Tavlalar

Tavlalar

Dünyanın en eski oyunlarından biri olan tavla oyununun tarihi, bilindiği kadarıyla 1400 yıl öncesine dayanır. Oyun; bölümlere ayrılmış, dikdörtgen biçiminde, çeşitli desenlerle süslenebilen tahta bir kutunun iç yüzeyinde oynanır. Osmanlı zamanında yaygınlaşan tavla, günümüzde de oldukça popüler bir oyundur. Çeşitli turnuvalara konu olan tavla her yaştan insanın tercih ettiği eğlenceli bir zaman geçirme yöntemidir.

Tavla Fiyatları

Tavla oyunu, bu coğrafyadaki en popüler oyundur. Bu sebeple birçok varyasyonu geliştirilmiştir. Oyun modeli olarak farklılaşmayan tavlanın yapımında kullanılan malzemeler ve tavla boyutları, fiyatlarını etkileyen en önemli faktördür. Bazı tavla malzemeleriyle tavla oyunu dışında çeşitli oyunların oynanmasını mümkün kılan bazı ekipmanlar da fiyatları arttıran unsurlardandır. Kendi tercihinize göre yanında tavla oyunu dışında dama ve satranç oynamanıza imkan veren malzemelerin de yer aldığı tavlaları inceleyerek seçebilirsiniz. Böylece birden fazla oyuna sahip olarak farklı oyunlarda becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

Piyasada Star, Eser ve Yenigün gibi markaların çok farklı malzemelerden ürettiği tavlalar, pullar ve hatta zarlar bulmak mümkündür. Plastik malzemeden üretilen ya da mıknatıslı ve ufak boy sert plastik tavlalar fiyatı en uygun olan türler arasında yer alır. Bunların yanı sıra klasik ahşap yakmalar da en çok tercih edilenlerdendir. Ceviz ağacından yapılan ya da sedefli modeller de diğerlerine kıyasla biraz daha pahalı olanlardandır. Ayrıca ikonik şehirlerin manzaralarının yer aldığı dekoratif modeller ve çantalı ya da kilit mekanizmalı modeller de hediyelik olarak çokça tercih edilir.

Tavla Oyunu Hakkında Bilgi

İran Şahı, Hint İmparatoru'na hediye edilmek üzere vezirine bir oyun geliştirmesini emreder. Vezir 10 günlük çalışması sonucunda en çok düşünenin ileriyi en çok gören kişi olacağı tavla oyununu bulur ve Hint İmparatoru’na gönderilmesini sağlar. Oyunda 15 pul ayın 15 gecesini, diğer 15 pul ayın 15 gününü; kutunun iç yüzeyinde bulunan karşılıklı 6’şar hane de 12 ayı temsil eder. Tavlada bulunan toplam 24 hane ise günün 24 saatini tasvir eder.

Tavla oyunu, Türkiye'de adeta bir kültür haline gelmiştir. Kıraathanelerde, kafelerde ve pek çok benzer yerde adeta bir sosyalleşme yöntemidir. Diğer ülkelerde de benzer kombinasyonlarla oynanan tavla oyunu eğlenerek zaman geçirmenin vazgeçilmez yollarından biridir. Modern ve geleneksel gibi türevleri olan tavla oyununda ayrım, oyunda kullanılan zarların atılma yöntemidir. Ayrıca Türkiye'de her yıl düzenlenen turnuvalarla tavla şampiyonu belirlenir. Tavla şampiyonu daha sonra uluslararası turnuvalarda Türkiye'yi temsil etme görevini üstlenir.

Tavla Nasıl Oynanır?

Tavla, daha çok şans oyunu olarak bilinse de stratejiye dayalı bir düzeneği vardır. Karşılıklı 15'er pula sahip iki kişi tarafından oynanan oyunda iki adet zar sallanır ve zarın gösterdiği sayı doğrultusunda hamleler yapılır. Zar sallandığı için şans faktörü de kazananı belirleyen bir diğer unsurdur. 4500’e yakın hamle ihtimali bulunur.

