar drumlar, kısaca yazıcının baskı esnasında kağıt üzerinde görüntüyü sağlayan parçalardır. Günümüzde lazer yazıcıların bir kısmında, toner içinde birleşik bir parça olarak gelir ve toner değişiminde drum da değişmiş olur. Bu tip drumlar, daha yüksek fiyatlıdır ancak yazıcınızın ömrünü uzatır.

Genellikle drumların kağıt baskı kapasiteleri 20.000 ile 24.000 sayfa arasında değişir. Eğer toner-drum birbirinden ayrı parçalar ise, bu kapasitenin dolması beklenmeden yazıcının markasına göre 8 veya 10 kez toner değiştirildiğinde, drum'ın da değişmesi tavsiye edilir. Değiştirilmeyen drum ürünleri yazıcıdan alacağınız verimi doğrudan etkileyecektir.

Drumlar, uzun süre gün ışığında beklediğinde antistatik özellikleri kaybederek tonerden mürekkep alamazlar. Yazıcıda kalitesiz, sahte toner kullanılırsa veya yanık-atık toner haznesi boşaltılmazsa tamburun üzeri çizilir. Toner yanlışlıkla kapasitesinden fazla doldurulursa veya yazıcıya tavsiye edilenden fazla kâğıt koyulursa drum'ın çarkı zorlanır ve sonuç olarak bozulur. Tek kullanımlık olarak üretilmiş olan drum, zamanında değişim yapılmaz veya temizlenip tekrar kullanılmaya çalışılırsa baskı kalitesinin kötü olması kaçınılmazdır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Bilgisayar Drum Ürünleri

2458 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 2458 ürün
DSACategoryId/2147483646/3013118/3013119/636