ABD menşeili bir firma olan Savage Gear, keyifli bir aktivite olan ve profesyonel olarak da yapılan balık avlama işlemlerini kolaylaştıran, birçok farklı ürün seçeneğine sahiptir. Balık tutarken ihtiyaç duyulan malzemeler arasında yer alan yemler oldukça fazla çeşitte bulunur. Balık avlayanlar, doğal böcekleri yem olarak tercih edebileceği gibi hazır olanları da kullanabilir. Endüstrinin ilerlemesi sayesinde oldukça gerçekçi olarak üretilen balık yemleri, hayvanları kandırır ve tutmayı kolaylaştırır. Büyük balıkları çekmek için, küçük balık görünümlerinde renkli ve plastik yemler kullanılır. Savage Gear yemleri geniş seçenekler ile her türün avlanmasında kullanılır. Sahte yemler arasında küçük silikon balıklar, tüyler ve metal kaşık gibi farklı çeşitler bulunur. Bu yemlerin renkli ve parlak olması balığın dikkatini çeker, oltanın ucuna doğru gitmesini sağlar ve yakalanmasını kolaylaştırır. Turna ve levrek gibi balıkları tutarken solucan veya farklı boyutlara sahip böcek çeşitleri arasından tercihinizi yapabilirsiniz. Sahte balık ve böceklerin yanı sıra karides gibi deniz canlıları da silikon olarak üretilir. Su yüzeyinde kıpraşan, hareket eden, parlak görünümü ve gerçekçi yapısı ile ikna edici olan plastik yemler, balık tutma setlerinin olmazsa olmaz parçaları arasındadır. Genellikle, balık kancaya takılır ve sahte yemler av tamamlandıktan sonra bile yerinde kalmaya devam eder. Bir yere takılarak kopma ve kaybolma yaşanmadıysa, sahte yemleri defalarca kez kullanabilirsiniz. Plastik yemlerin alt, üst ya da kenar kısımlarında bir ve daha fazla sayıda kanca olabilir. Bu kancaların dışında, misina ucuna kendiniz de ek kanca takabilir ya da bunlarla yetinirsiniz. Yemlerin rengârenk desenlerinin yanı sıra pul görüntüsü vermek için simler de kullanılır ve parlaklık oranı artar. Yakalanması hedeflenen balığın türüne göre yem seçimi yapabilir, uygun kalınlıkta misina makarası ile beraber kullanarak zevkli saatler geçirebilirsiniz. Değişik renk ve kalınlık değerlerine sahip misina çeşitleri de ürünler arasında yer alır.

Savage Gear Kancalar

Balık tutarken kullanılan ekipmanlar arasında yer alan kanca-iğneler, oldukça fazla çeşide sahiptir. Sahte yeme bağlı kancalar bulunmasının yanı sıra yemsiz olan sade tasarımlar da vardır. Kancalar tekli, ikili ve üçlü gibi farklı sayılarda olan değişik modellere sahiptir. Kancalar, eğimli yapısı ve ucundaki çıkıntısı ile yakalanan balığın ağzına batar ve kaçarak kurtulmasını engeller. Balık tutmak için kullanılan temel ekipmanlar arasında yer alır. Misina ucuna bağlanarak kullanılan kancalar, balığın türüne göre boyut ve kalınlık açısından fark gösterir. Misinaya üstten aşağı sıralı olarak ya da birkaç tanesi aynı yerde ve uçta olacak şekilde takılabilir. Olta makinesine sarılı olan misinanın ucunda ya da sadece kamış ucunda da olabilir. Kancaların batması ve suda yerinin sabit kalması için ağırlık olarak kurşun kullanılır. Kurşunla beraber tasarlanan kanca modellerinin yanı sıra tekli olanları da vardır. Kanca ve iğne olarak iki farklı isimle de anılan ürün çeşitleri, kalınlık açısından birbirinden ayrılır. Çok ince ve küçük olanlar minik balıklara, büyük ve kalın olanlar da devasa avlara kullanılır. Tekli ve set halinde bulunan ürünlerin uçlarında kullanılan kurşun ağırlığı da değişkendir. Kurşun ağırlığı, kancanın boyutu ve büyüklüğüne göre özel olarak ayarlanır ve üretilir. Uç kısmında bulunan halkalar aracılığı ile misinaya bağlanarak kullanılan kanca, bir yere takılırsa ya da balık misinanın kaldırabileceğinden kuvvetliyse kopabilir. Her daim yanınızda yedek iğneler bulundurmanız avantajlı olur.

