Tekne Kamışı

Her balıkçının ekipman listesindeki en önemli parçalardan biri olta kamışlarıdır. Kamışlar canlı ya da suni yemlerin ava etkili bir şekilde ulaştırılmasını sağladığından, kamış seçimi avın başarısını doğrudan etkiler. Bununla birlikte, her kamış aynı şekilde yapılmamıştır ve bazı kamışlar bazı olta balıkları ile avlanırken daha iyi sonuçlar almanıza yardımcı olabilir. En popüler kamış türlerinin genel özellikleri ve kullanım alanları hakkında bilgi sahibi olarak, avlanma tekniğinize en uygun kamış türüne karar verebilirsiniz. Fiberglas, grafit (karbon) ve kompozit kamış seçenekleri arasından seçim yapabilirsiniz.

Kamış Uzunluğu Nasıl Seçilir?

Kamış uzunluğu, genel olarak yemin ne kadar uzağa atılabileceğini belirler. Uzunluk, tutamak bölümünün ucundan kamışın ucuna kadar ölçülür. Genel olarak, kısa kamışlar daha yakın, daha uzun kamışlar ise daha uzak mesafelerde avlanmak için kullanılır. Bununla birlikte, her türün bir amacı vardır. Yakın mesafe avcılığın gerekli olduğu durumlarda, kısa kamışlar güç ve esneklik sınırlamaları nedeniyle daha yararlı olabilir. Uzun kamışlara kıyasla daha az büküldükleri için kısa kamışlar genellikle büyük ve agresif balık türleriyle mücadele ederken daha işlevseldir. Uzun kamışlar ise yemleri uzun mesafeler atma kabiliyetlerinden ötürü derin balık avlamak için uygundur. Bir olta uzunluğu tipik olarak 2 ila 4 metre arasında değişir. Doğru uzunluğu seçmek için planladığınız avlanma türünü ve ortamını dikkate almanızı gerekir. Olta balıkçılığına yeni başlayanlar için yaklaşık 2,5 metre iyi bir uzunluk olarak kabul edilir.

Kamışlar Hangi Malzemelerden Yapılır?

Olta kamışları yoğun olarak grafit veya fiberglastan üretilir. Grafit kamışlar karbon kamış olarak da bilinir. Grafit kamışların en önemli özelliği çok hassas olmalarıdır. Bu nedenle amatör balıkçılardan çok, profesyonel olta balıkçıları tarafından tercih edilir. Kamış fiyatları açısından değerlendirildiğinde, premium kamış modelleri genellikle bu grupta yer alır. Kaldırma gücü yüksek olmasına rağmen, karbondan üretildiği için diğer kamış seçeneklerine kıyasla daha kırılgan olabilir. Avlanma sırasında balığı oltadan çekmek için kelepçe kullanımı gerektirebilir. Fiberglas, balıkçılar için daha güçlü ve daha uygun fiyatlı bir malzeme seçeneğidir. Bununla birlikte grafite kıyasla daha fazla ağırlığa sahiptir ve kaldırma gücü daha düşüktür. Olta balıkçılığına yeni başlayan balıkçılar, dayanıklılıkları nedeniyle genellikle fiberglas kamışları seçme eğilimindedir. Fiberglas ayrıca daha agresif balık türlerini avlamayı seven avcılar arasında da popüler bir seçenektir. Ek olarak, fiberglası ve grafiti birleştiren karma kamış seçenekleri de bulunabilir. Farklı av türleri için işlevsel bir kamış arıyorsanız, kompozit kamışlar av tarzınızı tamamlayabilir.

Kamış Aksiyonu Nedir?

Malzemenin dışında kamışlar arasındaki kalite ve kullanım farkını belirleyen en önemli faktörler güç ve aksiyon kabiliyetidir. Yemlerinizin suyun içinde doğru şekilde atılmasını ya da yüzmesini sağlamak için ikisinin doğru bir şekilde bir arada bulunması şarttır. Güç, oltayı bükmek için gereken kuvvet miktarıdır. Olta kamışları; ultra hafiften, çok ağıra kadar değişen farklı ağırlık seviyelerine göre sınıflandırılabilir. Çok hafif kamışlar genellikle alabalık gibi daha küçük türler için daha uygundur. Derin deniz balıkçılığı avlarında genellikle en ağır, dolayısıyla en güçlü kamışlar kullanılır. Güç bir kamışın ne kadar büküleceğidir. Aksiyon ise kamış boyunca bükülmenin meydana geldiği yerdir. “Yavaş” aksiyona sahip kamışlar tutamak kısmına daha yakın bükülür. Hızlı aksiyona sahip kamışlarda bükülme kamışın ucuna yakın kısımlarda meydana gelir. Genellikle daha ağır yemler atmak için ideal bir seçimdir.  Yavaş aksiyon kamışları ise daha hafif suni yemler  için tercih edilir. Çok yönlü bir seçenek için her iki kamışın özelliklerine sahip olan orta seviye aksiyon kamışları da bulunabilir.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Kamış Fiyatları ve Modelleri

10.000+ ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
Marka
Toplam 24 / 10000+ ürün
DSACategoryId/60001546/2147483604/22003834/1307055/1307209