Çadır

Dağcılık, avcılık, tırmanış, trekking ve hafif doğa yürüyüşleri tarzındaki açık alan aktivitelerinde sıklıkla kullanılan çadırlar, günübirlik ya da uzun süreli konaklama ihtiyaçlarınızı karşılamak için tercih edilebiliyor. Doğa ile iç içe olabilmenizi sağlayan çadırların kapasitesi, kişi sayısına ve kullanım önceliklerine göre değişebiliyor. Tek kişilik, iki kişilik, üç kişilik, dört kişilik, aile çadırı ve odalı çadır çeşitleri gibi kullanım tarzınıza ve beklentilerinize uygun olarak tasarlanan çok sayıda çadır çeşidi bulunuyor. Çadır içerisine ilave edebileceğiniz güneşlik, perde, şişme yatak, mat, uyku tulumu, sineklik ve tente benzeri ekstra ekipmanlar sayesinde, çok daha konforlu ve ergonomik konaklama imkanlarına sahip olabilmek de mümkün oluyor.

Çadır Modelleri

Mevsimler, doğa koşulları, çevresel şartlar, kişi sayısı ve kullanım ergonomisi göz önüne alınarak imal edilen birbirinden farklı çadır modelleri bulunuyor. Sırt çantasına bağlanabilen veya ufak alanlarda muhafaza edilebilen katlamalı tek kişilik ya da çift kişilik modeller, en çok tercih edilen ürünler arasında yer alıyor. Genel anlamda çadırların ölçüleri ve genişliği ise birbirinden farklı olabiliyor. Ufak ölçülü iki kişilik çadırlar, sadece iki uyku tulumunu barındırabilecek genişlik sunuyor. Daha geniş modellerin içindeki ekstra alanlar sayesinde; çanta, giysi, yiyecek ve kamp eşyası gibi çeşitli malzemelerinizi yanınızda muhafaza edebilmeniz kolaylaşıyor. Bu nedenle, almayı düşündüğünüz çadırın en, boy ve yükseklik ölçülerini kontrol etmekte veya ekstra bir kişilik fazla alana sahip olan bir çadır almakta fayda bulunuyor.

Kamp yapmak için kullanılan çadırların büyük bir çoğunluğu çift kamış gergi sistemi ile kuruluyor. Teleskopik biçimde iç içe geçen ya da katlamalı olarak birleştirilen esnek kamışlar, çadırın ana iskeletini oluşturuyor. Kumaş, tente ve branda parçaları da kurulum esnasında ana iskelete ekleniyor. Pratik kullanım fonksiyonları ile öne çıkan geleneksel çadırlar, bir kaç dakika içerisinde hazır hale getirilebiliyor. Aç-kullan özelliğe sahip olan yeni nesil çadır modelleri de kullanıcılara esnek çözümler sunuyor. Tek bir hamleyle açılıp kurulan çadır çeşitleri, tek bir katlama hareketi ile de toplanabiliyor. Çok odalı veya geniş hacimli çadırların kurulumu, ufak hacimli çadırlara kıyasla biraz daha zahmetli olabiliyor. Fakat, çadır içerisinde bulunan ek aksesuarlar ve kurulum şeması sayesinde kısa süre içerisinde büyük çadırları hazır hale getirebilmek mümkün oluyor.

Çadır Fiyatları

Hafif ve minimalist tasarım detayları ile bilinen ultralight tipi çadırlar, çantanızın altında veya yan kısımlarında dahi kolaylıkla taşınabiliyor. Oldukça ince ve esnek kumaşlar kullanılarak şekillendirilen yaz çadırları, UV ışınlarının çadır içine ulaşmasını engelliyor. Serin havanın çadır içerisindeki boşluklara dolmasını sağlayan hava kanalları, gün boyunca ferah ve havadar bir ortama kavuşmanıza olanak tanıyor. İrtifa dağcılığı için tasarlanan çadır çeşitleri ise; şiddetli rüzgar, kar, yağmur, dolu ve tipi gibi zorlu doğa koşullarına dayanabilecek şekilde imal ediliyor. Su ve rüzgar geçirmez kumaşlardan üretilen kış çadırları, yüksek irtifalarda ve kış boyunca kamp yapmak için tercih edebileceğiniz ideal ürünler arasında yer alıyor.

Genel olarak çadır fiyatları ise; ürünün markası, türü, modeli, tasarımı, rengi, kumaş yapısı, dayanıklılığı ve kullanım ergonomisi gibi çeşitli hususlara bağlı olarak farklılık gösterebiliyor. Zorlu doğa şartları için özel olarak hazırlanan ve inovatif materyaller ile desteklenen çadırlar, geleneksel ince kumaşlı çadır çeşitlerine kıyasla daha yüksek bir fiyat aralığına sahip olabiliyor. Çadırın tüm yüzeyini kaplayan kanvas, polyester, bambu ve pamuk gibi hafif ya da dayanıklı kumaşlar, ürünün kalitesini ve fiyatını belirleyen önemli ayrıntılar arasında bulunuyor. Çelik zemin sabitleme kancaları, branda, özel taşıma çantası, tente direkleri ve yağmurluk gibi ek aksesuarlar da ürünün fiyatı üzerinde etkili oluyor.

