Oyun Kağıtları

Oyun Kağıtları

İskambil kartları, tarot kartlarından esinlenilerek, eğlenceli oyunların oynanmasını sağlayan deste kağıtlara verilen isimdir. Üzerinde 1’den 10’a kadar sayılar ve 10’dan 13’e kadar da simgeler bulunur.

Günümüzde en eğlenceli oyunlar iskambil kağıtları ile oynanıyor. Kalabalık arkadaş ortamlarında zamanın nasıl geçtiğini anlamadığınız oyunları, hepsi birbirinden farklı tasarıma sahip iskambil kağıtları ile oynayabilirsiniz. 

En Popüler Kağıt Oyunları

İskambil kağıtları ile oynanacak sayısız oyun bulunur. Oyunların hepsinin ismini saymak mümkün değildir. Her bir oyunda kartlara farklı anlamlar yüklenir. Bu nedenle kartların da taşıdıkları bütün anlamların bilinmesi mümkün değildir. Oldukça geniş bir oyun dünyasının kapısını aralayan iskambil kartları ile her yaşa ve her zevke hitap eden oyunların oynanması mümkün olur. 

Bütün iskambil oyunlarını ana hatları ile bilmek mümkün olmasa da bazı oyunlar birçok oyun sever tarafından bilinir. Zevkle oynanan bu oyunlar dilden dile aktarılarak her geçen gün daha geniş bir kitleye hitap etmektedir. Her oyun için belirlenen kart sayısı farklıdır ve kart sayılarının ayarlanması ile oyuncular oyunu oynamaya başlayabilir. 

Bazı oyunlarda oyun içerisine iskambil kağıdı joker kartı da eklenir. Joker kartı kullanılarak oynanan oyunlarda bu kart diğer herhangi bir kartın yerini tutabilme özelliğine sahip olur.

Oyun kartları ile oynanan en popüler oyun kağıtları; Altmış Altı, Americano, Bezik, Briç, Blöf, Batak, Anastra, BlackJack, Dost Kazığı, Elli Bir, Eşek, Fitil, İhale, Hoşgin, İskambil, Kastet, Kılıç, Dürt, Esperansa, Konken, Piket, Pis Yedili, Pişti, Poker, Prafa, Remi, Papaz Kaçtı, Kaptı Kaçtı, Rus Batağı, Maça Kızı, Yirmi Bir, Yüzbir, Yükleme, Uno, T-Rex, Üç Beş Sekiz şeklindedir. Daha sayılamayacak birçok farklı kart oyunu bulunur ve bu oyunların sayıları her geçen gün artmaktadır.

İskambil Kağıtları ile Nasıl Oynanır?

İskambil kağıtları ile oyun oynayabilmek için deste içerisinde yer alan kağıtların tam ve eksiksiz bir şekilde bulunması gerekir. Bir iskambil oyun kartları kaç tanedir? Sorusuna yanıt arıyorsanız, cevap 52’dir. 52’lik destenin tam olması ile iskambil kartları ile birçok oyunun oynanması mümkün olur. 

Bazı iskambil oyunlarında ise desteden ekleme ve çıkartmalar yapılması gerekir. Örneğin, Altmış Altı oyunu oynamak için destede sadece Papaz, As, Kız, Vale, 10 ve 9 kartlarının kalması gerekir. Oyun türüne göre kart sayılarının ayarlanması mümkündür. 

İskambil Kağıtlarının Anlamları

İskambil kağıtları bir deste halindedir ve deste içerisinde yer alan her bir kağıdın taşıdığı değer bir diğer karttan farklıdır. İskambil kartları üzerinde temelde 4 farklı sınıf bulunduğu bilinir. Bu dört sınıf; kupa, karo, maça ve sinektir. Bu sınıfların oluşmasındaki temel etken ise Fransa’da o dönemlerde 4 farklı sınıfın bulunuyor olmasıdır. 

İskambil kağıtlarında bulunan kupa sınıfı şekil itibari ile kalkanı andırır. Asil bir sınıf ve kiliseyi temsil etmektedir. Bir diğer sınıf olan maça; şekil itibari ile mızrağın ucunu andırır ve orduyu temsil etmektedir. Karo sınıfı şekil olarak kiremitleri temsil eder ve bu kiremitler o dönemlerde denizlerde yer alan işletmelerin kullandıkları eşkenar tuğlalardan esinlenilerek oluşturulmuştur. Karo, temelde orta sınıf insanları temsil etmektedir. Sinek ise, şekil olarak yonca yaprağını andırır ve köylü sınıfını temsil etmektedir. 

Bazı ülkeler iskambil kağıtlarına kendilerine uygun daha farklı anlamlar yüklemiştir. Ancak buna rağmen tüm dünya genelinde Fransa’nın koyduğu isimler geçerliliğini korumuştur. Fransızlar, maça kağıtları “Pique” olarak adlandırırlar ve iskambil kağıtları maça anlamı İngilizcede de “Spades” olarak karşılık bulur. Kupa Fransızlarda “Coeur” olarak anılır ve bunun da İngilizcedeki karşılığı “Heart” şeklindedir.

İskambil kağıtları papaz kartının asıl anlamı Kral’dır. Bu kart İngiltere’de “King” ismi ile de kullanılır. Kız olan kart ise “Kraliçe” olarak tanım bulur. İskambil kağıtları vale kartı ise ilk çıkarıldığı dönemlerde “Düzenbaz” olarak tanımlanmıştır. Günümüzde ise bu karta “Jack” olarak hitap edilir. Yabancı kartlarda kral ile kraliçe kartların evli olduğu algısı hakimdir. Papaz ise daha yaşlı bir görünüme sahip olmuş ve kız olarak nitelendirilen oğlan karta layık görülmüştür. 

