Çadır Brandası

Doğa ile iç içe, yıldızların altında, sessizliğin tadını çıkararak sakin sohbetlerin yapılabildiği ender yerlerden biri kamp alanlarıdır. Kampa gitmek, çadır kurmak ve en azından birkaç gününüzü orada geçirmek yapacağınız en değerli tatiller arasında yer alabilir. Ailenizle, arkadaşlarınızla veya tek başınıza gidebileceğiniz kamplarda, yola çıkmadan muhtemelen bir kamp listesi yapmanız gerekebilir. Çadır kurarken ve daha sonrasında işinize yarayabilecek, sizi birçok hava şartından koruyabilecek çadır brandası, listenizin ilk sıralarında yerini alır. Tatilinizi geçireceğiniz kamp alanına vardığınız zaman, mevsimsel olarak zeminde farklılıklar olacaktır. Eğer zemin ıslak ve çamurlu ise çadırınızı kurmadan önce ekstra bir örtü olarak çadır zemin brandası kullanmanız gerekecektir. Toprağa koyduğunuz zemin brandasının, çadırın tam olarak altına sıkıştığından emin olmanız halinde ıslaklık ve soğukluğun, çadırın içine geçmesine engel olabilirsiniz. Bu durum, evinize döndüğünüz zaman çadırınız kuru olmasını da sağlayacak ve işinizi temizlik açısından kolaylaştıracaktır. Elbette çadır kamplarında konserve, hazır yiyecek, meyve ve atıştırmalık gibi gıdalar tüketmek isteseniz de mutlaka ateş yakmaya, yemek pişirmeye veya en azından sıcak bir su ısıtmaya ihtiyacınız olabilir. Böyle durumlarda çadırınızın ve etrafının üzerini kapatacak çadır üstü branda seçeneğini kullanabilirsiniz.

Kış mevsiminde kapma gitmeyi sevenler için oldukça pratik olan çadır brandaları, ıslaklıktan ve nemden ateşinizin korunmasını sağlayarak kuru, sıcak ve keyifli saatler geçirmenize imkan tanır. Çadır brandaları, yağmurdan sizi korurken ayrıca ekipmanlarınızın da ıslanmaması için iyi bir koruyuculuk sağlar. Yaz mevsimlerinde ise yakıcı güneş ışınlarından sizi korumakla kalmayıp hem çadırınızın çürümemesini hem de kamp ekipmanlarınızın güneşten zarar görmemesine de olanak tanır. Kamp yaparken çoğu zaman mutfak, dinlenme ve oyun oynama alanlarınızı oluşturabilmek için üzeri kapalı, uçuşmayan ve koruyucu özelliğe sahip brandaya ihtiyaç duyarsınız. Kaliteli ve bütçenize uygun çadır branda sistemleri, tüm bu ihtiyaçlarınızı giderebilecek kadar fonksiyonlu özelliklere sahiptir. Gölgelik olarak kullanılabilecek bu sistemleri kurabilmenin birkaç farklı yolu vardır. Rüzgarın yönünü hesaplayıp ayrıca ağaçların yerlerini veya etrafınızda var olan ve destek alabileceğiniz tüm kaya ve tepelere göre kurulumu yapabilirsiniz. Kamp yaparken en çok sizi sıkıntıya sokabilecek şeylerden biri ne yazık ki rüzgar olduğundan çadır brandanızı kurmadan önce mutlaka hesaplamalarınızı yapmanız gerekebilir. Temel de çadır üzeri veya yanı olacak şekilde bir barınak inşa etmek oldukça kolaydır. Tek ihtiyacınız çadır branda malzemeleri ile eksiksiz şekilde ve doğru yönde brandanızı kurmaya başlamaktır.

Çadır Branda Çeşitleri Nelerdir?

