Mıknatıslı Hobi Oyunları 

Manyetik kutup niteliği sayesinde; çelik, nikel ve demir gibi madde türlerini kendine çekebilen mıknatıs, geniş kullanım alanıyla hayatı kolaylaştıran materyaller arasında yer alıyor.

İki farklı ucu bulunan mıknatıs, manyetik olarak hem itme hem de çekme gücüne sahip bir araç olarak ön plana çıkıyor. Farklı çeşitleriyle işlevsellik ve pratiklik sunan mıknatıslar, şekillerine ve özelliklerine göre sınıflara ayrılıyor.

Mıknatıslı Hobi Oyunları

Günümüzde farklı alanlarda değerlendirilen üç mıknatıs çeşidi bulunuyor. Tabiattaki doğal manyetik niteliğe sahip taşlar, çekim güçleriyle mıknatıs yapımında öncelikli olarak tercih ediliyor. Fakat bu tip taşlar doğada yaygın olarak yer kaplamadığı için nadir olarak bulunabiliyor. Bir diğer seçenek ise yapay mıknatıslar. Kobalt, nikel ve demir gibi maddelerden üretilen bu tür, elektromıknatıs olarak adlandırılıyor. Elektromıknatıslar şekil olarak U'ya benzeyebildikleri gibi, at nalı, pusula iğnesi ve çubuk biçiminde de olabiliyor. Üçüncü çeşit mıknastıslar ise, sarmal şeklindeki bir telin iki kutbuna gerilim uygulanması yöntemiyle elde ediliyor. Doğal mıknatıs türlerinin kalıcı bir çekim özelliği olmakla birlikte, yapay mıknatıslar çekim güçlerini ancak telden elektrik geçtiği müddetçe koruyabiliyor.

Modern hayatta mıknatısların oldukça geniş bir kullanım yelpazesi bulunuyor. Yapay mıknatıslar; elektrik enerjisini hareket enerjisine dönüştüren hoparlör ve elektrik motoru gibi aygıtlarda kullanılıyor. Bununla birlikte mıknatıslar; ampermetre, voltmetre, televizyon, radyo, telefon, kapı zili, pusula yapımı ve bazı oyuncakların çalışma mekanizmasında önemli bir yer teşkil ediyor. Sanayide demir parçaları ile diğer maddeleri birbirinden ayrıştırmak için de mıknatısa başvuruluyor.

Mıknatıslı Hobi Oyun Ürünleri

Yaşamın her alanında sık sık kullanılan araçların işleyişini sağlayan mıknatısın, eskisi gibi yalnızca kapsamlı aygıtlar ve elektronik sistemlerle sınırlı olmaktan tamamen çıktığı gözleniyor. Ticari olarak yalnızca ürünlerin çalışmasını sağlayan bir araç olmaktan sıyrılan mıknatıs, artık piyasada önemli bir yer kaplıyor.

Buzdolabı üzerine resim ve not yapıştırmak için sıklıkla tercih edilen mıknatıslar, süs amaçlı kullanılabilirken, pratiklik sağlamaları bakımından da önem taşıyor. Çocukların yaratıcılığını ve zihin gücünü artırmak için oyun dünyasına da dahil olan mıknatıslar, farklı figürlerde birleştirilerek tıpkı puzzle gibi eğlenceli ve yararlı vakit geçirmeyi mümkün bir hale getiriyor.

Küre, disk, silindir ve küp gibi biçimlerde üretilerek görücüye çıkan mıknatıslar öte yandan tamir işlerinde de büyük kolaylık sağlıyor. İşlevselliğiyle oldukça yararlı bir araç olan mıknatıs, pek çok tamir ürününe kapsamlı bir iş çıkarması açısından eklenebiliyor. Örneğin uç bölümü mıknatıslı olarak üretilen tornavidalar, kullanım esnasında vidayı kendilerine çektikleri için vidalamanın son derece kolay bir şekilde yapılabilmesini sağlarken, kullanıcısına da aynı oranda hız kazandırmış oluyor.

Bir hobi ürünü olarak raflardaki yerlerini alan mıknatıslarla, buzdolabı, fırın, davlumbaz gibi eşyalarınıza dekoratif bir unsur katabilirsiniz. Klasik ya da taş magnet yapımında tercih edebileceğiniz silindir şeklindeki mıknatıslarla el becerilerinizi yansıtmanız mümkün. Bunun için deniz kenarından topladığınız taşları dilediğiniz motiflerle süsleyebilir, son olarak silikon yardımıyla mıknatısa yapıştırarak el emeği göz nuru magnetler hazırlayabilirsiniz. Evinizdeki inci, gazoz kapağı, tül ve nazar boncuğu gibi malzemelerle hayal gücünüzü birleştirerek sıra dışı buzdolabı süslerine imza atabilirsiniz. Yüksek tutuculukları ve ideal ebatlarıyla işinizi kolaylaştıran mıknatıslar aracılığı ile dilerseniz buzdolabınıza sevdiğiniz fotoğrafları ve önemli notlarınızı sabitleme şansına sahip olabilirsiniz. Öte yandan çocuğunuzla birlikte keyifli zaman geçirmek için farklı modellerdeki mıknatısları seçerek, dilediğiniz şekilleri kolaylıkla oluşturabilirsiniz.

