Yoğun işlem kapasitesiyle çalışan iş yerlerinin ve çok sayıda ziyaretçisi olan web sitelerinin bilgisayar donanımları, günlük hayatta kullanılan donanımlardan biraz daha farklıdır. Server olarak adlandırılan sunucu bilgisayarları; işlemci mimarisinden bellek yapısına, anakart boyut ve özelliklerinden sabit disk mekanizmasına kadar pek çok noktada farklılık gösterir. Bu farklılığın temel sebebiyse, çalışma sırasında ortaya çıkabilecek veri kayıplarının önüne etkili bir biçimde geçebilmesi ve veri akışı sırasında kullanıcılara herhangi bir “yavaşlama” hissi yaşatmamasıdır. Zira gerek ofis kullanımında, gerekse web sitesi ziyaretlerinde kullanıcıların aldıkları geri bildirim, doğrudan işlem hızı şeklindedir.

Yalnızca donanım olarak değil, yazılım açısından da büyük farklılıklar gösteren sunucular, server donanımlarıyla kazandıkları gücü, ev kullanımı için üretilen işletim sistemleriyle tam olarak ortaya koyamazlar. Çünkü bu işletim sistemleri pek çok açıdan kısıtlıdır ve en basitinden ele alınırsa, işlemci ve bellek destekleri yetersizdir. Bunların yanı sıra sunucu işletim sistemleri, “Hot Swap” olarak adlandırılan yöntemle, sunucu bilgisayarını kapatmak gerekmeksizin sabit disk gibi sunucu donanımlarının takılıp çıkarılabilmesine izin verir. Ayrıca iş yerlerinde kullanıcıların (client) sunucuya bağlanarak işlem yapabilmeleri, onlara tanımlanan çeşitli roller, izinler ve grup ilkeleri ile gerçekleştirilir. Ev kullanımı için tasarlanan işletim sistemlerinde çok kapsamlı olmayan bu özellik de sunucu işletim sistemlerini ev tipi işletim sistemlerinden ayıran bir diğer farklılıktır. Bunlara ek olarak; güvenlik çözümleri, uzaktan aygıt yönetimi, kullanıcılar ve alt yöneticiler için ayrı ayrı yapılandırma uygulayabilme ve çok daha fazlası, server donanımlarının izin verdiği ölçüde sunucu işletim sistemleriyle gerçekleştirilebilir.

Görsel ve yapısal açıdan da değişiklik gösteren sunucular, iletişim konusunda her zaman en hızlı yöntemle donatılarak kullanılmalıdır. Çok sayıda kullanıcının aynı anda sunucuya bağlandığı düşünüldüğünde, bu veri trafiğinin doğru ve hızlı şekilde yönetilebilmesi önem kazanır. Tam bu noktada devreye giren yüksek hızlı switch ve router aygıtları, ilgili veri trafiğinin yapılandırılmasını ve sorunsuz olarak sürdürülebilmesini sağlar.

Server Donanımı Fiyatları

Çoğu zaman uzaktan yönetilen ve belirli dönemlerde bakımları yapılan sunucular, görevleri gereği hiçbir zaman kapanmamaları gereken aygıtlardır. Bu nedenle yedek sunucular sürekli çalışarak, olası bir arıza ya da bakım durumunda anında devreye girerek iş akışının sekteye uğramasının önüne geçer. Küçük ve orta ölçekli bir iş yeriniz varsa, işveren olarak yeni çalışanlarla yolunuza devam ediyorsanız ve bu durum sunucunuza ek yük getiriyorsa, sunucularınız için en uygun server donanımlarını almanız gerekebilir. Özellikle hazır olarak edinilen sunucular, kimi zaman yeterli olmayan bellek ve disk kapasitesiyle gelebilirler. Konusunda uzman kişilerden destek alarak sunucunuza gereksinim duyduğunuz donanım parçalarını aldıktan sonra, iş akışınız öncekine göre çok daha hızlı bir hale gelirken, çalışanlarınız da elde ettikleri zaman kazancını işiniz için kullanmaya başlayabilirler.

Çalışmalarınız için ihtiyaç duyduğunuz server donanımı fiyatları; seçeceğiniz ürünün markası, görevi, modeli, hızı, kapasitesi, bağlantı noktası sayısı gibi çok sayıda değişkene göre farklılık arz eder. İş yerinizde çalışan sistem uzmanlarının ve analistlerinin ön hazırlığı ile planlamasını yaparak alacağınız server donanımları, gereksinimlerinizi ve beklentilerinizi karşılama noktasında yeterli olabilir. Özellikle günden güne artan depolama kapasitesi ihtiyacını, yüksek hızlar vadeden ve sunucular için geliştirilen sabit disklerle karşılayabilirsiniz. Bunun yanında, iş yerinizde bulunan sunucunun güç kaynaklarını (Power Supply Unit) en iyi verimlilikle kullanmak arzusundaysanız, bu parçaları da birkaç yılda bir yenilemeniz gerekebilir. Zira güç kaynakları, uzun süreli kullanımlarda yorulan ve verimliliğini yitiren ürünlerdir; bu bağlamda sistemin gerektirdiği gücü temin etmek için şehir elektriğinden daha yüksek elektrik çekerek elektrik faturalarının kabarmasına neden olabilirler.

Konusunda uzman olan kişilerden destek alarak sunucunuz için en iyi ve en gerekli server donanımlarını edinebilir, iş akışınızın mükemmelen devam etmesini sağlayabilirsiniz.

Server Donanımları ve Fiyatları

9 ürün var
 1. Markalar
  1. HP
  2. Raspberry
  3. Dark
  4. Dell
  5. Kingston
  6. LD SYSTEMS
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Satıcı A-Z

Server Donanımları Kategorisindeki En Çok Satan Ürünler

DSACategoryId/2147483646/8/60005722
BAŞA DÖN