Balık tutmayı sevenler için balık takibi yapmanın en keyifli yöntemlerinden bir tanesi şamandıra kullanmak oluyor. Bu yüzden balık tutmaya giden her insanın malzemelerini yerleştirdiği çantasında farklı yapılara ve ağırlıklara sahip en az 5 ya da 6 adet yedek şamandıra bulundurması gerekiyor. Şamandıra seçimi yaparken farklı renklerin yanı sıra farklı yapılara ve ağırlıklara sahip modellerle karşılaşabilirsiniz. Aynı zamanda şamandırayı dengeleyebilmek adına kurşuna da ihtiyaç duyabilirsiniz. Balık ev şamandıraları ve kurşunlar ile ilgili dikkat edilmesi gereken noktaları inceleyerek siz de ihtiyaçlarınıza uygun olan ürünü kolayca seçebilirsiniz.

Şamandıranın Kullanım Amacı ve Faydaları

Şamandıralar genel olarak tatlı su avlarında kullanılıyor. Buna karşılık balıkçılar tarafından denizlerde de tercih edilebiliyor. Balık yeminin istenilen derinlikte tutulmasına ve bedeninin dik durmasına yardımcı olan balık av şamandıraları, balık vurduğu zaman sallanarak batıyor veya yükselerek balıkçıyı uyarıyor. Böylece balığın yakalanıp yakalanmadığını takip etmek kolaylaşıyor. Ancak çok derin sularda şamandıra kullanmak fazla işlevsel olmadığı için tercih edilmiyor. Balık av şamandıraları; göllerde, durgun ya da akıntısı fazla olmayan sularda, sakin deniz koylarında ve denizlerin sığ bölgelerinde olta avcılığı yaparken kullanılmaya uygun olarak üretiliyor.

Şamandıralar, denizciler tarafından seyir yardımcısı olarak da kullanılıyor. Denizin dibine bağlı şekilde yüzen bu hazneler, potansiyel tehlikeleri, batığı, kayalığı ya da sığlık alanları denizcilere işaret edebiliyor.Bu amaçlarla üretilen ışıklı veya ışıksız şamandıra çeşitleri bulunuyor. 

Çeşitlerine Göre Balık Av Şamandıraları

Balık av şamandıraları genellikle ağaç, plastik, köpük ve mantar gibi oldukça hafif malzemeler kullanılarak üretiliyor. Farklı malzemelerle üretilen bu şamandıraların şekillerine ve ağırlıklarına göre kullanım alanları da değişkenlik gösteriyor. Şamandıra kullanımında en önemli nokta, dengeyi doğru biçimde ayarlamak oluyor. Ekipmandaki denge ise kıstırma aracılığı ile sağlanıyor. Bazı olta şamandıralarında kurşun kullanmak da gerekebiliyor. Bu durum direkt olarak şamandıranın yapısı ile ilgili oluyor. Ağırlık ihtiyacına göre kurşun ya da seyyar kurşun tercih edilebileceğiniz gibi ekstra ağırlık katarak istediğiniz şekilde dengeyi sağlayabiliyorsunuz. Ancak kurşun kullanacağınız durumlarda kurşunu misinaya sarmadan önce altına oldukça yumuşak bir kağıt veya bir kumaş parçası sarmayı ihmal etmemeniz gerekiyor. Böylece misinanın zedelenmesinin önüne geçilebiliyor. Avlayacağınız balığa, avlanacağınız ortama ve hava koşullarına göre size en uygun balık av şamandıraları arasından seçim yapabilirsiniz.

Balık Av Şamandırası Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Balıkçılar tarafından en sık tercih edilen şamandıra modeli genellikle şeffaf renkli batan tip bombardo sistem oluyor. Bu sistem 15’den 25 grama kadar opsiyona sahip. Yapay yemlerinizi çok daha uzak mesafelere ve hatta direkt olarak istediğiniz noktaya gönderebilmek için bombardo sistem şamandıraları kullanabilirsiniz. Bu model, yavaş batan bir yapıda olması sebebiyle dikkat çekiyor. Sığ ve berrak sularda ise kristal ve transparan renkteki şamandıraları tercih edebilirsiniz. Bu koşullarda en verimli avlanmalar bu şamandıralar ile sağlanıyor.

15’den 35 grama kadar opsiyonu bulunan bir diğer popüler şamandıra tipi ise beyaz renkli yüzen tip bombardo sistem olarak karşınıza çıkıyor. Bu şamandıra tipinin en büyük avantajı ise yüzen tipteki şamandırası sayesinde hava koşulları rüzgarlı olsa dahi olta atımını kolaylaştırması. Yüzen yapıda olması sebebiyle çekim de bir o kadar kolay ve pratik şekilde gerçekleşebiliyor. Işıklı şamandıra modellerinden olan fosforlu ürünlere de yönelebilirsiniz. Bu ürün tipleri kaliteleri, işlevsel bir kullanım sağlamaları ve ekonomik olmaları nedeniyle balıkçılar tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Bazı önemli detayları göz önünde bulundurarak siz de ihtiyaçlarınıza uygun şamandırayı kolayca seçebilirsiniz. 


ARA
Loading interface...
Loading interface...

Balık Av Şamandıraları

Toplam 24 / 813 ürün
DSACategoryId/60001546/2147483604/22003834/1307055/22007811