Monopoly

Charles Darrow tarafından icat edilen Monopoly, 85 yılı aşkın süredir her yaştan insanın büyük bir keyifle oynadığı klasik bir tahta oyunudur. Amerika’nın ufak bir kasabasında satıcı olarak çalışan Darrow, bu oyunu ilk başta arkadaşlarını ve ailesini eğlendirmenin bir yolu olarak görmüştür. Temelleri 1903'te Elizabeth Magie tarafından tasarlanan The Landlord's Game oyununa dayanan Monopoly, Büyük Buhran döneminde etkileri daha da artan tekellerin toplum üzerindeki olumsuz yönlerini göstermeyi hedeflemiştir. 1934’te Parker Brothers firması tarafından hakları satın alınan Monopoly, 1935 yılında tanıtılmış ve kısa süre içinde tüm dünyada en çok satan tahta oyunlarından biri haline gelmiştir.

Monopoly Oyunu Özellikleri

Monopoly'nin klasik versiyonunda oyun tahtası kare şeklinde tasarlanır ve 10x10'luk bir ızgara görünümüyle 40 boşluğa bölünür. Oyun 2 ile 8 kişi arasında oynanabilir. Jetonlar veya pullar farklı oyuncuları temsil etmesi için şapka, araba, ayakkabı, kedi, penguen, timsah, ördek, şemsiye veya yüzük gibi çeşitli tasarımlarla gelebilir. Oyuncular oyuna 1000$ veya 1500$ gibi belirli bir ana sermaye ile başlar. Her oyuncu için aynı olan ana sermaye TL, Euro veya farklı bir para birimi olabilir. Tahta üzerinde tam 28 adet mülk alanı bulunur. Satın alma fiyatı, kira masrafları ve bina ile alakalı temel bilgiler, mülk alanlarına karşılık gelen mülk kartlarında ayrıntılı olarak gösterilir. 16 adet şans kartı ve 16 adet topluluk sandığı kartı da oyuncuların çektiklerinde takip etmeleri için gerekli olan talimatları içerir. Sırası gelen oyuncunun hareket sayısını belirlemek için ise klasik altı yüzeyli çift zar kullanılır.

Monopoly Nasıl Oynanır?

En popüler tahta oyunları arasında yer alan Monopoly, 40 haneye ayrılmış bir tahta, katlanır kâğıt veya set üzerinde oynanır. Farklı büyüklüklere ve özelliklere sahip mülkleri satın almak, diğer oyunculardan kira toplayarak onları iflasa sürüklemek ve en zengin oyuncu olmayı başarmak oyunun amacını oluşturur. 2-8 kişilik bir oyun olan Monopoly’de oyuncu sayısına ve çekişmeye göre oyun süresi değişiklik gösterir. Oyunun başında her oyuncu kendini temsil eden bir pul, jeton veya sembol seçer ve ardından her oyuncuya kasadan belli bir miktar para dağıtılır. Daha sonra oyuncular sırayla zar atarak sembollerini tahta üzerinde ileri götürmeye çalışır. Bir oyuncu attığı zara göre ilerlediğinde karşısına çıkan mülkü satın alma seçeneğine sahiptir. Oyuncu satın almayı tercih etmemesi durumunda mülk en yüksek teklifi veren oyuncular arasında açık artırmayla satılır.

Oyuncular tahta üzerinde sembollerini sürüklerken para kazanma fırsatları sunan hediye, şans veya X3 gibi bonus alanlarına da uğrayabilir. Bu sayede daha fazla yatırım yapmak ve galibiyete daha hızlı bir şekilde yaklaşmak mümkün olur. Diğer taraftan ise içinden çıkmak için para cezası ödenmesi gereken hapishane ve bekleme alanları gibi ceza kareleri de vardır. Bu alanlar oyundaki dengeleri ve oyuncular arasındaki mülk miktarını kısa süre içinde değiştirerek heyecanı bir üst noktaya taşır. Oyuncuların mülk sayısı artıkça kazançları da artış gösterir. Diğer oyuncuların bir oyuncunun sahip olduğu mülklere geldiğinde belirli oranda kira ödemesi de gerekir. Ödenmesi gereken kiralar artırılarak bu yerler üzerinde evler ve oteller inşa edilebilir. Son aşamada oyun bir oyuncu hariç tüm oyuncuların iflasına kadar devam eder.

