Ses Kartları

Ses Kartı

Bilgisayarların parçalarından biri olan ses kartları genellikle video, oyun ve müzik tutkunları için vazgeçilmez niteliktedir. Ses kartı oldukça net bir şekilde seslerin iletilmesine yardımcı olmasından dolayı özellikle oyun oynayan kişiler tarafından sıklıkla tercih edilen bir bilgisayar aparatıdır. Bilgisayarlarda yer alan analog ve dijital verileri seslere aktararak çevirilerini yapan elektronik bir donanım olarak görev yapar. Sesler konusunda oldukça duyarlı olması ve ihtiyaçları karşılar özelliklere sahip olmasından dolayı bilgisayar kullanıcıları tarafından sıklıkla tercih edilir.

Ses kartının sağladığı avantajlar sayesinde daha önce duyulmayan heyecanı ve sesleri duyma zevki yakalanır. Bu kartlar dahili ve harici donanımlar olup ses ile ilgili tüm işlevleri yerine getirip kullanıcılara büyük fayda sağlar. Kayıtları dijital ortamda dönüştürerek kayıt programlarına aktarım sağlar. Ses kartları kullanıcıları sesleri dinleyebilir ve izleyebilirken aynı zamanda müdahalede bulunulması gereken durumlara müdahale ederek en güzel sonuçları alabilir.

Seslerin net alınabilmesi ve tüm verilerin sağlıklı bir şekilde duyulabilmesi için ses kartı en gerekli teknolojik donanımlar arasında yer alır. Hoparlörden gelen seslerin yetersiz kalması ve farklı aktiviteler sırasında kalitenin yüksek olduğu ses deneyimi yaşanması için mutlaka ses kartı kullanımı sağlanmalıdır.

Ses kartları dijital sinyal işlemcisi, analog ve dijital çevirici, rom bellek, TAD ve AUXIN kısımlarından oluşan teknolojik bir yapıya sahiptir. Her bir kısmın ayrı bir görevi bulunuyorken oldukça fonksiyonlu kullanım imkanı sağlar.

Dijital sinyal işlemcisi DSP seslerin üretilmesini sağlamaktadır. Tüm değerler DSP’nin işlem gücüne bağlı olduğu için piyasadan alım yapılırken bu değerin yüksek olduğu ses kartları tercih edilmelidir. Rom bellek ses ile alakalı olan tüm dijital verileri depolamakla görevli kısımdır. Dijital çevirici analog olan sinyalleri dijitale dönüştürürken analog çevirici ise dijital olan verileri analog hale dönüştürüp ses kartını çıkışına gönderir. AUXIN bağlantı kurulan yer olup TAD ses kartı içerisinde modemle kart arasında bir bağ kurulmasına yardımcı olur. TAD sayesinde mikrofon sesleri modeme taşınabilir. Özellikleri itibariyle ses kartları oldukça geniş bir yapıya sahiptir. Modellerinden kaynaklı geniş bir ürün yelpazesine sahip olan ses kartları aynı zamanda çok fonksiyonlu çeşitlere de sahiptir.

Ses Kartı Çeşitleri

Piyasada yer alan ses kartları dahili ve harici olmak üzere 2 ana kolda toplanır. Kişilerin ihtiyaçlarına göre diledikleri modelleri kullanım imkanı sağlayan ses kartları kullanıcılara oldukça fazla avantaj sunar. Dahili olan ses kartı modelleri basit sesleri ileten ses işlemcileridir. Bilgisayar içerisinde yer alan anakarta entegre halde bulunur. 

Harici ses kartları ise iyi bir ses deneyimi yaşamak isteyen kişiler tarafından sıklıkla tercih edilen harici modellerdir. Farklı bağlantı noktaları olan modellere sahip olup kişilerin ihtiyaçlarına yönelik alım yapılmasına olanak sunar. Harici ses kartı modelleri USB, firewire ve thunderbolt olmak üzere 3 gruba ayrılır. İhtiyaca yönelik olarak hangi modeli tercih edeceği müşterinin tercihine bağlıdır. Thunderbolt ve firewire özellikle apple kullanıcıları için uygun olan modeller sınıfındadır.