Oyuna ilk başlayacak kişiyi belirlemek için zar atılır ve büyük gelen oyuna başlar. Daha sonra sırayla zarlar atılır ve gelen sayıya göre ihtimaller arasından en uygunu seçilerek hamleler yapılır. Oyuncular hanelerindeki pullarla ilerlemeye çalışır. Hanede tek bir pul kaldığında, rakip o pulu vurabilir. Vurulan pulun oyuna tekrar girebilmesi için zarın atılması ve rakibin hanesinde boş bir yere girmesi gerekir. Oyunda amaç, sahip olunan pulları rakibinden önce haneye dizip teker teker oyundan çıkarabilmektir. Oyunculardan biri, pullarını kendi hanesine ilerletemeden diğeri oyunu kazanırsa, kaybeden kişi “mars” olur. Bu da kazanan kişinin iki puan öne geçtiği anlamına gelir.

Tavla

Orta Doğu başta olmak üzere dünyanın pek çok bölgesinde oynanan ve tarihin en eski oyunları arasında yer alan tavla, bu oyun için özel tasarlanmış özel bir kutu içinde oynanıyor. En az 1400 yıllık tarihe sahip olan bu özel oyun için, her iki iç yüzeyinde desenler ve pulların konacağı bölümler bulunan dikdörtgen kutular kullanılıyor. Yüz yıllardır Türklerin geleneksel oyunları arasında yerini alan tavla oyunu, en yaygın ve keyifli vakti geçirme aktiviteleri arasında bulunuyor. Şans ile zekanın bir arada olduğu bu özel oyunda atılan zara uygun olan hamleyi bulmak, birkaç hamle sonrasını gözeterek karar vermek önem taşıyor. Dikkatli oyuncular ideal hamleyi kısa sürede bularak, zarlarını doğru biçimde kullanıyor ve sonrası için de ellerini rahatlatıyor. Rakip de aynı şeyleri düşündüğü için bazen tek zar ile oyun dönebiliyor ve bir anda dengeler değişebiliyor. Tek boyutlu değil, çok boyutlu düşünmek ve oyun tahtasının her noktasına hakim olmak doğru karar vermeyi kolaylaştırıyor. Şans faktörünün önemli olduğunu kabul etmek, bazen alınan risklerin oyun kurtarabileceği gibi kaybetmeye neden olabileceğini de bilmeyi gerektiriyor. Yüzlerce hamle içinden atılan zara en uygun hamleyi bulmak da tecrübe gerektiriyor. Oyuncunun tercih ettiği oyun stili de hangi hamlenin yapılacağını belirlemede etkili olabiliyor.

Klasik tavla dışında farklı versiyonları bulunan oyunun kutusu genellikle dama ya da satranç gibi oyunlar için de kullanılıyor. Tavla çeşitleri çoğunlukla ahşaptan ya da plastik, polyester gibi malzemelerden üretiliyor. Yakma tavla seçenekleri ya da özel ahşap oyma tavlalar biraz daha yüksek fiyatlardan alıcı bulurken, hem kutusu hem pulları plastik olan tavla modelleri oldukça uygun fiyatlarla satın alınabiliyor. Antik ceviz tavla ürünleri ya da sedef kaplama tavla gibi özel malzemeler ve ince bir işçilik ile üretilen modeller de üst segment ürünler arasında yer alıyor. Farklı ihtiyaçlara ve beğenilere hitap eden tavla çeşitleri Hepsiburada’nın geniş ürün gamı içinde rahatlıkla bulunabiliyor. Pullar, zarlar ve özel tasarım kutuyu içeren özel tavla seti seçenekleri uygun fiyat koşulları ile kolayca satın alınabiliyor. Özel indirim dönemleri ya da dönemsel kampanyalarla kaçırılmayacak tavla fiyatları sunan Hepsiburada, profesyonel kullanım için toplu alımlara da imkân tanıyor. Farklı seçenekler arasından en doğru seçimi yapabilmek için ürünlerin ebat ve teknik özelliklerinin incelenmesi ve kişisel tercihlere en uygun ürünü belirlenmesi tavsiye ediliyor.

