Tüm dünyada keyifle oynanan ve izlenen futbol sporunun en önemli ekipmanlarından bir tanesi futbol topudur. Piyasada farklı özelliklere, ebatlara, malzemeye ve üretim tekniğine sahip olan pek çok futbol topu bulunuyor. Her biri kendine göre avantaj ve dezavantaja sahip olan bu toplar arasında size en uygun olanını aşağıdaki bilgileri inceleyerek kolayca seçebilirsiniz. Ancak kaliteli bir futbol topu seçerken bütçenin de topun kalitesiyle doğru orantılı olarak artacağını unutmamalısınız. Bu noktada profesyonellik seviyeniz ya da profesyonelleşme amacınız yatırım yapacağınız futbol topunun kalitesi ve fiyatı hakkında da belirleyici bir rol oynayabilir. Futbol toplarını yapılarına, büyüklüklerine ve kullanım amaçlarına göre ayırarak ihtiyaçlarınıza uygun olan ürünü belirlemeye başlayabilirsiniz. 

Yapılarına Göre Futbol Topu Çeşitleri

Futbol topları genel olarak dikişli futbol topu ve yapıştırma futbol topu şeklinde ikiye ayrılıyor. Dikişli futbol topları ise hem makine dikişli olarak hem de el dikişli olarak üretilebiliyor. Bu modellerde top panelleri dikim uygulayarak bir araya getiriliyor. Makine dikişli futbol toplarında paneller makine yardımıyla birbirine tutturulduğu için dikişler de çok nizami ve düzgün görünüyor. Dikim sırasında ince ip kullanılıyor. El dikişli futbol toplarında ise paneller el ile dikilerek birbirine tutturuluyor. Bu modelde dikişler daha büyük ve daha az düzgün görünüyor. Aynı zamanda dikişin el ile kolay bir şekilde yapılabilmesi için daha kalın ipler tercih ediliyor. Fakat böyle özenli bir çalışmanın ürünü olduğu için genellikle makine dikişli futbol toplarına göre daha uzun ömürlü bir kullanım sağlıyor. Yapıştırma futbol toplarında ise paneller önce birbirlerine ardından bir alttaki katmana yapıştırılarak üretiliyor. Daha az işçilik ve el emeği bulunduğu için bu top çeşitleri genellikle daha uygun fiyatlara satılıyor. 

Büyüklüklerine Göre Futbol Topu Çeşitleri

Futbol toplarında 3, 4 ve 5 numara şeklinde farklı büyüklükler bulunuyor. 5 numara futbol topları 68,5-69,5 cm aralığındaki çevresi ve 420-445 gram arasındaki ağırlığı ile 12 yaşından büyük kişilerin oynayabileceği top büyüklüğü oluyor. Bu ölçüler de FIFA tarafından belirleniyor. Çevresi 63,5 ile 66 cm arasında olan ve 350 gram ile 390 gram aralığında olan 4 numara futbol topları ise 8 ile 12 yaş arasındaki sporcuların oynaması için idealdir. Son olarak 3 numara toplar ise 8 yaş altındaki sporcular için üretiliyor. Çevresi 61 ile 62 cm civarında olan bu topların ağırlığı en az 320 gram, en çok daha 350 gram oluyor. 

Kullanım Amaçlarına Göre Futbol Topu Çeşitleri

Maçlarda ya da okullarda tercih edilen futbol topları genellikle dış saha futbol topları olarak geçiyor. Bu futbol topunun doğru bir oyun sağlayabilmesi için 0,8 bar basınç oranına sahip olması gerekiyor. Salonda kullanılmak üzere üretilen futsal topları ise özel bir deri kullanılarak imal ediliyor. Futsal toplarında farklı bir üretim tekniği kullanılarak zıplama özellikleri azaltılıyor. Futsal toplarında top büyüklüğü olarak ise 3 ya da 4 numara tercih ediliyor. Bir futsal topunun 410 gram ile 430 gram arası bir ağırlığa ve 0,6 bar basınca sahip olması gerekiyor. Plaj futbol toplarında ise genellikle 5 numara toplar kullanılıyor. Bunların da tıpkı outdoor futbol topları gibi 0,8 bar basınç oranına ve 420-440 gram arası ağırlığa sahip olması önemli oluyor.

Farklı teknik özellik ve kaliteye sahip olan futbol topları arasında beklentilerinize en uygun olanını bulmak için futbol topu kategorisini inceleyebilir; dilediğiniz ürünü kolayca satın alabilirsiniz.

Futbol Topu Fiyatları

605 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Nike
  2. Molten
  3. Adidas
  4. Vertex
  5. Voit
  6. Delta
  7. Puma
  8. Avessa
  9. Mikasa
  10. Selex
  11. Lotto
  12. Altis
  13. Umbro
  14. Hattrick
  15. Tryon
  16. Wilson
  17. KIPSTA
  18. Uhlsport
  19. Techsport
  20. Sportica
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Numara A-Z
 5. Fırsat Ürünleri
 6. Renk A-Z
 7. Top Size
 8. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60001546/2147483635/353044/19001/19021
Başa dön