Harici ses kartları modellerinden en sık kullanılanı USB ses kartı modelidir. Her kullanıcı için uygun maliyetlerde olup bağlantı noktası itibariyle kolay bir kullanım olanağı sunar. Ses kartı USB portu olup bu port her bilgisayarda olmasından dolayı daha çok kullanıcılar tarafından tercih edilir ve kolay bir şekilde ses kalitesini arttıran bir modeldir.

Ses kartları fiziki yapıları ve veri yolu olmak üzere de farklı çeşitlerle sınıflandırılır. Bu sınıflandırmada yer alan ses kartları çeşitlerinden olan veri yolu standardına göre ISA, PCI ve PCI EKSPRESS olarak 3 gruba ayrılır. Fiziki yapılarına göre ise tümleşik ve anakarta eklenen ses kartları olmak üzere 2 sınıfta toplanır. ISA ses kartları günümüzde kullanılmayan ses kartları iken diğer PCI ve PCI EKSPRESS günümüzde kullanımı ihtiyaç dahilinde olan ses kartları arasında yerini alır.

Ses Kartı Özellikleri

Ses kartları fiziksel modelleme, dalga tablosu ve frekans modülasyonu olmak üzere 3 ana gruptan oluşur. Ses kartı çıkışlarının hepsi farklı renklerde olup bilgisayar kasasının arkasında bu renklerin bilgileri mevcuttur. Ses kartı kullanılması mevcut olan sesin daha kaliteli ve sağlıklı iletilmesinde fayda sağlarken aynı zamanda ses düzeyinde de iyileşmeler oluşturur.

Ses kartları olan bilgisayarlarda herhangi bir ses kaydı kullanılması halinde kayıt edilme görevi görür. Kaydedilen bu seslerinde hoparlörden net bir şekilde çıkmasına yardımcı olur. Ses düzeyinin önemli olmadığı sadece oyun ve video izlemek için kullanılan bilgisayarlarda ses kartına ihtiyaç duyulmaz. Ses kartı ihtiyaç halinde ise daha kaliteli seslerin iletilebilmesi için gerekli görülüyorsa oyun ve videolarda farklı deneyimlerin yaşanmasına yardımcı olur niteliktedir.

Sinyallerin dijital ortamda değiştirilerek faydalı bir kullanım sağlanmasına olanak sunan ses kartları kullanıcılara özellikleriyle birçok avantaj sunar. Özellikle oyun oynama ve video izleme sırasında yüksek ses kalitesi sağlayarak ortamın içerisinde yer alıyormuş havasını kullanıcılara taşır. Bu sayede farklı bir deneyim hissi yaşanmasına neden olur. Gereksinim hangi alanda ise çeşitlerin tercih edilme şansı olmasından dolayı günümüzde birçok farklı modele sahip ses kartı modeli mevcuttur. İster PC ister dizüstü üzerinde kullanılabilen ses kartlarının yanında kulaklık ya da mikrofonlara harici takılan ses kartları da mevcuttur. port girişlerinin çok olması nedeniyle tercih edilen ses kartları her cihaza uyum sağlayan yapıya sahiptir. Doğru kartların doğru cihazlarda kullanımları verim alınması amacıyla önemli olduğundan özelliklerin oldukça iyi bilinmesi gereklidir.Ses Kartı Fiyatları

Ses kartları modelleri tercih ederken kişilerin ihtiyaçları oldukça önemlidir. İhtiyaca yönelik modellerin tercih edilmesi ses kartları fiyatları bakımından da kullanıcılara avantaj sağlayacaktır. Kişilerin ihtiyacı eğer sadece kaliteli müzik dinlemek ise donanımları çok da yüksek olmayan modelleri tercih etmesi faydalı olacaktır. Kişi eğer oldukça net ve duyulamayan en ince sesleri dahi duymak isterse bu özelliklere uygun olarak tasarlanmış modelleri tercih etmelidir.

