Optik Sürücüler

Bilgisayar kullanıcılarının sıklıkla başvurdukları optik sürücüler, uzun süredir her bilgisayarın olmazsa olmaz donanım parçalarındandır. Depolama ürünlerinin yaygınlaşmasına rağmen halen büyük bir kitleye sahip olan optik sürücüler; yeni nesil disk formlarının hayatınıza girmesi, birçok yazılımın yalnızca disk ile gelmesi, müzik, film ve oyun hayranlarının koleksiyonlarını süsleyen kutulu ürünlerin varlıkları sayesinde halen sık kullanılan ürünler arasındadır.

Optik Sürücü Nedir?

İç kısmında yer alan motorlu ve hareketli yuvaya takılan CD, DVD ve Bluray gibi materyalleri okumaya olanak tanıyan lazere sahip olan yarı elektronik yarı mekanik aygıtlar, optik sürücü olarak tanımlanır. Bilgisayar teknolojisinin henüz yeni olduğu dönemlerden bu yana popülerliğini çok farklı ürünlerle pekiştiren optik sürücüler; hemen her kullanıcının evinde kullandığı masaüstü, dizüstü ve monitör bilgisayarlarda yerini korumayı sürdürüyor.

İlk dönem optik sürücüler, yalnızca takılan diskin içindekileri okuyabilirken yeni nesil sürücüler, hem okuma hem de diske yazma özelliğine sahiptir. En yeni optik sürücü modeli olan Bluray sürücüler, başta filmler ve oyunlar olmak üzere pek çok içeriğin okunmasını sağlarlar. Teknoloji meraklılarının hayatına ilk olarak çeşitli oyun konsollarıyla giren Bluray sürücüler, bilgisayarlarda bulunmalarıyla birlikte, diske yazabilme özellikleri sayesinde veri depolama ürünleri olan sabit disklerin alternatifi olabilecek düzeye geldiler.

Optik Sürücü Fiyatları

Her amaca uygun ürünlere imza atan geliştiriciler, normal ev kullanıcılarından profesyonel olarak içerik hazırlayanlara kadar çok geniş bir kitleye hitap ediyorlar. Bu noktada siz de ihtiyacınızı belirleyerek kendinize uygun ürünleri edinebilirsiniz. Eğer normal bir bilgisayar kullanıcıysanız; CD ve DVD disklerinizden kurulum ya da veri aktarımı yapıyor, aynı zamanda disklere veri yazmanız gerekiyorsa giriş seviyesi olarak nitelendirilebilen ve CD okuyup yazabilen DVD yazıcılardan edinebilirsiniz. Eğer Bluray filmleriniz varsa ve bu filmleri bilgisayarınızda izlemek istiyorsanız; kimi zaman da Bluray disklere yüksek kapasiteli dijital veriler yazmanız gerekiyorsa, Bluray okuyup yazabilen optik sürücülerden edinmeniz uygun olabilir.

Eğer dizüstü bilgisayar ya da monitör bilgisayar sahibiyseniz ve Bluray ya da DVD okuyup yazabilen aygıtlarınız yoksa bu noktada daha farklı ürünlere yönelebilirsiniz. USB portu üzerinden veri aktarımı gerçekleştiren harici optik disk sürücüler, sizin için ideal çözüm olabilir. Bu sayede bilgisayarınızın bütünlüğüne herhangi bir şekilde dokunmadan, yalnızca USB portunuzu kullanarak çalışabilen DVD ya da Bluray disk sürücü edinmiş ve gereksiniminizi karşılamış olursunuz. Tercih edebileceğiniz optik sürücü fiyatları; marka, model, ürünün beraberinde getirdiği ekstra özellik ve yazılımlara göre farklılık gösterebilir.

Optik Sürücü Önemli Midir?

Veri depolama ürünlerinin yaygınlaşması, hızlanması ve boyutlarının küçülmesiyle önemini yitiriyormuş gibi görünen optik disklerin hala yaygın bir kullanım alanı vardır. Müzik, film, oyun ve çeşitli yazılım ürünleri kullanıyorsanız; bu materyallerin çoğu, diskler halinde piyasada yer almayı sürdürüyor. Öte yandan şu an için en kaliteli film içeriği olan Bluray’ler, dijital rakiplerine rağmen en çok tercih edilen ürünlerden olmayı sürdürüyor. Eğlence konusunun yanı sıra eğitim konusunda da hassassanız, çocuklarınızın eğitimi ve kendiniz için yararlı olabilecek eğitim CD ve DVD’lerini bilgisayar ortamında çalıştırabilmek için optik sürücülere ihtiyacınız olur. Çeşitli interaktif içeriklere sahip olabilen bu eğitim materyalleri, çocuğunuzun yabancı dili başta olmak üzere; çeşitli zekâ ve mantık oyunlarıyla da zihinsel gelişimine de katkıda bulunabilir.

Müzik tutkunlarının başvurduğu içerikler olan müzik CD’lerinin bilgisayar ortamında çalıştırılabilmesi ve bilgisayara kopyalanabilmesi için optik sürücülere gereksinim vardır. Siz de kategori içeriklerini takip ederek ihtiyacınıza uygun optik sürücüleri edinebilir, sahip olduğunuz disk içeriklerini bilgisayar ortamında kolaylıkla çalıştırabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Optik Sürücü Fiyatları

115 ürün listeleniyor
Bilgisayar
Bilgisayar
Bilgisayar Bileşenleri
Bilgisayar Bileşenleri
Optik Sürücüler
Optik Sürücüler
Çoklu Kopyalama Sistemleri
Çoklu Kopyalama Sistemleri
Bluray Yazıcılar
Bluray Yazıcılar
CD/DVD Yazıcılar
CD/DVD Yazıcılar
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 36 / 115 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?