Şamandıralar

Balık Av Şamandıraları

Şamandıra genel olarak tatlı suda yapılan balık avlarında kullanılan, fakat farklı denizlerde de yaygın bir şekilde kullanılabilen, balık tutarken yemi istenilen seviyede ve bedeni dik bir şekilde tutmaya yardımcı olan, balık avlandığında batarak sallanan veya yükselerek balıkçıyı durumdan haberdar eden bir malzemedir. Çok derin olan suda olta şamandırası tercih edilmez. Olta şamandırası genellikle durgun su ve göl gibi akıntısı çok fazla olmayan sularda veya sakin deniz kenarlarında, sığ yerlerde kullanılmaktadır. Av şamandıraları çoğunlukla denizcilerin tatlı su avında kullandığı, su yüzeyinde durabilen bir malzemedir. Akıntıya göre kendi kendine hareket edebilen türlerinin yanında sabitlenen türü de bulunmaktadır. Kullanım alanları; kurtarma ve dalma, seyir yardımı, askeriye olmaktadır. Farklı kullanılma amaçlarına göre; plastik, mantar, ağaç, demir ve saç levha gibi değişik yapılma malzemeleri vardır. Av şamandıralarının en sık saha denizciliğinde kullanılmaktadır. 

Limanlarda bazı gemiler için uzaklaşmaması amacıyla da bu malzemeden yararlanılmaktadır. Denizcilikte kullanılanlar silindir ya da davul biçimde olmak üzere çelik ve demirden üretilmektedir. Üst kısmında bulunan tutucu olarak tabir edilen ve gemilere zincirle bağlanabilmesini sağlayan halkalar bulunmaktadır. Boşaltma ve yükleme gibi bazı işlerde de bu malzemeden yararlanılabilmektedir. Çok eski yıllardan beri kullanılmaktadır. Eski yıllardan bu yana değişik amaçlar ve şekiller için farklı çeşitlerde üretilmiştir. Şamandırayı diğer özel amaçlarla da kullananlar vardır. Şamandıranın kullanıldığı diğer yerler ise gemide denize birisi düştüğü zaman mekanik veya el olarak denize atılır. Denize attıkları esnada, şamandırada bulunan fosfor kutusundaki kapak açılır ve karanlıkta fosfor suya temas ettiği zaman alev, hava aydınlıkken ise beyaz duman çıkarak yerini belli etmektedir. Balık tutmak için kullanılan balık şamandıra çeşitleri ise genellikle küçük boyutta, saç olarak, mantar veya plastikten yapılmaktadır. Oltacılıkta iğneyi belli bir seviyede tutmak için balık şamandırası kullanılmaktadır.

Şamandıra Çeşitleri

Birden çok model ve kullanım yerine uygun olarak üretilen ürünler bulunmaktadır. Şamandıra çeşitlerinden birisi olan batık gemi şamandırası, deniz kazılarını belirtmek amacıyla kullanılan şamandıradır. Bir diğeri de askeriyede eğitim alanlarında kullanılan sarı renkteki şamandıra çeşididir. Evlerde de suyun güvenli bir biçimde kullanılmasını sağlamak amacıyla akıllı şamandıra kullanılmaktadır. Genel olarak fabrikada yer almaktadır. Şamandıranın bir diğer kullanım alanı ise tatlı suda kullanılan balık ağı şamandırası, balık tutmak için kullanılmaktadır. Balıkçılar daha çok denizde tercih etmektedir. Balık yemini belli bir derinlikte tutan ve dik durmasını sağlayan balık şamandırası balıkçıların tercih ettiği şamandıra çeşitleri arasındadır. Balık takıldığı zaman yukarı doğru yükselir veya sallanarak, batarak balıkçıya uyarı verir. Böylelikle şamandıralı balık avı ile balığın tutulup tutulmadığı daha kolay bir şekilde anlaşılır. 

Balık avı şamandıra çeşitleri, akıntının çok fazla olmadığı durgun yerlerde, göllerde, sakin denizlerde, sakin sularda, denizlerin daha sığ olan yerlerinde olta avı için kullanıma uygun üretilmiştir. Şamandıra çeşitleri, avlanma aparatları ve olta arasındadır. Şamandıralar, farklı şekilde, ağırlıkta, boyutta, uzunlukta ve çeşitli materyallerden üretilmektedir. Şamandıranın balık avı esnasında temel görevi, birbiriyle bağlı oltayı su yüzeyinde balıkçıya göstermektir. Oltanın uç kısmındaki kurşunun yükünü dengeleyerek oltanın seviyesini belli bir noktada tutar. Böylelikle, oltanın dibe batmasını ve dibe takılı kalmasını engeller. Balıkçının oltayı daha iyi takip etmesini sağlar. Bazı şamandıra ürünleri, dibe dalar ve koyu bir bardo biçiminde olur. Bu biçimdeki şamandıra ürünleri genel olarak şeffaftır. Yüzey avlarında ya da derin sularda bulunan balık avları için daha uygundur. Ayrıca içerisini suyla doldurarak suyun içerisine de daldırılabilir. Şamandıraların biçimleri ise, dalga akıntıları gibi, balık avı yapılan yerlerin de rüzgar alım seviyesi ve hatta balık çeşitlerine göre de değişmektedir. 

