El Yayı

Gelişen teknolojinin spor ekipmanlarının üretimine olumlu etkisi, egzersizler esnasında farklı kas gruplarının çalışmasını sağlayan pek çok ürünün tasarlanmasını sağlar. El yayı, tasarlanan bu ürünler arasından örnek olarak gösterilebilecek spesifik bir egzersiz ekipmanı olma özelliği taşır. Çalışma prensibi ve zahmetsiz kullanımı sayesinde, her yaştan ve her seviyeden bireyin kullanımına imkan tanıyan bu ürün, egzersiz hareketleriyle kolun genel direncinin artmasına katkı sağlar. Hem fonksiyonel olarak hem de fiziksel olarak farklı türlerde tasarlanan el yaylarının etki alanı ve antrenman esnasında gerçekleştirilen hareketin biyomekaniği genellikle aynıdır. 

El Yayı Kullanım Avantajları

El yayları pek çok konuda kullanıcısına kolaylık ve avantaj sağlar. En büyük kolaylığı ise, fiziksel anlamda fazladan yer kaplamaması ve rahatlıkla taşınabilme özelliğidir. Neredeyse bir akıllı telefon ebadında olan ürün, cepte ya da çanta içerisinde rahatlıkla taşınabilir. Bu sayede zaman ve mekan zorunluluğu gözetmeksizin, otobüste seyahat ederken, ofisinizde çalışırken ya da yolda yürürken el yayını dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Yalnızca taşıma anlamında kolaylık sağlamakla kalmayan ürün, basit kullanım özelliğiyle de çalışma sürecini kolaylaştırır. Modeller arası uygulamaya dönük küçük farklılıklar olsa da, el yayları genel olarak avuç içerisine sıkıştırılıp parmak kuvvetiyle tutamaçların birbirine yakınlaştırılması prensibine göre çalışır. Bu hareket el ve bilek kasların zamanla kuvvetlenmesini sağlar.

El Yayı Hangi Kasları Çalıştırır?

Basit tasarımlı bir alet gibi görünen el yayı, çoğu spor ekipmanının çalıştıramadığı küçük ve büyük kas gruplarını etkin bir şekilde çalıştırır. Egzersiz esnasında ürün avuç içerisine alınır ve parmak kuvvetiyle, üründe bulunan direnç yayına mukavemet gösterilir. Bu hareket, çalışma ya da set tekrarı bitirilene kadar devamlı olarak yapılır. Hatasız ve programlı yapılan çalışmalar neticesinde pençe kuvveti artmaya başlar. Pençe kuvvetindeki gelişim de, ön kol bölümünde bulunan flexor digitorum profundus ve flexor pollicis longus kaslarının büyümesini kolaylaştırır. Elin ve ön kolun fiziksel uygunluğunun artması, uzvun bütününe etki ederek kolun genel olarak kuvvetlenmesini sağlar.

El Yayı Türleri ve Özellikleri

Temelde aynı işlevi yerine getiren el yayları, fiziksel ve donanımsal olarak birbirinden ayrılan modellere sahiptir. En sık karşılaşılan ve kullanılan model, pense görünümünde, avuç içine sıkıştırılarak kullanılan üründür. Bu modelin yanı sıra, her bir parmağın farklı birer yaya baskı uygulayarak çalıştığı modeller de yine el yayı türleri arasında gösterilir. Her iki model de fiziksel olarak farklı olmasına karşın, parmakların yay üzerinde oluşturduğu kuvvete göre çalışır. Uzun süreli kullanımlarda parmaklarda ve avuç içerisinde herhangi bir deformasyona sebebiyet vermemesi açısından, el yaylarının tutamaçlarında yumuşak dokulu malzeme tercih edilmiştir. Fiziksel uygunluk seviyesinin gelişimi açısından marka ya da model fark etmeksizin, el yayı, göğüs yayı, bilek yayı ya da omuz makarası gibi basit çalışma prensibine sahip ürünler kullanılabilir.

El Yayı Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Diğer tüm spor ekipmanlarında olduğu gibi, el yayları için de fiyatları belirleyen unsurlar vardır. Genellikle her bütçeye uygun fiyatlarla satışa sunulan el yaylarının bazı modelleri, fiyat olarak farklılık gösterebilir. El yayları fiyatını belirleyen en önemli etken, üretiminde kullanılan malzemenin niteliğidir. Malzeme niteliğinin yanı sıra, ürünün uzun süreli kullanımı desteklemesi, kişiselleştirilebilir birtakım özelliklere sahip olması ve fiziksel tasarımı da, el yaylarının fiyatlarının belirlenmesinde rol oynar. Geniş ürün yelpazesine sahip markalar, hem ürün özellikleri hem de fiyat aralığı konusunda, kullanıcılarının tercihlerini kolaylaştırabileceği farklı ürünler sunar. Bu ürünlere göz gezdirerek bütçenize ve ihtiyacınıza uygun el yayını kolaylıkla temin edebilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

El Yayı Fiyatları

453 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Güncel Değerlendirme
Fotoğraflı Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Toplam 24 / 453 ürün
DSACategoryId/60001546/2147483635/353045/19044/19031/369744