Tavlalar

Dünyanın en eski oyunlarından biri olan tavla oyununun tarihi, bilindiği kadarıyla 1400 yıl öncesine dayanır. Oyun; bölümlere ayrılmış, dikdörtgen biçiminde, çeşitli desenlerle süslenebilen tahta bir kutunun iç yüzeyinde oynanır. Osmanlı zamanında yaygınlaşan tavla, günümüzde de oldukça popüler bir oyundur. Çeşitli turnuvalara konu olan tavla her yaştan insanın tercih ettiği eğlenceli bir zaman geçirme yöntemidir.

Tavla Fiyatları

Tavla oyunu, bu coğrafyadaki en popüler oyundur. Bu sebeple birçok varyasyonu geliştirilmiştir. Oyun modeli olarak farklılaşmayan tavlanın yapımında kullanılan malzemeler ve tavla boyutları, fiyatlarını etkileyen en önemli faktördür. Bazı tavla malzemeleriyle tavla oyunu dışında çeşitli oyunların oynanmasını mümkün kılan bazı ekipmanlar da fiyatları arttıran unsurlardandır. Kendi tercihinize göre yanında tavla oyunu dışında dama ve satranç oynamanıza imkan veren malzemelerin de yer aldığı tavlaları inceleyerek seçebilirsiniz. Böylece birden fazla oyuna sahip olarak farklı oyunlarda becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

Piyasada Star, Eser ve Yenigün gibi markaların çok farklı malzemelerden ürettiği tavlalar, pullar ve hatta zarlar bulmak mümkündür. Plastik malzemeden üretilen ya da mıknatıslı ve ufak boy sert plastik tavlalar fiyatı en uygun olan türler arasında yer alır. Bunların yanı sıra klasik ahşap yakmalar da en çok tercih edilenlerdendir. Ceviz ağacından yapılan ya da sedefli modeller de diğerlerine kıyasla biraz daha pahalı olanlardandır. Ayrıca ikonik şehirlerin manzaralarının yer aldığı dekoratif modeller ve çantalı ya da kilit mekanizmalı modeller de hediyelik olarak çokça tercih edilir.

Tavla Oyunu Hakkında Bilgi

İran Şahı, Hint İmparatoru'na hediye edilmek üzere vezirine bir oyun geliştirmesini emreder. Vezir 10 günlük çalışması sonucunda en çok düşünenin ileriyi en çok gören kişi olacağı tavla oyununu bulur ve Hint İmparatoru’na gönderilmesini sağlar. Oyunda 15 pul ayın 15 gecesini, diğer 15 pul ayın 15 gününü; kutunun iç yüzeyinde bulunan karşılıklı 6’şar hane de 12 ayı temsil eder. Tavlada bulunan toplam 24 hane ise günün 24 saatini tasvir eder.

Tavla oyunu, Türkiye'de adeta bir kültür haline gelmiştir. Kıraathanelerde, kafelerde ve pek çok benzer yerde adeta bir sosyalleşme yöntemidir. Diğer ülkelerde de benzer kombinasyonlarla oynanan tavla oyunu eğlenerek zaman geçirmenin vazgeçilmez yollarından biridir. Modern ve geleneksel gibi türevleri olan tavla oyununda ayrım, oyunda kullanılan zarların atılma yöntemidir. Ayrıca Türkiye'de her yıl düzenlenen turnuvalarla tavla şampiyonu belirlenir. Tavla şampiyonu daha sonra uluslararası turnuvalarda Türkiye'yi temsil etme görevini üstlenir.

Tavla Nasıl Oynanır?

Tavla, daha çok şans oyunu olarak bilinse de stratejiye dayalı bir düzeneği vardır. Karşılıklı 15'er pula sahip iki kişi tarafından oynanan oyunda iki adet zar sallanır ve zarın gösterdiği sayı doğrultusunda hamleler yapılır. Zar sallandığı için şans faktörü de kazananı belirleyen bir diğer unsurdur. 4500’e yakın hamle ihtimali bulunur.

Oyuna ilk başlayacak kişiyi belirlemek için zar atılır ve büyük gelen oyuna başlar. Daha sonra sırayla zarlar atılır ve gelen sayıya göre ihtimaller arasından en uygunu seçilerek hamleler yapılır. Oyuncular hanelerindeki pullarla ilerlemeye çalışır. Hanede tek bir pul kaldığında, rakip o pulu vurabilir. Vurulan pulun oyuna tekrar girebilmesi için zarın atılması ve rakibin hanesinde boş bir yere girmesi gerekir. Oyunda amaç, sahip olunan pulları rakibinden önce haneye dizip teker teker oyundan çıkarabilmektir. Oyunculardan biri, pullarını kendi hanesine ilerletemeden diğeri oyunu kazanırsa, kaybeden kişi “mars” olur. Bu da kazanan kişinin iki puan öne geçtiği anlamına gelir.

Tavla Fiyatları

280 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Star Oyun Aletleri
  2. Pusula Oyun
  3. Eser
  4. Sedef Okey
  5. Sy Tavla
  6. KS Games
  7. KS
  8. Oldieshead
  9. Toptancı Amca
  10. Gümüştekin
  11. Saray Tavla
  12. Star
  13. Anatolian
  14. Aspak
  15. Biggdesign
  16. Cix
  17. Eko
  18. Gift Home
  19. Sedef
  20. Tekreyonda
 2. Ürün Puanı
 3. Fiyat Aralığı
  -
 4. Fırsat Ürünleri
 5. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60003054/2147483605/1201472/1201184
BAŞA DÖN