Bir brandanın sadece kamp alanlarında değil, bunun dışında da birçok kullanım alanı vardır. Evinde şöminesi olanlar, tüm sezon boyunca stoklanması gereken odunları hava koşullarından korumanın en güzel yollarından birinin şeffaf, pvc çadır brandası olduğunu bilir. Ancak kamp için ortak kullanımlar alanları ise şunlardır:

  • Zemini çok ince bulursanız çadırınızın altına branda koyabilirsiniz. Bu aynı zamanda çadır zemininizi aşınmalardan da koruyacaktır.
  • Uyumak için hızlı bir barınağa ihtiyacınız varsa bir branda ile çadırınızı kurabilir ve onun altında rahatlıkla uyuyabilirsiniz.
  • Günübirlik gidilen kamp alanlarında, çadır kurmakla uğraşmak istemiyorsanız yaz gecelerinde ağaçtan ağaca doğru başlayacağınız bir hamak kurabilir ve üzerine çadır brandası ile barınak inşa edebilirsiniz.
  • Hipotermiden muzdarip birileri yanınızda varsa, vücut ısısını hapsetmek için bir acil durum battaniyeniz yoksa bu görevi brandanız üstlenebilir.
  • Çadır brandaları eskidikçe kenarlarından yırtılabilir, fakat bu durum ürün artık kullanılamaz demek değildir. Çok dayanıklı olduğu için çuval yapıp eşyalarınızı da taşıyabilirsiniz.

Kamp alanınızı kurarken oldukça şık görünmesini istiyor, ilgiyi tarafınıza çekme arzusu yaşıyorsanız genel estetiğe de önem vermelisiniz. Çadırın, kamp sandalyelerinin ve elbette ki çadır brandanızın renklerini uyumlu ve mevsime uygun seçmeniz önemlidir. Doğru rengi bulma konusunda seçici olmanız sizi endişelendirmesin. Bu durum, tüm kamp donanımınızın geriye kalan her şeyinin, çadır brandanız ile iyi bir şekilde eşleştiğinden emin olmanız için gereklidir.

Renkleri mevsime göre seçmenin pratik avantajları bulunur. Bir vahşi yaşam fotoğrafçısı veya sosyal medya fotoğrafçısı olarak hayvanları, doğayı ve kamp alanlarını çekerken kamufle olmanızı gerektirecek durumlarla karşılaşabilirsiniz. Hayvanlar genellikle daha yeşil veya gri, doğayla iç içe renkleri görmezden gelerek kamp alanınıza yaklaşır ve onların fotoğraflarını çekmenizi kolaylaştırır. Eğer doğadaki vahşi yaşam hayvanları ile daha önceden iç içe olmadıysanız ilk seferinizde tek başınıza bunu yapmanız tehlikeli olabilir. Renk seçimleri, sizi güvende tutabileceği kadar yanlış seçimler sığınağınızın hayvanlar tarafından bulunmasını da kolaylaştırabilir. Tüm bunlardan ayrı olarak oldukça ıssız yerlerde ve sık ormanların etrafında yapacağınız kamplarda ise doğayla bütünlüklü branda ve çadır renk seçimleri bir güvenlik açığı durumunda, arama kurtarma ekiplerinin sizi bulmasını zorlaştırır. Barınağınızın kolayca tespit edilmesini istiyor ve sadece keyif almak için kampa gidiyorsanız parlak renklerde çadır brandaları seçebilir, ayrıca güneşin UV ışınlarına karşı da daha fazla koruma sağlayabilirsiniz.

Kamp Alanında Çadır Branda Kurma Rehberi

Çadır branda gölgelik olarak kurulabilmesi açısından tek başınıza biraz zorlanacağınız bir sistem içerir. Yanınızda size yardımcı olacak iki kişi kenar direkleri tutarken iki direk arasında bir çizgi çekerek zemine sabitleyebilirsiniz. Her bir direkten başka bir hat çekin ve yere sabitleyin. Muhtemelen bu görüntü size çamaşır ipi gibi gelecektir. Bunu yapmanız halinde çadır branda direkleri, iki hat ve iki kutup şeklinde birleşerek kendi kendisini destekleyebilecektir. Bazı çadır brandaları hiç bu kurulumlara ihtiyaç duyulmadan, kendi iskeleti ile paketli şekilde satılabiliyor. Kalın demirlerden oluşan örümcek iskeletler, dört bir ayaktan yavaşça yukarıya doğru açılarak brandanızın gerilmesini sağlar. Direklerin ayaklarını kilit yerlerinde sabitleyerek sağlam ve rüzgardan uçmayacak bir gölgeliğe sahip olabilirsiniz.

