Oyun Kağıtları

Arkadaşlarla vakit geçirmenin eğlenceli yollarından birisi kâğıt oyunlarıdır. Genellikle 2-4 kişi arasında oynanan bu oyunlar sırasında yapılan çeşitli stratejiler ve eşli oyunlarda kurulan ortaklıklar, kâğıt oyunlarını oldukça keyifli hale getirir. Üstelik bunun için sadece bir ya da iki deste oyun kâğıdına sahip olmak yeterlidir.

Oyun Kağıtları

İskambil kağıdı olarak da bilinen oyun kağıtları farklı semboller, sayılar ve figürler içeren kartlardan oluşurlar. Toplam 52 adet kartın bir araya gelmesi ile de oyun kağıdı destesi oluşur. Desteler, çeşitli kağıt oyunlarının oynanmasında farklı şekillerde kullanılırlar. Bazı kağıt oyunlarında bir deste yeterli olurken, bazı oyunlarda ise iki desteye ihtiyaç vardır. Briç, batak, king, pişti, Teksas hold’em poker, blackjack (21) gibi kağıt oyunlarında bir deste, yani 52 adet oyun kağıdı kullanılırken, 51 ve 101 gibi kağıt oyunlarında ise iki desteye ilave olarak iki adet de joker olmak üzere toplam 106 adet kağıt kullanılır. Bunun yanında bazı oyun türlerinde joker adı verilen özel kart da kullanılırken, bazı oyunlarda ise as, vale, kız ve papaz gibi özel kartlar kullanılır.

Oyun desteleri, kağıt oyunlarının neredeyse tamamında kullanılmalarının yanında, bu amaçlarının dışında iskambil falı bakmak ve illüzyon gösterileri yapmak için de oldukça sık şekilde kullanılırlar.

Oyun Kağıdı Fiyatları

Oyun kağıtlarının fiyatları, malzeme ve baskı kalitesine göre değişiklik gösterir. Uygun fiyatlı ürünler genel olarak ev kullanımına uygundur ancak bu tip ürünlerin kağıtları çok dayanıklı değildir. Yoğun kullanım sonucunda oluşabilecek sürtünmeler, bu tip oyun kağıtlarında yırtılmaya sebep olabilir. Bunun yanında bu tip ürünlerin renkleri de, kullanım koşullarına bağlı olarak, kaliteli ürünlere göre daha kısa sürede solabilir. Kağıt ve baskı kalitesi yüksek olan ürünlerin fiyat etiketleri de diğer ürünlere göre daha yüksektir. Ancak bu ürünler hem yıpranmaya, hem de renk solmasına karşı daha dayanıklıdırlar. Bu tip ürünlerde ayrıca yıpranmaya karşı dayanıklılığı daha da arttıran özel önlemler de alınır. Bazı oyun kağıtlarının arka yüzlerinde ise farklı resim, desen, manzara ve figür gibi görsel öğeler yer alır. Oyun kağıtlarına farklı bir hava katan bu tip görseller ve şık kutular da bu ürünlerin fiyatlarının artmasında etkili olur.

Oyun kâğıdının yıpranmaya karşı daha dayanıklı olması isteniyorsa, PVC ürünler tercih edilmelidir. Bu tip ürünler yıpranmaya ve kırılmaya karşı dayanıklı olmalarının yanında, yıkanabilme özelliğine de sahiptirler. Bu gibi özelliklere sahip kağıt, PVC, resimli ve ahşap saklama kutulu oyun kağıdı çeşitlerinin yanında poker çipleri ve bezik marközü gibi oyun aksesuarları da kolaylıkla incelenebilir.

Oyun Kağıtları Nelerdir?

Oyun kağıtları üzerinde dört farklı sembol bulunur. Bu sembollerin kaynağının tarot kartlarındaki semboller olduğu düşünülür. Oyun kağıtları üzerindeki kırmızı kalp şeklindeki semboller “Kupa” olarak adlandırılır ve bu semboller tarot kartlarında yine aynı adı taşıyan kupalardan gelmiştir. “Maça” olarak adlandırılan siyah renkli ve ters duran kalbi andıran semboller ise tarottaki kılıçlardan gelmiştir. Dört köşeye sahip kırmızı renkli “Karo” sembolü aynı şekilde tarottaki tılsımlardan ve 3 yapraklı yoncaya benzeyen siyah renkli “Sinek” ise tarottaki asalardan gelmiştir. Oyun kâğıtlarında her bir sembole ait toplam 13’er adet kart bulunur.

Her bir oyun kartı üzerinde, her sembolün dizisi şeklide 1’den 10’a kadar sayılar yer alır. Kartların üzerindeki 1 sayısı “As” olarak da adlandırılır ve bu kart üzerinde 1 rakamı yerine genellikle “A” harfi yer alır. Bu sayıların dışında ayrıca her sembolün dizisinde büyüklük sırasına göre bacak (vale), kız (dam) ve papaz (rua) olmak üzere 3 farklı figür bulunur. Bu figürlerden papazların ise tarihi kişileri simgelediği düşünülür. Buna göre kupa papaz Şarlman’ı, karo papaz Julius Sezar’ı, maça papaz Kral Davut’u ve sinek papaz ise Büyük İskender’i simgeler.

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Oyun Kağıtları Fiyatları

706 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Bicycle Oyun Kağıtları
  2. Pusula Oyun Oyun Kağıtları
  3. Uspcc Oyun Kağıtları
  4. Theory11 Oyun Kağıtları
  5. Star Oyun Kağıtları
  6. Brawl Stars Oyun Kağıtları
  7. Murphy Magic Oyun Kağıtları
  8. Redro Home Oyun Kağıtları
  9. Qiaoyue Oyun Kağıtları
  10. Star Oyun Aletleri Oyun Kağıtları
  11. KS Games Oyun Kağıtları
  12. Odyak Taraftar Kart Oyun Kağıtları
  13. Bilardo Avm Oyun Kağıtları
  14. Bocopo Oyun Kağıtları
  15. Pokemon Oyun Kağıtları
  16. Bee Oyun Kağıtları
  17. Magic The Gathering Oyun Kağıtları
  18. Avda Oyun Kağıtları
  19. Laço Kids Oyun Kağıtları
  20. Toptancı Amca Oyun Kağıtları
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Değerlendirme Puanı
 4. Fotoğraflı Değerlendirme
 5. Güncel Değerlendirme
 6. Fırsat Ürünleri
 7. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60003054/2147483605/1201472/14002004
Başa dön