Hazır Takımlar ve Çapariler

Çapari, olta balıkçılığının olmazsa olmazıdır ve en çok kullanılan balıkçılık malzemelerindendir. Çapari; beden, köstek, iğne ve iğnelerin ucunda bulunan kümes hayvanlarından elde edilen bir tüyden oluşan balık oltalarına verilen isimdir. İğnenin yerleştirildiği kısma köstek, dizildiği kısma ise beden denir. Olta balıkçılığında en çok kullanılan yöntem çapari ile avlanmaktır. Çapariler genellikle sürü halinde dolaşan palamut, çinakop, lüfer, istavrit ve torik gibi balıkları tutarken kullanılır. Tüylü çapari takımlarına yem takılmaz, iğnenin üstünde bulunan tüyler güneş ışığını kırarak hareket eden bir balıkmış gibi görünür. İğne sayısı arttıkça çapari takımı âdeta küçük bir balık sürüsü izlenimi vermektedir. Günümüzde çaparilere orijinal kümes hayvanı tüyü takılabildiği gibi sentetiklerden elde edilen tüyler de takılabiliyor. Çapari takımlarındaki iğne sayısı 7’den başlayarak 100’e kadar çıkabilir. Köstek uzunlukları ise atış yapılacak derinliğe, balığa ve mevsime göre farklı şekillerde hazırlanır.

Çapari Takımları ile Avlayabileceğiniz Balıklar

Çapari, olta ile avlanmada en iyi ve en yaygın balık avı yöntemi olsa da, her balık çapari ile avlanamaz. Çapar, genellikle orta derinlikte ve sığ sularda bulunan uskumru, istavrit, kolyoz, lüfer, çinakop, sarıkanat, sardalya ve palamut gibi balıkların avında kullanılır. Bu balıkların haricinde çaparilerinize trakonya, kırlangıç, zargana ve mezgit gibi balıklar da zaman zaman takılabilir. Ancak çinekop ve palamut gibi büyük boyutlu balıklar avlanırken çaparilerde tüy yerine yalın iğne ve yem kullanılır. Çapari ile balık avlarken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Avlandığınız sırada hava güneşli ve açık ise, kullanacağınız çapari takımı beyaz ipekli ya da beyaz tüylü bir çapari olmalıdır. Havanın kapalı olduğu durumlarda ise tüyü beyaz ve ipeği kırmızı olan bir çapari takımını tercih etmelisiniz. Çapari ile avlanmak oldukça basittir. Karadan tutuluyorsa olta, kıyıdan denize doğru fırlatılır, köprüden ya da tekneden tutulduğu takdirde de olta denizin derinliklerine doğru hafifçe bırakılır. Olta yeterli derinliğe indiğinde yapmanız gereken tek şey misinayı hafif hafif yukarıya aşağıya oynatmaktır. Bu hareketin amacı balığı kandırmaktır; balık, iğnelerin ve tüylerin ışığı kırarak yarattığı parlama ve sizin de el hareketlerinizin yardımıyla çapari takımını küçük bir balık zanneder ve oltanıza takılır. Misinanızda “tık” gibi ufak bir vuruş hissederseniz, bu oltanıza balık takılmış demektir. Tabii bu tuttuğunuz balığa göre değişiklik gösterebilir. İstavrit tutarken misinanızda oldukça hafif bir baskı hissedersiniz ancak avladığınız balık palamut gibi büyük balıklar olduğunda, karşılaşacağınız baskı oltanız elinizden uçup gidecekmiş gibi hissettirebilir.

İstavrit Avı için Çapari Takımları

Çapari takımları en çok istavrit avı için kullanılır. En kolay av balıklarından olan istavrit için çapari seçerken dikkat edilmesi gereken bazı ince ayrıntılar vardır. İstavrit çaparilerinde genellikle beyaz ve tekir renklerinde tüyler kullanılır. Ayrıca sentetik tüylerde de yoğun olarak açık yeşil ve simli bir görünüm bulunmaktadır. İğneleri 4 – 5 numaradan seçilir ve genellikle iğne sayısı 10 ile 25 arasında değişmektedir.

Palamut Avı için Çapari Takımları

Palamutların irileştiği ve geçiş yaptığı sezonlarda avlanacaksanız mutlaka sağlam bir çapari takımına ihtiyaç duyacaksınız. Bu çaparilerde genellikle misinanın bedeni 0.80 ile 1.00 mm kalınlığında olur. Köstekler 0.50 mm kalınlığında, iğne ise beyaz kalaylı ve 8 numara bir iğnedir. Yem yerine tüy kullanılacaksa martı, kaz, kırmızı ya da beyaz horoz boyun tüyü kullanılmalıdır.

Çinakop Avı için Çapari Takımları

Çinakop, palamut kadar iri bir balık olmasa da çaparinizde büyük baskı yaratabilecek bir balıktır. Bu sebepten çinakop avında kullanılan çaparinin de beden kalınlığı 0.40 ile 0.55 mm aralığında olmalıdır. İğnelerde beyaz ve tekir tüy karışık olarak kullanılır. İğne sayısı 10 ile 25 arasında değişebilir. Çinakopların çok sığda bulunmadığı yerlerde bu çapari takımı kullanılabilir.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Hazır Takımlar ve Çapariler

1870 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 1870 ürün
DSACategoryId/60001546/2147483604/22003834/1307055/22004258