Olta Takımları

Balık tutmak bazıları için keyifli bir hobi olurken birçok kişi için de profesyonel bir geçim kaynağıdır. Sahil şeridinde yaşayanlar arasında yaygın olan olta balıkçılığı hafif, dayanıklı ve ergonomik tasarımlı kamış ve olta takımları ile yapıldığında güzel sonuçlar verebilir. Cam lifi, karbon lifi veya bambu gibi hafif ve dayanıklı materyallerle üretilen olta takımlarını tercih edersiniz bereketli avlar yapabilirsiniz. Balık tutmaya başlamak amacıyla bir olta takımı alacaksanız, bulunduğunuz bölgede görülen balık türleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Böylece uygun nitelikli bir olta takımı alabilirsiniz. Çünkü farklı modellerle tasarlanan kamış ve olta takımları, tutulacak balığın boyutuna göre değişim gösterir. Kıyıda ve teknede yapılan balıkçılık için üretilen olta takımları, amatör ve profesyonel balıkçılara hitap eden modellerle tasarlanır. Olta takımları çoğunlukla spor ve eğlence amaçlı yapılan balıkçılık faaliyetleri için tercih edilir.

Kamış ve Olta Takımlarının İşlevsel Özellikleri

Olta takımları balığın tutulacağı yere göre değişen özelliklerle tasarlanır. Nehirde, denizde ve gölde yapılan balık avlarında farklı nitelikler taşıyan kamış ve olta takımlarının kullanılması gerekir. Balık tutmaya yeni başlıyorsanız acemiliğinize uygun bir olta takımı alarak işe başlayabilirsiniz.

 • Balık avlama işini uzak mesafe atışlar yaparak gerçekleştirecekseniz, misinayı daha uzağa atmanızı sağlayacak uzun kamışlı surf tipi oltaları seçebilirsiniz.
 • Uzun mesafe atışlı balıkçılıkta hafif yapılı spin kamışları da kullanabilirsiniz. Bu kamışlar oltanın ucundaki sahte yemi daha uzağa atmanıza imkân tanır.
 • Tekne balıkçılığı yapmak istiyorsanız kısa kamışları seçebilirsiniz. Böylece atış yaparken güçlük çekmez ve oltanızı kolayca kontrol edebilirsiniz. Büyük balık yakaladığınızda avınızı çekmeniz de kolay olur.
 • Güçlü olta makinesine sahip bir takımı kullanmak önemlidir. Böylece olta kamışındaki misinayı rahatça salıp çekebilirsiniz. Güçlü makineler misinanın akıcılığını çoğalttığı gibi ihtiyaç hâlinde kolayca durmanıza da yardımcı olur.
 • En basit hâliyle bir olta takımı; olta, olta kamışı, olta ipi ve olta iğnesinden oluşur. Kıyı balıkçılığını kamış ve misinadan oluşan basit bir oltayla yapmanız mümkündür. Fakat suni yem ve olta kurşunu gibi parçalarla desteklenen olta takımlarıyla daha başarılı olabilirsiniz.
 • Olta kamışı seçiminde dikkatli davranmanız verimli avlar yapmanıza imkân tanır. Misina kalınlığı ve olta iğnesinin biçimi kadar kamışların uzunluk ölçüsü ve kalitesi de çok önemlidir.

Hobi ve Usta Olta Takımı Modelleri Farklı Özellikler Sunar

 • Kullanım yerine ve avlanacak balık türüne göre tasarlanan olta ve kamış takımları değişen parça sayıları ile üretilir.
 • Hobi balıkçılığı yapanlar ve ustalaşmış balıkçılar için üretilen takımlar farklı özellikler içerir.
 • Kıyı olta balıkçılığı, denizde yapılan olta balıkçılığı, sazan ve alabalık avcılığı için üretilen takımlar, hobi ve usta balıkçılık normlarına uygun parçalarla tasarlanır.
 • Kapsamlı bir olta takımında; teleskobik olta kamışı, olta makinesi, iğne çeşitleri, olta sehpası, livar, misina, takım kutusu, şamandıra, kurşun, çapari çeşitleri, fırdöndü, Kıbrıs oltası, misina kesme makası ve fosforlu ışık gibi parçalar yer alır.
 • Oto balıkçılığını konforlu biçimde yapmak istiyorsanız ihtiyacınız olan tüm malzemeleri bir arada taşımanızı sağlayacak çok bölmeli olta çantası kullanmanız gerekir. Çanta sayesinde oltanızı güvenle taşıyıp muhafaza edebilirsiniz.

Oltaların Yapısal Özellikleri

 • Sıklıkla kullanılan geleneksel oltalar bambudan üretilir ve hafif yapılıdır. Balık tutmaya yeni başlayanlar için uygun ürünlerdir.
 • Usta balıkçılar için tasarlanan modern oltalar ise çoğunlukla fiberglas veya karbon lifinden üretilir.

Olta takımı fiyatları alacağınız ürünün markasına, işlevsel özelliklerine, kalitesine ve parça sayısına göre değişim gösterir. İhtiyacınız olan ürünü bulmak için birçok çeşit sunan olta makinesi, olta takımı ve olta kamışı modellerini inceleyebilirsiniz.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Olta Takımları

2595 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 2595 ürün
DSACategoryId/60001546/2147483604/22003834/1307055/1308748