Maketler

Maketler

Maketler insanlık tarihinde ve günlük hayatta önemli bir rol oynar. Bir roket inşa edilmeden önce minyatür modellemesi birebir gerçekleştirilir. Çocukken coğrafya derslerinden de hatırlayacağınız gibi dünya, gezegenler ve güneş sistemi modellemelerle anlatılır. Kullanıldığı yere ve amaçlara göre farklı malzemelerden oluşurlar. Motorlu araçların minyatür modelleri de ufak motorlar sayesinde hareketli üretilirler.

Maket Malzemeleri

Oluşturulan maketlerin kendi içeriklerine göre, malzemeleri de değişkenlik gösterir. Minyatür objeler, figürler, çubuklar, yapıştırıcı veya boya gibi detay işlemleri yapılabilen parçalardan oluşur. Yapılacak modele göre plastik, tahta, kağıt veya seramik gibi maddelerden üretilirler. Parçaları şekillendirmek için kullanılacak olan kesici alet ve birbirlerine sabitlemek için kullanılacak olan yapıştırıcı, materyalin üretildiği madde türüne göre de değişiklik gösterir. Kullanılan materyal, yapılacak objenin az çok ne olduğunu da belirler. Örneğin detaylı bir ev inşa etmek için plastik yerine ahşap veya seramik kullanılır. Benzer şekilde helikopter, uçak ve araba gibi vasıtalar için montajlı veya plastik materyaller daha uygun görülür.

Maket Nedir?

Gerçek hayatta var olan nesnelerin, mekanların ve objelerin küçültülmüş halidir. Bilim, sanat ve mimari gibi pek çok alanda kullanılmasının yanı sıra, günlük hayatta da büyükten küçüğe herkesin ilgi alanı olabilecek bir eğlence türü haline gelmiştir. Hobi olarak büyük cisimlerin küçük hallerini yapmak ince işçiliği, dikkati ve özeni gerektirir. Büyük boyutlarda var olan nesnelerin birebir minyatürlerini yapıyor olmak, ister istemez uğraşan kişinin el becerisinin gelişimine fayda sağlar. İnsanların yaptığı her aracın, mekanın hatta yaşanan olayların bile modellemesi yapılabilir. Maketler yapılırken harcanan dikkat ve gösterilen özen, yapılırken geçen zamanı değerli kılar. Tüm detaylar arasında pür dikkat odaklanıldığı için de, bu aktivitenin hem eğlenceli hem de dinlendirici bir özelliği vardır.

Maket Nasıl Yapılır?

İster tüm parçalarını kendiniz yapın isterseniz hazır maket seti alın, öncelikle tüm planı kafanızda yerleştirmeniz gereklidir. Yapacağınız modelin parçalarını, eğimlerini ve ölçeklendirmesini anlarsanız çok daha sağlıklı bir şekilde inşa işlemine başlayabilirsiniz. Parçaların eksik olmaması, hangisinin gerçek nesnede neresine eş değer olduğunu bilmek her zaman fayda sağlayacaktır. Elinizdeki parçaların işlevini bildikten sonra, yapacağınız modelin gerçek boyutlardaki halini en ince ayrıntısına kadar incelemeniz, boyama veya yapıştırıcıları yerleştirme konusunda size yardımcı olacaktır. Eğer gerekliyse kesici aletiniz ve yapıştırıcınız kullandığınız materyale göre uyumlu olmalıdır. Aksi takdirde yapım aşamasında zorluklar yaşayabilir veya sonrasında sağlamlılığı kaybedebilirsiniz.

Maket Çeşitleri Nelerdir?

Kullanıldığı bilimsel ve sanatsal alanlardan farkı olarak hobi ve eğlence için yapılan maketler de hem materyallerine hem de tarzlarına göre farklılık gösterir. Plastik malzemeden daha çok araba, uçak, helikopter veya gemi gibi taşıtlar yapılır. Koltuklardan direksiyona, pedallardan alt gövdeye kadar tüm ince ayrıntıları düşünülmüş olan bu maketleri inşa etmek hızlı ve eğlencelidir. Seramik materyal kullanım alanı ise daha çok konut veya bina gibi yapılardan oluşur. Bu çeşitlerde detaylar genelde dış tarafta kalır, iç mekan görünmeden bina dışı tüm ayrıntısıyla yapılandırılır. Minyatür tuğlalar, özel tutkal ve figürler sayesinde, her zaman keyifle izleyebileceğiniz bir mekan inşa edilebilir. Montajlı çeşidi ise tarihte var olan değerli gemiler veya tekneler için kullanılır. Genelde tüm bu nesne, mekan veya olayları kapsayan modellerde kullanılan malzeme çeşidi ise ahşaptır. Ahşap sıkça ve rahatça kullanılan bir malzeme olduğu için gemi, konut, araba veya hayvanlar gibi geniş bir içerik skalasına sahiptir.

Siz de kendi ilgi alanınız, kullanmak istediğiniz materyal veya oluşturmak istediğiniz nesneye karar vererek maket modeli seçebilirsiniz. Detaylarına özen göstereceğiniz, el becerilerinizi geliştirebileceğiniz ve keyifle yapabileceğiniz seçenekler bulabilirsiniz.
Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Maketler ve Maket Modelleri

9981 ürün listeleniyor
Hobi ve Oyun Konsolları
Hobi ve Oyun Konsolları
Hobi & Eğlence
Hobi & Eğlence
Hobi
Hobi
Maketler
Maketler
Plastik Maket
Plastik Maket
Seramik Maketler
Seramik Maketler
Montajlı Maketler
Montajlı Maketler
Ahşap Maketler
Ahşap Maketler
Maket Aksesuarları
Maket Aksesuarları
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 46 / 9981 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?