Tavlanın Tarihi ve Zaman İçinde Gelişimi

Tava nasıl oynanır, sorusuna yanıt vermeden önce bu özel oyunun tarihsel gelişimine bakmak gerekiyor. İran Şahı tarafından Hint İmparatoru'na armağan edilmek üzere özel olarak ısmarlandığı düşünülen tavla, dönemin veziri tarafından 10 günde ortaya çıkarılıyor. Hint İmparatoru, Şah’a mesaj içeren bir mektupla birlikte satranç oyununu gönderiyor. Şah bunun üzerine Vezir Büzur Mehir’e satrancı analiz ederek, yeni bir oyun tasarlaması emri veriyor. Şah Nevşiyan’ın bu talebini kısa sürede gerçeğe dönüştüren Vezir Büzur Mehir, şansın hiç etkili olmadığı satrancın aksine strateji ve zekanın yanı sıra içinde şansın da önemli bir faktör olarak yer aldığı bir oyun tasarlıyor. Vezir Mehir’in o dönem koyduğu kurallar çok fazla değişmeden bugünlere kadar geliyor.

Beyin ve düşünce gücünü geliştiren ve biraz da şans faktörünün etkiliği olduğu bu oyun, iki oyuncu tarafından 15’er pul ve 2 zar ile oynanıyor. Oyundaki her unsur özel ve simgesel bir anlam taşıyacak şekilde tasarlanıyor. Koyu renkli 15 pul ayın 15 gecesini, açık renkli 15 pul ise ayın 15 gündüzünü simgeliyor. Kutu açıldığında iki parça iç yüzeyde karşılıklı 6’şar hane bulunuyor. Karşılıklı 6 hane yılın 12 ayını, tavladaki toplam 24 hane ise günün 24 saatini anımsatıyor. Tavlanın dört köşesinin ise mevsimleri simgelediği düşünülüyor. Satranç gibi bir zeka ve strateji oyunu olarak kabul edilen, ancak tıpkı hayatta olduğu gibi, bir miktar şans faktörünü de içeren oyun, 2. Dünya Savaşı döneminde Avrupa ülkelerinde de oynanmaya başlanıyor. Bugün Avrupa’dan Amerika’ya farklı ülkelerde sevilerek oynanan oyun, dünyanın en eski masaüstü oyunları arasında sayılıyor. Oyunda yaklaşık 4500 hamle olasılığı bulunması ve oyunun akışının farklı taktiklerle yönlendirilmesi tecrübe ve zekayı oldukça önemli kılıyor.

2 adet zar ile oynanan ve kuralları basit gibi görünse de özel stratejileri ve yöntemleri bulunan bu özel oyun, Türkiye’nin her bölgesinde yaygın olarak oynanıyor. Kendine has bir kültürü ve özel kavramların olduğu özel bir dili bulunan oyun, sosyalleşme ve eğlence yolu olarak büyük ilgi görüyor. Özel federasyonları, dernekleri bulunan, yerel ya da uluslararası turnuvalara konu olan tavla tarihi boyunca sevilen oyunlara arasında ilk sıralarda yer alıyor. Farsça rakam ve kombinasyonlarından oluşan özel tabirler deyimlere konu oluyor, oyun boyunca oyunun taraflarının birbiri ile atışmalarında kullanılıyor. Oyuncuların zar tutarak istedikleri sayıya ulaşma olasılığına karşı zarlar elle değil, fincan ile atılabiliyor. Bu yöntem hem Türkiye’de hem de dünyanın farklı ülkelerinde düzenlenen modern tavla müsabakalarında da kural olarak yerini alıyor. Ayrıca bazı tavla tutkunları da zarlarını yanlarında taşıyarak olası hilelerin önüne geçmeye ya da uğurlu zarları ile daha şansı oyunlar çıkarmaya çalışabiliyor.

