Kampseverler için maceranın yanında lezzetli ve iyi yemekler hazırlayabileceğiniz kamp ocağı, kamp malzemelerinin içinde önemli bir yer tutuyor. Kahvaltıdan, akşam yemeklerine kadar evinizdeki tatları kamp alanınızda da sürdürmek için kamp ocakları en büyük yardımcınız oluyor. Kamp ocaklarıyla çorba ve yemeklerinizi hazırlayabilir, hazır getirdiğiniz yemeklerinizi ısıtabilir, doğada çay ve kahve keyfi yapabilirsiniz. Ayrıca kamp alanında teferruatlı yemek hazırlamak bir yandan eğlenceli bir aktivite olurken, bir yandan yeni tatlar keşfetmenizi de sağlayabilir. En basit ve pratik ocaklardan, çok daha fonksiyonel ocaklara kadar ihtiyacınıza ve bütçenize göre çok sayıda kamp ocağı modeli bulunuyor.

Kamp Ocağı Çeşitleri

Kamp ocakları, kullanılan yakıta göre dört çeşide ayrılırlar:

1.Odun ile Yanan Ocaklar: Katı yakıtlı ocaklar olarak da adlandırılan bu ocaklar da odun kullanılır. Odun yerine çalı çırpı da ocağı yakmak için kullanılabilir. Kolay bozulmazlar.

2.İspirtolu Ocaklar: Herhangi bir mekanik aksamı olmadığı için sorun doğurmaz. İspirto yerine kolonya da kullanabilirsiniz. Fakat ispirto ve kolonya gaz olduklarından kolaylıkla uçabilir. Yüksek rakımlarda kullanmamanız gerekir.

3.Benzinli Ocaklar: Çok yüksek rakımlarda tercih edebileceğiniz ocak türüdür. Efektif olarak kullanamayabilirsiniz fakat verimi oldukça iyidir.

4. Kartuşlu Ocaklar: Pratik kullanıma birebir ocaktır. Yakıt olarak lpg, propan ve bütan kullanılır.

Bunun dışında farklı yakıt türlerini kullanabileceğiniz multifuel kamp ocakları da bulunur.

Kamp Ocağı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kamp alanınızın yüksekliği seçiminizde belirleyici etkenlerden biridir. 2000 metreden yüksek rakımlarda hava koşullarının soğukluğu sebebiyle risk almamak için benzinli ocakları tercih edebilirsiniz.

Yağışsız bir mevsimde yanınızda fazla yük olmamasını istiyorsanız katı yakıtlı kamp ocakları iyi bir seçimdir. Böylelikle yanınıza sadece ocağınızı almanız yeterli olacaktır.

2000 metre altında ve kısa süreli kamplar için verimli ve rahat bir alternatif olan kartuşlu ocaklar, pratik kullanımlarıyla kamp yapanların favori ocağıdır. Burada dikkat etmeniz gereken, kartuşu biten ocağın kartuşunu doldurtmak iyi bir seçenek değildir. Çünkü kartuşlu ocağın verimi düşmektedir.

Kamp yaşamına alışkın ve kamp yaşamının gereğini biliyorsanız benzinli veya alkollü ocakları da tercih edebilirsiniz. Gürültülü çalışmasından dolayı doğanın sesini dinlemenize bir miktar engel teşkil etse de aslında verimi oldukça iyi ocaklardır. Benzin ve alkol içeren ocaklar için ise benzin ve alkol depo etmeniz yararınıza olacaktır. Kalabalık gruplar için tercih edilebilir.

Bir diğer kamp ocağı türü olan ispirtolu ocak, tamamen kullanıcı dostu olup katlanabilir özelliği sayesinde yer kaplamaz. İki litre ispirto kullandığınızda iki defa çay içip üç defa yemek yapabilmeniz mümkündür. İspirtolu ocağınızda kullanacağınız ispirto her zaman kaliteli olmalıdır.

Kamp Ocağı Aksesuarları Nelerdir?

Kamp ocağınızı en verimli şekilde kullanabilmek için ocağınızın modeline ve kamp döneminizdeki hava şartlarına göre çeşitli aksesuarlar bulunur. Tüplü gaz ocakları için hazırlanan termal kılıflar, soğuk kış koşullarında gazın donmasını engeller. Rüzgâr tutucu paneller ocağınızın alevini rüzgârdan korur. Kamp ocaklarınızı hızlı ve pratik bir şekilde yakabilmenizi sağlayan farklı pürmüz modelleri alternatif aksesuarlardan bir diğeridir. Kamp ocağınızın tipine göre yedek kartuş modelleri de, uzun kamp dönemlerinde yanınızda fazladan yakıt alabilmenizi sağlar. Ayrıca ocağınızla uyumlu tava, tencere gibi yemek pişirme aksesuarlarıyla zenginleştirilmiş pratik kamp ocağı setleri de tercih edebileceğiniz seçenekler arasındadır.

Kamp Ocağı için Güvenli Alan Oluşturun

Kamp ocağının birçok farklı tipi bulunsa da kamp ocağı kullanırken uymanız gereken genel kullanım koşulları bulunur. Kamp ocağını kesinlikle çadır içerisinde kullanmamanız gerekir. Seçtiğiniz ocak tipine uygun kullanma talimatlarının dışında, kamp ocağınızı yakmadan önce uygun bir ocak alanı oluşturmanız gerekir. Ocak alanınızın düz bir zemin olması hem ocağınızın hem de üzerine koyacağınız tencere, çaydanlık gibi gereçlerin devrilmemesi açısından önemlidir. Ocak alanınızda çok fazla kurumuş dal parçası, yaprak, yüksek boylu otlar bulunmamasına özen gösterin. Eğer mümkünse toprak bir zemin tercih edebilir ya da kamp ocağını kullanacağınız alanı bu tip kuru materyallerden temizleyebilirsiniz.


ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Kamp Ocağı Fiyatları

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 720 ürün
DSACategoryId/60001546/2147483604/1302431/19100/352909