Olta makinesi, balıkçılık malzemelerinin en önemli parçalarından biridir. Dişli, şaft, rulman, sarma kolu, sarma teli ve makara başta olmak üzere belirli mekanik parçaların birleşmesiyle oluşur. Paslanmamaları ve işlevlerini başarıyla yerine getirebilmeleri amacıyla alüminyum ya da metal gibi malzemelerden üretilir. En basit tabiriyle misinayı salmaya ve toplamaya yarar. Yani misinanın ucunda bulunan çapari takımı ve kurşun yardımıyla ileriye doğru fırlatacağınız ya da aşağıya doğru salacağınız misinaya bir balık takıldığında sarma kolunu çevirmek suretiyle misinanın sarılmasını ve balığın size ulaşmasını sağlar.

Olta Makinesi Modelleri ve Fiyatları

Türkiye’de kıyı balıkçılığı popüler ve alışılmış olduğundan, olta makinesi olarak genellikle “Spin Tip” modelleri kullanılır. Spin Tip olta makinesi modelleri, misinanın sarıldığı bir kafa mekanizması ve bu mekanizmanın işlemesini sağlayan bir gövdeden oluşur. Kıyı balıkçılığının yanı sıra tekne balıkçılığında da spin tip olta makinesi sıkça kullanılır. Spin makineleri ile küçük çaplı avlanmalar çok başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilir. Bu avlanmalarda kamış ve makine boyutu ortalama boyutlarda olacağından kullanım sayesinde kollarınızda herhangi bir ağrı ya da ağırlık yaratmazlar. Bu ergonomik tasarımları sayesinde uzun saatler hiç yorulmadan balık tutabilirsiniz. Olta makineleri kamışlara ve av yoğunluğuna uyum sağlanması amacıyla birçok farklı boyutta üretiliyor. Genel olarak küçük, orta ve büyük olarak adlandırılan boyutlar, üreticiler tarafından 1000 ile 10000 arası değerlerle ifade ediliyor. En çok tercih edilen olta makinelerinin boyutu 4000 ile 6000 arasındadır. Olta makineleri yalnızca hobi amaçlı kıyı balıkçılığı için üretilmez, profesyonel anlamda balıkçılık yapan ve büyük balıklar avlayan kimseler için üretilen olta makineleri de bulunur. Bu makinelerin birçok işlevi vardır. Örneğin profesyonel olta makinesinde frenleme sistemi bulunur. Büyük balıklar olta üzerinde çok fazla baskı oluşturduğundan balığın yorulmadan kıyıya çekilmesi mümkün değildir. Frenleme sistemi sayesinde aralıklarla sal ve çek işlemi gerçekleştirilir. Balığın büyüklüğüne göre sal ve çek işlemi saatlere kadar çıkabilir. Bu işlem sırasında olta makinesinin mekanizmaları ısınacağından, kaliteli bir olta makinesine sahip olmak çok önemli.

Olta Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Olta makineleri kullanıldıkları alan itibariyle oldukça çeşitlidir. Göl balıkçılığı, açık deniz balıkçılığı, okyanus balıkçılığı ve nehir balıkçılığı için farklı fonksiyonlara sahip olta makineleri üretilir. Belirli hususlara dikkat ederek kendinize ve kullanım amacınıza en uygun olta makinelerini seçebilirsiniz. Genel olarak dikkat etmeniz gereken şeyler, oltayı kıyıdan mı kullanacaksınız yoksa tekneden mi? Küçük çaplı balıklar mı yoksa büyük çaplı balıklar mı avlayacaksınız? Bu gibi konularda karar kıldıktan sonra alacağınız olta makinesi hakkında aşağıdaki hususlara da dikkat etmeniz gerekiyor:

  • Boyunuz: Olta makinesiyle birlikte kullanacağınız kamışın boyu da sizin boyunuza uygun olmalı. En çok tercih edilen kamış boyutları 2.70 ile 3.40 metre arasındadır ve bu kamışlarla 4000 ile 6000 arasında boyutlara sahip olan olta makineleri kullanılır. Konforlu ve etkili bir kullanım için kamış boyunu kendi boyunuza, olta makinesinin boyunu ise kamış boyuna endekslemelisiniz.
  • Bilye: Balıkçılar arasında bilye olarak bilinen bilyeli rulmanlar, makinede işleyen parçaların sürtünmesini azaltır ve oldukça rahatlatır. Bilyelerin işlevleri sayesinde hem siz daha konforlu bir şekilde balık avlayabilirsiniz hem de olta makinenizin ömrü oldukça uzayabilir.
  • Devir Hızı: Devir hızı, makinenin bir turda sardığı misinanın ölçüsünü gösterir. Hızlı sarış yapan bir makineye ihtiyacınız varsa devir oranı yüksek bir makine tercih etmelisiniz. Düşük devir oranlı makineler genellikle yemli balık avlarında tercih edilirken orta ya da hızlı devir oranlı makineler at ve çek yani spin avlarında tercih edilir.

Sizler de kullanacağınız alana ve kriterlerinize uygun, ergonomik tasarımlarıyla avlanma sırasında sizi yormayacak olan olta makinesi modellerini Hepsiburada’da bulabilirsiniz

ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Olta Makinesi Fiyatları

Konumseçilmedi
Marka
Toplam 24 / 7496 ürün
DSACategoryId/60001546/2147483604/22003834/1307055/1307056