Kamp aktivitelerinin en önemli ekipmanlarının başında uyku tulumları gelir. Uyku tulumu modelleri oldukça geniş bir ürün yelpazesinde sunulur ve alacağınız modele karar verirken önceliklerinizi belirlemeniz son derece önemlidir.

Uyku Tulumu Isı Değerleri

Kamp aktivitelerinde konforlu bir şekilde konaklamanızı sağlayan uyku tulumlarının farklı ihtiyaçlara yönelik modelleri mevcuttur. Yaz ayları için kullanacağınız modellerin yüksek yalıtım kabiliyetine sahip olması şart değildir. Başlangıç seviyesi modeller yeterli olur. Ancak hava şartlarının zorlu olduğu dönemlerde yapacağınız kamplarda uyku tulumunun ısı değeri büyük öneme sahiptir.

Uyku tulumlarının 4 farklı ısı değeri bulunur. Tercih edeceğiniz uyku tulumuna karar verirken kişisel sıcaklık beklentilerinizi göz önünde bulundurarak bu değerleri inceleyebilirsiniz.

 • Üst limit, ürünün fermuarı açıkken rahat bir şekilde uyuyabileceğiniz en düşük sıcaklığı ifade eder.
 • Konfor değeri, dikkat etmeniz gereken en önemli değer olup tulumun içerisinde sıkıntısız bir şekilde konaklayabileceğiniz sıcaklık değeridir.
 • Düşük limit, üşüseniz dahi hayati fonksiyonlarınızda sorun olmadan 8 saat boyunca kesintisiz uyuyabileceğiniz sıcaklığı belirtir.
 • Ekstrem limit olarak kabul edilen değer uyanık şekilde uyku tulumunun içerisinde hayatta kalabileceğiniz minimum sıcaklıktır. Ekstrem değer yalnızca profesyonel kampçı ve dağcıların incelemesi gereken bir değerdir.

Tasarımına Göre Uyku Tulumu Modelleri

Uyku tulumlarının mumya ve yorgan tipleri mevcuttur. Tercih edeceğiniz uyku tulumu tasarımına karar verirken önceliklerinizi belirlemeniz son derece önemlidir.

Mumya tipi uyku tulumları ayaklara doğru daralır. Yorgan tipi uyku tulumlarına göre daha yüksek yalıtım sunan modeller önceliği sıcaklık olanlara hitap eder. Özellikle zorlu kış şartlarında kamp yapanların tercihi olan modellerdir. Yorgan tipi uyku tulumları ise dikdörtgen yapıda olup sundukları yüksek konfor ile ön plana çıkar. İlkbahar ve yaz ayları için ideal bir seçim olan yorgan tipi uyku tulumlarının içerisinde rahatlıkla hareket edebilirsiniz.

Dolgu Malzemesine Göre Uyku Tulumları

Dolgu malzemesi, uyku tulumunun yalıtımını doğrudan etkiler. En çok tercih edilen yalıtım malzemeleri arasında sentetik ve kaz tüyü yer alır.

Kaz tüyü uyku tulumları sundukları yüksek yalıtımla ön plana çıkan modellerdir. Aynı zamanda son derece hafif olan ürünler uzun süreli seyahatler ve zorlu hava şartları için ideal bir seçimdir. Ayrıca kolaylıkla sıkıştırılabilen ürünleri çantanızda rahatlıkla taşıyabilirsiniz.

Sentetik uyku tulumları, nemli ortamlar için ideal bir seçim olup ıslandığında dahi yalıtım sağlamaya devam eder. Kolay temizlenebilirliği sayesinde pratiklik sunan ürünler, antialerjik yapıdadır.

Uyku Tulumu Seçiminde Dikkat Edilecekler

 • Uyku tulumlarının farklı boylarda seçenekleri bulunup tercih edeceğiniz modele karar verirken boyunuzdan 10 cm uzun modellere öncelik verebilirsiniz.
 • Eşinizle yapacağınız kamp aktiviteleri için yanında konumlanan fermuarlar yardımı ile iki kişilik tuluma dönüşebilecek modelleri inceleyebilirsiniz.
 • Kadın ve erkekler için özel olarak tasarlanan uyku tulumları mevcuttur. Kadınlara hitap eden modellerde omuz kısmı daha dar, kalça bölümü ise daha geniştir. Erkeklere yönelik tasarlanan uyku tulumlarında ise tulumun boyu daha uzun, omuzlar geniştir.
 • Yağmur geçirmez bir uyku tulumu satın alacaksanız ürünün yalnızca kumaşının değil fermuarının da su geçirmez özellikte olmasına dikkat edebilirsiniz.
 • Tulum içerisinde oluşan nemi dışarı atılmasını sağlarken terlemeyi en aza indiren yüksek hava sirkülasyonu sunan modelleri tercih ederek oluşabilecek kötü kokuların da önüne geçebilirsiniz. 
 • Yıllar boyu rahatlıkla kullanabileceğiniz bir uyku tulumu almayı planlıyorsanız yırtılmalara karşı direnç sağlayan ve yırtığın büyümesini önleyen ripstop kaplamalı ürünleri satın alabilirsiniz.
 • Uzun süreli doğa yürüyüşleri yapacaksanız ya da kampa bisikletinizle gidecekseniz ultralight uyku tulumlarını inceleyebilirsiniz.
 • Ekstrem hava şartlarında konforlu bir şekilde konaklayabilmek için kapüşonlu modelleri tercih edebilirsiniz.
ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Uyku Tulumu Fiyatları

307 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Husky
  2. Evolite
  3. Ferrino
  4. Savage
  5. Hannah
  6. Easy Camp
  7. AND OUTDOOR
  8. Pinguin
  9. Marmot
  10. Naturehike
  11. Square
  12. Remixon
  13. Freecamp
  14. Lilabebe
  15. Vango
  16. Bauer-Dolphinrock
  17. Coghlan's
  18. Discovery
  19. Jack Wolfskin
  20. Makalu
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Fırsat Ürünleri
 5. Renk A-Z
 6. Uyku Tulum Tipi
 7. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60001546/2147483604/1302431/352790
Başa dön