Futbol Topları

Oyunu Zevkli Kılan Orijinal Futbol Topu

Yerli ve yabancı birçok marka tarafından üretilen orijinal futbol topları belli standartlara bağlı olarak üretilir. Buna göre tüm topların ağırlığı 450 gram olarak belirlenirken, topun çevre ölçüsünün 70 cm olması gerekir. Belirlenen ölçüler dünya standartlarında kabul görmüş olan ölçülerdir ve her profesyonel futbol topunun bu ebatlara sahip olması gerekir. Topun ölçüleri özellikle topun hakimiyetini maksimum seviyede tutmak isteyen futbol sevdalıları için önemli bir kriterdir. Markaların kendi belirlemiş oldukları standartların yanında orijinal ürünlerin bu genel geçer standartları taşımaları gerekir. Tüm bunlarla beraber bazı markalar kendi arzusu dahilinde ürettiği topların kaliteli olduğunu göstermek için topları FIFA’ya gönderir. FIFA tarafından kabul gören ve onaylana futbol toplarına Inpected ya da Approved belgesi verilir. Bu özellik markaların ürünlerinin hem daha çok satılmasına hem de futbol topu alacaklara büyük bir kolaylık sağlamış olur. FIFA’ya gönderilen bütün profesyonel toplar; büyüklük testi, ağırlık testi, yuvarlaklık testi, zıplama testi, denge testi, su emme testi, zaman geçtikten sonra minimum basınç kaybetme testi ve zamanla şekil kaybı gibi testlerden geçer. Testlerin tamamını geçen futbol topları sertifikalandırılır ve böylece firmalar FIFA onaylı topları kullanıcılarla buluşturur.

Farklı tasarımlara ve modellere sahip olan futbol topları bazı belirgin özellikleriyle birbirinden ayrılır. Futbol topları dikişli ya da dikişsiz olmak üzere iki farklı şekilde üretilir. Dikişli olan modellerde genellikle el dikişi kullanıldığı için bu toplar özel toplar arasında sınıflandırılır. Panel bölümleri el ile dikildiği için de oldukça sağlam bir yapısı bulunur. Bunun yanında makine dikişli olan top modelleri de yaygın olarak kullanılır. Dikişsiz olarak adlandırılan toplar ise yapışma işleminin uygulandığı top çeşitleridir. Bu profesyonel topların panelleri birbirinin altında yer alan katmana yapıştırılacak üretilir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte son yıllarda üretilen dikişsiz top çeşitleri en az dikişli toplar kadar sağlam olur. Bunun için de uzun yıllar dayanacak bir top için dikişli bir model de dikişsiz bir top da tercih edilebilir. Bu tercih kişinin zevkine kalmakla beraber bütçeyi de ilgilendiren bir durum olur. Acak her markanın dikişli ve dikişsiz futbol topları düşünüldüğünde her markanın her zevke ve bütçeye uygun top modellerini ürettiği rahatlıkla söylenebilir. Geliştirilen teknikler sayesinde ise topun dikişli ya da dikişsiz olmasından dolayı büyük farklar da oluşmaz.n

Lisansa Sahip Futbol Toplarının Özellikleri

Sporcunun performansında büyük bir etkiye sahip olan futbol toplarının üretiminde ileri teknolojiden faydalanılarak profesyonel futbolcular kadar amatör sporcuların da doğru top ile buluşmasını sağlayan ürünler üretilir. Her gün yeni keşifler ve deneyimler yapan üreticiler, profesyonel futbol toplarını en üst seviye taşır. Sürekli geliştirilen top modelleri de dünyadaki tüm futbol hayranlarının beğenisine sunulur.

Lisanslı olan orijinal futbol topları birinci kalite Premium malzemeler kullanılarak üretilir. Poliüretandan olan yumuşak deri ise topa vurulduğu anda direnç göstermeyerek ayağa uyum sağlar. Ayrıca topun geliş yönünü optimize eden çok katmanlı yapısı ve yüksek yoğunluğa sahip lateks iç lastiği kolay kolay patlamayı engeller. Hafif olsa bile sert ve sağlam olan futbol topları, olağanüstü performans göstererek istenilen vuruş yapıldığında herhangi bir zorluk çıkarmaz. Ayrıca sert olması rüzgarlı hava şartlarında fazla savrulmasını önler. Profesyonel topların yenilenmiş teknoloji ile üretilen son modelleri su emilimini de asgari seviyelere indirir. Farklı farklı zeminler için üretilen topların yanında her zeminde kullanıma uygun olan top çeşitlerine de yer verilir. Böylece çim sahadan halı sahaya, kumdan toprağa kadar istenilen her zeminde kullanılarak en güzel gollerin atılmasına fırsat verir.

