İğneler

Olta iğnesi seçimi av faaliyetlerinin verimlilik derecesini doğrudan etkileyen bir faktördür. Farklı avlanma yöntemlerine ve farklı balık türlerine yönelik üretilen olta iğnesi modelleri bulunur. Bu iğne modelleri, farklı kavis ve biçimlerden oluşur. Böylece her türlü avlanma stiline yönelik ürün bulmak mümkündür. Olta iğneleri, üretildikleri malzeme bakımından da çeşitlilik gösterir. Benzer şekilde, kullanılan olta kamışının atar değeri de olta iğnesi seçimine etki eden unsurlar arasındadır.

Farklı Avlanma Yöntemlerine Yönelik İğne Çeşitleri

İğne çeşitleri çok sayıda farklı türe bölünse de temel olarak kullanılan bazı iğne çeşitleri bulunur. Bunların başında Chinu, Aberdeen, Kahle, Coarse, Limerick ve Kirby çeşitleri yer alır. Bu iğne modelleri balık avına ilgi duyan sporseverler tarafından sıklıkla kullanılır. Chinu iğne modeli genellikle sazan, mercan, çipura gibi küçük parçalı yemlerle beslenen balık türleri için tercih edilir. Geniş bir ağza sahip olan bu iğne çeşidi, kısa bedenlidir ve iğnesi içe bakar. Balık yumurtası, mısır, kurtçuk ve küçük parçalı karides gibi yemlerle kullanımı tercih edilebilir. Kahle iğne çeşidi genellikle çember biçimiyle ön plana çıkar. Coarse, Limerick gibi iğne çeşitleri yemi emen balık türlerinde tercih edilir. Aberdeen ise uzun bedeni ile dikkat çeken iğne çeşitlerinin başında gelir. Dişli balıkların misinaya zarar vermemesi için tercih edilir. Yaprak, sülük ve canlı yemlerle kullanımı tavsiye edilir. Kirby adı verilen olta iğnesi modelleri ise oldukça kavisli bir yapıya sahiptir. Canlı yemlerle kullanımı tavsiye edilmez, istavrit ve lüfer gibi balık türlerinde ideal performans sergiler.

Olta İğnesi Fiyatları

Olta iğnesi fiyatları ürünün markasına, şekline, kalitesine ve dayanıklılık derecesine göre değişiklik gösterir. Farklı marka ve modeller ile sunulan olta iğnesi çeşitleri arasından avlanma stilinize ve avlayacağınız balık türüne göre seçim yapabilirsiniz. Olta iğnesinde aranması gereken temel özellik pas tutmayan sağlam yapıda olmasıdır. Elbette ucunun ne derece sivri olduğu da, avdaki verimi etkileyen bir faktördür. Farklı ağız türleri bulunan iğne modelleri, ucunun kıvrıklık derecesine göre farklı fiyatlarla sunulur. Avlayacağınız balık türü, balık iğnesinin şeklinde de belirleyici olabilir. Bu nedenle öncelikle avın yapılacağı bölgedeki balık türlerinin yoğunluğuna karar verilmeli, ardından olta iğnesi seçimi yapılmalıdır.

Verimli Av Deneyimi İçin Doğru İğne Seçimi

Olta iğnesi modelleri arasından seçim yaparken avlanma stilinizin yanı sıra avlanacağınız balık türü de büyük önem taşır. Örneğin; yırtıcı ve etçil balıkların ağız yapıları oldukça sert bir yüzeyden oluşur, otçul balıklar ise yumuşak bir ağız yapısına sahiptir. Dolayısıyla bu noktada kullanılacak iğnenin gücü balığın niteliğine göre değişiklik gösterir. Büyük balıkların avlanmasında genel olarak 5 numara civarındaki iğne modelleri tercih edilir. Dişli balıkların avlanmasında ise, uzun bedenli iğne çeşitleri tercih edilmelidir. Dişli balıklar iğnenin ucunda bulunan yeme saldırdıklarında misina zarar görür, misinayı olabildiğince koruyabilmek için uzun bedenli iğneler kullanılır. Ancak kısa bedenli iğne modelleri, daha az kırılgan bir yapıya sahiptir; dolayısıyla avlanan balığın gücüne göre iğne seçimi yapılmalıdır. Balıkların yemi tüketirken gösterdikleri eğilimler de iğne seçimine önemli derecede etki eder. Örneğin; yemi uzun sürede tüketen ve emerek yiyen balık türleri için tasmalama iğneleri tercih edilmelidir. Bunun yanı sıra, yemi alıp uzaklaşma eğilimi gösteren balık türlerinin avlanmasında çember iğne modelleri kullanılır, böylece balık kaçmadan iğnenin ağza saplanması amaçlanır. Av esnasında oltanın başında mı bekleneceği yoksa farklı işlerle mi meşgul olunacağı da iğne seçiminde önemli bir faktördür. Özellikle oltanın başında beklemeyi tercih etmeyen avcılar, iğne dirseğinin kavisli olmasına dikkat etmelidir. Bunun için Kahle modeli ya da çember gibi eğik iğne modelleri tercih edilebilir.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

İğne Fiyatları ve Modelleri

10.000+ ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Marka
Toplam 36 / 10000+ ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?