Olta Makineleri

Balıkçılık mesleği ve balık avı hobisinin en önemli aracı olan balık oltaları, olta makinesi adlı parça sayesinde işlevsel hale gelir. Olta atmaya ve oltaya gelen balığı çekmeye yarayan bu makineler, aynı zamanda oltaya gelen balığa direnç göstererek balığın olta ile birlikte kaçmasını da önler. Yerli ve yabancı onlarca marka tarafından pek çok çeşidi üretilen olta makinelerinin balığın büyüklüğüne, balık avının süresine, kullanıcının vücut yapısına ve balık avlanacak yere göre tercih edilmesi gerekir. Örneğin, istavrit gibi küçük balıkları yakalamak için kullanılan mini olta makinesi, orfoz gibi büyük deniz balıklarını yakalamak ve çekmek için yeterli değildir. Ayrıca tekne balıkçılığı ve kıyı balıkçılığı gibi farklı yerlerde yapılan balık avları için tercih edilmesi gereken olta makineleri de farklıdır. Balıkçılık hobisi ile ilgilenen amatör kullanıcılarından profesyonel balıkçılara kadar her seviye kullanıcı için farklı türleri bulunan söz konusu makineler, motorlu, pilli, elektrikli, bilyeli olta makinesi gibi farklı isimler ile adlandırılır. Olta makinesinde devir oranı, bilya sayısı, ağırlık, makinenin otomatik veya manuel olması gibi özellikler, makinenin kullanıcı için uygun olup olmadığını belirlediği için oldukça önemlidir. Örneğin zayıf yapılı bir kullanıcı yeterli bilek kuvvetine sahip olmadığı için ağır bir olta makinesini atarken ve çekerken sorun yaşayabilir. Olta sarma makinesi olarak da bilinen bu makineler, yeni nesil teknolojiler sayesinde ürünlerini sürekli güncelleyen olta sarma markaları sayesinde hemen her kullanıcıya ve her balık türüne uygun seçenekler sunar.

Kullanım Alanlarına Göre Olta Makinesi Çeşitleri

Farklı balık boyutları ve avlanma yöntemlerine göre türlere ayrılan olta makineleri, spin, jig, surf, baitcasting ve baitrunner olarak sınıflandırılır.

  • Spin olta makineleri: Hemen her tür ortama uygun olan spin olta makineleri, kıyı balıkçılığından tekne balıkçılığına kadar her tür balık avı faaliyetinde kullanılacak çeşitlere sahiptir. Dayanıklı malzemeden üretildiği için tuzlu suda yapılacak balık avlarında da kullanıma uygun olan spin makineler, sahte balık yemi ile çalışır. At-çek tekniği ile kullanılan makineler, tekniğin yorucu olması sebebiyle hafif olarak tasarlanır.
  • Surf olta makineleri: Kıyıdan balık avlama için tasarlanan surf olta makineleri, daha çok sazan gibi balıklar için uygundur. Bu makineler uzaktan atış için tasarlanmış kafa yapısına ve uzun bir tambura sahiptir. Makaralarının daha uzun olması ise atış sırasında misina salımının daha kolay gerçekleşmesini sağlar.
  • Baitcasting olta makineleri: Düşük profilli çıkrık olta makineleri olarak adlandırılan bu makinelerde bilya sayısı 3 ila 11 arasında farklılık gösterir. Bu makineler 16 kg'a kadar olan balıkların avlanması için uygundur.
  • Baitrunner olta makineleri: Baitfeeder olarak da bilinen bu olta makineleri daha çok beklemeli kıyı avcılığı için üretilmiştir. Levrek ve sazan gibi göl balıklarının avlanması için uygun olan baitrunner olta makinelerinin ayırt edici özelliği arka kısımda mandal ve kol bulunmasıdır. Bu mandal ve kol sayesinde olta atıldıktan sonra misina boşa alınır. Bu sayede yemi alan balık herhangi bir direnç ile karşılaşmadığı için yemle birlikte uzaklaşmaya başlar. Bu sayede olta hareket eder ve balıkçının misinayı sararak balığı çekme süreci başlar.
  • Jig olta makineleri: Metal suni balık kullanılan jig olta makineleri daha çok sarıkuyruk, orfoz, orkinos gibi balıkların avlanmasına kullanılır. Bu olta makinesi sayesinde sahte balık dibe indirilir ve balığın yemi kapması beklenir. Orta büyüklükte ve güçlü balıklar için tasarlanan jig olta makineleri, yüksek devir ve drag gücüne sahip, dayanıklı ve hafif olarak üretilir.

Tüm bunların yanı sıra otomatik, profesyonel olta makineleri de vardır. Pilli ve şarjlı olan bu makineler, sarım işlemini otomatik olarak gerçekleştirdiği için bazı balık avlarında pratik bir kullanım sağlar. Yeniden şarj olabilmeleri ile öne çıkan ve kullanıcının yorulmasını önleyen şarjlı olta makineleri, kontrolün tamamının balıkçıda olması gereken hassas avlanma yöntemleri için uygun değildir. Ancak özellikle büyük ve ağır balıkların çekimi sırasında konfor sağladığı için sıkça tercih edilir.