İyi özelliklere sahip olan bir futbol topu, oyunun en baş kahramanı olarak görülür. Bu yüzden futbolcu kendine gelen toptan kolay kolay vazgeçmek istemez. Markaların standart özellikleri taşıyan bütün top modelleri, her futbolcunun hayalini kurduğu birçok golün atılmasına vesile olur. Aynı şekilde top çeşitleri, iyi zemin şartlarında sekme yapmadan kayarak pasların ve şutların arzu edilen hedefe yönelmesine imkan tanır. Uzaktan gelen topların kontrolü sırasında ise ayaktan fırlayarak etrafa sıçrama yapmaz ve gelen pasların etkin bir şekilde yumuşatılmasına izin verir. Böylece futbol topunu kontrol etmek çok daha kolay bir hale gelir. Sert vuruşlarda topun kontrolünün mükemmel bir şekilde futbolcuda olmasını sağlayan toplar amacının dışında vurulmaz. Ayrıca kaliteli futbol topları çalım sırasında ayağa dolanmaz ve sürüş esnasında belirlenen çizginin dışına sapma yapmaz.

Futbol topu hakkında yeterli bilgilerin edinilmesi ve oynanan topun sevilmesi performansı yakından etkiler. Antrenörlerin ya da futbolcunun kendini hazırlamak için tercih ettiği top, yoğun çalışma ortamında bile yeteneklerin ortaya çıkabileceği form ve dayanıklılıkta tasarlanır. Ayağa gösterilen direnci minimum seviyeye indirgeyen top modelleri güven ve beğenileri çabucak kazanır. Kaliteden ödün vermeyen tasarlanan ürünler böylece en güzel vuruşların yapılmasına olanak tanır. Futbol toplarının futbol oynamak için yeterli optimum ağırlığa sahip olan top çeşitleri kolay deforme olmayan ve patlamayan yapılarıyla da kullanıcıların ilgisini çeker. Bazı markaların dikişsiz modellerinde kullandığı çapraz füzyon yapıştırma tekniği kusursuz yüzeyin oluşmasını sağlarken, bazı markaların dikişli modellerindeki sibop hava yapısı hava kaybı yaşanmasını önler. Böylece tam koruma sağlayan profesyonel futbol topları kalitesi ile futbol maçları için mükemmel bir seçim olur.

Her Yaş Grubuna Uygun İdeal Futbol Topu

Profesyonel futbol topları sporcuların tüm beklentilerini tam anlamıyla karşılamak için gerekli testlerden ve onaylardan geçirildikten sonra satışa sunulur. Bu bağlamda topların boyutu, yuvarlaklık ölçümü, şekli, çevresi ve basıncı tasarım ve üretim aşamalarında en ince ayrıntıya varıncaya kadar hesaplandıktan sonra dizayn edilir. Profesyonel futbol toplarının kalitesini belli eden en önemli etmenler arasında topun dış kaplaması ve iç plastiğin yapısı gelir. Dikkate alınan bu özellikler doğrultusunda üretilen futbol topları oyun esnasında verimin artmasına yardımcı olur.