En basit şekliyle çadır brandasını kurmak için dikakt etmeniz gereken birkaç farklı fakat bir o kadar da önemli unsurlar bulunur. Öncelikle çadırınızın altını korumanız gerekiyor. Çadır brandası su geçirmez, yanmaz, izolasyonlu olduğu sürece sizi her türlü olasılığa karşı koruyacaktır. Elbette zeminde bulunan taşlardan veya çadırınızı delebilme ihtimali olan çubuklardan da koruyarak rahat bir gece geçirmenizi sağlar. Derme çatma bir barınak oluşturmak ve korunmasız kalmak yerine kaliteli olarak satın alacağınız çadır branda çeşitleri, mutfak eşyalarınızı ve soğutucularınızı korumak için kapalı bir alan oluşturmanızı sağlayacaktır. Tabii ki daha uygun fiyatlı basit bir branda ile de bunu yapabilirsiniz, fakat branda ani hava değişimlerinden etkilenerek kampta olduğunuz süre içerisinde size beklenmeyen kötü sürprizler yaşatabilir. Çadır üzerine kurabileceğiniz brandalardan ayrı olarak ek koruma için barınağın etrafına rüzgar siperleri yerleştirmek isteyebilirsiniz ve sandalyeleriniz yoksa oturmak için yere bir zemin brandası koyabilirsiniz.

Bir uyku sığınağı oluşturmak hem sizin hem de yanınızdakiler için özel olarak güvenli bir alan yaratır. Çadırlı veya çadırsız yapacağınız her türlü kampta, branda kullanmayı bilmeniz yeterli korumayı size sağlar. Bu durum, özellikle sonbahar ve kış gecelerinde sıcak ve kuru kalmanız için en iyi seçeneğiniz olacaktır. Brandalar birden fazla boyutta ve bazıları da çok hafif olduğundan, günlük yürüyüş çantanıza bir tane atabilir ve öğle yemeğinizi yerken kendinize bir barınak oluşturabilirsiniz. Hem sizi hem de yürüyüş grubunuzu güneşin kavurucu sıcağından koruyarak bir gölgelik yaratacaktır. Tabii ki aynı şekilde kış yürüyüşlerinde de molalarınızı verdiğiniz zaman sizi yağmurdan korumak için alternatif bir yöntemdir.

Kamp Alanında Çadır Brandasının Faydaları

Bahar dönemlerinde rüzgarın yönünü seçebilmek veya ne kadar rüzgarlı olacağını kestirebilmek çok da kolay olmuyor. Kamp alanında özellikle böyle günlerde, ideal bir branda kurmak ateşinizi ve gecelerinizi konforlu hale getirebilir. Hava koruması için kullanacağınız branda, doğanın elementlerinden sizi rahatça koruyabilir. Yağmurda kolayca üstünüzün örtünmesi, rüzgardan korunmanız veya yaz güneşinden gölgelenmeniz için mutlaka bir tane kurmanız gerekebilir.

Oldukça geniş modelleri bulunan bir çadır brandası altında küçük bir çadıra nazaran daha rahat edersiniz. Özellikle klostrofobik kişiler için küçük bir çadırdan çok daha kullanışlıdır. Dilediğiniz kadar alçağa ya da dilediğiniz kadar yükseğe ayarlayabilirsiniz. Dört bir tarafı açık olan çadır brandaları, giriş çıkışların, herhangi bir malzemeye erişimin veya geceleyin tuvaletiniz geldiği zaman kolayca kalkıp gitmenin en rahat yöntemidir.

Tüm bunların yanında açık havada uyumak, havalandırmanın ferah olması, nemin üzerinize düşmemesi ve serin hava akışı içinde uyuyabilmeniz gibi olanakları da bulunur. Su geçirmez olmasından dolayı teçhizatınızın yağmurdan ve çiğden etkilenmemesini sağlayarak kuru tutar. Dayanıklıdır ve rüzgardan hareket etmediği için gün içerisinde sesi ile sizi rahatsız etmez. Bazı modelleri hafif olduğundan taşımaları oldukça kolaydır. Kompakt olarak paketlendiğinden geniş bir alana yayılarak basit şekilde açabilir, kurulum kılavuzu var ise yönergeleri takip ederek onu kurabilirsiniz.