Tavla Modelleri ve Özellikleri

Tavla kuralları kadar oynanacağı kutunun özellikleri de büyük önem taşıyor. Klasik ahşap tavla seçenekleri yüzyıllardır kullanılıyor ve yakma, kakma ya da oyma gibi özel el işçilikleri ile üretiliyor. Siyah ve beyaz renklerdeki pullar da geçmişte ahşap malzemeden yapılırken, artık çoğunlukla plastik pullar tercih ediliyor. Platin kaplama tavla ürünleri de sık tercih edilen modeller arasında yer alırken, makul fiyatlardan satışa sunulan polyester tavla seçenekleri de her dönem ilgi görüyor. Kıymetli ve dayanıklı ağaçlardan yapılan ahşap oyma tavla ürünleri estetik yapıları sayesinde meraklıları tarafından ilgiyle karşılanıyor. Antik ceviz tavla setleri başta olmak üzere, yakma tavla ya da sedef kaplama tavla ürünleri de büyük beğeni topluyor. Kimi tavla ustaları zarlarını yanında taşımayı tercih ettiklerinden zarlı ya da zarsız olarak satın almak da mümkün olabiliyor. Hemen her yaştan insanın rahatlıkla oynayabildiği bu özel oyun için farklı boylarda tavla seçenekleri de bulunuyor.

Damalı tavla seçenekleri farklı dama türlerinin de rahatlıkla oynanabilmesine fırsat verirken, ayrıca satranç taşları tavlanın arka tarafında rahatlıkla oynanabiliyor. İşlevsel çözümler sunan damalı tavla ürünleri tercihe göre ahşap, polyester ya da plastik malzemelerden tercih edilebiliyor. Resimli tavla ürünleri ise hem dış kısımda, hem iç yüzeyde farklı motif ve resimler içeriyor. Bu alanlara kişiye özel tasarımlar yapma olanağı da sağlanabiliyor. Hem dış kısmı, hem de iç kısmı farklı resimlerle süslenmiş modeller de ilgi çeken ürünler arasında yer alıyor. Yüksek kaliteli ahşap malzemeden üretilen ve dış yüzeyinde çeşitli hayvanlar, manzara resimleri, tarihi çizimler gibi görsellerin yer aldığı ürünler, pul ve zarları ile birlikte mükemmel bir seçimler oluşturuyor. Parlak dış yüzeyleri cila ya da vernik sayesinde uzun ömürlü bir kullanım sunarken, mıknatıslı ya da çengelli kilit sistemleri daha işlevsel bir kullanım sağlıyor.

Hediyelik olarak tasarlanan ve çok özel el işçiliği içeren özel modeller de bulunuyor. Özel tasarım ürünleri arasında telkari işlemeli tavla seçenekleri de bulunuyor. Osmanlı döneminden bu yana büyük ilgi gören telkari işlemeli sedef kakma tavla ürünleri, geleneksel el sanatlarının estetik yönlerini bir araya getiriyor. Sedef kakma ve telkari işçiliğinin eşsiz uyumu ile geleneksel motiflerin işlendiği modeller, tavla tutkunları tarafından tercih edildiği gibi özel günlerde hediyelik eşya olarak da satın alınabiliyor. El işçiliği içeren ahşap modellerin dışında deri çanta tavla ürünleri de ilgi görüyor. Profesyonel kullanım için tercih edilen deri çantalı modeller pratik bir kullanım sağlıyor. Deri çantalı tavla seçenekleri oyun pullarını ve zarları kolayca saklama imkânı vermekle kalmıyor, özel işlemeli deri çantası ile göz alıcı bir estetik sunuyor. Dekoratif özellik de taşıyan modeller arasında kristal, bakır, gümüş gibi çok özel malzemeler kullanılarak tasarlanmış seçenekler de bulunuyor.