Şamandıra Özellikleri Nelerdir?

Balıkçılar, rüzgarın hızını, akımın kuvvetini, kullandığı yemin boyunu ve o yemin de olmasını istediği derinliği, uzunluğu da hesaba katıp uygun bir şamandıra seçer. Genellikle kanca ve şamandıra arasında olan misinaya ufak ağırlıklar takılır. Bağlanarak kullanılan şamandıralar, suyun içerisinde canlı renkte olan uç kısmı görünen, dikey bir biçimde durması da gereklidir. Şamandıraların diğerleri ise, balıklarda şüphe uyandırmamak için sık sık tarafsız renklerden üretilenlerdir. Dalan şamandıralar bardo şamandıra olarak bilinmektedir. Şeffaf şamandıralar ise, isteğe göre suda yüzebilir veya içerisine su koyularak suyun içine daldırılabilir. Derin yerlerde çok işe yaramaz ama sığ yerlerde oldukça kullanışlıdır. Renkleri ile balıkları kendine çeken özelliği ve balıkçıların vazgeçilmez ürünü halini almıştır. İstediğiniz mesafeye dalabilen bu şamandıra balık avı için, sıklıkla tercih edilmektedir. Bazı şeffaf şamandıralar belirli bir seviyeye kadar inebilir fakat bu çeşit şamandıralar balıkçıların istediği seviyeye kadar dalabilir. 

Şamandırada Nelere Dikkat Edilmelidir?

Birden çok seçeneğe sahip olan şamandıranın ışıklı seçenekleri de bulunmaktadır. Küçük şamandıranın esas işlevi, balıkçılara olta iğnesinde bulunduğu yeri belirtmektir. Yüzen şamandıralar ise, sığ ve derin sularda rahatlıkla kullanılabilir. Ancak bu konuda dikkat etmeniz gereken kurşun ve şamandıra ağırlığının her birini dengede tutarak oltanın atıldığı yerde durmasını sağlamak, akıntının veya rüzgarın oltayı bir yere ilerletmesine izin vermemektir. Yüzen şamandıra aynı zamanda oltanın tek bir yere sabitlenmesini sağlar. Şamandırayı istediğiniz derinlikte sabitleyebilir ve iğnenizin ne tarafta olduğunu ya da ne derinlikte olduğunu bilmeniz mümkün. Elektrikli şamandıra çeşitlerinin de belirli bir ağırlığı vardır. Bu ağırlık oltanın kurşun ağırlığıyla eşit olmalıdır. Kurşun ağırlığından hafif olan şamandıra suda batma yapar bu yüzden yüzen şamandıra kullanmanız sizin için daha iyi olacaktır. Genellikle balık şamandıra fiyatları ve modelleri ihtiyaca göre değişiklik göstermektedir. Balığın takıldığı kancayı yukarıya doğru çekerseniz balığın oltaya daha kolay takıldığını göreceksiniz. Bazı balık şamandıraları misinaya çok kolay takılırken, çengelli modellerde misinaya daha zor takılır. Sabitlenmiş kendinden halkalı şamandıralar, durdurucu olmayacak şekilde kullanılabilir. Şamandırayı durdurucu biçiminde kullanmak istiyorsanız da misina biçimindeki kalınlığıyla stoperin birleşmesine dikkat etmelisiniz. Bu sayede şamandıranızın yeri sabit bir şekilde kalır.

Şamandıra Nasıl Yapılır?

Şamandıra, şekil, boyut, ağırlık açısından farklılık gösterirler. Her bütçeye ve ihtiyaca uygun şamandıra modelleri bulmak mümkün. Bunların yanı sıra şamandırayı evde kendiniz de kolayca yapabilirsiniz. Şamandıraların alt kısmı için yüzebilen malzemeler kullanılmaktadır. Bu malzemeler, köpük, mantar, plastik ve ahşap olabilir. Kendiniz de evde şamandıra yapabilirsiniz. Peki balık şamandırası nasıl yapılır sorusuna bir cevap verelim. Kolay bir şekilde evde birden fazla yöntemle şamandıra yapabilirsiniz. Şamandıra yapmanın en kolay yolu, çocukluk zamanlarından birçok kişiye tanıdık gelebilir. Şamandıra yapmak için patlamamış bütün olarak bir kaz tüyü gerekli olacak. Şamandıranın su almasına engel olmak için fandan düzgün bir şekilde ve dikkatlice temizlenmesi gereklidir. İş parçasının sıklığına zarar verme ihtimali daha düşük seviyede olduğu için bunu saç uzaması yönünde bıçak yardımıyla yapmanız daha iyi olacaktır. Şamandırayı istediğiniz boyutta kısaltarak uç şaftını kesebilirsiniz. Şamandıranın dip kısmına yerleştireceğiniz ince tel ile halka şekli yapmalısınız. Bu kısmı daha fazla cilalamanız gereklidir. Döngü yerine ise şamandıra kam brik ekleyebilirsiniz. Tüy şamandıranın üst kısmında olması gereklidir. İstediğiniz renkte vernikle boyayabilirsiniz. Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Balık Av Şamandıraları

6083 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Güncel Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 37 / 6083 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?