Futbol toplarının farklı özelliklere sahip olması satın alma konusunda bazı kullanıcıların tavsiyeye ihtiyaç duymasına yol açar. Özellikle ilk defa profesyonel futbol topu almak isteyenlerin hangi topu almaları gerektiği konusunda ufak tefek bir araştırma yapmaları gerekebilir. Standartları koruyan kaliteli bir futbol topu, farklı büyüklükleri ile her yaş grubuna hitap eder. Bu anlamda çap, ağırlık ve standart ölçülerle birlikte kullanım amacına ve alanına uygun toplar arasından en ideal futbol topu seçimi yapılabilir. Toplar aralarındaki özelliklerin ayırt edilebilmesi adına 1, 2, 3, 4 ve 5 gibi numaralandırılır. En çok kullanılan ürünlerden olan 5 numaralı toplar, 68 cm ve 69 cm aralığında değişen bir genişlik ölçüsüne sahiptir. 420 ve 440 gram ağırlığı bulunan 5 numaralı top, 12 yaşından büyük olan her kullanıcı için uygundur. Yetişkinlerin sıkça tercih ettiği bu top ölçücü, FIFA tarafından da geçerliliğini korumaya devam eder. 350 gram ile 390 gram aralığında bir ağırlığa sahip olan 4 numaraları toplar avantajlı fiyatları ile oldukça geniş kitlelere ulaşır. Bu özelliği sayesinde tercih edilirliğini yüksek tutan modeller arasında yer alır. 8-12 yaş aralığındaki futbolseverlerin kullanımı için de ideal olarak görülür. Bunların dışında en az 320 ve en fazla 350 gram ağırlığı ile diğer top modellerine nazaran daha hafif olan 3 numaralı top çeşitleri üretilir. Hafif olması ile 8 yaşın altındakileri çocuklara kolay bir kullanım fırsatı sunar. Çevresi 44,5 cm ve 170 gram ağırlığında olan 2 numaralı top modelleri ise 4 yaş ve üzeri çocukların kullanımına uygun olacak şekilde tasarlanır. Makine dikişi ile üretilen bu ürünler dayanıklı malzeme yapısına sahip olur. Böylece yaz kış ve yağmur çamur demeden her türlü hava şartlarında oynanabilir nitelikler taşır. Bu toplarda dayanıklılığın artmasını sağlayan 21 panelli dizayn, en sert koşullarda dahi yapısını korumasını sağlar. 1 numaralı topların ölçüleri diğer modellere göre biraz daha farklılık gösterir. Mini futbol topu olarak da bilinen toplar küçük çocuklar için üretilir. Yetişkinlere göre vaktinin büyük bir çoğunluğunu dışarıda geçiren küçük çocuklara uygun olan bu top çeşitleri her türlü hava koşuluna uygun olarak tasarlanır. Ayrıca çocukların ilgini çekmek için sarıdan maviye, pembeden mora ve akla gelebilecek daha pek çok çeşit renge sahip 1 numaralı top modeli bulunabilir.

Profesyonel futbol topları yetişkin ya da çocuk hangi kullanıcı için satın alınacak olursa olsun verimliliğin artması adına mutlaka dayanıklı ve uzun vadede memnun eden bir topun alınması gerekir. Bunun için pek çok markanın farklı birçok model alternatifi bulunur. Yaş ve kullanım alanına göre çeşitlendirilen profesyonel toplar sayesinde kullanıcılar en doğru kararı rahatlıkla verebilir.

Açık ve kapalı alanlarda kullanılan Futbol Topları

Her yaşa uygun çeşitlilik sunan futbol toplarının kullanım alanlarına da bakıldığında farklı alternatiflerin kullanıcıyla buluşturulduğu görülür. Bunlar arasında dış saha olarak da bilinen outdoor futbol topları, 0,8 barlık basıncıyla tüm hava koşullarına dayanıklı olacak şekilde üretilir. Bu nedenle toplar arasında en sık tercih edilen modeller arasında yer alır. Mekana göre farklılık gösteren profesyonel topların bir diğer çeşidi ise daha çok salon kullanımlarına uygun olarak tasarlanır. Salonun zemin yapısına göre dizayn edilen ürün, özel bir deri kullanılarak imal edilir. Ayrıca zıplama özelliği açık havadaki outdoor modellere göre nispeten azaltılır. Bunlar 3 ya da 4 numaralı olan top çeşitleridir. Genellikle 0,6 bar ve 410 gram ile 430 gram arasında bir ağırlığa sahip olacak şekilde tasarlanır. Özellikle yaz aylarında plajların vazgeçilmezi olan plaj futbolunda ise tercih edilen topların numarası 5’e karşılık gelir. Plaj toplarının bar basıncı tıpkı dış mekan futbol toplarında olduğu gibi 0,8 bar olarak belirlenir. Ağırlığı ise 420 ve 440 gram arasında değişir. Kumun üzerinde yapılacak müsabakalara karşı da son derece dayanıklı bir yapıya sahip olur. Plaj kullanımına uygun olarak tasarlanan bu toplar plaj dışında beton zeminlerde de kullanılabilir. Tüm futbol topu modeller, müsabakanın yapıldığı alanın koşullarına göre tercih edildiğinde uzun vadede kullanıcıları memnun eder. Dış mekandan ayrı olarak halı saha için futbol topu arayanların ise 4 numaralı topu tercih etmeleri gerekir. Tamamen el dikişi olan halı saha topları, dayanıklılığın artması için Deluxe PU adı verilen bir deriden imal edilir. Özellikle halı saha için üretilen ürün, aynı zamanda tüm zeminlerde uygunluk gösterir. Bu tarz toplar üretimden çıktıktan sonra laboratuvarların yanında saha üzerinde de vuruş testi yapıldıktan sonra tüketiciye ulaştırılır. Bunun için de halı saha maçları için en ideal olan futbol topu olarak görülür.

