Futbol Topları

Tüm dünyada en çok izlenen ve oynanan spor olan futbol, günümüzde çoğu insanın hayatlarında en fazla zaman ayırdığı tutku haline geldi. Evde, işyerinde, sokakta, cafelerde, arkadaş ortamlarında futbol hakkında konuşmadığımız bir gün neredeyse yok. Hiç şüphesiz bu oyunun olmazsa olmaz ekipmanlarının başında futbol topu geliyor.

Karşılaşacağınız en yaygın futbol topları maç topları ve antrenman toplarıdır. Maç topları resmi ölçü, ağırlık ve şekil kurallarına uymalıdır. Antrenman topları, çeşitli oyun ortamlarında alıştırma ve eğlence amaçlı kullanım içindir. Uzun süre kullanılmak üzere özel olarak üretildikleri için daha dayanıklıdırlar.

Futbol topları kılıf ve mesane olarak iki bölümden oluşuyor. Kılıf bölümü, topun dışını ve panellerini kaplayıp muhafaza görevini yapan, topun içerisindeki havayı tutan bölmedir. Her biri birçok farklı malzemeden yapılabiliyor. Mesaneler, ya lateks ya da bütilden oluşuyor. Lateks mesaneler daha yumuşak fakat en iyi hava tutma işlevine sahip değillerdir. Küçük gözenekler nedeniyle havanın dışarıya kaçmasına engel olamaz. Bütil mesaneler çok daha uzun süre hava tutma özelliğine sahiptir ve lateks mesaneli toplara göre daha az sıklıkta yeniden şişirilmeleri gerekiyor. 

Bugünün futbol topları polivinil klorür (PVC), poliüretan (PU) veya sentetik deri kullanılarak yapılıyor. PVC toplar genellikle dıştan çok daha sert, dayanıklıdır ve ekonomiktir. Bu ekstra dayanıklılıkları nedeniyle salon futbolu için idealdir. PU toplar ise daha kaliteli, temasa karşı daha yumuşak ve PVC toplara kıyasla daha uyumludur. Sentetik deri toplar, daha fazla kontrol imkanı sağladığından, en yüksek seviyedeki oyunlar veya profesyonel maçlar için tasarlanıyor. Su hasarını ve sürtünmeyi azaltmaya yardımcı olmak için genellikle her tür topa parlak yüzeyler ekleniyor.

Size en uygun futbol topunu seçmek, mevcut birçok seçeneği keşfedene kadar basit bir görev gibi görünüyor. Ancak futbol toplarının türleri; yapıldıkları malzemeye, boyutlarına, oynandıkları zeminlere, yaş gruplarına ve daha birçok özelliklerine göre farklılık gösterebiliyor. Kendiniz için en ideal ve fiyat olarak en ekonomik futbol topunu bulabilmek, bu anlamda büyük önem arz ediyor.

Yapılarına Göre Futbol Topu Çeşitleri

Futbol toplarının dış kısmında altıgen şeklinde paneller bulunuyor. Profesyonel maçlardaki FIFA onaylı toplar 32 adet panel içeriyor. Daha kalın, daha pahalı paneller ekstra dayanıklılık sağlıyor ve topa daha iyi vuruş hissi veriyor. Daha az panel, vurulduğunda daha fazla kıvrılan bir topa eşit oluyor çünkü daha az stabiliteye sahip. Bu paneller dikişli ve yapıştırmalı olmak üzere iki yöntemle birbirlerine tutturuluyor. Dikişli futbol topları da kendi aralarında el dikişli ve makine dikişli olmak üzere ayrılıyor.

-El dikişli futbol topları: Genelde en kaliteli futbol toplarında, paneller özenle tek tek elle dikiliyor. Bu yüzden makineyle dikilen diğer toplara göre ekonomik anlamda daha pahalı oluyor. Elle dikiş yöntemiyle üst düzey futbol topları üretmek için genellikle 5 katlı polyester iplik kullanılıyor. Böylece topun daha uzun ömürlü olmasını sağlanıyor ve içerisine su girmesi de engelleniyor.

-Makine dikişli futbol topları: Daha ucuz ve daha düşük kaliteli toplardır. Üretim sırasında futbol panelleri özel bir dikiş makinesi ve ince bir iplik ile birlikte dikiliyor. Sadece yumuşak ve köpüklü malzemeler kullanılıyor. Dikişler elle dikilenler kadar derin olmadığı için kolayca gerilip yırtılma potansiyeline sahip oluyor. 

-Yapıştırmalı futbol topları: Topun astarının üzerine panellerin yapıştırılmasıyla üretiliyor. Topa daha fazla sertlik hissi veriyor. Bu üretim, yüksek kaliteli veya düşük kaliteli olabiliyor. Düşük kalitede üretilen topların sürekli kullanımında, tutkalın düşmesi halinde panellerin soyulması dezavantajdır. Bu toplar, çoğunlukla antrenmanlarda kullanırlar.