İskambil Kağıtlarının Tarihi

İskambil kağıdı tarihi oldukça eski dönemlere dayanır. İlk olarak 7. ve 10. yüzyıllar arasında Çin’de ortaya çıkmıştır. 13. Yüzyıla gelindiğinde ise bu kartlar Marco Polo aracılığı ile Avrupa’ya taşınmıştır. Belirli bir kesim ise oyun kartlarının Hindistan ile Arabistan’dan günümüze kadar ulaştığını savunur. Günümüzde kullandığımız iskambil kağıtları ise 14. Yüzyıl Fransa’sında oluşturulmuştur. 

Kağıt oyunları konusunda meraklıysanız, iskambil oyunlarında en değerli kartın kupa olduğunu bilirsiniz. Bu değer, kartların sahip oldukları sınıfların sahip oldukları hikayelerden gelir. Oyun kağıtları arasında en az değere sahip olan sınıf ise sineklerdir. İskambil kağıdı adları geçmişten günümüze olduğu gibi gelmiştir ve değiştirilemezler. Bu anlamda tercih edeceğiniz üründe görseller farklı olabilir ancak sınıflar her kartta aynıdır. 

 İskambil Kağıtlarının Özellikleri Nelerdir?

Kalabalık ortamlara eğlence katan iskambil kağıtları sizlere sınırsız bir oyun zevki sunar. İskambil kağıtları as ve sinekler ile rakiplerinize puan üstünlüğü sağlayabilir veya Papaz kartı rakiplerinizin elinde bırakarak onları hezimete uğratabilirsiniz. Kağıt oyunu maça kızı oyunlarda uğur getirdiğine inanılan bir karttır ve şansınız ile zekanızı bir araya getirerek unutulmaz oyunlara imza atabilirsiniz. Kategoride yer alan ürünlere göz atarak bütçenize uygun ürünleri tercih edebilir ve oyun kartları fiyatları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Kalitesi ile ön plana çıkan iskambil kartlarının diğer özellikleri şunlardır;

  • Bir kat içerisinde 52 adetten oluşan bir deste bulunur. 
  • Kartlarda yer alan rakamlar, kartların köşelerindedir ve birbirleri ile çapraz konumda yer alır. 
  • Destede yer alan kağıtların bir yüzünde tanınmayı sağlayan rakam ve simgeler yer alırken, kartın diğer yüzünde ise her kağıtta aynı bulunacak şekilde bir desen veya görsel bulunur.
  • Standart bir iskambil kağıdının ölçüleri 6x9 cm şeklindedir. Daha büyük veya daha küçük ebatlarda da iskambil kartları seçenekleri sunulmaktadır.
  • İskambil kartları son derece şık kutularda veya paketlerde satışa sunulur. Oyun öncesinde karttan çıkartılan kartların oyun sonrasında tekrar kutulara konarak saklanması sağlanır.
  • Kartlar birçok farklı renk ve tasarımlar ile üretilirler. 
  • Kağıtların üretiminde yüksek baskı teknolojileri kullanılır. 
  • Kartlar hafif nemli bir bez ile silinerek temizlenebilir.

Zamanı Unutacağınız Oyun Kartları

İskambil kağıtları günümüzde sosyalleşmeyi sağlayan en önemli yollardan birisidir. Her ne kadar klasik kağıtlar olarak nitelendirilse de her ortamda mutlaka kendisine bir oyuncu bulur. Oldukça geniş bir yaş kesimine hitap eden iskambil kağıtları puanları oyunun kazananını belirler. Tabi her oyun için puanlama sistemi farklıdır. Tercih edeceğiniz oyunun puanlama sistemine göre oyun sonunda elinizdeki kağıtları hesaplayarak birinci olur ya da birinciliği rakibinize kaptırabilirsiniz. 

Son derece kaliteli malzemeden üretilen iskambil kağıtları her türlü dış etkene karşı koruyuculuk sağlayacak şekilde üretilmiştir. Yırtılma ve ıslanmaya karşı koruma sağlayan kartlar ile uzun soluklu oyunları en iyi şekilde oynayabilir ve arkadaş gurubunuza karşı galibiyetler kazanabilirsiniz. 

Birçok farklı tasarıma sahip olan iskambil kağıtları şekilleri hem farklı renk detayları ve süslemeli tasarımları ile ilgi çeker. Zevkinize uygun ürünleri inceleyerek ekonomik fiyatlar ile sipariş verme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. İskambil kağıtları ve isimleri hakkında merak uyandıran bilgilere sahip olarak oyunlarınızdan daha fazla zevk alabilirsiniz. 

Oyun Kağıtları ile Oynanabilecek Oyunlar Hangileridir?

Oyun kağıtları ile oynanacak oyunlar oldukça fazladır. En çok tercih edilenler, pişti, poker, batak ve konkendir. 

Oyun Kağıtlarında Bulunan Semboller Ne Anlama Gelir?

Oyun kartlarında bulunan semboller 4 farklı sınıfı temsil eder. Bunlar kupa, maça, karo ve sinektir.

İskambil Kağıtlarında 1 Deste Kaç Adettir?

1 deste içerisinde 52 adet iskambil oyun kartı bulunur.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Oyun Kağıtları Fiyatları

3967 ürün listeleniyor
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Fiyat Aralığı
Toplam 37 / 3967 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?