Futbol Topu Modelleri ve Fiyatları

Futbol topu satın alırken genellikle kullanıcılar kısa vadede patlamayan ve uzun vadede rahat bir kullanım sunantop modellerine yönelir. Nike, Adidas, Delta, Vertex ve Molten gibi daha birçok futbol topu üreticisinin yer aldığı Hepsiburada’ da bulunan toplar en kaliteli malzemeler kullanılarak üretilir. Böylece alınan top orijinal olduğu için herhangi bir patlama ya da benzeri bir durumla karşılaşılmaz. Ayrıca bir futbol topunun patlaması için oldukça büyük bir darbe alması gerekir. Bu da standart oyunlarda pek olası bir durum olmaz. Bu sebeple patlamayan ve dayanıklı futbol topu satın almayı arzu edenler standartları karşılayan markaların orijinal toplarını rahatlıkla tercih edebilir.

Futbol topu seçerken kullanıcıları farklı markalara ait birbirinden farklı yüzlerce top modeli karşılar. Çok futbol üreticisinin bulunması kafa karışıklığından ziyade daha fazla top alternatifi anlamına gelir. Bu durum da kullanıcıların en iyi futbol topuna ulaşması açısından büyük avantaj sağlar. Ürünler arasında Türk üreticilerin yanında dünyaca ünlü markaların futbol topu modellerinin satışı da hız kesmeden devam eder. Futbol topu konusunda rüştünü ispatlamış bu markalar kullanıcıların beklentilerini en iyi şekilde karşılar.

Pek çok markanın standartlar doğrultusunda ürettiği profesyonel futbol topları büyük küçük herkese hitap eder. Önemli olan yaşla birlikte futbol topunun nasıl bir ortamda oynayacağına karar vermektir. Uygun ortam için seçilen doğru top, uzun vadede herhangi bir sorun yaşatmaz. Profesyonel futbol toplarının bu kadar çok çeşitliliğe sahip olması fiyat farklılıkları da ortaya çıkarır. Üretilen topların fiyatları kullanıcılara geniş bir skala sunar. Orijinal top modelleri ister dikişli ister dikişsiz olsun aralarındaki kalite farkından dolayı fiyat farklı olur. Ancak markalar her futbol sevdalısının arzu ettiği topa ulaşabilmesi ve sevdikleri oyunu rahatlıkla doyasıya oynayabilmesi için çok cazip fiyatlarda seçenekler sunar. En ünlü markaların bulunduğu toplar arasında bile kullanıcıları memnun edecek fiyatlara sahip top alternatifleri bulunur. Elbette uygun fiyatlı ürünlerin yanı sıra kalitesi ile adından söz ettiren futbol topu seçenekleri de kullanıcıların karşısına çıkar. Her türlü bütçenin dışında farklı tip ve renkte futbol topuna da ulaşmak mümkündür.

Profesyonel futbol topları kaç panelden oluşur?

Genel standartlar doğrultusunda futbol topları 12 adet beşgenden ve 20 adet altıgenden olmak üzere 32 adet panelden meydana gelir. Genellikle beşgen paneller siyah üretilirken, altıgen paneller beyaz renkli üretilir. Ancak markaların son yıllarda çıkarmış oldukları futbol topu tasarımlarında oldukça geniş bir renk skalasına yer verildiği görülür.