Ses kartı fiyatları kişilerin tercih edeceği modellere göre değişkenlik gösteren kriterlerden oluşur. Bu nedenle model seçimi yapılırken bağlantı özellikleri, içerikleri ve nelere fayda sağladığı iyi araştırılarak ihtiyaca yönelik alımlar yapılması önem taşır. Ses kartı içeriklerinde fiyatları en çok etkileyen başlıca özellik SNR değerinin yüksek olmasıdır. Bu değer kişinin alacağı sesin netlik özelliğini yansıtır. Fiyatlara etki eden bir başka kriter ise portların bulunmasıdır. Portların fazla olması istenilen bilgisayara bağlanma özelliğini arttıracağından önemli bir özellik olup fiyatlara da etki eder.

Tüm bu nedenlere bağlı olarak ses kartı alımlarında özelliklerin iyi bilinmesi, araştırma yapılması ve ses kartı önerisi ile ilgili yorumların dikkate alınması kullanıcılara kullanım kolaylığı sağlayıp doğru ürünü tercih etmesine imkan tanırken maliyet olarak da avantaj sağlayacaktır. Özellikle müzik alanında ilgili olan kullanıcılar için ses kartları büyük önem taşır. Portları ve özellikleri fazla olan ses kartlarının tercih edilmesi müzikle ilgili çalışmalarda fayda sağlayacaktır. Bu nedenle fiyatları yüksek olsa da mutlaka geniş özelliklere sahip olan ses kartlarının kullanılması avantajlı olur.

Kişilerin çalışmalarını doğru ve hızlı yapabilmesi için ses kartlarına ihtiyaçları olur. Teknoloji ürünü olmasından dolayı firmalar farklı kampanyalar yaparak ses kartları maliyetlerinde değişiklik yapabilir. Önemli olan ise fiyattan ziyade kartların doğru kullanıma hizmet edebilmesidir. Kullanıcı amaçlarına yönelik, renk ve modeller belirlenip fiyatlar netlik kazanır. Her ürün için farklı fiyat konmasındaki en önemli neden özelliklerinin, modellerinin farklı olmasıdır. Bilinçli kullanıcı olarak tüm modellerin özelliklerinin bilinmesi ve mutlaka gereksinimlere uygun olarak ses kartı alımı yapılması gereklidir.

Günümüzde piyasada yer alan ses kartları genellikle şık tasarımları ve farklı görüntüleriyle ilgi odağı olan teknoloji ürünleri arasında yer alır. Gelişen teknoloji sayesinde sürekli bir yenilik eklenen ses kartlarında donanımsal özellikler de kendini geliştirmeye imkan tanımıştır. Ses kartları alımlarında teknik özellikler için profesyonel destek alınarak en uygun cihazın seçilmesi sağlanmalıdır. Bu şekilde destek almadan alım yapılması halinde yanlış cihaz seçimi yapılarak istenen verim elde edilemez. En sağlıklı ve en kaliteli seslerin duyulması için mutlaka bir tane ses kartı tercih edilmesi kaliteli ses alanında önemli bir konudur.

Ses Kartı Tarihi ve Görevleri

1989 ve 1990 yıllarında bilgisayar kullanımının fazla olduğu dönemde ses kartları en sık kullanılan bilgisayar donanımlarından olma özelliği kazanmıştır. Adlib adı verilen kartlar hoparlörlerin yerine sesi dışarı iletmekle görevliydi. Bu ses kartlarından sonra roland adı verilen ses kartları piyasaya sürülerek oyunlarda tercih edilen ses kartlarından olma özelliği kazandı. Tarihi oldukça eski olan ses kartlarının önemli işlevleri bulunarak kullanıcılara avantajlar sağlayan teknolojik ürünler arasında yer alır.