Çadır Brandası Fiyatları

Maliyetleri yüksek olmayan, bütçenize uygun sayısız özellikte çadır brandası bulabilirsiniz. Dilediğiniz birçok renge sahip olan çadır brandalarına veya çadır altı zemin brandalarına ulaşabilmek için hem en çok satılanlar hem de en uygun fiyatlı ürünleri inceleyip ihtiyacınıza göre satın alabilirsiniz.

Doğa ile başbaşa olduğunuz zaman temel bilgiler sizi hayatta tutmaya yetecektir. Maceracı ruhunuz, meydan okuma arzunuz ve farklı kamp alanlarını seçenler için branda ilk olarak ihtiyaç listesine girecek eşyaların başında gelir. Birçok kamp malzemesi yedeklenmeyi gerektirmese de uzun bir kamp serüveninde yedek bir çadır brandası almanız önerilebilir. Zaten taşıması oldukça kolay olacağından bu size ekstra bir külfet veya yük yaratmayacaktır. Bir brandaya sahip olmak demek, daha az maliyet gerektiren bir çadıra sahip olmanız demektir. Eğer brandanız var ve hem zeminden hem de havadan çadırınızı koruyabiliyorsanız çadıra çok da para harcamanıza gerek kalmaz. İhtiyacınız olan tüm konforu çadır brandası fazlasıyla karşılayacaktır.

Sadece çadır üzeri diye düşünmek brandalara haksızlık olabilir. Aynı zamanda iyi bir çadırınız var ve üst kısmını kapatmanıza gerek yoksa yemek alanı, sohbet ve oyun alanlarınız için kaliteli bir çadır brandasını gölgelik olarak kullanabilirsiniz. Kimi durumlarda üst taraftan kapanmaya ihtiyaç duymayarak aslında ciddi rüzgarlardan da korunmayı seçebilirsiniz. Yan tarafları kapatabileceğiniz brandalar, size rüzgarın akımından korunmanız için siper görevi sağlar. Satın alacağınız brandanızı nasıl kullanmanız gerekiyorsa o forma sokabilir, çok amaçlı kullanabilirsiniz. Pek çok kampçı, ani yağmur veya diğer doğa olaylarının çadırın zeminini ıslatıp tüm kamp alanını bir çamur bataklığına dönüştürebileceği tecrübesini yaşar. Bu yüzden kamp gezilerinde ilk olarak uygun fiyatlı ve yedek olabilecek çadır brandası edinmeyi öğrenirler.

Çadır Brandalarının Kullanım Tüyoları

Düzgün bir şekilde yerleştirilmiş bir çadır brandası, oturup vaktinizi geçirdiğiniz alanın su geçirmez olmasını sağlar. Çadırın dışında uyumak isteyenlerin, uyku tulumlarını alarak zemin brandası üzerine koyması keyifli bir gece geçirmelerine yardımcı olur. Yoğun bir şekilde yürüyüş yapan veya sadece ilkel kampın tadını çıkarmak isteyen bazı kampçılar için çadır brandası vazgeçilmezdir. Kampa ilk gittikleri anda öncelikle brandanın kurulumunu yapar ve geriye kalan kamp malzemelerini hazırlamaya başlarlar.

Branda birçok farklı tasarımda gelir. Bazı brandalar deliklidir, ancak su geçirmezlik kampçılar için büyük bir endişe kaynağı olacağından delikli brandalar ne çadır altında kullanılmak için ne de yağmur ve sineklerden korunmak için pek fazla tavsiye edilmez. Şiddetli yağmur, delikli brandalardan geçeceğinden her şey ıslanacaktır. Ancak kamp alanının bir önceki yağışlardan dolayı oluşan yağmur suyuyla hala nemli olduğu düşünülürse daha fazla fırtına olmadığı durumlarda, delikli bir çadır brandası da işinize yarayabilir.

