Her ne kadar tarih boyunca eşya taşıma için çeşitli formlarda gereçler kullanılmış olsa da bugün kullanılan ve hayatı kolaylaştıran tekerlekli bavulların geçmişi, aslında çok eski değildir. “Bavulu kim buldu?” sorusunun cevabı ise biraz şaşırtıcı. Yatay bavullara tekerlek takarak kullanma fikri ilk kez 1972'de ortaya atıldı ve uygulandı. Bavulunu taşımaktan bıkan bir pilotun girişimiyle de 1993’te dikey ve çekme kolu olan bavullar üretilmeye başlandı.

Yolculuk fikri kesinleştiğinde, ilk düşünülen “Yanıma neler alacağım?” sorusu olur. Bu soru da kişiyi bavul seçimine götürür. O seyahat için doğru bavul seçildiğinde, süreçte yaşanan sıkıntılar büyük ölçüde engellenmiş olur. Bu şekilde hem gerekli olan tüm eşyalar götürülebilir hem de kullanım kolaylığından dolayı yükten rahatsızlık durumu söz konusu olmaz.

Bavullar Nelerden Yapılır?

Farklı ihtiyaçlara yönelik, farklı materyallerden üretilmiş pek çok bavul çeşidi vardır. Deriden ABS'ye, kumaştan polikarbona kadar pek çok malzeme bu alanda kullanılır. Sert kapaklı bavullar genellikle polikarbondan yapılır. Sert kapaklı olmayan ama formunu muhafaza eden bazı türlerinde daha yumuşak, su geçirmez impertex kumaşlar ve sırt çantası türündeki bavullarda ise sertleştirilmiş, keten kumaşlar kullanılır.

Bavulların Boyutları Nelerdir?

Bavulların boyutları kabin-orta-büyük olarak kabaca sınıflandırılabilir. Özellikle uçak yolculuklarında bavul sırası beklemeden, baş üstü bagajında kullanmak için ideal olan kabin boy bagajın ölçüleri Y55 x G35 x D20 / 37 litre olarak belirlenir. Büyük boy bavul ölçüleri 77 x 53 x 29 cm / 112 litre, orta boy bavul ölçüleri de 69 x 45 x 25 cm / 70 litre olarak hesaplanır. Bu ölçülerin dışında farklı ebatlarda bavullar temin etmek de mümkündür.

Bavul Fiyatları Ne Kadardır?

Bavul fiyatları, ayrıntılarına göre değişebilen ücretlerdir. Üretildiği malzeme, dikiş ve aksesuar kalitesi, tekerlekleri, ürün boyutu gibi pek çok veri fiyatı belirler. Bu aşamada, kişisel bütçe dikkate alınarak, alınabilecek en iyi kalitedeki ürün seçilmelidir. Bu seçim, hem seyahatlerde eşyalarınızı koruması bakımından daha sağlıklıdır hem de uzun yıllar kullanımı ve deforme olmamasıyla fiyatını amorti eder.

Hangi Seyahate Hangi Bavul Seçilmeli?

Herhangi bir fiziksel rahatsızlığın olduğu durumlarda, hafif bile olsa elde veya sırtta taşınabilecek bavullar tercih edilmemelidir. İdeali, 4 tekerlekli, hafif malzemeden üretilmiş bavullardır. Kısa seyahatler için kabin boylar, aileyle gidilecek uzun tatiller içinse poliüretandan yapılma, büyük, tekerlekli ve çekme koluna sahip bavullar seçilebilir. Genel olarak, ihtiyaca yetecek boyda, hafif ve kolay taşınan modeller seçilmelidir.

Hangi Bavul Kaliteli?

Bavulun kalitesine karar vermek için ağırlığı, tekerlekleri, materyali, ek depolama alanı, dikiş kalitesi, çekme kolu özellikleri ve görünümü incelenmelidir. Bavulun kendi ağırlığı fazla olmamalıdır. Ağır bir bavul, eşyalarla birlikte taşımada sıkıntı yaratabilir. Tekerlekleri sağlam, kolay kırılmayacak ve manevra kabiliyetine sahip olmalıdır. Dış yüzeyinin su geçirmez olmasına, sert kapaklı bir model seçilecekse de kırılmazlığına dikkat etmek gerekir. Körüklü veya ek cepleri olan bavul modelleri, bir alışveriş seyahatinden dönerken çok işinize yarayabilir. Dikiş kalitesi yüksek olmalıdır. Ani yırtılmalara, kopmalara sebebiyet vermemelidir. Çekçek kolunun uzunluğu ayarlanabilir olmalıdır. Fazla kısa/uzun ya da ayarlanamıyor olmaları taşıma problemi çıkarırlar. Bavulun üzerinde size özel isim etiketi veya farklı işaretleyici renkler bulunması, kaybolduğunda veya bagaj alma sırasında ürünü bulmanız için kolaylık sağlar.

Bavul seçimi yapılırken pek çok farklı materyal ve marka ile pek çok teknik özellikle karşılaşılabilir. “Hangi bavulu almalıyım?” sorusuna net bir cevap bulmak için öncelikle ihtiyaçlar gözden geçirilmelidir. Bavulun rengi, materyali, ağırlığı, tekerli olup olmaması gibi özelliklerinden hangilerine ihtiyaç duyduğunuzu kesin olarak belirleyebilirseniz, size uygun seçeneği görmeniz ve aldığınız ürünü uzun yıllar verimli kullanmanız kolaylaşır.

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Bavul Fiyatları ve Modelleri

8.436 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Ççs
  2. My Valice
  3. MÇS
  4. Fossil
  5. Ox
  6. IT LUGGAGE
  7. Escape
  8. Ehs
  9. Clove
  10. NK
  11. Samsonite
  12. Troya
  13. Casa Bag
  14. Pierre Cardin
  15. U.S. Polo Assn.
  16. Nuovo
  17. Wallace
  18. Ivs
  19. Baggaj
  20. Wexta
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Boy
  1. Büyük Boy
  2. Kabin Boy
  3. Orta Boy
  4. El Valizi
  5. Makyaj Çantası
  6. Pilot Boy
  7. El Çantası
 5. Tipi
 6. Fırsat Ürünleri
 7. Renk A-Z
 8. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60001546/2147483604/1300939
Başa dön