Yapıştırmalı futbol toplarının panel sayıları standart toplardaki ile aynı sayıda mıdır?

Son yıllarda üretilen yapıştırmalı futbol topları en yeni teknolojinin kullanılmasıyla birlikte panel sayısı daha az olacak şekilde tasarlanır. Ayrıca aralarındaki bağın ısıtılmasıyla birbirine eritilmek suretiyle yapıştırma işlemi yapılır. Panel sayısının az olması hem topun aerodinamiğinin en üst seviyede olmasına hem de su geçirmez özelliğe sahip olmasına neden olur.

Havası inen futbol topu nasıl tekrar şişirilir?

Profesyonel futbol toplarının üzerinde şişirilmeyi sağlayan nipel adı verilen bir delik bulunur. Bu bölümden topu şişirmeden önce topunuzun hangi bar aralığında olduğunu öğrenmeniz ve bu bara uygun şişirmeniz gerekir. Mesela resmi maçlarda kullanılan futbol topları 0.8 ila 1 bar arasında bir değerde şişirilir. Pompanın üzerinde manometre bulunmuyorsa, özel basınç göstergeleri ile topun ne kadar şişirildiğe bakabilirsiniz. Basınç göstergesi de yoksa, şişirdiğiniz topu omuz hizasına kaldırıp aşağı doğru bırakabilirsiniz.  Eğer topunuz bel hizasına kadar sıçrarsa topunuzu yeteri kadar şişirdiğinizi anlayabilirsiniz.

  • Futbol Topunun Çevresi Kaç Cm?

  • Standart bir futbol topunun çevresi en az 68 cm en fazla 70 cm olacak şekilde belirlenmiştir. Çevre uzunluğundaki değişkenlik, fiziksel özellikleriyle beraber, futbol topunun içerisine "atm" cinsinden basılan havanın miktarıyla da ilgilidir. Dolayısıyla futbol topuna basılan hava neticesinde de çevre uzunluğu standart aralığı geçmemelidir.
  • Profesyonel Futbol Topu Kaç Numara?

  • Futbol topları, kullanıcı yaş gruplarındaki değişkenlik düşünülerek 3, 4 ve 5 numara türünde tasarlanmıştır ve her bir numara farklı yaş gruplarına hitap etmektedir. Hem 12 yaş ve üzeri, hem de profesyonel düzeyde futbol oynayanların kullandığı 5 numara futbol topu, diğer numaralara oranla daha ağır ve daha büyüktür. Diğer iki top, ağırlıkları ve ebatları itibarıyla 8-12 yaş grubu bireyleri kapsar fakat profesyonel kullanıma uygun değildir.
  • Futbol Topunun Özellikleri Ne Olmalı?

  • Futbol topları, oyun içerisinde gereken ihtiyacı karşılamak adına fiziksel birtakım özelliklere sahip olmalıdır. Bu özellikler genel olarak 5 madde ile sıralanabilir. Üretiminde deri ya da birden fazla katmandan oluşan poliüretan malzeme kullanılmış olması gerekir. Topun dış yüzeyi, beşgen ve altıgen parçaların birbirine yapıştırılması ya da dikilmesiyle oluşturulmalıdır. Resmi topların, Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği'nin onayını taşıyan görsele sahip olması gerekir. Top içi basıncın deniz seviyesinde 0,6 - 1,1 (atm) arasında olması önemlidir. Dış yüzeyinde yada içerisinde, hareket aksiyonuna etki edecek herhangi bir kusur barındırmamalıdır.
  • Futbol Topu Ağırlığı Ne Kadar Olmalıdır?

  • Futbol topu ağırlıkları kullanılan malzemelerin niteliğine, oynanılan zemin özelliklerine ve havanın şartlarına göre değişebilir. Topların numaralarına göre uygun ağırlık aralıkları aşağıdaki gibidir. 5 Numara Futbol Topu: 420 - 445 gram. 4 Numara Futbol Topu: 350 - 390 gram. 3 Numara Futbol Topu: 320 - 350 gram.
Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Futbol Topu Fiyatları

2695 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Güvenle Kapında
Sepette Kampanyalı Ürünler
Marka
Toplam 36 / 2695 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?