Çadır Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

İlk kez kampa gidecek olan ve çadır almak isteyen kişilerin sıklıkla yaptıkları hatalardan birisi, herhangi bir çadır alıp, aldıkları çadırı her türlü kamp alanında kullanmayı düşünmeleridir. Kamp sürecine çıkmak isteyen kişilerin, çadır alırken, önlerindeki birkaç yıl boyunca ne tür kamp alanlarında çadır kurmayı planladıklarına karar vermeleri ve bu karar doğrultusunda alacakları çadırı seçmeleri gerekir. Hangi mevsimlerde kamp yapılacağı ve kamp faktörleri, çadır seçimini etkileyen önemli etkenlerdir. Kamp yapılmak istenilen durumlarda çadırda kaç kişinin konaklayacağına, çadırın sadece uyumak için mi yoksa çeşitli kamp malzemelerini de içinde muhafaza etmek için mi kullanılacağına karar verilmesi gerekir. Bu kararlar doğrultusunda çadırın büyüklüğü doğru olarak seçilebilir.

Kampçılar Nasıl Çadırları Seçmeli?

Çeşitli sebeplerden dolayı yapılacak olan kamplar, farklı kamp kültürlerini beraberinde getir. Kampların farklılıkları ve kampın yapılacağı alanların değişkenliği, kullanılacak olan çadırın özelliklerini etkiler. Eğer doğa yürüşü şeklinde çıkılan kamplarda kullanılacaksa, çadırın olabildiğince hafif, sırt çantasına asılan tarzda olması gerekir. Bu tarz kamp durumlarında konaklama yapılacak olan yerlerde çadır kolay bir şekilde kurulur ve taşıma konusunda da kişiye zorluk çıkartmaz. Doğa yürüyüşü ve tırmanış kamplarında genellikle kişiler tek kişilik çadırları tercih ederler. Festival tarzında kamplar için çadır boyutu ve nitelikleri artırılabilir. Festival alanlarına araba ya da toplu taşıma ile gelindiği ve kamp alanında belirli bir süre çadırın sabit kalacağı düşünüldüğünde, çadırın büyüklüğü ve taşıması sorun oluşturmayacaktır. 

Çadırları Birbirinden Ayıran Özellkler Nelerdir?

Çadırlar kumaş türü, genişlik, ağırlık gibi temel faktörler ile birbirlerinden ayrılırlar. Kimi çadırların kurulumu ve taşıması oldukça basitken, kimi çadırlar kullanılma sebebine bağlı olarak daha komplike ve niteliklidir. Dağ tırmanışları gibi nedenlerden dolayı yapılan kamplarda, taşıması ve kurulumu kolay çadırlar tercih edilirken, deniz ve göl kenarlarında yapılan tatil kamplarında ya da festivallerde daha nitelikli, geniş ve kişinin tüm kamp malzemelerini çadırın içinde bulundurmasına elverişli çadırlar tercih edilir.

Çadır Çeşitleri Nelerdir?

Kullanım amacına göre çadırlar farklılık gösterir. Aile çadırları, 3 mevsim ve 4 mevsim çadırları olmak üzere temel kategorilerde çadırları ayırmak mümkündür. Bu temel kategoriler haricinde çadırlar kendi içlerinde ebat ve ağırlıklarına göre de farklılık gösterirler. Aile çadırları uzun süreli kamplar için oldukça idealdir. 3 mevsim çadırları ise kışın kamp yapmak istemeyenlerin tercih ettikleri çadır modelidir. 3 mevsim çadırlar, ağırlık olarak oldukça hafif olmakla birlikte taşıması ve kurulumu oldukça kolay olan çadırlardır. 4 mevsim çadırlar; kullanılan kumaşın yapısından dolayı 3 mevsim çadırlara kıyasla daha ağırdırlar. Ayrıca yükseklik olarak da 3 mevsim çadırlardan daha alçak boy mesafesine sahiptirler. Kışın rüzgarlı havalarda, çadırın alçaklığı savrulmayı önler. Kalın kumaş yapısı sayesinde de yağmurlu havalarda çadırın iç kısmının su almasına mani olur.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Çadır Fiyatları ve Modelleri

5097 ürün listeleniyor
Spor Outdoor
Spor Outdoor
Outdoor
Outdoor
Kamp & Kampçılık Malzemeleri
Kamp & Kampçılık Malzemeleri
Çadır
Çadır
Tek Kişilik Çadır
Tek Kişilik Çadır
2 Kişilik Çadır
2 Kişilik Çadır
3 Kişilik Çadır
3 Kişilik Çadır
4 Kişilik Çadır
4 Kişilik Çadır
5+ Kişilik Çadır
5+ Kişilik Çadır
Çadır Brandası
Çadır Brandası
Çadır Aksesuarları
Çadır Aksesuarları
Hepsiburada Limiti
Yurt Dışından Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Marka
Toplam 46 / 5097 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?