Kurşunlar

Eğlenceli zaman geçirmenizi ve günlük hayatın getirdiği sorunlardan bir an olsun uzaklaşmanızı sağlayan balık avı, en popüler outdoor aktiviteler arasında yer alır. Kesintisiz ve başarılı bir av deneyimi için gerekli ekipmanların faaliyet öncesinde tamamlanması oldukça önemlidir. Balık avcılığının en kritik malzemesi olan oltadan beklediğiniz verimi alabilmeniz için kullandığınız olta kurşunu türüne dikkat etmelisiniz. Oltaya, ava ve misinaya uygun olta kurşunu seçimi av performansınızı artırarak daha keyifli bir av deneyimlemenize imkân verir.

Olta Kurşunu Çeşitleri

Olta kurşunu çeşitleri, malzemenin üretiminde kullanılan materyale, ağrılığına, boyuna ve şekline göre değişiklik gösterir. Olta kurşunları genellikle ekipmanın şekline göre isimlendirilir. Orta bölümlerinde delik bulunan ve tasarımı zeytine benzeyen kurşun türü, zeytin kurşun olarak isimlendirilir. Misinaya ağırlık kazandırmak için de kullanılan zeytin kurşun çeşitleri misina üzerinde hareket edebilir. Balık avı sırasında kullanılan bir başka kurşun türü ise misket kurşunlardır. En çok kullanılan kurşun tasarımlarından biri olan misket kurşunlar iğnenin hemen üzerinde kullanılır. Misket kurşun, yemin istenilen noktaya en hızlı şekilde gönderilmesini sağlar. Bir diğer kurşun çeşidi olan damla kurşunlar ise dış bükey tasarımları ile bilinir. Damla kurşun modelleri, zemini düz olmayan taşlık ve mercanlı avlaklarda oltanın takılma ihtimalini en aza indirir.

Armut kurşun çeşitleri de dip balıklarının avlanması için tercih edilen balık avı ekipmanıdır. Birçok farklı ağırlık seçeneği ile balık avcılarına sunulan armut kurşunlar, değişik olta modellerinde de kullanılabilir. Yaprak kurşunlar, şekli düz plakaya benzeyen kurşun çeşididir. Oltanın farklı bölümlerinde kullanılabilen yaprak kuşun modelleri, ihtiyaca göre farklı büyüklük ve ağırlıklarda kesilerek oltaya takılabilir. Ayrıca kurşun çeşitleri arasında misinaya ağırlık eklemek için kullanılan kıstırma kurşunlar, üzerinde fırdöndü eklenmiş olan kurşunlar ve içinde kanal bulunan tüplü kurşunlar da bulunur. Bununla birlikte bazı olta kurşunu modelleri avın dikkatini çekmek parlatılmış veya fosfor kullanılarak renklendirilmiş olarak kullanıcılara sunulur.

Olta Kurşuna Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Olta kurşunu çeşitleri arasından seçim yaparken göz önünde bulundurulması gereken konuların başında avın türü gelir. Farklı av türleri için değişik boyut ve şekillerde olta kurşunu seçilmesi gerekir. Ava uygun olta kurşunu kullanılması av performansınızı artırmanıza yardımcı olur. Olta kurşunu satın alırken balık avı faaliyetinizi gerçekleştireceğiniz avlak türünü de dikkate almalısınız. Avlanacağınız suyun tuzlu veya tatlı su olması, derinliği, akıntı hızı ve dip yapısı kullanacağınız olta kurşunun tasarım ve ağırlığını etkiler. Sahip olduğunuz olta makinesinin türü ve oltanıza taktığınız misina çeşidi de kurşun seçerken aklınızda bulundurmanız gereken konular arasında yer alır. Olta makinesi ile uyumlu olan kurşun çeşidi, oltayı atma ve çekme sırasında kolaylık sağlar. Kullandığınız olta kurşununun misinaya uygun olması ise avı yakalama olasılığınızı artırmanıza katkı sağlar. Bununla birlikte av sırasında, seçtiğiniz olta kurşununu misinaya doğru ve sağlam düğümler ile düzgün bir şekilde bağlamanız gerekir. Kurşunun misinaya doğru teknikle bağlanmaması kullandığınız misinanın zarar görmesine neden olabilir. Ayrıca satın aldığınız olta kurşununu misinaya bağlamadan önce bağlantı noktalarındaki çapakları temizlemelisiniz. Böylece daha pürüzsüz hale gelen bağlantı kısımları misinanıza zarar vermez.

Olta Kurşunu Fiyatları

Olta kurşunu fiyatları ürünün markasına, tasarımına, ağırlığına ve büyüklüğüne göre farklılık gösterir. Olta kurşunlarının ağırlıkları arttıkça fiyat seviyeleri de doğru orantılı olarak artış gösterir. Üretiminde fosfor kullanılan özel tasarım olta kurşunları klasik kurşunlara göre daha yüksek fiyatlıdır. Her türlü balık avı faaliyetinden önce ihtiyacınız olan olta kurşun çeşitlerini yedekleriyle birlikte satın almanız herhangi bir aksaklık yaşadığınızda sorunu hemen gidermenize imkân tanır. Böylece kısıtlı zaman ayırarak gerçekleştirdiğiniz balık avı aktiviteniz kesintiye uğramaz.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Olta Kurşunu Fiyatları

910 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 910 ürün
DSACategoryId/60001546/2147483604/22003834/1307055/22006281