Balıkçılık Malzemeleri

Pek çokları için dinlendirici, rahatlatıcı ve stresten uzaklaştırıcı bir aktivite olan balık tutmak aslında özenli bir çalışma ve hazırlık sürecini de beraberinde getiriyor. Özellikle balık tutmaya yeni başlayacaksanız edinmeniz gereken malzemeler konusunda bir miktar kafa karışıklığı yaşayabilirsiniz. Ancak doğru ve eksiksiz bir şekilde balık tutabilmek için sahip olmanız gereken bazı malzemeleri kafanızda belirledikten sonra işe koyulabilir ve zaman içinde ekipman listenizde çeşitli yenilikler yapabilirsiniz. 

Olta, Makara ve Olta İpi

Misinanızın çok daha uzağa ya da derine atılmasına yardımcı olan oltalar, esnek olmakla birlikte oldukça da dayanıklı olan ekipmanlardır. Bu ekipmanlar genellikle duyarlılık, hareket, güç ve koniklik gibi faktörlere göre sınıflara ayrılıyor. En doğru oltayı seçmek için ise öncelikle avlanma türüne karar vermek gerekiyor. Yeni başlayanlar için farklı balık türlerini yakalayabilmek ve balığın yemi ısırdığını rahatça hissedebilmek için orta dereceli oltalar uygun oluyor. İdeal olta uzunluğu seçiminde ise boyunuzdan yaklaşık 30 cm kadar uzun olmasına özen göstermelisiniz. 

Olta makarası ise hem misinayı sarmaya hem de avı çekmeye yardımcı oluyor. Hafif, kullanımı kolay ve ekonomik olan bu malzeme; tekne, iskele ya da kıyıdan balık avlama sırasında bir hayli kullanışlı oluyor.

Misina olarak da adlandırılan olta ipi, yanınızda mutlaka yedekli olarak taşımanız gereken ekipmanlar arasındadır. Çevre koşullarının fazlaca sert olduğu durumlarda ağır ve güçlü misinalara ihtiyaç duyuluyor. Temiz sularda ise en uygun misina tipi balığın kaçmasını önlediği için ince ve şeffaf olanlar oluyor. 

İğne ve Yem

Misinaya ek olarak çeşitli büyüklüklerde balıkları yakalayabilmek adına pek çok farklı balık iğnesine de sahip olmalısınız. Eğer canlı yem kullanacaksanız balığın ağzına rahatça takılabilmesi için küçük iğneleri tercih edebilirsiniz. Çember iğneler ise genellikle balık tutmaya yeni başlayanlar için ideal oluyor. Çünkü bu iğneler balığın midesine kadar ilerlemiyor, kolayca ayarlanabiliyor ve kolayca çıkarılabiliyor. İğne çeşidi olarak piyasada tek, daire, çift ve üçlü gibi pek çok farklı çeşitte iğne tipi bulunuyor. Eğer balık tutma ile ilgili olarak henüz acemi durumdaysanız mutlaka tekli iğne ile başlamalısınız. İğne boyutları ise en küçük olan 32 ile en büyük olan 19/0 arasında değişkenlik gösteriyor. 

Bir balık av çantasının elbette olmazsa olmazı yem. Bu noktada canlı yemler en iyi seçeneklerden bir tanesi oluyor. Yine de farklı balık türleri için onlara uygun farklı yemler kullanmak gerekiyor. Solucan, genellikle balıkçılar tarafından en yaygın kullanılan yem oluyor. Diğer seçenekler arasında ise kurtçuk, ekmek, mısır ya da sosis bulunuyor. Bunlara ek olarak suni yemler de tercih edilebiliyor. Farklı balıklar için farklı su ve hava koşullarında farklı yem çeşitleri kullanmak balık avlamayı kolaylaştırıyor. 

Olta Mantarı ve Olta Kurşunu

Şamandıra adıyla da geçen olta mantarı, yemin yüzeye yakın durmasına yardımcı oluyor. Balığın yemi ısırdığını şamandıranın batışından ya da sallanmasından anlayabilirsiniz. En sık kullanılan şamandıra çeşitleri ise yuvarlak, kırmızı ve beyaz olanlar oluyor. Şamandıranın balık yemi yedikten sonra batması gerekiyor. Bu yüzden küçük ve duyarlılığı yüksek olan şamandıralar en doğru tercih oluyor. 

Olta kurşunu ise yemin hedeflenen bölgeye indirilebilmesine yardımcı oluyor. Kurşunlar genellikle balığın türüne, makineye ve av yapılan bölgeye göre değişkenlik gösteriyor. Örneğin; damla modelli olta kurşunları zemini taşlı olan bölgelerde kullanılıyor. 

Bütün bu malzemelere ek olarak balıkçılık yeleği, balıkçı eldiveni, kaşık, fırdöndü, kamış kılıfı, makine çantası ve balık bulucu gibi ekstra ekipmanlara da ihtiyaç duyabilirsiniz. 

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Balık Av Malzemeleri

16.329 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Daiwa
  2. Powerex
  3. Lineaeffe
  4. Remixon
  5. Savage Gear
  6. Discovery
  7. Okuma
  8. AlbaStar
  9. Spro
  10. Shimano
  11. Abu Garcia
  12. Captain
  13. Strike Pro
  14. Yo-zuri
  15. D.A.M
  16. Owner
  17. Gamakatsu
  18. Youvella
  19. Effe
  20. kendo
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Fırsat Ürünleri
 5. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60001546/2147483604/22003834/1307055
Başa dön