Dağ Bisikleti Modelleri ve Fiyatları

Son yıllarda bisiklet ve özellikle dağ bisikleti sporuna duyulan ilgi nedeniyle, bu ürünlerde kullanılan teknoloji de sürekli yenileniyor. Hepsiburada.com, tercihini macera ve hızdan yana kullanmak isteyen doğa tutkunları için, bisikletler kategorisinde yer alan dağ bisikleti modellerini, yüksek kalite ve uygun fiyatlarla sunuyor.
Sadece doğa gezilerinde kullanım kolaylığı için tercih edebileceğiniz dağ bisiklet modelleri olduğu gibi yarış ya da zorlu koşullar için üretilen modeller arasından da seçim yapabilirsiniz. Bisikletinizi seçerken ürün özelliklerinin kullanım amacına göre değişiklik gösterdiğini bilmeniz, size uygun ürünü seçmenizde yardım edecektir. Örneğin, sert arazi şartları için üretilen modellerde çift amortisör gerekli olabilirken, daha genel kullanımlar için tasarlanan arazi bisikletlerinde amortisör özellikleri değişecektir. Zemin koşullarına göre doğabilecek ihtiyaçları karşılamak, dengeli, güvenli ve rahat sürüş sağlamak için alüminyum, Hi-Ten, karbon gibi çeşitli gövde materyalleri kullanılan modellerin yanı sıra fren, teker ve jant özellikleri de kullanım amacınıza göre seçeceğiniz ürünlerde farklılaşır.
Kadın, erkek, unisex ya da çocuk kullanıcılara için farklı tasarımlarda dağ bisikleti modellerine ait detaylı ürün açıklamalarını hepsiburada.com'da inceleyerek, beğendiğiniz ürünleri karşılaştırıp, geniş renk seçenekleri arasından sizin için en uygun bisikleti kolayca bulabilirsiniz. Bianchi, Carraro, Kawasaki, Orbis, Fuji, Salcano, Ghost, Universal, Ümit, Orbea, Claudbutler gibi dünyaca ünlü ve kaliteli markaları bir tıkla kapınıza getiren hepsiburada.com'da ücretsiz kargo ve taksit avantajlarından yararlanabilir, ihtiyacınız olan bisiklet aksesuarlarına uygun fiyatlarla sahip olabilirsiniz.

Dağ Bisikleti Nedir?

1980'li yıllarda California'dan türeyerek dünyaya yayılmış bir ekstrem spor türü olan dağ bisikletçiliği adrenalin bağımlılarının vazgeçilmezlerinden biri olmayı başarmıştır. Şimdi ise her yaşa her boyuta uygun dağ bisikletleri Hepsiburada farkıyla sizlerle!

Dünya genelinde Olimpik Dağ Bisikleti Yarışı ve Dağ Bisikleti Maraton Yarışı olmak üzere iki büyük dağ bisikleti yarışı vardır. Olimpik Dağ Bisikleti Yarışı asfalt zeminin %15'i geçmediği ve 5 – 9 km uzunluğundaki parkurlarda düzenlenir. Parkurlarda belli standartlarda iniş, çıkış ve patika yol olmalıdır. Profesyonellerin ortalama olarak 2 saatte bitireceği kadar etaptan oluşur. Dağ Bisikleti Maraton Yarışı ise 90 km'den daha uzun pistlerde yapılan yarışlardır. Tıpkı Olimpik Dağ Bisikleti Yarışı'nda olduğu gibi bir takım iniş, çıkış ve patika yol bulundurma standartlarına sahiptir. Yine amaç en kısa sürede bitiş çizgisine ulaşmaktır.

Türkiye'de dağ bisikleti kullanımı oldukça yaygındır ve en çok tercih edilen bisiklet çeşidi olma özelliğine sahiptir. Tercih edilme nedeni genel olarak sağlam olmaları ve her türden yolda kullanılabilme özelliğine sahip olmasıdır. Türkiye Bisiklet Federasyonu da dağ bisikletçiliği konusuna oldukça önem vermektedir ve birçok ulusal müsabakaya ön ayak olmaktadır. Dağ Bisikleti Türkiye Şampiyonası adıyla Kocaeli, Manisa, Ürgüp, Polonezköy, Arnavutköy, Alanya ve Adana gibi birçok bölgemizde farklı etaplardan oluşan yarışmalar düzenlemektedir. Ayrıca federasyona bağlı milli takım düzeyinde dağ bisikletçileri de bulunmaktadır ve uluslararası mücadelelerde ülkemiz adına yarışmaktadırlar.

Dağ bisikletçiliği için ilk ve en önemli malzeme kaliteli bir dağ bisikletidir. Dağ bisikletleri genel olarak 26 jant ve 18 – 27 vites arasında olurlar. Ama özellikle son yıllarda bu alışılagelmiş kalıpların yerini 27, 28 ve 29 jantlar ile 30 vitese kadar çıkan seçenekler almıştır. Dağ bisikletleri çeşitlerine göre günümüzde yüzlerce farklı marka tarafından 4 ana başlığa ayrılırlar; bunlar Cross Country, All Mountain, Freeride ve Downhill olarak adlandırılır.

Cross Country Dağ Bisikleti Nedir?

Cross Country kısaca "CX" olarak adlandırılan ve en yaygın dağ bisikleti türüdür. Ön amortisörü bulanan bisikletler bu sınıfa girer. Kadrosu amortisörlü bazı bisikletler de bu gruba dahil edilmiştir. En önemli özelliklerinden biri ise tırmanma konusundaki başarılarıdır. Kullanıcıyı diğer bisikletlere göre daha az yoran bu bisiklet çeşitleri bisikletseverlerin vazgeçilmezlerindedir.

All Mountain Dağ Bisikleti Nedir?

All Mountain bisikletler ise Cross Country bisikletlere göre daha zorlu koşullar için üretilen bisikletlerdir. Ön ve arka amortisörleri vardır. Amortisörleri genellikle 120 – 160 mm aralığında çalışmaktadır.

Freeride bisikletlerin özellikleri ise All Mountain bisikletlerden daha dayanıklı olmalarıdır ve amortisörleri daha esnektir. Bu modellerle yüksek zıplamalar ve uçuşlar gerçekleştirilebilir. Bu nedenle bisikletin parçaları özel hesaplamalarla üretilmiş ve birleştirilmiştir. "FR" kısaltması ile gösterilirler.

Dağ inişlerinde kullanılan bisiklet modelleri ise Downhill olarak isimlendirilir. Kısaltması "DH" şeklindedir. Amortisörleri 200 – 250 mm aralığında esneme yapabilmektedir. Bu bisikletler denge konusunda daha hassas olduklarından ve daha dayanıklı malzemelerden üretildikleri için en ağır bisiklet kategorisi olarak da dikkat çekerler.

Dağ bisikleti çeşitleri kadrolarına göre; çelik, alüminyum ve karbon olmak üzere üçe ayrılırlar. Bisikletlerin frenleri ise V-fren ve disk fren olmak üzere iki çeşit olabilirler. Kadın ve erkekler için farklı özellikte dağ bisikletleri tasarlanmaktadır. Hepsiburada.com ayrıcalıklarıyla siz de her bütçeye ve her ihtiyaca uygun dağ bisikletlerini bir tık ile alabilirsiniz!

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Dağ Bisikleti Fiyatları

Konumseçilmedi
Jant
Toplam 24 / 616 ürün
DSACategoryId/60001546/2147483635/27026003/353125