Mıknatıslar oyuncak niteliği taşımasalar da, hem çocuklar hem yetişkinlerin ilgisini topluyor. Büyülü bir güce sahip olan mıknatıslarla herkes beğeni ve zevkleri doğrultusunda birçok hobi ürününü hayata geçirebiliyor. Elektromanyetik güçleri ve keyifli kullanımlarıyla stres attıran mıknatıslarla, bina ve maket gemi gibi yapılar inşa edilebiliyor. Elektriksiz çalışan motorlar da dahil olmak üzere pek çok alet ve sektörde kolaylaştırıcı bir öğe halini alan mıknatıslar, aynı zamanda hayal gücünüz çerçevesinde estetik ve sıra dışı tasarımlar yapabilmenize olanak sağlıyor.

Mıknatıslı Hobi Oyunlarını Hobi ve Oyun Konsolları ve Hobi Eğlence Ürünlerini kategorimizin altında kolaylıkla bulabilirsiniz.

 • Mıknatıs Çeşitleri Nelerdir?

 • Mıknatıs çeşitleri oluşum şekillerine göre doğal, yapay ve elektormıknatıs olarak üçe ayrılır. Doğal Mıknatıslar Doğada taş olarak bulunan mıknatıslar doğal mıknatıslardır. Doğal mıknatısların içerisinde manyetit olarak isimlendirilen demir oksit bileşiği bulunur. Yapay Mıknatıslar Yapay mıknatıslar, normalde mıknatıs olmamalarına rağmen sonradan mıknatıslık özelliği kazandırılan maddelerdir. Günlük hayatta kullanılan mıknatıslar yapay mıknatıslardır. Yapay mıknatısların üretiminde demir ve çelikten faydalanılır. Yapay mıknatıslar şekillerine göre beşe ayrılır: - Şerit mıknatıs - Silindir mıknatıs - İğne mıknatıs - U mıknatıs - At nalı mıknatıs Elektromıknatıslar Elektrik akımının oluşturduğu etki sayesinde mıknatıslık özelliği gösteren maddelere elektromıknatıs denir. Elektromıknatıslar, ham demire yalıtılmış ince kabloların sarılması ve sarılan kabloların üzerinden elektrik akımı geçirilmesi ile oluşur.
 • Mıknatıs ve Özellikleri Nelerdir?

 • Demir, kobalt, nikel gibi metalleri çeken cisimlere mıknatıs denir. Cisimlerin gösterdiği bu çekme özelliğine ise mıknatıslık denir. Mıknatısın gücü, büyüklüğü ile doğru orantılıdır. Mıknatısın boyutu büyüdükçe çekim alanının mesafesi de artar. Mıknatısın çekim etkisini gösterebildiği bölgeye manyetik alan veya çekim alanı denir. Yapay mıknatısların üretiminde alnico isimli bir madde kullanılır. Alnico, %8 alüminyum, %15 nikel ve %30-35 kobalt karışımdan meydana gelir.
 • Mıknatıs kutupları ne demektir?

 • Mıknatısların iki kutbu vardır. Mıknatısın kuzey kutbu N, güney kutbu ise S ile gösterilir. Mıknatısın meydana getirdiği manyetik alan içerisindeki kuvvet çizgileri kuzey ucundan çıkar, güney ucunda sona erer. Mıknatısların aynı kutupları birbirini çekerken zıt kutupları ise birbirini iter.
ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Mıknatıslı Hobi Oyunları

256 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. NeoHobi Mıknatıslı Hobi Oyunları ve Neodyum Mıklatıs
  2. Dünya Magnet Mıknatıslı Hobi Oyunları ve Neodyum Mıklatıs
  3. Buparti Mıknatıslı Hobi Oyunları ve Neodyum Mıklatıs
  4. Hdg Mıknatıslı Hobi Oyunları ve Neodyum Mıklatıs
  5. NTS Mıknatıslı Hobi Oyunları ve Neodyum Mıklatıs
  6. Aksh Mıknatıslı Hobi Oyunları ve Neodyum Mıklatıs
  7. Neostrong Mıknatıslı Hobi Oyunları ve Neodyum Mıklatıs
  8. Nani Toys Mıknatıslı Hobi Oyunları ve Neodyum Mıklatıs
  9. Neo Cube Mıknatıslı Hobi Oyunları ve Neodyum Mıklatıs
  10. SDI Mıknatıslı Hobi Oyunları ve Neodyum Mıklatıs
  11. Smileswishes Mıknatıslı Hobi Oyunları ve Neodyum Mıklatıs
  12. hobi24 Mıknatıslı Hobi Oyunları ve Neodyum Mıklatıs
  13. Bimbambom Mıknatıslı Hobi Oyunları ve Neodyum Mıklatıs
  14. Cyber Cube Mıknatıslı Hobi Oyunları ve Neodyum Mıklatıs
  15. Deembro Mıknatıslı Hobi Oyunları ve Neodyum Mıklatıs
  16. Magnet Play Mıknatıslı Hobi Oyunları ve Neodyum Mıklatıs
  17. Maped Mıknatıslı Hobi Oyunları ve Neodyum Mıklatıs
  18. Marla Mıknatıslı Hobi Oyunları ve Neodyum Mıklatıs
  19. Akyol Mıknatıslı Hobi Oyunları ve Neodyum Mıklatıs
  20. Aldepo Mıknatıslı Hobi Oyunları ve Neodyum Mıklatıs
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Fırsat Ürünleri
 5. Mıknatıs Şekilleri
 6. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60003054/2147483605/1200001/60003253
Başa dön