Olta Makinesi Özellikleri

Dişli, sarma kolu, sarma teli, rulman, şaft ve makaradan oluşan olta makineleri, aksamlarının özelliklerine göre farklı türlere ayrılır. Mekanik ve otomatik makinelerin yanı sıra 3000'lik, 4000'lik, 5000'lik, 6000'lik, 8000'lik olta makinesi olarak adlandırılan makinelerdeki değerler kafa boyunu ifade eder. Olta makinesinde kafa boyu, sarılacak misinanın kalınlığını belirler. Örneğin 4000'lik olta makinesi, tam sarımda 0,40 mm çapındaki 100 metrelik misina için uygundur. Misina kalınlıkları ise avlanacak balığın büyüklüğüne göre belirlenir. Küçük balıklar için ince misinalar uygun iken büyük deniz balıkları için daha kalın misinalara ihtiyaç duyulur. Daha kalın misina kullanabilmek için de daha geniş kafa boyutuna sahip olta makineleri tercih edilmelidir. Örneğin, 200-3000 arası olta makineleri küçük balıklar, 4000-5000 arası makineler orta boy balıklar, 6000-10000 arası makineler ise büyük boy balıklar için uygundur. 10000 üzeri olta makineleri ise tekne balıkçılığı için üretilmiş olup çok büyük balıkların avlanmasına olanak tanır.

Olta makinelerinin isminin yanında yer alan 3+1, 5+1 gibi ifadeler ise makinenin devir sayısını temsil eder. Örneğin 5+1 devirli makinelerde, sarım kolu tam tur döndüğünde misina sarılı kafa kısmı 5 kez döner. Düşük devirli, orta devirli ve yüksek devirli olarak sınıflandırılan olta makinelerinde devir sayısı balık avlama yöntemine göre seçilir. Örneğin surf yöntemi olarak bilinen kıyı balıkçılığında orta devirli ve büyük olmayan kafa boyutuna sahip makineler tercih edilir. Olta makineleri, makinenin gövdesi ile kolu arasındaki bilya sayılarına göre de sınıflara ayrılır. 3, 5, 8 bilyeli olta makinesi olarak sıkça karşılaşılan isimlendirmede rakamlar aslında rulman sayısını ifade eder. Olta makinesinde rulman, misina sarım sırasında sürtünmeyi azaltarak makinenin daha sessiz ve yıpranmadan çalışmasını sağlayan parçadır. Daha çok bilya sayısına sahip olan olta makinelerinin daha iyi ve daha kaliteli olduğuna dair bir inanış olsa da makinenin kalitesini belirleyen şey bilya sayısı değil, bilya kalitesidir.

Kaliteli Olta Makinesi Fiyatları

Yerli ve yabancı onlarca marka tarafından modern üretim tesislerinde üretilen olta makineleri üretildikleri malzemelere göre kaliteli olta makinesi veya düşük kaliteli olta makinesi olarak sınıflandırılabilir. Olta makinelerinin yoğun kullanımda dahi uzun ömürlü ve masrafsız bir kullanım sağlamaları için avlanacak balık ve balık avı yöntemi için uygun olması gerekir. Bu noktada deniz balıklarının avlanması için tercih edilecek olta makinesinin tuzlu suya karşı dirençli olması önemlidir. Öte yandan 20'lik, 25'lik, 30'luk, 50'lik, 55'lik, 60'lık, 70'lik olta makinesi çeşitleri arasından kullanılacak misina kalınlığına uygun olmasının tercih edilmesi gerekir. Misina kalınlığı ise avlanacak balığın ağırlığına göre seçilir. Doğru av yöntemi ve balık için uygun olan makineyi tercih etmek kadar doğru olta makinesi kullanımı da makinenin ömrünü koruduğu gibi balık avının başarılı olmasına da yardımcı olur.

Sakinleştirici özelliği ile öne çıkan outdoor etkinliklerinden bir olan balıkçılığın en önemli araçlarından biri olan olta makineleri, amatör balıkçılardan profesyonellere kadar herkese uygun seçenekler sunar. Siz de hobi veya profesyonel olarak balık avına çıkarak hem eğlenceli vakit geçirmek hem de hedeflediğiniz balıkları sorunsuz bir şekilde yakalamak istiyorsanız, bunu kendiniz için uygun olan bir olta makinesi ile gerçekleştirebilirsiniz. Avlamayı planladığınız balık, avlanmayı tercih ettiğiniz yöntem, avlanma yeri ve vücut yapınız için uygun olan makineye 500'lük, 1000'lik, 2000'lik, 7000'lik, 10000'lik olta makinesi gibi onlarca çeşit bulunan Hepsiburada’nın zengin ürün yelpazesi sayesinde ulaşabilir, olta makinesi yorumları ve ürün açıklamaları sayesinde daha fazla bilgi edinebilir, beğendiğiniz bir olta makinesini satın alabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Olta Makinesi Fiyatları

10.000+ ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Marka
Toplam 47 / 10000+ ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?