Büyüklüklerine Göre Futbol Topu Çeşitleri

Futbol toplarının hepsi aynı özelliklere sahip değildir. Elbette sayısız renk ve çok sayıda malzeme mevcuttur, ancak futbol topları arasındaki en büyük farklılık alanlarından biri de boyutlandırmadır. Bu farklılığın amacı; daha fazla kişinin, oyunu aynı miktarda eğlence ve heyecanla deneyimlemesine izin veriyor olmasıdır. Örneğin; 6 yaşındaki bir çocuk, büyük olasılıkla yetişkin boyutunda bir topla değil, kendi boyuna orantılı bir topla futbol oynamaktan daha fazla keyif alacaktır.

Üç farklı futbol topu boyutu vardır. Bu boyutların her biri kendi içinde farklı antrenman, yaş grubu veya lig için kullanılıyor.

-3 numara futbol topları

Çevresi 61-62 cm, ağırlığı ise 320-350 gram arasında değişen bu en küçük boyuttaki toplar; 8 yaş ve altındaki sporcuların oynayabilecekleri büyüklüktedir. Bu yaş grubundaki oyuncular, 4 veya 5 numara bir top kullanmayı seçerlerse, top sürme becerilerini veya top kontrolünü uygulamakta zorluk çekebilir ve verimli bir eğitim alamazlar.

-4 numara futbol topları

8 ile 12 yaş aralığındaki sporcular için ideal olan orta büyüklükteki bu topların ağırlığı 350-390 gram, çevresi ise 63-66 cm aralığındadır. Oyuncuların beceri setlerine alışmaları açısından bu yaş grubu için faydalı ölçülere sahip toplardır. 

-5 Numara futbol topları

Yetişkinler dahil 12 yaş ve üstü tüm oyuncular için en uygun olan profesyonel maç toplarıdır. Çevresi 68,5-69,5 cm ve ağırlığı 420-445 gram arasındaki bu toplar, FIFA’nın denetiminden geçip onaylanmış ve Uluslararası Futbol Birliği Kurulu(IFAB) tarafından belirlenen kriterlere sahiptirler. Çevre, yuvarlaklık, geri tepme, ağırlık, su emme, basınç kaybı ve şekil açısından uygun testlere tabi tutulmuşlardır.

Kullanım Amaçlarına Göre Futbol Topları

Dış Saha (Outdoor) Futbol Topları

Dış saha futbol topları, profesyonel müsabakalarda kullanılan, hepimizin bildiği ve futbol maçlarından takip ettiği toplardır. Futbol oyununda en çok tercih edilen ve oynanan toplardır. 0,8 bar basınç oranına sahip olup, olumlu olumsuz tüm hava koşulları için idealdir.

Futsal (Salon) Futbol Topları

Futsal yani salon futbolu kapalı alanda ve daha küçük bir sahada oynanıyor. Futsalda dış saha futbolundan daha az sayıda oyuncu vardır. Ek olarak, kapalı alan futbolunda oyun alanı genellikle bir tahta ile sınırlıdır. 

Salonda ve dolayısıyla daha sert bir zeminde veya parke üzerinde oynamak için, iç mekan futbol toplarının daha az zıplama özelliğine sahip olması gerekiyor. 3 veya 4 numaralı topların tercih edildiği salon topları 0,6 bar basınç birimindedir. Çoğu salon futbol topu yüzeyi özel bir deriden yapılmıştır. Deri tabakası, geleneksel toplara kıyasla kapalı futbol toplarının zıplamasını azaltıp, daha fazla sürtünmesini sağlıyor. Yüksek aşınma direnci ve yumuşak yüzeye sahiptir. 

Plaj Futbolu Topları

Adından da anlaşılacağı gibi kumsalda oynanan bu oyun, günümüzde gitgide daha popüler hale geliyor. Plaj futbolu topları özel köpüklü yüzeye veya dış katmana sahiptirler. Bu nedenle kumda, parkta veya çimde çıplak ayakla vurmak için çok uygundur. Dış yüzeyi çok yumuşaktır ve topun mesanesi iyi şişirilmiştir ve bu bölgelerde su emilimi olmaz. Ek olarak, oyuncuların topları birkaç saniye içinde yüzeyden ayırt edebilmesi için floresan renklerde görünürler. Plaj futbolu müsabakalarında genellikle 5 numaralı toplar kullanılıyor. Bu topların ağırlığı yaklaşık 420-440 gram aralığında olup, 0,8 bar basınca sahiptirler. Ayrıca, sadece kum zemindeki bir plaj futbolu maçının yanı sıra, aynı zamanda bir boş zaman oyun topu olarak da idealdir.