Ses kartı görevleri arasında en önemlileri başlıca ses sinyalleri üzerindeki etkileri gelir. Ses sinyallerini yürütmek, sentezlemek, kaydetmek ve karıştırarak değiştirmek üzerine görevleri mevcuttur. Tüm bu görevleri başarıyla tamamlayarak kullanıcılara konfor sunan teknolojik cihazlar arasında tercih edilir. Ses iletiminin en üst düzey kalitede olması ve sağlıklı bir ses hizmeti alabilmek için mutlaka doğru cihazın seçiminin yapılması gereklidir. İhtiyaca ve gereksinimlere göre doğru tercihler yapıldığı takdirde oldukça verimli ve uzun ömürlü bir kullanım sağlanabilir.

Ses Kartı Bağlantı Noktaları

Kişilerin kullanımlarına ve ihtiyaçlarına yönelik olarak kullandıkları ses kartlarının belirli olan giriş ve çıkış bağlantı noktaları mevcuttur. Bu bağlantı noktaları enstrüman, kulaklık, mikrofon gibi aygıtlara bağlantı oluşturmak için kullanılır.

Midi bağlantı noktası; enstrümanlara ait olan DAW programı içerisindeki sesleri ses kartına iletmek için kullanılan bir bağlantıdır. Line bağlantı noktası; hem enstrüman hem de mikrofon için tasarlanmış bir bağlantı noktası olup USB kartların ön yüzeylerinde bulunur. Kombo giriş olarak tanımlanan bu bağlantı noktası sayesinde sesleri kaliteli duyabilmeniz mümkündür.

Kulaklık bağlantı noktası; ses kartı kulaklık girişlerinde yer alan bir bağlantı noktası olup kulaklık kullanımı sırasında kayıtları en kaliteli haliyle dinleyebilir ve gerekli durumlarda müdahale edebilirsiniz.

Hoparlör bağlantı noktası ise stüdyo monitörü için gerekli olan bir bağlantıdır. Kulaklık dışında monitör hoparlöründen de seslerin iletilmesini sağlar.

Ses Kartı Nasıl Çalışır?

Ses kartı bilgisayarlar ve kişiler için oldukça önemli olup birçok avantaj sağlayan bir donanımdır. Bilgisayarlarda kart yuvalarına takılarak kullanım kolaylığı sağlayan ve seslerin en kaliteli şekilde iletilmesine yardımcı olan bilgisayarın bir parçasıdır. 

Ses kartı içerisindeki tüm işlemler hızlı ve seri bir şekilde gerçekleşerek seslerin en iyi şekilde kullanıcılara ulaşması sağlanır. Dijital işlemcilere ulaşan sinyalleri seslere çevirerek kişilerin dinlemesi için geliştirilen bir donanımdır.

Dijital sinyalcilerde işlenen sesler anakartta yer alan veri yoluna aktarılmaktadır ve bu kısımda mikro işlemciler tarafından işlenerek bellekte depolanması sağlanır. İşlenen ve depolanan sesler mikro işlemciye tekrar gönderilerek DSP tarafından çözümlenir. Dijital analog çevirici vasıtasıyla ses sinyallerine dönüştürülerek bilgisayar dışına çıkışı sağlanır. Bilgisayarda yer alan çıkış birimlerinden hoparlör ve kulaklıktan sesler dışarı aktarılır.

Ses kartı alımlarında port ve modellere dikkat edilerek çeşitlilik arttırılabilir. İyi bir araştırma yapılması ve ihtiyaçların iyi belirlenmesi bu bağlamda oldukça büyük önem taşır.

Kullanıcıların ses kartlarının çalışmasından ziyade sordukları bir diğer soru ise ses kartı ne işe yarar sorusudur. Ses kartları bu anlamda kullanıcılara birçok avantaj sağlayan bir bilgisayar donanımı olup sağladığı avantajlardan dolayı vazgeçilmez nitelikte bir parçadır denebilir. Kullanıcılara sağladığı avantajların yanı sıra oynanan oyun ve izlenen filmlerdeki seslerin müthiş bir kalitede duyulmasını sağlar. Sesleri türlerine göre ayırt ederek film ya da oyunların içerisindeymiş gibi keyifli bir deneyim kazanmanıza yardımcı olur. Ses kartları için doğru ürünün doğru şekilde kullanımı sayesinde ses kalitesini oldukça yükselterek kullanıcıların sesleri kaliteli ve sağlıklı duyabilmesine olanaklar sunan teknoloji ürünü denebilir.

