Dış lastik seçiminde en çok dikkat etmeniz gereken nokta bisikletinizin türüdür. Dağ bisikletlerinde kullanılan dış lastikler, şehir ve yarış bisikletlerine göre daha büyüktürler, aynı zamanda daha fazla et kalınlığına da sahiptirler. Bunun nedeni, dağ bisikletlerinde elde edilmek istenen yol tutuşunun daha yüksek olmasıdır. Yumuşak toprak, kaya, çamur ve otluk bölgeler gibi zorlayıcı arazi koşullarında kullanılan dağ bisikletleri, diğer bisikletlere kıyasla devrilmeye daha müsaittir. Olası kazaların önüne geçebilmek için lastik boyutunu büyüterek yol tutuşunu artırmak hedeflenir. Bu lastiklerde, yol tutuşunu artırmak için kalınlığa ek olarak diş sayısı ve diş derinliği de fazla tutulur.

Yarış bisikleti lastiklerinde, dağ lastiklerinin tam tersi bir yaklaşım görülür; bu modeller genellikle küçük ve incedirler. Bunun nedeni, yüksek hızlara ulaşmayı engelleyen fazla yol tutuşunu ve sürtünmeyi ortadan kaldırmaktır. Yarış lastiklerinde, ekstra yol tutuşu ve sürtünme sağlayan dişlerin sayısı ve derinliği, dağ lastiklerine göre çok daha azdır.

Şehir lastiklerinde ise yarış ve dağ lastiklerinin arasında kalan bir tasarım anlayışı vardır. Şehir bisikletleri genellikle tehlikesiz zeminde kullanıldıkları için dağ bisikletleri kadar yüksek bir yol tutuşuna ihtiyaç yoktur. Dağ lastikleri kadar kalın olmayan şehir lastiklerinin inceliğini kısıtlayan şey ise, yollarda karşılaşılan tümsek, çukur ve engebelerdir. Yollardaki engebelerin sürücüye aktarılmadan emilebilmesi için lastikler belirli bir kalınlığın üzerinde üretilirler.

Tercih edilecek bisiklet dış lastik türünü belirleyen en önemli noktalardan birisi lastik ve jant uyumluluğudur. Dış lastikler temelde üçe ayrılırlar; clincher, tubular ve tubeless. Bu üç lastik türü arasında en temel seviyede olanı clincher lastiklerdir. Birçok standart bisiklette bulunan bu lastik türünde, birbirlerinden ayrı iç ve dış lastik bulunur. Lastiğin patlaması durumunda önce dış lastik daha sonra iç lastik sökülür ve böylece tamir edilebilir. Clincher lastikler, piyasadaki hemen hemen bütün jant türlerine uygunlardır.

Bir diğer lastik türü olan tubular lastikler, daha çok profesyonel yarışçılar tarafından kullanılırlar. Bu lastik türü, jant üzerine özel bir reçineyle yapıştırılır. Değişim ve tamir durumlarında jantı ve lastiği birbirinden ayırmak çok kolay değildir. Tubular lastiğin en büyük avantajı ise iç lastiğe ve lastiğin janta takılmasını sağlayan çelik çentiklere ihtiyaç duyulmamasıdır. Bu sayede tubular lastik, clincher lastiğe göre daha hafif olur.

Son lastik türü olan tubeless lastikte, iç lastiğe gerek yoktur. Dış lastik, kendisiyle uyumlu olan janta doğrudan takılır ve şişirilir. Bu lastikleri tekrar sökmek kolay olsa da çoğu durumda sökmeye gerek olmadan da tamir etmek mümkündür. Lastiğin patlaması durumunda, tubeless lastikler için özel üretilmiş bir jel siboptan enjekte edilir ve patlak kendi kendine kapanır.

Dış lastik seçiminizi yaparken kişisel tercihlerinizi de göz önünde bulundurmanızda fayda var. Eğer bisiklet kullanımda en çok önem verdiğiniz şey güvenlikse et kalınlığı, boyutları ve diş sayısı daha fazla olan bir model tercih edebilirsiniz. Eğer bir hız tutkunuysanız seçiminizi, daha ince yarış modellerinden yana yapabilirsiniz.

Dış lastik fiyatları üzerindeki belirleyici etkenlerden birisi ürünün imal edildiği malzemenin kalitesidir. Lastiğin ham maddesi olan kauçuğun içerisindeki sülfür miktarını optimum değerde tutmak hem kaliteyi hem de kullanım ömrünü uzatır. Aynı zamanda ürünün türü de fiyat üzerinde etkilidir. Temel seviye olarak kabul edilen clincher lastikler diğer türlere göre daha ucuzlardır. Tubeless ve tubular mdoeller arasında ise belirgin bir fiyat farkı yoktur; fiyat, tercih edilen modele göre değişkenlik gösterir.

Lastik içerisinde güçlendirici olarak çelik tel yerine kevlar kullanılan ürünler, görece daha pahalıdırlar ancak en büyük avantajları katlanabilir olmalarıdır. Bu özellikleri sayesinde küçük bir çanta içerisinde yedek lastik olarak taşınabilirler.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Dış Lastik

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 999 ürün
DSACategoryId/60001546/2147483635/27026003/60003468/60007050/60007069