Futbol Topu Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İdeal futbol topunu seçerken; topun büyüklüğü, çevresi, ağırlığı, kullanıldığı malzeme, oynanacak zemin, topu oynayacak yaş grubu vs. gibi birçok kriterleri göz önünde bulundurmak gerekiyor. Haliyle almak istediğiniz topun kalitesine göre de fiyatları değişebiliyor. Beklentinize en uygun olan futbol topunu bulabilmek için farklı kalite ve özellikteki topları inceleyebilirsiniz.

Bir Futbol Topunda Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

Kaliteli bir futbol topunda olması gereken 3 temel özellik bulunuyor. Örneğin elle dikilmiş olan toplar uzun ömürlü oluyor ve dikişleri genellikle dışarıdan bakıldığında görünmüyor. Kullanılan malzeme açısından bakıldığında ise poliüretan toplar daha dayanıklı ve oynandığı ortama çabuk uyum sağlıyor. Ayrıca topun içindeki basıncın 0,6 ile 1,1 bar aralığında olması gerekiyor. 

En Çok Tercih Edilen Futbol Topları Hangileridir?

Antrenmanlarda ve maçlarda kullanılan 5 numaralı profesyonel futbol topları, en çok tercih edilen toplardır. Bu toplar aynı zamanda FIFA onaylı olup, birtakım dayanıklılık testlerinden de sınıfı geçmiştir.

 • Futbol Topunun Çevresi Kaç Cm?

 • Standart bir futbol topunun çevresi en az 68 cm en fazla 70 cm olacak şekilde belirlenmiştir. Çevre uzunluğundaki değişkenlik, fiziksel özellikleriyle beraber, futbol topunun içerisine "atm" cinsinden basılan havanın miktarıyla da ilgilidir. Dolayısıyla futbol topuna basılan hava neticesinde de çevre uzunluğu standart aralığı geçmemelidir.
 • Profesyonel Futbol Topu Kaç Numara?

 • Futbol topları, kullanıcı yaş gruplarındaki değişkenlik düşünülerek 3, 4 ve 5 numara türünde tasarlanmıştır ve her bir numara farklı yaş gruplarına hitap etmektedir. Hem 12 yaş ve üzeri, hem de profesyonel düzeyde futbol oynayanların kullandığı 5 numara futbol topu, diğer numaralara oranla daha ağır ve daha büyüktür. Diğer iki top, ağırlıkları ve ebatları itibarıyla 8-12 yaş grubu bireyleri kapsar fakat profesyonel kullanıma uygun değildir.
 • Futbol Topunun Özellikleri Ne Olmalı?

 • Futbol topları, oyun içerisinde gereken ihtiyacı karşılamak adına fiziksel birtakım özelliklere sahip olmalıdır. Bu özellikler genel olarak 5 madde ile sıralanabilir. Üretiminde deri ya da birden fazla katmandan oluşan poliüretan malzeme kullanılmış olması gerekir. Topun dış yüzeyi, beşgen ve altıgen parçaların birbirine yapıştırılması ya da dikilmesiyle oluşturulmalıdır. Resmi topların, Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği'nin onayını taşıyan görsele sahip olması gerekir. Top içi basıncın deniz seviyesinde 0,6 - 1,1 (atm) arasında olması önemlidir. Dış yüzeyinde yada içerisinde, hareket aksiyonuna etki edecek herhangi bir kusur barındırmamalıdır.
 • Futbol Topu Ağırlığı Ne Kadar Olmalıdır?

 • Futbol topu ağırlıkları kullanılan malzemelerin niteliğine, oynanılan zemin özelliklerine ve havanın şartlarına göre değişebilir. Topların numaralarına göre uygun ağırlık aralıkları aşağıdaki gibidir. 5 Numara Futbol Topu: 420 - 445 gram. 4 Numara Futbol Topu: 350 - 390 gram. 3 Numara Futbol Topu: 320 - 350 gram.
ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Futbol Topu Fiyatları

885 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. adidas Futbol Topları
  2. Nike Futbol Topları
  3. Puma Futbol Topları
  4. Voit Futbol Topları
  5. Dynamic Futbol Topları
  6. Altis Futbol Topları
  7. Kinetix Futbol Topları
  8. Delta Futbol Topları
  9. Slazenger Futbol Topları
  10. Hattrick Futbol Topları
  11. Wilson Futbol Topları
  12. Vertex Futbol Topları
  13. Molten Futbol Topları
  14. Busso Futbol Topları
  15. Mikasa Futbol Topları
  16. Umbro Futbol Topları
  17. Deniz Sport Futbol Topları
  18. Tryon Futbol Topları
  19. Selex Futbol Topları
  20. Black Futbol Topları
 2. Beden A-Z
 3. Fiyat Aralığı
  -
 4. Değerlendirme Puanı
 5. Fotoğraflı Değerlendirme
 6. Fırsat Ürünleri
 7. Renk A-Z
 8. Top Size
 9. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60001546/2147483635/353044/19001/19021
Başa dön