Pahalı veya hassas kamp malzemeleriyle ve sırt çantasıyla seyahat edenler kanvas brandaları tercih eder. Suya dayanıklı olmalarına rağmen hiçbir şey gibi onlardan tamamen su geçirmez değildir. Fakat yağmur suyunun üzerlerinde birikmesine izin verilmemesi halinde kolayca su tahliye olacaktır. Böylece kanvas brandalar beklenen performansı sergileyebilecektir. Kamp günlerinde yoğun yağmurda olabileceği gibi yakıcı güneşe de maruz kalınabilir. Akıllıca kullanılması halinde her iki hava olayında da brandanız durumdan oldukça sağlam çıkabilir.

1.Çadır Brandasının Şekli ve Boyutu Ne Olmalıdır?

Çadır brandasının boyutu ve şekli, ne için bir örtü görevi sağlamak istediğinize bağlıdır. Bir branda ile çadır kuruyorsanız hangi barınak şeklinde olmak istediğinize karar vermeniz gerekir. Her konfigürasyonun gergi halatı, kazıkları, ağaç dalı veya trekking direklerinin sayısı için farklı bir gereksinimi vardır. Elbette ki ihtiyaca göre de her farklı konfigürasyonun da kendine has avantajları ve dezavantajları bulunur. Sığınağınızın altında kaç kişinin kalacağına karar verebilir ve ona göre bir şekil ile boyut seçebilirsiniz.

Büyük bir brandaya sahip olmak sırt çantanıza gereksiz ağırlık katabilir. Çadırınızın tabanını korumak için çadır zemin ölçülerinizi ölçün ve çadır zemininizden biraz daha büyük olan bir sonraki uygun ölçüye karar verin. Ayrıca dikdörtgen bir zemin için kare bir muşamba elde etmemek için çadır tabanının şeklini de not etmeniz gerekebilir.

2.Kullanılacak Çadır Brandasının Kalınlığı Ne Olmalıdır?

İnce bir çadır brandası suyu çadırınızdan ve konakladığınız bölgeden uzak tutabiliyorsa onu kullanmaya devam edebilirsiniz. Daha kalın bir tane almaya muhtemelen gerek kalmayacaktır. Çünkü daha kalın bir çadır brandası, daha fazla ağırlığa sahip olmanız demektir. Bu da elbette ki size külfet yaratabilir. Kalınlık, su direncinin geçmesini sağlamayabilir fakat soğukluğun geçmesine ne yazık ki izin verebilir. Bununla birlikte çadır zemininizi korumak için zemin çadır brandası kullanmaya karar veriyorsanız daha iyi koruma için yırtılma direncini artırmak amacıyla normalden biraz daha kalın bir brandaya ihtiyaç duyabilirsiniz.

3.Kamp Çadır Brandanızın Yapısı Nasıl Olmalıdır?

Gölgelik veya yağmurluk olarak kurulacak çadır brandasının nasıl takıldığını kontrol edebilirsiniz. Branda kurulduğu zaman, bağlantılarının etrafındaki alan, çekme nedeniyle çok fazla strese maruz kalabilir. Gerilimi dağıtabilmek için de başka bir kumaş tabakasıyla güçlendirme yapabilirsiniz. Brandalar kenar direklerine geçirilirken bez brandanın dikişlerini öncelikle kontrol etmenizde fayda var. Takviye gerekip gerekmediğini bu sayede anlayabilir, tüm işlem bittikten sonra oluşabilecek yırtılmaların da önüne geçebilirsiniz.

Şekilli brandalar kare veya dikdörtgen değildir. Kenarları kavisli gösteren şekillere sahip olma özelliği taşırlar. Aslında bu kesimli kısımlar gözünüze ilk anda garip gibi gelse de aslında rüzgardan dolayı çıkabilecek hışırtının gürültüsünü azaltarak size daha huzurlu bir alan yaratır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Çadır Brandası Fiyatları

1125 ürün listeleniyor
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Ebatlar
Toplam 36 / 1125 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?