Tavla Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tavla oyunu satın almadan önce nerede ve nasıl kullanılacağının göz önünde tutulması tavsiye ediliyor. Sık seyahat edenler ve oyun yanında taşımak isteyenler için küçük seyahat boy ürünler bulunabiliyor. Tavla satın alırken boyutları da önem taşıyor; evde kullanım için düşünülen boyutlar ile seyyar kullanılacak modeller farklı olabiliyor. Ayrıca oyunun büyüklüğü konusundaki kişisel tercihler de farklılık gösterebiliyor. Büyük boy tavlaların yanı sıra daha özel üretim küçük boyutlu modeller de tercih edilebiliyor. Medium, Large, X Large ve XX Large ebatlarında olabilen tavla seti seçenekleri, farklı beğeni ve ihtiyaçlara hitap ediyor. Taşınabilir küçük boyutlu seyahat tipi modeller bu özel keyfin rahatlıkla her yere götürülebilmesini sağlıyor. Evde eğlencelik olarak almak isteyenler için pek çok seçenek yer alırken, daha özel seçimler yapmak isteyen tavla tutkunları için de sayısız seçenek bulunuyor. Turnuvalar gibi daha profesyonel organizasyonlar ya da profesyonel kullanım için ise biraz daha dikkatli seçimler yapmak gerekebiliyor. Hobi amaçlı olarak klasik, standart modeller arasından gönül rahatlığıyla seçim yapılabiliyor. İstenen ölçüler ve özellikteki modeller arasından daha rahat seçim yapmak için Hepsiburada’nın ürün detayları ile ilgili arama filtreleme özellikleri kullanılabiliyor.

Marka, model, ölçü, renk gibi detayların yanı sıra oyunun kutusu ve pullarının hangi malzemeden yapıldığına da dikkat etmek gerekiyor. Pulların ve zarların kolay kaybolmaması için kapanınca kilitlenebilen modeller ya da deri çantalı özel ürünler tercih edilebiliyor. Küçük çocuklar için satın alınması durumunda pulların çok küçük olmaması tavsiye ediliyor. Pul ve zarların yüksek kaliteli malzemeden yapılmış olması yetişkinler tarafından da tercih ediliyor. Pulların sağlam ve dayanıklı olması, renklerinin kolayca solmaması için yüksek kaliteli malzemeden yapılmış olması gerekiyor. Zarların ise fırlatıldıkları zeminde doğru biçimde ilerlemesi ve sağlıklı sonuçlar vermesi isteniyor. Zar ve pullar çoğunlukla polyester ya da kaliteli plastik malzeme kullanılarak üretiliyor.

Koleksiyonerler ve hobi amaçlı farklı tavlaları biriktirmeyi sevenler için de sayısız özel tasarım modelleri yer alıyor. Pulların ya da zarların kaybolması ihtimaline karış yedek pul seti alınabileceği gibi, kayıp olması durumunda yeniden set almak da mümkün olabiliyor. Set olarak satılan ve içinde birden fazla oyunun yer aldığı seçenekler de işlevsel çözümler olarak öne çıkıyor. Tavla, dama, satranç, kızma birader gibi oyunları bir arada sunan setler, hem yetişkinler, hem çocuklar için oldukça fonksiyonel olabiliyor. Ayaklı ya da sehpalı ürünler kullanım kolaylığı sağlarken, dama başta olmak üzere diğer ürünlerin rahatlıkla oynanabileceği ürünler tercih listelerinde öne çıkıyor. Tavla pulları ile farklı dama türlerini oynamak ve oyundan sonra kutu içinde saklamak mümkün olduğundan bu modeller büyük ilgi görüyor.

Tavla Oyunu Nasıl Oynanır?

Tavla yüzyıllardır kuralları en az değişen oyunlar arasında yer alıyor. Her yaş grubunun kolaylıkla öğrenebileceği ve keyifle oynayabileceği bu özel oyunda diziliş ve başlangıç büyük önem taşıyor. Oyunda tavla dizilişi yapıldıktan sonra, büyük zarı atan oyuna başlıyor. Pulların ait oldukları bölüme gelmesi, pul kırma, kapı alma, pulların toplanması gibi hamle ve adımlar tavla kuralları uyarınca gerçekleşebiliyor. Oyuncuların ustalığı da bu süreçlerde uyguladıkları stratejiye, saldırı ya da savunma stili izlemelerine, gerektiğinde risk almalarına göre ortaya çıkıyor. Oyunda bulunan 4500 hamle arasından doğru hamleleri seçmek kadar uygun zarları atmak da kazanabilmek için önem taşıyor. Gelen zarlara göre oynayan oyuncular bir yandan rakip oyuncunun pullarını kendi bölümüne getirerek toplanmasını önlemeye, diğer yandan da kendi pullarını elinde toplamaya çalışıyor. Öncelikle pullarının tamamını kendi önündeki bölüme toplayan oyuncu, tüm pullar geldikten sonra pulları toplamaya başlıyor. Pulların tamamını en önce toplayan oyuncu kazanıyor. Eğer pulların tamamı toplandığında rakip hiç pul almamışsa mars oluyor ve çift sayı yazılıyor.