Monopoly'de Kazanmak İçin İpuçları ve Püf Noktaları

Monopoly'de şans faktörü büyük öneme sahip olsa da kazanma şansınızı yükseltmeye destek olabilecek bazı stratejiler bulunur. Oyun oynarken aklınızda tutmanızın faydalı olacağı birkaç ipucu:

  • Tahta üzerinde sıralanan mülkleri mümkün olduğunca erken satın alarak sabit gelir elde edebilir, rakiplerinizin önüne daha hızlı bir şekilde geçebilirsiniz.
  • Belirli bir renk grubundaki tüm mülkleri almaya yani tekel olmaya odaklanarak bu alanlarda evler ve oteller inşa edebilir, daha yüksek kira gelirleri sağlayabilirsiniz.
  • Paranızı dengeli harcamanız önemlidir. Beklenmedik masraflardan kaçınabilmeniz için sağlıklı bir nakit dengesi kurmanız gerekir.
  • Hapishane alanını kendi avantajınız için kullanabileceğinizi unutmayın. Oyunda hapse girerseniz, diğer oyuncuların mülklerine adım atmaktan ve kira ödemekten kurtulmak için orada birkaç tur kalmayı tercih edebilirsiniz.
  • Sadece kendi hamlelerinize değil karşınızdaki oyuncuların hamlelerine de dikkat edin. Oyunun akışı boyunca diğer oyuncuların hangi mülkleri satın aldığını ve hangilerinin boşta olduğunu kontrol edin. Bu sayede hangi mülkleri satın alacağınız ve hangilerinden kaçınacağınız konusunda stratejik kararlar vermeniz kolaylaşır.

Monopoly Fiyatları

Oyuncak fiyatları ve diğer kâğıt oyunlarının fiyatlarında olduğu gibi Monopoly fiyatları da ürünün özelliklerine, tasarımına ve aksesuarlarına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Monopoly fiyat durumu üzerinde ürünün türü büyük öneme sahiptir. Monopoly klasik versiyona ek olarak Monopoly Cheater's Edition, Monopoly Türkiye, Monopoly Bankacılık, Monopoly Dünya Turu, Monopoly: Star Wars, Monopoly: C1009 Hasbro ve Monopoly: Fortnite gibi popüler diğer Monopoly çeşitleri de mevcuttur. Monopoly Marvel Deadpool ve Monopoly: Star Wars Boba Fett benzeri koleksiyoner kutu seçenekleri ise klasik Monopoly kutu oyunu modellerinden daha yüksek fiyatlardan satışa sunulabilir. Monopoly kampanya ve Monopoly indirim seçeneklerinden yararlanarak daha uygun fiyatlarla alışveriş yapabilmek de mümkündür.

Monopoly Nedir?

Monopoly, iki ile sekiz arasında değişen bir oyuncu grubu ile oynanan emlak masa oyunudur. Adından da anlaşılacağı üzere eşit olarak başlayan rekabet yapısı, oyun boyunca değişmekte ve tek bir oyuncunun üstünlüğüne giden bir tekelleşmeye uğramaktadır. Diğer tür oyun kağıtları gibi Monopoly kağıtları da belli bir stratejiye uygun olarak dağıtılır. Oyuncular şanslarının ve oyun stratejilerinin yardımıyla farklı özelliklere sahip mülkleri satın alıp geliştirerek rakiplerini iflasa zorlarlar. Finansal olarak ödeme gücünü korumak, mülk sayısını artırmak ve eleme ile sonuçlanan iflastan kaçınmak oyunun temel amacıdır.

Monopoly İçeriği Nelerden Oluşur?

Monopoly oyununun kutu içeriğinde oyun tahtası, oyun parçaları, para, emlak kartları, fırsat kartları, şans kartları, zar ve binalar gibi temel parçalar yer alır. Monopoly çeşitleri ve özellikleri değiştikçe kutu içeriğinde de değişiklikler olabilir. Oyun parçaları oyunu keyifli hale getiren eğlenceli figürlerle donatılır. Oyuncular tahtada hareket etmelerine yardımcı olan oyun jetonlarını seçerken zarla veya kurayla seçim yapabilir. Mülk parçaları ise binanın özelliklerine göre farklı boyut ve renklerde tasarlanabilir. Klasik Monopoly oyununda para deste halinde mevcuttur ve genellikle paranın üzerinde TL, Dolar ve Euro gibi farklı para birimlerine yer verilmez. Oyunun türüne göre para birimleri, semboller, kartlar ve bina parçaları değişkenlik gösterebilir.

Monopoly’de Kasa Nasıl Yönetilir?

Monopoly oyununda yer alan kasa veya bankacı görevi, oyun içindeki bir oyuncuya verilebileceği gibi oyuna dahil olmayan ve hakemlik görevi de üstlenebilen bir kişiye verilebilir. Bankacı; paraları, mülk kartlarını ve diğer oyun parçalarını dağıtmaktan sorumludur. Hakem ve bankacı görevini beraber olarak üstlenen bir kişi, oyunun nasıl oynanacağını tüm oyunculara açıklar ve ortaya çıkabilecek anlaşmazlıkları bu kurallar dahilinde çözüme kavuşturur. Oyun oynarken kafa karışıklıkları yaşamamak ve gerçekçi bir deneyim elde edebilmek için kurallara harfiyen uymak ve kasanın doğru bir şekilde yönetildiğinden emin olmak da oldukça önemlidir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Monopoly

49 ürün listeleniyor
Anne / Bebek / Oyuncak
Hobi ve Oyun Konsolları
Kırtasiye / Ofis
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler