CD/DVD Yazıcılar

Bir DVD/CD yazıcı alma kararı verdiğinizde öncelikle bu aygıtı hangi amaçla kullanacağınızı tespit etmeniz ve buna uygun yazıcı çeşidini tercih etmeniz gerekir. Yazıcıyı kullanış amacı kadar kullanım yoğunluğu da iyi düşünülmesi gereken bir faktördür. Kullandıkları tekniklere göre disk yazıcılar çeşitli şekilde sınıflandırılabilir. CD DVD Yazıcılar, kişisel amaçlarla kullanılabileceği gibi ticari ve kurumsal amaçlar için de kullanıma uygundur.

CD DVD Yazıcı Fiyatları

Aynı zamanda CD ve DVD okuyucu olaraktan işlev gören aygıtlar, içerdikleri özellikler değişkenlik gösterdiği gibi sağladığı faydalara ve sunduğu seçeneklere göre kalitesi ve fiyatı değişkenlik gösterir. CD DVD yazıcılarının kalitesini; yazdırma hızı, sürücü hızı, arabirim, disk formatları, taşınabilirlik, tampon bellek, yazma modları, kullanılan malzeme kalitesi, dayanıklılık ve ihtiyaca uygunluk gibi birçok özellik belirler.

CD R-RW, DVD-RW optik sürücüler bu kriterlere göre sağladığı avantajlar bakımından tercih edilebilecek en iyi aygıtlardır. Aynı disk üzerine birden fazla yazım işlemi gerçekleştirme imkanı sunan parçaları satın alırken, diskin yazılma ve okunma hızı en çok dikkat edilen husustur. Yazma işlemi sırasında bilgisayarın diğer işlemleri de gerçekleştirebilmesi ve yazma işleminin duraksamaması için aygıtın yazma işlemi sürecinde kendi hafızasını kullanması mühimdir. Aygıt seçimi yaparken, kayıt sırasında işlemciye ne kadar yüklendiğinin saptanması da gerekebilir. Bilgisayar hafızasını yormayan ve extra harici hafıza sağlayan optik yazıcılar mevcuttur.

Birden çok yazma moduna sahip sürücüleri tercih etmeniz daha doğru bir seçim olacaktır. Böylelikle kullanım amacına uygun bir şekilde kopyalama işlemi gerçekleşebilir. Bu özellik kullanıcıya verileri yazma işlemini kontrol altına alıp yönlendirebilme seçeneğini de sunar. CD/DVD yazıcı fiyatlarını belirleyen diğer kriterler ise sağlam ve seri oluşudur. Özellikle kurumsal amaçlarla kullanılacak ise kullanıcıya zamandan tasarruf ettirmesi çok büyük bir avantajdır. Kişisel amaçla kullanılacak ise harici ya da sabit oluşu; blu-ray yazım ile verilerde kalite kaybı olmadan yazabilmesi dikkate alınabilecek özelliklerdendir. Tüm bu bahsedilen özelliklerin yanı sıra, dış görünüm ve markanın verdiği güvenin de CD ve DVD yazıcıların fiyatlarında etkili olduğunu söyleyebiliriz.

CD DVD Yazıcı Nedir?

DVD ve CD yazıcılar temel olarak veri kaydı yapmaya yarayan; istenilen bilgi, görüntü ve ses gibi öğeleri bilgisayarınızın belleğinden CD ya da DVD'ye aktaran aygıtlardır. Ayrıca CD ve DVD okuyabilen böylece içerikleri bilgisayarınızda görüntüleyebilmenize ve verileri bilgisayarınıza taşıyabilmenize olanak sağlayan donanımlardır. DVD yazıcılar, genelde CD de okuyup kaydetme işlemi gerçekleştirebilirler. Ancak CD yazıcılar, DVD okuma ve yazma işlemi yapamazlar.

Yazdırma işlemi, yazıcının disk yuvasına boş ya da tekrar yazılabilen CD veya DVD'nin yerleştirilmesi ile başlar. Kullanıcı bilgisayardan veri seçip disk içerisine ekrandaki komutları takip ederek aktarır bu işlem sonrasında yazdırma işlemi gerçekleşir. Kullanıcı yazma işleminin hangi modda gerçekleşeceğini manuel olarak belirler ve yazıcının lazeri verilen komuta göre disk üzerine verileri kaydetme işlemini gerçekleştirir.

CD DVD Yazıcısı Ne İşe Yarar?

Bu aygıtların başlıca işlevleri ses, görüntü, yazılı dosya ve program gibi verileri; depolamak, görüntülemek, aktarmak, çoğaltmak ve değiştirmektir. Böylelikle sabit bir ortamdan taşınabilir bir ortama kopyalanan veriler, herhangi uyumlu bir CD/DVD oynatıcısı ile oynatılabilecektir. Örneğin bilgisayarınızda mevcut bulunan müzik dosyalarını CD’ye aktarıp aracınızda seyahat ederken dinleyebilir; istediğiniz filmi CD/DVD oynatıcısı ile görüntüleyebilirsiniz. Bu aygıtlar sayesinde kısa sürede sisteminizdeki programları yedekleyebilecek ve çalışmalarınızı depolayabilecek; verileri kendi tercihlerinize göre kopyalayıp rahatlıkla çoğaltabileceksiniz. Hem kişisel hem de iş yaşamında gerekli olabilen CD/DVD yazıcılar, birçok amaca hizmet ederek kullanıcıya sayısız kolaylıklar sağlar.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

CD DVD Yazıcılar

75 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Toplam 24 / 75 ürün
DSACategoryId/2147483646/8/3009846/17