Oyuna hangi oyuncunun başlayacağının belirlenmesi için ilk başta herkes tek zar atıyor ve yüksek atan oyuna başlıyor. Sonrasındaki ellerde ise bir önceki eli kazanan kişi oyuna başlıyor. Tavla taş dizimi ilk anda olduğu kadar oyun içindeki taşları konumlandırma aşamasında da oyunun kaderini belirleyen faktörler arasında yer alıyor. Oyun esnasındaki tavla taş dizimi ve oyuncunun doğru pozisyonlarda kapı alması oyunun kaderini belirliyor ve doğru kararları veren oyuncunun öne geçmesini sağlıyor. Aynı zamanda doğru hamle ve stratejinin yanı sıra istenen hedefe varmak için doğru zarları atmak da gerekiyor. Sadece iki kişi ile oynanabilen ve 15’er taş ve 2 zar gerektiren oyunda, her adımda zarlarda gelen sayılara göre hamle yapılıyor. Bazı durumlarda oyuncunun attığı her iki zarı da oynaması mümkün olmuyor, bu durumda büyük zarı oynaması gerekiyor. Pul toplama işlemi sırasında da zarda gelen sayının hanesinden pul alınabiliyor, eğer o hanede pul yoksa sallamak gerekiyor. Oyuncu pul olmak zorunda olmadığı için daha sonra açık vermemek için tercihen pulları sallama yoluna da gidebiliyor. Bazı oyuncular tarafından “vurup kaçmak yasak” şeklinde yaklaşımlar olsa da, tavla kuralları arasında vurup başka bir haneye gitmeyi yasaklayan herhangi bir kural bulunmuyor.

Oyundaki önemli detaylardan birini pulları yalnız bırakmamak oluşturuyor. Yalnız kalan pullar rakip oyuncu tarafından üzerine gelinerek kırılabiliyor ve oyuna yeniden girmek üzere en başa dönüyor. En az iki pul üst üste geldiğinde ise kapı oluşuyor ve bu kapıya artık rakip oyuncular gelemiyor. Normal yenmenin bir puan, mars etmenin ise iki puan olduğu oyun genellikle bir oyuncunun puanı beşe gelince tamamlanıyor.

Tavla Fiyatları ve Satın Alma Seçenekleri

Tavla satın almak isteyenler farklı set ve takım seçenekleri arasından rahatlıkla seçim yapabiliyor. Markaya, üretiminde kullanılan malzemeye, el işçiliğinin düzeyine ve boyutlara göre ürünün fiyatları değişiklik gösterebiliyor. Özel ağaçlardan, ince el işçiliği ile üretilmiş ürünler biraz daha üst segment bir fiyat sunabiliyor. Deri çanta, telkari sanatı ya da sedef kakma gibi özellikler de fiyat üzerinde etkili oluyor. Kullanılan ahşabın niteliği de ahşap tavla fiyatlarını belirleyen temel faktör olarak öne çıkıyor. Yüksek kaliteli malzemelerden uzun yıllar gönül rahatlığıyla kullanılabilecek biçimde üretilen modeller uzun vadede daha ekonomik hale gelebiliyor. Hediyelik olarak seçilen özel ürünler de biraz daha yüksek bir fiyat bandında yer alabiliyor. Ahşap ya da polyester malzemeden üretilmiş standart modeller ise her bütçeye uygun fiyat seçenekleri ile satın alınabiliyor.