Ses kartlarının kullanımı ve takılması oldukça basittir. Dahili ya da harici özellikleri dikkate alınarak kurulum yapılmalıdır. Dahili olan ses kartları anakarta entegre edilerek kurulumu yapılırken harici olanlar bilgisayarın çıkışına takılıp kullanımı gerçekleşir. Ses kartlarının çıkışlarını bilerek doğru kurulum sağlanması halinde takılması oldukça kolaydır. Her port ayrı bir çıkışa dahil olmasından dolayı ses kartı mikrofon çıkışına takıldığında hoparlör çalışmaz.

Ses Kartlarının Avantajları Nelerdir?

Ses kartları piyasada yer alan doğru ürünün kullanılması sayesinde kullanıcılarına birçok avantaj sunan faydalı bir donanımdır. Kişinin gereksinimlerine göre doğru ses kartını seçmesi halinde kaliteli bir ses deneyimi yaşaması söz konusu olur. Bilgisayarlardan gelen seslerin net bir şekilde iletilmesini sağlarken bazı ses kartları ortam seslerinden etkilenmeden verim alınmasına yardımcı olur.

Bazı ses kartlarında yer alan özellikler sayesinde seslerin derinleşmesi sağlanarak gerçek seslerin duyulması hissi kazandırabilir. Özellikle kulaklık ile oyun oynayıp film izleyen kişiler tarafından ses kartları sıklıkla kullanılan bilgisayar ürünleri arasında yer alır.

Ses kartlarının kullanılması ve takılması oldukça kolay olup kişilerin belirli zamanlarda güncelleme yapması gereklidir. Bu güncelleme sırasında markayı iyice tanıyarak ses kartı driver üzerinden destek alınmalıdır. Güncel ve kolay kurulması da sağladığı avantajlar arasında yer alıp seslerin en kaliteli şekilde duyulması için ses kartı PC üzerinde kullanılan vazgeçilmez bir donanım niteliği taşır.

Ses Kartı Tercih Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ses kartı alımlarında kişilerin ihtiyaçlarına göre alım yapması gerekirken dikkat etmesi gereken önemli noktalarda bulunur. Düşük performans sergileyen ses kartları tercih edilmesi halinde yeterli kalitede ses düzeyi alınamaz. Bu nedenle ses kartları alımlarında mutlaka performans değerlerine iyi bakılması, port girişlerine dikkat edilmesi gereklidir. Port girişi fazla olan kart modellerinde birçok alanda kullanım olanağı bulunur. 

Stüdyo mikrofonu kullanabilmek için ses kartına ihtiyaç duyuluyorsa mutlaka mikrofonu besleyecek gücü üretebiliyor olması gereklidir. Teknik bir özellik olmasından dolayı profesyonel destek alarak bilgi alınması ve ses kartları özelliklerinin istekleri karşılayabiliyor olmasına dikkat edilmelidir.

Genişletilmiş dijital çıkış, bağlantı noktalarının farklı olması, port sayılarının fazla olması gibi özellikler kullanıcılara fayda sağlayan özelliklerdir. Bu avantajlardan yararlanabilmek ve ses kartlarında yüksek verim alabilmek için dikkat edilmesi gereken noktaların iyi bilinmesi önem taşır. İyi bir araştırma yapılarak ve teknik özellikler bilinerek ihtiyaçlara yönelik doğru ses kartlarının alınması en yüksek verimin alınabilmesine fayda sağlar.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Ses Kartı

376 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Marka
Toplam 36 / 376 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?