Savage Gear Oltaları

Balık tutmak keyifli bir aktivite olsa da uygulama yeri ve malzemeleri değişiklik gösterdiğinden doğru seçim alınan verimi etkiler. Deniz ortası, kıyısı, liman, göl, nehir, dere ve kanal gibi birçok farklı yerde balık tutulur ve kullanılan malzeme, hem yer hem hayvan cinsine göre değişir. Kalitelisiyle güven kazanan, zorlayıcı takılma ve çekiştirme hareketlerinde dahi dayanıklı duruşuyla bozulmayan, Savage Gear oltaları tercih edebilirsiniz. Oltalar, kamış ve makara makinelerinden oluşur. Sadece kamış kullanarak balık tutabileceğiniz gibi makine makarası da tercih edilebilir. Olta makinesi denildiği zaman akla, makaraya sarılı halde olan misinanın, açılmasını ve toplanmasını sağlayan parça gelmelidir. Makaralar yan tarafında bulunan kol ile misina boyunu ayarlar ve özel metal kilitler ile sabitlik sağlanır. Makara modelleri, misina kalınlığına ve özelliklerine göre farklı seçeneklerde bulunabilir. Her daim kullanılan kamış ile makine boyutunun uygun olması ve tam sabitlenmesi gerekir. Olta kamışları ise tek başına tekne gibi altı su dolu alanlarda balık tutarken kullanılır. Kamış kullanımının tek başına yeterli olmadığı hallerde ise genellikle iğne ve kurşunun uzağa fırlatılması gerekir. Fırlatma hareketi ile otomatik olarak açılan makineye sarılı misinanın, toplanması ve sabitlenmesi için yine kollar kullanılır. Kamış ise ayarlanabilir boyutları sayesinde oldukça avantajlıdır. İç içe geçip küçülen, kademeli ince gövdeyi kullanmadığınız anlarda, kısaltarak toplayabilirsiniz. Yerden avantaj sağlayan kademeli kayışların, saklanması ve taşınması oldukça kolaydır. Savage Gear kamış modelleri, hafif yapısı ile uzun saatler boyunca elde tutulduğunda bile ağırlık yaratmaz ve acıya sebep olmaz. Kamışlar neredeyse eş boyutta 2 ve 3 farklı parçadan oluşur. Bu parçalar tutma, misina geçirme ve misina yüksekliğini ayarlama gibi amaçlar için kullanılır. Parça sayısı, kalınlık ve dizayna göre kamışlar farklı av bölgeleri ve hayvanları için kullanılır.

Savage Gear Yardımcı Ekipmanlar

Balık tutarken ihtiyaç duyduğunuz birçok farklı malzeme ve donanım kalite, dayanıklılık ve çeşitlilik avantajı ile Savage Gear modelleri arasında yer alır. Fırdöndü ürünleri, misinayı koruma amacıyla kullanılır. Misina ince yapısı ile karışıp düğüm olmaya ve burulmaya oldukça müsaittir. Misinanın formunu korumak ve av sırasında kişiye kolaylık sağlama amacıyla fırdöndüler kullanılır. Klipsler, fırdöndü ile beraber kullanılır ve yem değiştirmeyi kolay hale getiren bir çeşit kilit sistemdir. Misinanın koparılması için kullanılan makaslar da vardır. Misina sert ve baskı uygulandığında kesici olabileceği için, elle koparmak yerine kesilmesi daha uygundur. Savage Gear makas modelleri misina kesmek ve kanca açmak gibi birçok işlevde kullanılır. Sportif balıkçılık yapan kişiler, genellikle yakaladığı hayvanları denize geri bırakır ve bunun için iğne çıkarıcı kullanır. İğne çıkarıcı, penseye benzeyen ağzı ile hayvan yaralanmadan kancayı çıkarmak için idealdir. Misina ucunda yer alan kancanın batırılması için, kurşun; yerinin saptanması için, renkli şamandıralar kullanılır. Şamandıralar, suya batmaz özellikte olduğundan, kişinin misinanın nerede olduğunu anlamasını ve balık avının takibini yapabilmesini kolaylaştırır. Tekli ve çoklu şamandıra setleri de ürünler arasında bulunur. Tüm bu aletleri nereye koyacağınızı bilmiyorsanız Savage Gear takım çantalarını tercih edebilirsiniz. Av sırasında ihtiyacınız olan bütün ürünleri, düzenli bir şekilde yerleştirmeyi ve kolay taşımayı sağlayan çantalar, oldukça işlevseldir. Birçoğu suya karşı dirençli olan çantalar, göz sayısı ve boyut açısından birbirinden değişik şekillere sahiptir. Sadece balık malzemelerini değil, acil durumlarda kullanılacak medikal ürünleri de bu çantaların içine yerleştirebilirsiniz. Balık avı sırasında giyilen tişört modellerinden koruyucu eldivenlere varana kadar birçok farklı seçenek ürünler arasında yer alır. Kaliteli ve işlevsel balık avı malzemelerini inceleyerek aralarından ihtiyacınıza göre alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...