Hepsiburada’nın oldukça geniş ürün gamı içinde farklı markaların değişik malzemelerden ürettiği çok sayıda seçenek bulunuyor. Sayısız model seçeneği incelenerek, beğenilen modeli oldukça makul fiyatlarla satın almak mümkün olabiliyor. Özel indirimler ya da dönemsel kampanyalar da arzu edilen ürünlerin kaçırılmayacak fiyat fırsatları ile satın alınmasını kolaylaştırıyor. Outlet kategorisinde özel avantajlar elde edilebilirken, herkesin bütçesine göre makul modelleri kolayca alabilmesi sağlanıyor. Hepsiburada’nın çok özel alışveriş avantajları, tavla seçeneklerinde kendini gösteriyor ve herkesin beğenisine uygun modeli bulması kolaylaşıyor.

Tavla Pulları Nasıl Diziliyor?

Pulları dizerken rakibin evi sayılan 24 hanesinde 2’şer pul yer alıyor. Orta kapı da denilen 13 hanesinde ise her iki oyuncu da 5’er pul yerleştiriyor. Oyuncular kendi sahalarındaki 8 hanesine 3 pul, kendi evlerinde bulunan 6 hanesine ise 5 pul yerleştiriyor. Simetrik olarak gerçekleştirilen bu dizilimin ardından oyun başlıyor ve kırılan pullar zar atılarak yeniden rakibin ev sahasından oyuna giriyor. Rakip kendi evindeki haneleri kapattıkça kırılan pulların oyuna girmesi zorlaşıyor ve oyuncu zor duruma düşüyor. Ayrıca çıkış yolu üzerindeki hanelerin rakip tarafından kapatılması da rakibin ev sahasında hapis olma sonucunu doğurabiliyor. Pulları rakibin hanesinde hapsedilmiş oyuncu diğer pullarını oynamak ve çoğu kez kapılarını bozmak zorunda kalabiliyor. Rakip kendi hanesindeki tüm kapıları alırsa kırık pulu olan oyuncu oynayamadığı için bir süre beklemek zorunda kalıyor, bu esnada rakibi zar atarak oyununa devam ediyor.

Tavla Sayıları Nasıl Söylenir?

Tavla oyunu İranlılar tarafından bulunduğu için sayıların Farsça söylenmesi de bir gelenek olarak devam ediyor. Zar atıldığında gelen sayılar çoğunlukla Farsça karşılıkları ile söyleniyor ve bazen tekerleme gibi söz kalıpları ile rakip oyuncuyla atışmalara girişiliyor. 6 yüzeyi bulunan zarlar sırasıyla yek (1), dü (2), se (3), cahar (4), penç (5) ve şeş (6) sayılarını içeriyor ve zarlar ikili söylendiği için bu sayıların farklı kombinasyonları söyleniyor. Dü şeş en büyük zar olarak büyük ilgi görürken, dü beş, dört cahar, dü se, dubara ve hep yek diğer çift sayıları oluşturuyor. Çift zarlar oyunda kapı alma ve kapıları koruma şansı verdiği için önem taşıyor. Ayrıca çift geldiğinde o sayı, 2 kez değil toplam 4 kez oynanıyor. Çift olmayan zar ikilileri de önce büyük, sonra küçük söylenecek şekilde Farsça olarak kullanılıyor.

Tavlada Nasıl Başarılı Olunur?

Hem zeka, hem şans gerektiren bu tarihi oyunda başarılı olmak için deneyim ve stratejinin yanı sıra şans da etkili oluyor. Deneyimli oyuncular tecrübeleri ile şans faktörünün etkisini çok daha aza indirebiliyor. 5 yaşında sonra çocukların algılayıp oynayabilecekleri oyunda uygulanan stratejilerle rakibi sıkıştırmak, oynayamaz hale getirmek ve pullarını hapsetmek büyük önem taşıyor. Rakibini hata yapmaya ve risk almaya zorlayan oyuncular, şansları da yaver giderse oyunun akışını kendi lehlerine döndürebiliyor. Bir zeka oyunu olan satranca göre çok daha yaygın olan tavla, zekayı geliştiren ve beyni çalıştıran etkisi ile özel taktikler gerektiriyor. Sayı ve risk hesaplarının yanı sıra olasılığı da bilmeyi gerektiren bu oyunda şansın yüzde 30 etkili olabildiği söyleniyor.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Tavla Fiyatları

3569 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
İndirimli Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Toplam 48 / 3569 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?